Імовірність громадянської війни в США - 35 відсотків

  1. Конгрес не функціональний
  2. Розкол характерний для всіх
  3. Розкурочити ООН не вдасться

Фото: REUTERS / Jonathan Ernst

Журнал Foreign Policy опитав фахівців, які зійшлися на думці, що ймовірність початку громадянської війни в Сполучених Штатах на расовому ґрунті дорівнює 35 відсоткам. Що означають ці 35 відсотків на практиці, уявити досить важко. Загалом, ймовірність є, але вона не така вже й велика. Цій непростій темі було присвячено чергове засідання Експертного клубу «Парламентської газети».

Батьки-засновники США, на думку американіста Михайла Таратути, створили непоганий, працюючий механізм балансу інтересів. Але, як і будь-яка система, цей механізм накопичує помилки. В результаті система або перезавантажується, або відбувається вибух, як це було в XIX столітті під час громадянської війни.

Хочеться вірити, що цього разу обійдеться перезавантаженням. Але навіть якщо громадянська війна в США трапиться, мова йде, зрозуміло, не про окопах і артилерії. Мова йде про масові заворушення, на придушення яких буде залучена національна гвардія.

Сьогодні відсутні майданчики для діалогу. Діалогу фактично немає. Кожна зі сторін не слухає і не збирається слухати іншу. Одночасно йде деградація політичних інститутів. В даному випадку вона вилилася в висування гірших з можливих кандидатів на пост президента Сполучених Штатів.

Конгрес не функціональний

Політичні партії в США все більше втрачають можливість робити щось спільно. В результаті Конгрес стає все більш нефункціональним. При цьому американська судова система все більше і більше політизується.

Роль преси стає ще однією умовою виникнення громадянської війни. Вона консервує погляди тих сегментів суспільства, які вона обслуговує. Люди не бачать іншої точки зору. Вони не в змозі обмінюватися інформацією і поглядами, приходити до консенсусу або до його подобою.

Нарешті, президентство Дональда Трампа все більш демонструє той факт, що насильство стає головним способом вирішення конфліктів.

Розкол характерний для всіх

Те, що відбувається сьогодні в Сполучених Штатах, як вважає політолог Борис Межуєв, - це не якесь суто американське явище. Це явище характерне для більшості постіндустріальних країн. Включаючи, до речі, і Росію.

У Великобританії це показав Brexit. Трохи більше половини країни виступило за національну ідентичність, а майже половина за збереження Великобританії в глобальних структурах. Є ще конфлікт Півночі і Півдня Італії. Є щось подібне і в Греції, де великі міста протистоять консервативної сільської місцевості.

Америка демонструє деяку відмінність. Як глобальна держава вона може розрядити свої внутрішні протиріччя зовнішньої агресивністю. За часів Радянського Союзу внутрішні проблеми США вдалося непогано упакувати в антикомунізм. Сьогодні ту ж саму роль грає русофобія, яка служить згуртуванню Америки.

Своєрідна і політична система США. На відміну від багатьох країн з парламентською демократією Штати демонструють конституційне двовладдя. Раніше патова ситуація виникала при різнопартійних президенті і конгресі. Сьогодні, як виявилося, це можливо і при однопартійних. Сьогодні всюди керують республіканці, а протиріччя в наявності. Це і є демонстрація того, що система дійсно в кризі.

Притому не слід очікувати, що Штати розколються. Однак серйозні зміни в політичній системі США цілком можливі. Трамп дає прекрасний привід для того, щоб звільнитися від президентської влади в її нинішній формі.

Американці, як це часто буває, обігнали решту світу. На прикладі Штатів сьогодні ми можемо спостерігати в якійсь мірі і наше майбутнє.

Розкурочити ООН не вдасться

Тим часом Трамп зайнявся ще одним не дуже потрібним йому справою. Він намірився перебудувати ООН, для чого збирає в Нью-Йорку нараду глав держав і урядів. Без участі Президента Росії Володимира Путіна , Що само по собі смішно.

Реформа ООН без Росії безглузда. Про це прямо заявив директор Інституту політичних досліджень Сергій Марков. Росія заблокує будь-які наміри, спрямовані проти неї. Китай нас, зрозуміло, підтримає.

Головна мета західників - позбавити Росію і Китай права вето або повністю, або частково. Частково - це означає, що ми не зможемо скористатися правом вето, якщо мова про нас же і буде йти. Є ще варіант, що право вето можна буде застосувати на самоті. І друге - розширити склад Ради Безпеки ООН за рахунок союзників США навіть, може бути, і без права вето. Лише з постійною присутністю на засіданнях.

Росія ніколи на це не піде. Її право індивідуального вето було завойовано мільйонами життів наших співвітчизників.

Входження нових членів Ради Безпеки на сьогодні малоймовірно. Японія буде заблокована Китаєм, Індія також може бути заблокована Китаєм. Німеччину не пустять Великобританія і Франція. І так далі. Теоретично розширити число постійних членів Ради Безпеки без права вето, зрозуміло, можна б. Але не сьогодні.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация