Ігри розуму: як склалося життя геніального математика

  1. геній математики
  2. теорія ігор
  3. принцеса Сальвадора
  4. Джон і Алісія
  5. параноидная шизофренія
  6. привид Прінстона
  7. геній Неша
  8. Прекрасні думки, прекрасні серця

Коли Джон навчався в школі, він вважав математику нудною. Тоді ні вчителі, ні батьки не могли і припустити, що на їхніх очах росте математичний геній, чия доля ляже в основу голлівудського фільму. Життя Джона Неша виявилася набагато драматичніше, ніж кіно ...

геній математики

Джон Неш народився 13 червня 1928 року в невеликому містечку Блуфілд, штат Західна Віргінія.

У місті не було співтовариств учених і високих технологій, розповідав пізніше математик. За його словами, там було багато бізнесменів і юристів, «які зобов'язані своїм існуванням залізниці і багатим довколишніх вугільним родовищам»:

Таким чином, з інтелектуальної точки зору це пропонувало виклик, який потрібно було витягти з знань світу, а не з знання найближчого спільноти. На той час, коли я навчався в старшій школі, я читав класику "Люди математики" Е. Т. Белла, і я пам'ятаю, що мені вдалося довести класичну теорему Ферма про целочисленном множителе, помноженому на себе р раз, де р - просте число .

Неш багато читав, грав у шахи, а також знав все мелодії Баха. «Джон завжди шукав інший спосіб зробити що-небудь. Він знаходив способи вирішення проблем, які відрізнялися від способів його вчителів », - розповіла його сестра Марта Неш Легг. За її словами, в початковій школі один з його вчителів сказав їх матері, що у Джона були проблеми з математикою.

Після школи він навчався в Політехнічному інституті Карнегі (нині - Університет Карнегі - Меллона), де Неш вивчав хімію, прослухав курс міжнародної економіки, але в підсумку прийняв рішення зайнятися математикою.

У 1947 році він вступив до Прінстонського університету, де його викладач Річард Даффін в рекомендаційному листі лаконічно написав про Неше: «Він - геній математики».

Коли Джон навчався в школі, він вважав математику нудною

теорія ігор

У Прінстоні Джон Неш зацікавився теорією ігор, яку тоді представили Джон фон Нейман і Оскар Моргенштерн. У 20 років Джон Неш створив основи наукового методу, який відіграв величезну роль у розвитку світової економіки. А в наступному - 1949 році - молодий вчений написав дисертацію з теорії ігор. Через 45 років він отримав Нобелівську премію з економіки «за фундаментальний аналіз рівноваги в теорії некооперативних ігор».

У своїх працях Неш розробив принципи «управлінської динаміки». Перші концепції теорії ігор містили аналіз антагоністичних ігор, коли є ті, хто програв і виграли за їх рахунок гравці. Неш розробив методи аналізу, в яких всі учасники або виграють, або зазнають поразки. Ці ситуації отримали назви «рівновагу Неша» або «некооперативна рівновага» - в ситуації сторони використовують оптимальну стратегію, що і призводить до створення стійкої рівноваги. Гравцям вигідно зберігати цю рівновагу, так як будь-яка зміна погіршить їхнє становище.

Дані роботи вченого зробили серйозний внесок в розвиток теорії ігор. Крім того, були переглянуті математичні інструменти економічного моделювання. Неш показав, що класичний підхід до конкуренції, коли кожен сам за себе, не оптимальний. Більш вигідні стратегії, коли кожен намагається зробити краще для себе, роблячи краще для інших.

принцеса Сальвадора

Першим досвідом любовних відносин для Неша став роман з медсестрою Леонор Стир, яка була старша за нього на п'ять років. В результаті цього нетривалого союзу народився хлопчик, якого також назвали Джоном. Неш на матері дитини не одружився, а також відмовився від опіки над сином. Тому хлопчик майже все своє дитинство провів у притулку.

У 1951 році Неш почав викладати на факультеті Массачусетського технологічного інституту в Кембриджі. Там він і зустрів свою майбутню дружину - студентку фізичного факультету, красуню Алісию Лард. До переїзду в США в 1944 році її сім'я проживала в Сальвадорі. Однокурсниця описала дівчину як «принцесу з Сальвадору, яка поводиться за принципом" положення зобов'язує "».

Джон і Алісія одружилася в 1957 році, через два роки у них народився син Джон Чарльз Мартін.

Джон і Алісія одружилася в 1957 році, через два роки у них народився син Джон Чарльз Мартін

Джон і Алісія

© Laura Rauch / AP / TASS

параноидная шизофренія

У 1959 році журнал Fortune назвав Неша висхідною зіркою Америки у «новій математиці». Подружжя чекали дитини. Життя здавалося щасливою. Однак попереду у молодої сім'ї було важке випробування ...

У перші місяці 1959 го у Джона проявилися початкові симптоми психічного розладу. Генію математики поставили діагноз «параноїдна шизофренія».

І як наслідок, я відмовився від своєї посади викладача в Массачусетському технологічному інституті і, в кінцевому рахунку провівши 50 днів під наглядом у лікарні McLean, відправився в Європу і спробував отримати там статус біженця. Пізніше я проводив від п'яти до восьми місяців в лікарнях в Нью-Джерсі, завжди на добровільній основі і завжди намагаючись вирішити законний суперечка, - вказав пізніше математик в своїй автобіографії.

В Європу Алісія поїхала за чоловіком, залишивши новонародженого сина у своєї матері. Неш намагався відмовитися від американського громадянства і отримати статус політичного біженця у Франції, Швейцарії та НДР. Проте американська влада змогли домогтися повернення математика - його заарештували і депортували на батьківщину. Повернувшись в США, подружжя знову оселилися в Прінстоні. При цьому хвороба Неша прогресувала: у нього була постійна тривога, про себе він говорив в третій особі, а також писав безглузді поштові картки.

привид Прінстона

Після того як Неш звільнився також з Прістонського університету, стали ходити різні чутки: одні вважали, що вчений переніс операцію, інші - що він мертвий.

Він не помер, але його життя, коли-то повна світла і надій, стала пекельної. Були неодноразові звернення в психіатричні лікарні. Невдале лікування. Страшні галюцинації. Період поневірянь по Європі. Переїзд в Роанок, штат Віргінія, де жили мати і сестра містера Неша. І, нарешті, повернення в Прінстон, де він колись був зіркою, що сходить. Там він став привидом Fine Hall, німий фігурою, яка писала дивні рівняння на дошках в математичному будівлі і з тривогою шукала секретні повідомлення в цифрах, - написала автор книги про Джона Неше, журналістка Сільвія Назар.

Після болісних років в 1963 році Алісія розвелася з чоловіком, але не залишила його наодинці з хворобою. Колеги також продовжували допомагати Нешу. Вони дали йому роботу в університеті, а також наполягли на зустрічі з психіатром, який призначив йому ліки. Після цього стан Неша покращав, він знову став проводити час з Алісією і своїм першим сином Джоном.

Це було дуже обнадійливий час. Це був досить довгий період. Але потім все стало змінюватися, - згадувала сестра математика Марта.

Побоюючись, що ліки зашкодять розумової діяльності, Неш перестав їх приймати. Симптоми шизофренії стали проявлятися знову.

геній Неша

Через вісім років після розлучення, страждаючи від думок про зраду чоловіка, в 1970 році Алісія знову прийняла Неша.

У 2001 році колишнє подружжя одружилися повторно. «Ми подумали, що це буде хороша ідея», - прокоментувала таке рішення Алісія Неш в документальному фільмі PBS.

Він був дійсно великим математиком, самим чудовим математиком. Він вніс великий внесок в кожну написану ним статтю ... Його дружина теж була чудовою особистістю. Вона дбала про нього протягом усіх цих років. Вона була особливою, - сказав пізніше колега Неша Луїс Ниренберг.

У 1998 році Сільвія Назар написала біографію вченого «Прекрасний розум: Життя генія математики і нобелівського лауреата Джона Неша» ( «A Beautiful Mind: The Life of Mathematical Genius and Nobel Laureate John Nash»).

Це був геній Неша ... вибрати жінку, необхідну для його виживання, - зазначила Назар.

Книга стала бестселером, а в 2001 році за її мотивами був знятий фільм «Прекрасний розум» (в Росії фільм відомий як «Ігри розуму»). Кінокартина отримала чотири «Оскара» і «Золотий глобус», а також відзначена декількома призами BAFTA.

У 1980-х роках хвороба, на подив лікарів, стала відступати і Неш став повертатися до звичайного життя.

У жовтні е 1994 го Джон Неш в віці 66 років отримав Нобелівську премію.

А в травні 2015 го математику вручили другу престижну нагороду - Абелівської премію.

Таким чином, Джон Неш став першою людиною в світі, який був удостоєний обох цих нагород.

Прекрасні думки, прекрасні серця

23 травня 2015 Джон і Алісія Неш повернулися в США з Норвегії, де вручається Абелівська премія. Додому з аеропорту подружжя поїхало на таксі, водій якого спробував обігнати інший автомобіль і, не впоравшись з керуванням, врізався в огорожу. 86-річний Джон і 82-річна Алісія в цей час були пристебнуті, при ударі їх викинуло з машини.

Таксиста і пасажира з іншої машини з травмами доставили до лікарні. Їхньому життю нічого не загрожувало. Джон і Алісія загинули на місці .

«Приголомшений ... Моє серце з Джоном, Алісією і їх сім'єю. Дивовижне партнерство. Прекрасні думки, прекрасні серця », - написав у Twitter актор Рассел Кроу, який зіграв Неша в фільмі« Ігри розуму ».

Прекрасні думки, прекрасні серця », - написав у Twitter актор Рассел Кроу, який зіграв Неша в фільмі« Ігри розуму »

Було честю розповісти частина їх історії, - зазначив режисер фільму Рон Ховард. Було честю розповісти частина їх історії, - зазначив режисер фільму Рон Ховард

У своїй автобіографії в 1994 році Неш написав, що знову мислить як вчений:

Не скажу, що це викликає у мене радість, яку відчуває той, хто одужує від фізичної недуги. Однією з причин цього є те, що раціональні думки обмежують уявлення людини про його зв'язки з космосом.

Як приклад він навів вчення пророка Заратустри:

<...> без свого "божевілля" Заратустра обов'язково став би лише черговим з мільйонів або мільярдів людей, які жили, а потім були забуті. </ ...>

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация