Історія кохання Олени і Михайла Булгакових

Неординарна людина завжди викликає до себе амбівалентне ставлення. Олену Сергіївну Булгакову одні називали відьмою, чаклункою і навіть темним демоном, інші - музою і любов'ю всього життя письменника. Для обох це був третій шлюб, поки Майстер і Маргарита не знайшли один одного. У неї була дружна, любляча сім'я, красень-чоловік і двоє синів, але цієї цікавої молодій жінці чогось не вистачало. Чи не в побутовому сенсі: чоловік-генерал забезпечував сім'ю навіть в голодні роки. Любов до письменника, у якого наступала чорна смуга в житті, захопила її цілком.

Леночка Нюренберг народилася в Ризі 21 жовтня 1893 року і хоча юліанський календар більшовики похерили, Олена Сергіївна продовжувала відзначати свій день народження не 2 листопада, а 21 жовтня. Її батько, Сергій Маркович Нюренберг, був нащадком німця-ювеліра на прізвище Nürnberg. Згодом прізвище приїхав в Росію ще при Катерині Великій німця змінилася в бік більш звучного для російського вуха вимови. Так серед трьох приголосних букв з'явилася одна голосна. Спочатку Нюренберг осіли в Житомирі, а в XIX столітті переїхали в онімечуванню Прибалтику. Чи були її предки євреями - точно невідомо. За документами Сергій Маркович належав до лютеранам, але перейшов у православ'я, щоб одружитися з донькою православного священика Олександра Олександрівні Горської. Сергій Нюренберг вчителював, потім став податковим інспектором, був завзятим театралом і захоплювався журналістикою, виходячи друком у багатьох ризьких газетах.

У великій і дружній родині (у Олени були брати Олександр і Костянтин, сестра Ольга) любили музикувати, ставити домашні спектаклі і ходити в оперу. Олена, за наполяганням батьків, так і не закінчила жіночу Ризьку Ломоносовський гімназію, але знала кілька іноземних мов і прекрасно розбиралася в музиці і театрі. У 1912 році до неї посватався поручик Бокшанская, якого Олена нібито вмовила одружитися на своїй старшій сестрі Ользі. Співробітниця МХАТ Ольга Сергіївна Бокшанская, виведена в булгаківському "Театральному романі" в образі Поліксени Торопецької, була беззмінним особистим секретарем режисера і театрального діяча Володимира Івановича Немировича-Данченка. Сестрички приїхали в Москву в 1915 році і спробували влаштуватися на роботу в Московський Художній театр, але взяли тільки Ольгу, яка стала спочатку секретарем-друкаркою дирекції театру. Через три роки 25-річна Олена найнялася в тільки що з'явилося Російське телеграфне агентство - ЗРОСТАННЯ - і потім перевелася в секретаріат газети "Известия".

У грудні 1918 року Олена Нюрнберг (так вона сама завжди писала своє дівоче прізвище) вийшла заміж за офіцера Юрія Мамонтовіча Нейолова, сина знаменитого актора Александрінкі, а пізніше прославленого анархіста Мамонта Дальського, який загинув за півроку до весілля. Лицедій-анархіст зірвався з підніжки трамвая, коли їхав в гості до Федору Шаляпіну. В церкви Симеона Стовпника на Кухарський, де вінчалися молоді, говорили, що не бачили пари гарніше Нейолова. Влітку 1919 року Юрій Неелов надійшов в 16-у армію, що діє в складі Західного фронту РККА, де служив ад'ютантом командувача армією Миколи Соллогуба. В цей же час прямо з камери ВЧК в 16-й армії з'явився випускник Кадетського корпусу і Миколаївської військової академії, капітан Євген Олександрович Шиловський. Незабаром він став членом Реввійськради і виконуючим обов'язки начальника штабу 16-ї армії.

Потомствений дворянин і кадровий військовий настільки сильно закохався в дружину свого підлеглого і молодшого за званням, що вчинив не по-чоловічому і негідно честі дворянина і офіцера - спочатку відрядив ад'ютанта Нейолова в штаб Західного фронту, а потім і зовсім перевів ще далі, на Південний фронт . Осенью 1921 року Олена змінила прізвище першого чоловіка на Шиловський, а через кілька місяців стала матір'ю. Сина назвали на честь батька Євгеном. Другий син, Сергій, з'явиться на світ в 1926 році.

З 1928-го по 1931 рік Шиловський обіймав посаду начальника штабу Московського військового округу, яким командував Ієронім Уборевич. Його дружина Ніна Володимирівна, в минулому актриса, дружила з Олею Бокшанская, що жила разом з Шиловський. Говорили, що це дуже гарна пара, а Олена Прекрасна - найкрасивіша жінка Москви. Один з її знайомих згадував: "Коли Олена Сергіївна входила в вітальню, дами наші здригалися і поспішали відвернути увагу своїх чоловіків".

Читайте також: Булгаковський Майстер - Максим Горький?

У 1931 році Шиловський стає начальником кафедри в Академії Генштабу. В самі голодні роки післявоєнної розрухи Олена Сергіївна Шиловська не знає бід і проблем молодої радянської республіки. У будинку немає перебоїв з продуктами, господарством займається прислуга. Коханий чоловік-красень і прекрасні сини - як то кажуть, що ще треба людині, щоб зустріти старість?

Але ось лист Олени Шиловской сестрі Ользі, написане восени 1923 року, всього через два роки після її другого заміжжя: "Ти знаєш, як я люблю Женею моїх, що для мене значить мій малюк, але все-таки я відчуваю, що така тиха, сімейне життя не зовсім по мені. Або вірніше так, іноді на мене знаходить такий настрій, що я не знаю, що зі мною робиться. Нічого мене вдома не цікавить, мені хочеться життя, я не знаю, куди мені бігти, але хочеться дуже. при цьому ти не думай, що це є наслідком якихось негараздів вдома. Ні, у нас їх не було за всі вр емя нашому житті ... Найбільше на світі я хотіла б, щоб моє особисте життя - малюк, Женя великий - все залишилося так само при мені, а у мене крім того було б ще що-небудь в житті, ось так, як у тебе театр ".

Через місяць 30-річна Олена пише сестрі Ользі: "Ти знаєш, я страшно люблю Женю великого, він дивовижна людина, таких немає, малюк найдорожче істота на світі, - мені добре, спокійно, затишно. Але Женя зайнятий майже цілий день, малюк з нянею весь час на повітрі, і я залишаюся одна зі своїми думками, вигадками, фантазіями, невитрачених силами. і я або (в поганому настрої) сідаю на диван і думаю, думаю без кінця, або - коли сонце світить на вулиці і в моїй душі - блукаю одна по вулицях ".

28 лютого 1929 року Олена Сергіївна забрела на квартиру художників Моїсеєнко, де познайомилася з Михайлом Булгаковим. За іншою версією, їх перше знайомство відбулося на вечорі у Уборевича. Олена Сергіївна прийшла з Шиловським, Михайло Опанасович зі своєю другою дружиною - Любов'ю Євгенівною Білозерської. Їх "любовний човен" (шлюб зареєстрований 30 квітня 1925 роки) вже почала давати текти. Незважаючи на те що Люба активно допомагала чоловікові в письменницьку працю: підказала ідею ввести в майбутній роман "Майстер і Маргарита" образ головної героїні і навіть була прототипом Маргарити в ранніх редакціях, - в їх сімейному житті були складності.

Спочатку Михайло запросив нудьгуючу подругу своєї дружини Олену Сергіївну кататися на лижах, потім в театр на генеральну репетицію, потім були клуб акторів, репетиції, прогулянки по старій Москві. "Любов вискочила перед нами, як з-під землі вискакує вбивця в провулку, і вразила нас відразу обох! - так описана любов головних героїв" Майстра і Маргарити ". - Так вражає блискавка, так вражає фінський ніж! Вона-то, втім, стверджувала згодом, що це не так, що любили ми, звичайно, один одного давним-давно, не знаючи один одного ... "" це була швидка, надзвичайно швидка, в усякому разі з мого боку, любов на все життя ", - згадувала Олена Булгакова.

3 жовтня 1932 року Олена Сергіївна розірвала шлюб з Шиловським, а на наступний день стала Булгакової. Збереглася жартівлива записка Михайла Булгакова, в якій він написав, що "вінчається в загсі". Старший син Олени Сергіївни залишився з батьком, але регулярно відвідував маму і обожнював її нового чоловіка. Молодший увійшов в сім'ю Булгакових, і Михайло Опанасович полюбив його як рідного.

Російського письменника не стало 10 березня 1940 року. За спогадами рідних, кожен раз збираючись відвідати могилу чоловіка на Новодівичому кладовищі, Олена Сергіївна вбиралася як на побачення. Вона постійно бачила його уві сні, розмовляла з ним і писала йому листи. Коли неподалік від могили її чоловіка перепоховали перенесений з Донського кладовища прах Миколи Гоголя, одного з найулюбленіших письменників Булгакова, вдова попросила встановити стало непотрібним колишнє надгробок Гоголя на могилу Булгакова.

Охочі до сенсацій журналісти і цікаві булгакознавців просвітили публіку, що після смерті Михайла Булгакова його вдова деякий час була коханкою першого секретаря Союзу радянських письменників Олександра Олександровича Фадєєва (Булиги). Зведення про це не забули занести навіть в "Булгаковську енциклопедію". В останні роки вдова Булгакова працювала друкаркою і підробляла перекладами французьких письменників. Олена Сергіївна померла 18 липня 1970 року і похована поруч з Булгаковим.

Читайте всі публікації в серії " історії кохання "

Читайте найцікавіше в рубриці " Суспільство "

Коханий чоловік-красень і прекрасні сини - як то кажуть, що ще треба людині, щоб зустріти старість?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация