Хто такі богатирі?

  1. Кожному свій богатир
  2. Вигадка чи реальність?
  3. Косий сажень, богатирський сон ...
  4. Звідки є-пішов богатир на Русі?

Здавалося б - питання, на який відповість будь-який школяр, а як візьмешся сформулювати точне визначення, з'ясовується, що не так-то це просто

Здавалося б - питання, на який відповість будь-який школяр, а як візьмешся сформулювати точне визначення, з'ясовується, що не так-то це просто.

Кожному свій богатир

Звідки ж взялися ці казкові витязі, герої давньоруських билин? Існували колись насправді або ж придумані нашими предками, як будинкові і лісовики, потвори, русалки та інші казкові персонажі? Чи можна вважати їх суто російськими епічними героями, або в інших країнах теж були свої богатирі? Нарешті, чим же займалися ці самі богатирі?

Давайте відразу прояснимо з другим питанням: у кожного народу, у якого є свій фольклор і свій героїчний епос, неодмінно є і свої напівказкові напівреальні герої, часто списані з реальних, що прославилися колись воїнів: білоруські асилки, казахські батири, азербайджанські Пахлаван, скандинавські вікінги ...

Вигадка чи реальність?

Список можна продовжити, і про кожного з цих героїв історики та літературознавці ведуть довгі суперечки: чи були ці люди реальні, чи існували вони насправді, чи все це лише фантазія оповідачів, підкріплена тим, що кожен з них, що передавав історії про добрих і справедливих силачів і велетнів, додавав щось від себе?

Ну, щодо героїв інших країн сказати точно, мабуть, ми не можемо нічого. А ось з приводу героїв російських народних билин вчені-фольклористи та історики давно прийшли до консенсусу: щось, може бути, і прикрашено оповідачами, але багато подій, оспівані в билинах, відбувалися насправді, а багато їх персонажі мають реальні історичні прототипи .

Іноді розібратися в хитросплетіннях історії та літератури буває непросто: так, наприклад, один легендарний богатир може бути «змальований» відразу з двох, а то й трьох реально існуючих людей. Також відомо, що, наприклад, Ілля Муромець, Добриня Микитич та Альоша Попович ніяк не могли здійснювати свої славні подвиги втрьох: жили-то вони в різні часи!

Косий сажень, богатирський сон ...

Звернемося, однак, до сухим фактам: билинні богатирі - силачі, вмілі воїни і люті борці зі злом і несправедливістю всіх мастей. У багатьох джерелах згадується також, що вони стояли «на заставі», тобто, охороняли кордони Русі від ворогів.

Прикметник «богатирський» міцно увійшло в наш лексикон: коли ми говоримо «богатирський сон», «богатирська силушка» або «богатирський апетит», ми маємо на увазі щось велике у всіх сенсах. Дійсно, в легендах богатирі постають силачами величезного зросту, здатними ум'яти в один присід бика і проспати тридцять років. Це, звичайно, літературне перебільшення - адже якщо виходити з літературознавчих поглядів, богатирі це легендарні герої народного епосу, ну а таких героїв завжди ідеалізували і, по крайней мере, в оповіданнях, нагороджували всілякими чеснотами і позитивними якостями в немислимих кількостях.

Є, однак, і цілком практичне пояснення: очевидно, на захист рубежів Батьківщини, в княжу дружину і на інші важливі служби не брали кого попало - відбирали найспритніших і умілих, відважних і сильних. Цілком можливо, що прототипи билинних богатирів і виділялися зростанням і силою серед своїх сучасників - адже раніше середній зріст чоловіка був зовсім невисокий, і хлопець висотою 170-180 сантиметрів запросто міг вважатися велетнем.

Звідки є-пішов богатир на Русі?

Ще один цікавий факт: саме слово «богатир», яке ми вважаємо споконвічно російським, відбулося зовсім навіть від тюркського «бааттар» або «Бахадур», що означає приблизно те ж саме - сильний, сміливий, відважний і хоробрий воїн. І це не єдине слово, яке перейшло в російську з інших мов і прижилося там назавжди. Навіть аналог слову «богатир», часто зустрічається в казках - «витязь» - відбувається, швидше за все, від давньонорвезького «вікінг».

Читайте також: Випускник МАІ В'ячеслав Моше Кантор визнаний найвпливовішим євреєм Росії.

Втім, і самі герої билин далеко не завжди були співвітчизниками древніх русичів по народженню. Ними були, наприклад, Святогор, Микула Селянинович, Коливано Іванович, Дон Іванович і Дунай Іванович. Це герої найдавнішого пласта народних легенд і билин, більш того, багато істориків вважають, що саме більшість древніх богатирів реальних прототипів не мали: в їх якості виступали язичницькі боги древніх русичів, беруть верх різними стихіями.

Російськими були і самі, напевно, знамениті Ілля Муромець, Добриня Микитич та Альоша Попович, а з ними в більш пізніх билинах фігурують і заїжджі богатирі, що билися, втім, за російську землю не гірше за інших. Хотен Блудович, наприклад, вважається варягом, Ставр Годинович явно мав прототипом славного воїна одного з алтайських племен, ну а красень Чурило Пленкович і багач Соловей Будимирович, на думку істориків, явно відбуваються десь з південних країв.


Хто такі Росіяни, хто такі Слов'яни

Звідки є-пішов богатир на Русі?
Існували колись насправді або ж придумані нашими предками, як будинкові і лісовики, потвори, русалки та інші казкові персонажі?
Чи можна вважати їх суто російськими епічними героями, або в інших країнах теж були свої богатирі?
Нарешті, чим же займалися ці самі богатирі?
Вигадка чи реальність?
Звідки є-пішов богатир на Русі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация