Історія грошей: з давніх часів до наших днів

Історія грошей дуже цікава Історія грошей дуже цікава. Перші гроші виникли в давні часи, і дійшли до наших днів, але вже зовсім в іншому вигляді. Через гроші відбувалися війни, революції, зміна урядів і повалення королів. Чи є вони двигуном історії? Або їх роль обмежується тільки купівельною спроможністю? Щоб відповісти на ці питання, дізнаємося історію появи грошей, шляхи їх еволюції і історію поширення по всьому світу.

Стародавні часи

Історія грошей бере початок від часу існування стародавніх племен. Але гроші тих часів істотно відрізнялися від грошей сучасних. Це були скоріше не гроші, а кошти обміну. Так, наприклад, в скотарських племенах грошима була худоба, в поморських поселеннях грошима була риба, яку обмінювали на такі необхідні для племені хліб і м'ясо. Відомо, що у різних народів були свої предмети, що служили їм в якості грошей:

- в Мексиці грошима були какао-боби;

- в Канаді, Алясці і Сибіру давні предки використовували в якості грошей шкурки цінних звірів;

- у деяких племен Південної Америки і на островах Океанії, грошима були морські мушлі або перлини;

- племена Нової Зеландії замість грошей використовували каміння, що мають в середині отвір.

Подекуди грошима служили зерно або сіль. Використання товаро-грошей дозволяло обмінюватися ними з іншими племенами або використовувати за призначенням в своєму господарстві. Але вони були вкрай незручними у використанні. Тому виникла потреба в іншій, більш практичною формі платежу.

Гроші з металу

Поступово гроші стають металевими. І в сьомому столітті до нашої ери, з'являються карбовані монети. Вони швидко поширюються по всьому світу. Це легко пояснити, тому що монети зручно зберігати, транспортувати, дробити і об'єднувати. Вони мають велику вартість при невеликому обсязі і вазі.

У більшості країн в якості металу для карбування монет виступали срібло, мідь або бронза. І тільки в Єгипті й Ассирії в якості грошей використовувалося золото ще за два тисячоліття до нашої ери. З ростом товарно-виробничих відносин, стало необхідним збільшити вартість обмінного еквівалента. З цього моменту, золото і срібло стають основними грошима.

Паперові гроші

Історія грошей отримала новий виток розвитку з появою паперових грошей. Вони з'явилися в 910 році в Китаї. А в Росії перші паперові гроші були введені при Катерині II в 1769 році.

З появою банків, саме вони стали хранителями грошей і основних цінностей. При здачі грошей на зберігання, людина отримувала від банку сертифікат. У ньому було зазначено, яка сума знаходиться у банкіра на зберіганні і пред'явник цього сертифіката повинен був отримати від банку певну суму грошей. Це давало можливість розраховуватиметься не монетами, а цими сертифікатами. Минуло небагато часу, і самі сертифікати стали прирівнюватися до реальних грошей. Така історія появи паперових грошей. А саме слова «банкнота» бере початок від англійських слів "bank note" і в перекладі означає «банківська запис».

І якщо раніше економічна сутність паперових грошей полягала в зобов'язанні видати натуральні гроші, то зараз самі банкноти є такими ж грошима.

Поява державних центральних банків

Перший такий банк з'явився в Швеції в 1661 році. Головними завданнями державного центрального банку був контроль над банківськими операціями в країні і відповідальність за стан національної валюти, в тому числі і за її виробництво.

Інші країни не відразу пішли за прикладом Швеції. Так, наприклад, центральний банк у Франції був заснований через 140 років, а в Російській Імперії Державний Банк з'явився в 1860 році. І тільки в 1913 році в США була заснована Федеральна Резервна Система. До її появи доларові банкноти випускалися окремими американськими банками, і відрізнялися один від одного по дизайну і розміру.

початок глобалізації

У 1944 році відбулася Бреттон-Вудська міжнародна конференція, на якій було прийнято угоду про прив'язку курсу долара до курсу золота і тривало це до 1971 року. Саме долар став міжнародною валютою, на якій ґрунтувалася міжнародна торгівля. На конференції було прийнято рішення про створення Всесвітнього Банку і Міжнародного Валютного Фонду. Саме з Бреттон-Вудської конференції бере початок сучасний процес глобалізації усього світу.

Банківські картки

У 1950 році була випущена перша в світі кредитна карта Diners Club, для оплати відвідувань ресторану. А в 1952 році американським банком Franklin National Bank була випущена перша банківська кредитна картка.

У наш час банківськими картками нікого не здивуєш. Історія грошей триває і набирає нових обертів. Якщо вірити статистиці, середньостатистичний американець в даний час на руках має близько десяти пластикових карток різного призначення.

Комп'ютери на службі у фінансистів

1972 рік ознаменувався залученням комп'ютерів в фінансову сферу. Так, в США створюється для обліку банківських чеків централізована електронна мережа. А в 1973 році було створено Товариство Всесвітньої Міжбанківської Фінансової Телекомунікації (SWIFT). Творцями цієї системи стали 239 банків, які представляли 15 країн світу. Вперше для здійснення міжбанківських грошових переказів перестав використовуватися телетайп.

Починаючи з 1977 року, персональні комп'ютери з'явилися в роздрібному продажі, і це ознаменувало комп'ютеризацію різних секторів економіки і життя, створення нових грошових форм і поява Інтернету.

Інтернет і банки

У 1991 році розроблений Інтернет. На наступний рік до Інтернету проявили інтерес банки, і почали розміщувати там свою рекламу. А з 1996 року банки відкривають повноцінні представництва в Інтернеті. За наявними даними, вартість однієї операції, здійсненої через Інтернет, банку обходиться на 90% дешевше, ніж вартість такої ж операції, проведеної в офісі банку.

Інтернет зробив величезний вплив на розвиток різних фінансових секторів і на грошовий обіг. Через Інтернет можна оформити банківську картку, здійснити будь-який грошовий переказ в будь-яку точку світу, відкрити рахунок і так далі. Ресурси Інтернету безмежні.

цифрові гроші

У 1993 році з'явилися перші цифрові гроші DigiCash. Взявши їх за основу трохи пізніше створюються смарт-карти. Так, наприклад, в Атланті в 1996 році під час Олімпійських ігор, смарт-карт було продано більше 300 тисяч штук. А в тому ж році всі телефонні апарати Японії були переведені на смарт-карти.

Наявність персонального коду у смарт-карти робить її менш цікавою для грабіжників. Сучасні технології дають можливість зробити цифрові гроші ще більш персональними, додавши фотографію власника смарт-карти або відбитки його пальців.

У 1995 році в історії грошей відбувається великий перелом. Цифрові гроші остаточно перемагають гроші паперові. Того року 90% всіх банківських переказів в США було проведено в електронній формі.

У 1998 році в США створена система платежів через електронну пошту PayPal, а в Європі створена система платежів через мобільні телефони PhonePaid. Це було першим кроком до появи цілого ряду електронних грошей.

Найпопулярніші інтернет-гроші в країнах СНД

20 листопада 1998 року було проведено першу офіційна транзакція в популярній системі електронних грошей Webmoney, а 24 листопада в світ вийшов прес-реліз, оголошується початок роботи Webmoney Transfer. Це дуже зручний в користуванні сервіс, має кілька версій, в тому числі і для мобільних телефонів. За допомогою системи можна оплачувати товари і послуги, оплачувати мобільний зв'язок, Інтернет, подорожі, квитки на різні види транспорту. Крім цього здійснювати перекази в будь-яку точку світу і багато іншого. Є найпопулярнішою в країнах СНД. Постійно розвивається і покращує рівень обслуговування клієнтів.

24 червня 2002 була запущена платіжна система електронних грошей «Яндекс. Гроші ». Як правило, використовується для оплати товарів або послуг в Інтернеті. При цьому сервіс не можна використовувати для будь-якої комерційної діяльності. Система менш зручна, ніж попередня, відповідно і менш популярна.

Історія грошей цікава, як і історія розвитку нашого світу. І щоб мати повне уявлення про гроші, їх функції та призначення, щоб стати багатою людиною, цю історію необхідно знати.

Інші статті на нашому сайті

Чи є вони двигуном історії?
Або їх роль обмежується тільки купівельною спроможністю?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация