Іслам - суть релігії коротко

  1. виникнення ісламу
  2. території Ісламу
  3. тексти Ісламу
  4. Джини і ангели в ісламі
  5. Посланці і пророки в ісламі
  6. Душа в ісламі
  7. Життя після смерті в ісламі
  8. Правильний іслам, закони шаріату
  9. Як прийняти іслам і як молитися
  10. Що таке джихад в ісламі
  11. Паломництво до Мекки
  12. Пост в ісламі

"Іслам" перекладається як "покірність Аллаху". Прихильники релігії ісламу називають себе "муслим", що арабською по суті означає "відданий Аллаху". Російською це слово перетворилося в слово "мусульманин". Наведемо короткі принципи і відмінності ісламу.

виникнення ісламу

Час виникнення ісламу відносять до першої половини VII століття, місце виникнення - захід Аравійського півострова. В ті часи головними містами регіону були Мекка і Ясриб. Пізніше Ясриб був перейменований в Медину. Сьогодні ці міста знаходяться на території Саудівської Аравії. Засновником ісламу є Великий Пророк Мухаммед, або, якщо ближче до арабському вимову, Мухаммад (не плутати з Магометом!).

Мухаммад народився в Мецці в 570 році, а помер у Медині в 632-му. Він був пастухом, але після шлюбу з багатою вдовою став купцем. У 610 році йому з'явилися "бачення" - він знайшов здатність бачити те, чого не могли побачити інші люди і "вислови" - він чув голоси ангелів і навіть самого Аллаха. Ці голоси диктували йому зміст Корану - священної книги, і веліли йому проповідувати віру в Аллаха, викорінюючи багатобожжя. З цієї причини Мухаммад і почав свою діяльність проповідника. До кінця VII століття іслам розділився на шиїзм (від "шиа" - "угруповання" або "партія") і суннизм (від "сунна" - "приклад", "зразок", "шлях"). У VIII столітті від шиїтів відокремилася ще одна гілка ісламу, її прихильники назвали себе исмаилитами (в честь Ісмаїла - ісламського духовного лідера VIII століття). Таким чином, трьома основними конфесіями ісламу є суннизм, шиїзм і исмаилизм, хоча насправді їх набагато більше. Однак найбільш поширеною залишається суннизм, який сповідують 80% мусульман всього світу.

Однак найбільш поширеною залишається суннизм, який сповідують 80% мусульман всього світу

території Ісламу

Іслам сповідує близько 1,5 мільярда жителів Землі, що становить понад 22% населення всього світу. Ісламські умми (громади) є в 120 країнах світу, в основному це Азія і Африка. У 35 з них іслам проповідує більшість населення, а в 28 країнах іслам визнаний офіційною релігією. У більшості ісламських країн велика частина віруючих - суніти і лише в 4-х шиїти (Ірак, Іран, Бахрейн і Азербайджан).
У Росії іслам є другою за поширеністю релігією після православ'я. У трьох регіонах Росії переважають мусульмани - це Північний Кавказ, Татарстан і Башкортостан.

тексти Ісламу

Священні книги ісламу діляться на дві категорії. В першу категорію входить лише одна книга - це, власне, сам Коран. «Коран» в перекладі з арабської означає «читання вголос». До другої категорії входить збори священних книг, під загальною назвою «Сунна» ( «зразок»). Існують два Корану: небесний (або оригінал) і земної (або копія). Небесний Коран вічний, він був і буде завжди. Він зберігається у Аллаха. Земний Коран існує в безлічі екземплярів. Однак точною копією Корану може бути тільки земної Коран, викладений саме на арабському. Аллах диктував Коран ангелу Джабраїлу, а той - пророку Мухаммеду, потім вже Мухаммад в формі проповідей передав Коран учням. Коран складається з 114 сур (глав). Сури, в свою чергу, діляться на аяти (знамення).
Сунна - це зібрання висловів Мухаммеда, а так же виклад його життєвого шляху. Таким чином Сунна є зборами хадисів (оповідань) Довгий час вони передавалися усно, і лише пізніше, в IX-X століттях, були записані богословами Бухарі, Маджа, Нісан, Сіджістані, Нішапур і Тірмізі. Вони зізнаються авторами і укладачами збірників хадисів про життя Мухаммада.

