розділи: Біологія
Мета уроку:
- узагальнити знання учнів про типи взаємини між організмами;
- розуміти складність взаємовідносин між організмами і обережність при втручанні в ці відносини.
Завдання уроку:
- Освітня: розширити і систематизувати знання про взаємини організмів в біоценозах.
- Розвиваюча: лічностнооріентірованная мотивація учнів - вміти створювати презентацію, слухати, дивитися, виділяти головне, оформляти план - конспект, вступати в дискусію, наводити приклади з додаткових джерел.
- Виховна: вміння співпраці і взаємодопомоги, виховання творчого мислення, самодисципліни, комунікабельності.
Тип уроку: комбінований.
Методи навчання: частково пошуковий, використання ІТК, презентація міні - проектів, репродуктивний, діалоговий характер навчання.
Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, діалогові та полілоговие.
Засоби навчання: комп'ютерний кабінет, мультимедіа. презентація вчителя про цілі і завдання уроку, презентація міні-проектів учнів, таблиця «Взаємовідносини між організмами».
Основні поняття і терміни уроку: симбіоз: микориза, Нахлебнічество, Квартиранство; антібіоз: хижацтво, канібалізм. паразитизм, конкуренція.
ХІД УРОКУ
I. Повторення:
1. Скласти ланцюг харчування в різних біоценозах: ліси, водойми, луки, характерного для свого регіону (творчий рівень).
2. Розповідь по таблиці «Екологічна піраміда» (репродуктивний рівень)
3. Робота по картках видове різноманіття біоценозів (індивідуальна робота).
II. Вивчення нового матеріалу ( Додаток 1 )
План уроку на дошці:
1. Типи відносин між організмами: нейтрализм, симбіоз. антібіоз.
2. Симбіоз, різноманітність відносин: микориза, Нахлебнічество, Квартиранство.
3. Форми антісімбіоза: хижацтво, канібалізм, паразитизм, конкуренція.
Типи взаємовідносин організмів
Життя будь-якого живої істоти неможлива без інших. Його добробут залежить від багатьох видів, які так чи інакше на нього впливають.
Зв'язки між різними організмами називають біотичними. Вся жива природа пронизана цими зв'язками. Вони надзвичайно різноманітні в деталях, можуть бути прямими або непрямими і мають різне значення в житті видів.
Прямі зв'язку здійснюються при безпосередньому впливі одного виду на інший (наприклад, хижака на жертву). Непрямі - через вплив на зовнішнє середовище або на інші види.
Розрізняють різні типи відносин між організмами. Прямі харчові, або трофічні, зв'язку - основні в природі. Вони підтримують життя організмів. Кожен вид, розмножуючись, не тільки забезпечує своє існування, але і служить джерелом енергії для інших. Одні види споживають живу їжу, інші - залишки рослин або мертвих тварин, або послід, або розчини органічних речовин.
Інший тип відносин - конкуренція виникає на основі непрямих, а непрямих взаємодій. Конкуренція пов'язана з тим, що представники спільно живуть видів спільно використовують одні і ті ж ресурси, які зазвичай обмежені. Ресурси можуть бути як харчові (наприклад, одні і ті ж види жертв у хижаків або рослин - у травоїдних), так і іншого роду, наприклад наявність місць для виведення потомства, притулків для захисту від ворогів і т. П. У цих випадках, навіть якщо конкуруючі види мирно співіснують, присутність іншого виду несприятливо для кожного з них, так як частина необхідних ресурсів використовується іншим.
Конкурувати можуть в природі як близькі види, так і представники дуже далеких груп. Наприклад, ховрахи в степу виїдають до 40% рослинного приросту. Це означає, що пасовища можуть прогодувати менше число овець або сайгаків. А в роки масового розмноження сарани їжі не вистачає ні ховрахів, ні вівцям.
Третій тип взаємодії організмів прямо протилежний конкуренції. Це взаємовигідні, взаімополезние відносини. В екології такі зв'язки називають мутуалістіческіе або мутуалізмом. Для ряду видів ці відносини настільки важливі, що вони навіть не можуть вижити без іншого. Виникає симбіоз - тісна взаємовигідне співжиття різних видів.


Мал. 1. Лишайник кладония - приклад симбіозу.
На малюнку: клітини водоростей - зеленого кольору; безбарвні - грибні гіфи
Харчові відносини, конкуренція і мутуалізмом - це двосторонні типи зв'язків. Крім них існують відносини, які мають наслідки тільки для одного з взаємодіючих видів.
Існують відносини, корисні одному з партнерів і байдужі для іншого. Наприклад, деякі тварини або харчуються залишками їжі представників іншого виду, або використовують їх притулку, нори, гнізда, не приносячи власникові ні шкоди, ні користі. Так, в норах степових і пустельних гризунів рятуються від спеки сотні видів комах, павуків, багатоніжок і інших дрібних тварин. Такі взаємовідносини називаються комменсализмом.
Тут з'являється й протилежний тип відносин, коли присутність одного виду не дозволяє вижити іншому. Наприклад, під тінистій ялиною гинуть проростки всіх світлолюбних трав, а пеніцилової цвілеві грибки виділяють антибіотики, згубні для ряду бактерій.
Нарешті, якщо спільно живуть види пов'язані тільки через ланцюг інших видів і безпосередньо не взаємодіють, уживаясь в одному співтоваристві, то їх відносини називають нейтральними. Синиці і миші в одному лісі - нейтральні види.
Хоча взаємодії організмів дуже різноманітні, вони призводять лише до трьох головних результатів: 1) забезпечення їжею, 2) зміни середовища проживання, 3) розселенню видів в просторі.
Паралельно показана презентація, де учні, спираючись на таблицю її заповнюють і схематично показують про типах взаємин
між організмами.
Презентація «Антибиоз», підготовлена Шулбаевой Оленою. ( Додаток 2 )
Презентація «Симбіоз, Нейтрализм» роботи Топоева Ані і Чучумаковой Олени.
III. Закріплення вивченого матеріалу
Робота по нових термінів. Дати визначення симбіоз: микориза, Нахлебнічество, Квартиранство - одному учню, іншому - антібіоз: хижацтво, канібалізм. паразитизм, конкуренція
Третій учень зачитує, заповнену протягом уроку таблицю.
Четвертий показує схему типів взаємовідносин між організмами.
Узагальнення і обговорення вивченого матеріалу.
IV. Домашнє завдання: підручник, с.246-268, підготувати повідомлення про ресурсах Землі.
V. Підсумок уроку: оцінки за урок: індивідуальна робота з картками ( додаток 3 )
- за презентацію слайдів і вмінню підносити новий матеріал, вмінню працювати колективно -
- за засвоєння нових понять -
- за вміння пояснювати про типах взаємин між організмами.
література:
- Сонін Н.І. Програма для загальноосвітніх шкіл. Біологія. 5-11 кл.
- Підручник для 9 класу Н.І. Соніна «Біологія. Загальні закономірності »
- Поурочні планування В.Н.Семенцева «Біологія. Загальні закономірності »
- Енциклопедії.
16.04.2010