Джини і ангели в ісламі

Іслам приймає існування надприродних істот, які діляться на шість груп: Аллах (тобто Бог), ангели, добрі джини, злі джини, гурії, а так же Бурак. Слово «Аллах» сприймається віруючими як власна назва. За мусульманським віровченням Він існує в єдиній особі, трійцю іслам не визнає. Аллах створив землю, всіх живих істот, сім небес (на сьомому небі знаходиться рай), а нижче першого неба - пекло. Над сьомим небом поміщається трон, на якому сидить Аллах, який управляє Всесвіту.
Джини - це духи, особливого типу живі істоти, яких Аллах створив з вогню, вони бувають добрими і злими. Спочатку вони всі були злі, але після проповіді Мухаммада, в якій він звернувся до джинам, деякі з них чарівним чином перевиховалися і стали сприяти Мухаммеду, а пізніше його послідовникам, в поширенні ісламу. Серед злих джинів виділяються особливо небезпечні, їх ще називають «шайтанами». Джини в звичайному вигляді потворні, на ногах у них копта, але вони можуть змінювати зовнішність і приймати людську подобу.
Ще одне цікаве істота в міфології ісламу - це Бурак (в перекладі з арабського «Блискавичний»). Це крилата кінь з людською головою, яка миттєво досягає об'єкту, що знаходиться в її поле зору. У Корані вона не згадується, але в переказах ісламу є згадка про те, що одного разу вночі до Мухаммеду з'явився ангел Джабраїл разом з Бурак. В одну мить Бурак перемістив пророка з Мекки в Єрусалим для того, щоб по сходах, що спустилася з неба, Мухаммед міг піднятися вгору для бесіди з Богом.

Посланці і пророки в ісламі

Пророки або «Набі» - це люди, яким Бог дав завдання віщати істину. Згідно з віровченням, їх було 124 тисячі чоловік. Серед них 313 вважаються «Расул» або посланниками. Це пророки, які отримали від Аллаха письмові одкровення.
Серед Расулов ​​особливо шануються дев'ять, їх ще називають «стійкими пророками». Вісім з них збігаються з християнськими: Ной (Нух), Яків (Якуб), Авраам (Ібрагім), Мойсей (Муса), Йосип (Юсуф), Давид (Дауд), Іов (Айюб) і Ісус Христос (Іса). На думку мусульман, Іса - великий пророк, але не Бог, як вважають християни. З усіх стійких пророків найбільшим повагою користується дев'ятий - Мухаммед, він вважається останнім пророком і самим великим з них. Адже саме йому Аллах передав найповніше письмове одкровення, тобто Коран.
Два великих мусульманських свята присвячені життю Мухаммеда: мавлюд - День народження посланника Мухаммеда і Мірадж - день його вознесіння для бесіди зі Всевишнім.

Душа в ісламі

Мусульманське вчення про душу в чому збігається з тим вченням про душу античних християн. Таким чином, мусульмани вважають, що душа, на відміну від тіла, - це невидима надприродна сутність людини. Вона незалежна від тіла, тобто може існувати і без нього. Душа не є сукупністю дрібних частинок, як в буддизмі, а являє собою цілісне утворення. Всі людські душі Бог на Свій, і створив їх безсмертними.

Життя після смерті в ісламі

Потойбічний світ в ісламі ділиться на Джанну (рай) і Джахане (пекло). У рай після смерті відправляються праведники, а в пекло, відповідно, - грішники. Праведники - це ті люди, в житті яких переважають добрі справи, тоді як у грішників - погані. Якщо у християн перебування і в пеклі або раю вважається вічним, то мусульмани вважають, що мешканці пекла діляться на постійних і тимчасових. Останніми є мусульмани: які б страшні гріхи вони не здійснювали, рано чи пізно їх переведуть в рай.
Перебування в потойбічному світі у мусульман ділиться на два етапи - до Судного дня (душі перебувають там без тел) і після Судного дня (душі знову знайдуть свої тіла). У Судний день, як тільки протрубить ангела Исрафилов, всі живі спочатку помруть, а потім все коли-небудь померлі разом воскреснуть. Після чого всі люди, один за іншим, підуть по мосту Сират, який протягнуть через прірву над пеклом в рай. Він тонкий, як волосся, і Остер, як лезо меча, і тільки праведник може пройти по ньому, не впавши в пекло.

Правильний іслам, закони шаріату

Кожен мусульманин зобов'язаний вести спосіб життя, який вимагає шаріат (в перекладі з арабського «правильний шлях»). Шаріат - це зведення правил, схвалених ісламськими авторитетами, тобто це правила взаємодії між людьми як юридичні, так і моральні. Шаріат складається з вказівок що потрібно обов'язково робити, що можна не робити, і чого ні в якому разі робити не можна. Шаріат спирається на тексти Корану і Сунни. Однак тлумачення цих писань можуть бути різні. В один і той же час шаріату різних країн брали різні правила поведінки. Більш того, ці норми можуть змінюватися. Наприклад, в Афганістані шаріат 80-х років дозволяв жінкам не приховувати обличчя чадрою, і навіть чоловікам було дозволити не відрощувати бороди. У 90-х роках шаріат Афганістану заборонив жінкам перебувати в громадських місцях з відкритими обличчями, а чоловікам голити бороди. Через цих відмінностей часто відбуваються суперечки між мусульманами, і навіть цілими ісламськими державами.
Шаріат передбачає також і харчові заборони. Мусульманам заборонено їсти свинину і вживати алкоголь. Під забороною також м'ясо крабів, раків, акул і хижих тварин. У ряді країн шаріат містить так само і міри покарання за порушення приписів. Це може бути публічна прочуханка, в'язниця, відсікання руки і навіть смертна кара.

Як прийняти іслам і як молитися

Молитви в ісламі бувають трьох видів: шахада (свідоцтво про віру), намаз (щоденна 5-кратна молитва) і додаткова молитва.
Шахада - це коротка фраза арабською: «Ля ільляха ільляляху ва Мухамадун Расул льляхі», що в перекладі означає «Немає Бога, крім Аллаха, і Мухаммад посланник Його». Шахаду можна вимовляти лише по-арабськи, вона повторюється кілька разів на дню, а так само обов'язково включається інші види молитов.
Якщо немусульманин висловив бажання прийняти іслам, після чого виголосив шахаду в присутності двох мусульман чоловічої статі, він стає мусульманином.
Намаз - щоденний молитовний цикл, який чинять п'ять разів на добу. Намаз включає в себе словесні формули на арабській мові, певні пози і певні рухи. Ці слова, пози і рухи разом називаються «ракат». Перший намаз відбувається на світанку (2 раката), другий - в полудень (4 раката), третій - між полуднем і заходом (4 раката), четвертий - після заходу сонця (3 раката), і п'ятий - перед сном (4 раката). Перед намазом мусульманин зобов'язаний зробити обмивання. Жінки моляться окремо. Намаз може відбуватися як в мечеті, так і поза нею.
Додаткові молитви - це ті, які не є ні шахада, ні намазом, вони потрібні для того, щоб висловити свої прохання Аллаху. Текст таких молитов віруюча становить сам. Ці молитви відбуваються як правило на рідній мові і можуть бути вимовлені в будь-який час дня чи ночі.
Всі молитви мусульмани здійснюють звертаючись в бік Мекки.

Всі молитви мусульмани здійснюють звертаючись в бік Мекки

Кааба в Мецці. Коран називає Каабу першою спорудою, зведеним людьми безпосередньо для поклоніння Богові

Що таке джихад в ісламі

Кожен мусульманин зобов'язаний брати участь в боротьбі за віру або в «джихаді» (в перекладі означає «зусилля» або «старання»). Розрізняють чотири види джихаду.
1. Джихад меча. Це збройне участь в боротьбі з невірними. Наприклад, в 80-х роках воювали між собою Іран і Ірак, оскільки духовне керівництво цих країн назвали сусідів «невірними».
2. Джихад руки. Найчастіше джихад руки застосовується старшими членами сім'ї по відношенню до молодших. Тобто це міра виховання.
3. Джихад мови. Це обов'язок віруючих схвалювати або засуджувати оточуючих за їх благочестиві або неприйнятні вчинки.
4. Джихад серця. Це боротьба мусульманина з власними недосконалостями.

Паломництво до Мекки

Паломництво до Мекки позначається словом "хадж". Обов'язковою метою для паломників є тільки Мекка, проте велика частина прочан відвідують ще й Медину (місто в 450 км від Мекки, де помер Мухаммед).
Якщо мусульманин має фізичну і матеріальну можливість здійснити хадж, він зобов'язаний хоча б один раз в житті це зробити сам або послати свого заступника (це припущення з'явилося в пізньому ісламі). Мусульманин зобов'язаний забезпечити заступника всім необхідним для паломництва, а той, у свою чергу, зобов'язаний привезти свідоцтво про скоєний хаджі. Паломництво має відбуватися в дванадцятий місяць місячного року (зу-ль-хіджжа). ХХадж ділиться на обов'язкову частку (дні календаря, коли паломники повинні бути в Мецці) та додаткову частину (в цей час паломники відвідують Медину і інші святі місця). Паломники прибувають в Мекку до 7-го числа місяця зу-ль-хіджжа і зобов'язані бути в Мецці або її околицях 7 днів, здійснюючи запропоновані для кожного з 7 днів обряди. Ось ці обряди:
обхід Кааби (священне будівлю у дворі головної мечеті в Мецці),
випитого води з святого джерела,
7-кратна пробіжка між двома пагорбами (відстань між ними близько 300 метрів),
7-годинне молитовне стояння біля гори Арафат в долині, що знаходиться в 18 км від Мекки,
збирання семи каменів в інший долині,
закидання цими каменями стовпа, який символізує Шайтана, в третій долині,
приношення худоби в жертву.
Мусульмани використовують місячний календар, тому час паломництва може виявитися в будь-якому григоріанському місяці. Щорічно хадж здійснюють понад 2 мільйони мусульман. В обов'язкові сім днів хаджу мусульмани одягаються в іхрам. Це два відрізу білої тканини без швів, в них потрібно майстерно загорнутися і щодня повторювати шахаду не менше 100 разів.

Пост в ісламі

У дев'ятий місяць місячного календаря (рамадан або рамазан) мусульмани, згідно шаріату, дотримуються посту або «саум». В цей же час слід повністю утримуватися від їжі, пиття, куріння і розваг в світлий час доби. Від цього посту звільняються ті, хто з об'єктивних причин не може його дотримати, а саме: учасники бойових дій, бранці, подорожні, хворі. Звільнення від поста в місяці рамадан таким особам дається з умовою дотримання цього посту в інший час. Без всяких умов від поста звільняють дітей, людей похилого віку, вагітних і жінок, що годують.

Відео по темі:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация