Історія створення Банків

Будучи «кровоносною системою» світової економіки, банки забезпечують нормальне функціонування підприємств, здійснюють товарно-грошові відносини, проводять платежі і розрахунки, видають кредити і т.п. Зараз, банк - це центр світової економіки. Це акумулятор і розподільник, який подібно біржі розподіляє ресурси. Але світова економіка налічує величезну кількість бірж по продукту, який реалізується на ній. Ділять їх на три категорії:

- товарні (нафта, бензин , газ , пшениця , бавовна , цукор , кава , срібло , Золото та інші товари);

- біржі цінних паперів (опціони, ф'ючерси, акції);

- валютні біржі (на них можна придбати валюти всіх країн світу: китайський юань , британський фунт , австралійський долар , казахстанський тенге , білоруський рубль , Європейська валюта, канадський долар , литовський літ , російський рубль , новозеландський долар , сінгапурський долар , японська ієна , українська гривня , швейцарський франк , Ну і його величність американський долар і інші).

Найбільш пов'язані з банками валютні біржі, адже саме на підставі роботи цих бірж виставляються курси на покупку і продаж готівкової та безготівкової валюти. Тільки банки торгують одним з найбільш головним ресурсів - грошима у вигляді кредитів і тим самим формують вартість грошей у вигляді відсотків по кредитах.

Спочатку було слово. Саме слово «банк» походить від італійського «bariko» або «banco», що в перекладі означає - стіл, на якому середньовічні міняйли розкладали монети. Слово з'явилося в середні століття, так як в цей період банки були, переважно, міняльні конторами.

Від Вавилона до виникнення Венеції

Перші ознаки. Встановити, в якій країні раніше виникли зачатки банківської справи вкрай складно. Відомо, що видачею позик і перекладними операціями займалися торгові товариства халдеян (2300 років до н.е.), а в Китаї (2000 років до н. Е.) Існували чеки. У Вавилоні ж, існували люди приймають грошові вклади під відсоток (VI століття до н.е.).

стародавня Греція . В Елладі розвитком банківської справи завжди займалися храмові жерці. Жерці стежили за тим, щоб дохід з землі, подарунки і штрафи, отримані храмом, продовжували збільшуватися за допомогою видачі ссудпод заставу і відсоток або участі в економічно-вигідних підприємствах. Там же з'явився вид кредиту під заставу майна, що істотно збільшило дохід храмів. Делоський, Самосский, Дельфійський і Ефеський храми за певну процентну плату брали гроші на зберігання в спеціальних підвалах, проте, в період Фоційской війни (1355-56 рр) існування банків-храмів припинилося через постійне розграбування.

На території Афін, конкуренцію храмам становила організація «трапецітов» (від латинського - стіл), яка поділялася на аргірамойсов (міняльної справа) і довейстаев (лихварські позички і довгострокові інвестиції в промисловість).

стародавній Єгипет і Рим. Олександр Македонський побудував «Королівські банки» в Єгипті , А в Римській Імперії з'явилися аргентарии, які проводили фінансові операції на форумі. Вони видавали лихварські і іпотечні позики, брали гроші на зберігання і проводили аукціони закладеного майна.

Час «Хрестових походів». В основному, позначився спад банківської діяльності та її спеціалізація на обміні. Золото поступилося місцем сріблу і гроші в кожній країні придбали свій зміст і назву. З'явилися перші конверсійні переклади (за допомогою «векселі»).

До установи Англійського банку (1156 - 1694 рр.)

Перші громадські банки. Поширення банків, в першу чергу, торкнулося такі міста, як Генуя, Венеція і Флоренція. Після, їх вплив розширилося на Францію, Гамбург, Нідерланди і Англію . Розвивався «жірооборот» (від грецького - «коло), в якому, зосереджені у банкірів, кошти боржника переводилися на рахунок кредитора безготівковим розрахунком в банкірських книгах. Через знецінення мінової одиниці і зловживання міняв, були відкриті перші громадські банки. Перший з них - «Монтеньева» - був відкритий у Венеції в 1156 році. Всі банки були жиробанк, так як клієнти не отримували відсоток від своїх вкладів, а, навпаки, платили комісійні.

Банк Генуї. Виниклий в результаті злиття безлічі громадських банків (1407 рік), банк «Святого Георгія» мав величезні привілеї в якості основного кредитора республіки. Мер республіки присягав захищати самостійність банку, а Папа Римський мав право відлучати боржників від церкви, що забезпечувало банку повна відсутність боржників протягом 42-х років. Був перетворений в жиробанк в 1675 році.

Амстердам і Гамбург. голландське уряд теж організувало громадський банк в 1609 році, а, що пішов за його прикладом, Гамбург - в 1619. Вони брали гроші на зберігання, займалися грошовими переказами між рахунками клієнтів (використовувалася спеціальна одиниця «банківських грошей», що відповідає певної ваги або пробі цінного металу, запаси якого зберігалися в сховищі банку).

Англійський банк і перші спеціалізовані банки в Шотландії (1 694 - кінець XVIII століття)

Справа Вільяма Петерсона. У 1694 році в Англії, шотландцем Вільямом Петерсоном був відкритий банк (статутний капітал - 1 мільйон 200 тисяч фунтів стерлінгів) для допомоги у вирішенні фінансових труднощів уряду. В результаті важкого становища правлячої верхівки, Банк Англії був створений у вигляді акціонерного товариства. Віддавши капітал уряду, банк отримав на цю суму банківські квитки, якими мав право розплачуватися, і став монополістом в торгівлі золотом. Крім цього, банк надавав великі кредити під заставу майна і виплачував відсотки по вкладах, що призвело до появи і поширення депозитних банків.

Віяння спеціалізації. Величезну популярність стали набувати спеціалізовані банки. Наприклад, Банк британської компанії для торгівлі полотном, відкритий в 1706 році; Прусський банк морської торгівлі, в 1767; Паризька облікова каса і Петербурзький банк в 1776 і 1780 років, відповідно.

Звуження спеціалізації і монополізація емісії банкнот (початок XIX століття - сьогоднішній день)

Депозитні та Центральні банки. Активно розвиваються депозитні банки (Англія, Австралія , Шотландія, Швейцарія , Німеччина і Північна Америка). З'являються перші Центральні банки (початок XIX століття), монопольно займаються емісією банкнот (Центральний банк у Франції , 1800 г. або Австрійський банк, 1806 року, а трохи пізніше і Державний Російський банк, 1860 г.).

Орієнтація на спеціалізацію. Широкий спектр банківських послуг і зростаюча кількість самих банківських установ призвели до того, що в банківській справі стала все більшої популярності купувати вузька спеціалізація. Виникли окремі іпотечні банки, для обслуговування населення і ремісників були організовані народні та ремісничі, з'явилися позичкові каси, а в 1848 році в Пруссії відкрилися перші ломбарди.

Подальший розвиток системи. Сукупність вищих факторів призвела до розробки і становленню повноцінної банківської системи (Центральний, універсальні і спеціалізовані банки). Поширення популярності цінних паперів спровокувало розвиток кількість операцій з ними в банківському середовищі (наприклад, трастові операції). Чи вплинула банківський інститут і на торгівлю золотом, розвиток кореспондентських і дипломатичних відносин, а так же, розвиток економіки.

Дані фінансові установи поширилися по всьому світу і стали невід'ємним атрибутом економіки кожної країни Європи і Євросоюзу (Таких як Швейцарія, Німеччина, Австрія , Франція , Болгарія , Польща , Великобританія , Іспанія , Греція, Італія , Чехія , Хорватія , Чорногорія , Росія), а також країн Азії , серед яких Індія , Таїланд , Сінгапур , Філіппіни , В'єтнам , Індонезія , Малайзія , Іран , Китай, країн Африки, в числі яких Єгипет, Туніс , Лівія , держав Кавказького регіону (Південна Осетія, Грузія , Абхазія , Вірменія , Азербайджан), країн Балтійського регіону (таких як Фінляндія , Латвія , Естонія , Литва), а також таких країн як Ізраїль , Туреччина і далекі Австралія, США , Мексика , Канада , Куба , Бразилія , Домінікана.

Банківська система всього світу побудована таким чином, що всі банки між собою взаємопов'язані, не дивлячись на своє місце розташування. Це стосується банків Швейцарії , банків України , банків Білорусі , Банків Росії, банків США , Банків Європи.

Історія банків в Росії

Як такі, банки на території Росії з'явилися в період правління Єлизавети Петрівни (1754 рік) у вигляді Дворянських позикових банків і купецьких Банків в Петербурзі і Москві . У 1786-му році капітали Дворянських позикових банків були злиті і передані єдиному Державному Позикового банку, разом з капіталом Купецького Банку.

Мідний Банк, що виник в 1758 році, займався роботою з векселями і мідної монетою, а в 1769, завдяки насувається грошову реформу, відкрилися перші ассигнационного Банки. Державні ощадні каси виникли в Петербурзі і Москві в 1842 році. У 1860-му році, шляхом перетворення Державного комерційного банку, був створений Державний банк Російської імперії.

Як наслідок скасування кріпосного права, силу почали набирати приватні банки, яких в 1857 році було всього 21, а в проміжку 1864 - 1 872 років - організовано 11 земельних і 33 комерційних банків на акціонерної основі.

період СРСР . Комерційні банки заборонені на державному рівні, а капітали всіх раніше існуючих злиті в Держбанк СРСР, Будбанку і Внешторгбанк, які становили економіку СРСР.

Перебудова. З розпадом Радянського Союзу почався активний розвиток комерційної банківської діяльності. Кооперативний банк «Патент», що існує до цих пір у вигляді закритого акціонерного товариства «Комерційний акціонерний банк« Вікінг »», був першим знову зареєстрованим в Ленінграді комерційним банком (1988 рік). Слідом за ним пішли інші, частина з яких існує і зараз (ВАТ «Уралсиб», Автовазбанку, ВАТ «АКБ« Інвестбанк »» та ін.).

«Привид» 90-х. Через виниклу фінансову кризу, кількість банків в Росії стало скорочуватися. З 97-го по 2009 рік число комерційних банків зменшилася в два рази.

На даний момент, число комерційних банків в Росії поступово падає. Поряд з вітчизняними банками на території Росії працюють банки із закордонним участю. До таких можна віднести як ВТБ банк, Альфа банк, Сбербанк, кити серед банків Росії.

банки сьогодні

На сьогоднішній день, розрізняють п'ять видів спрямованості банків:

- Центральні (державне регулювання сфери і грошова емісія);

- Комерційні (підприємницька банківська діяльність);

- Інвестиційні (інвестиції та цінні папери);

- Ощадні (залучення коштів населення);

- Універсальні (всі види послуг).

В даний час, виділяють десять найбільших банків. За найбільшою річного прибутку безсумнівним лідером вважається США, але Китай займає першість за показниками ринкової капіталізації.


За рейтингами банків стежать іноземні   ЗМІ   (Forbes, The Guardian, The New York Times і The Financial Times), також не обходять стороною банківські організації провідні ЗМІ Росії і СНД
За рейтингами банків стежать іноземні ЗМІ (Forbes, The Guardian, The New York Times і The Financial Times), також не обходять стороною банківські організації провідні ЗМІ Росії і СНД.

Що в Росії?

На сьогоднішній день, всього 606 банків Росії мають статутний капітал, який відповідає вимогам Центрального банку. А це трохи більше половини від загальної кількості зареєстрованих в Російської Федерації банків.

Ще в 2008 році на території Російської Федерації діяло тисячі сто тридцять-шість комерційних банків, в 2009 - 1108, в 2010 кількість впала до 1058, за даними 2011 року, - до 1012 банків, а на початок 2012 було закрито ще 34 банки. Сьогоднішнє кількість банків в РФ - 978. Вражаюче, що загальна кількість банків з головним офісом в Москві досягло 514 установ, а це означає, що на кожні 20000 населення припадає по одному банку.

За висновками експертів, в найближчому часі в Росії залишиться не більше 600 банків. Не дивлячись на те, що на даний момент, не найсприятливіші умови для банківського сектора. Але кожен економіст або простий громадян зауважив вплив банків на ринки нерухомості , страхування , Авторинок і навіть туризм . Безліч виробників автомобілів, серед яких такі як: Рено , ВАЗ , БМВ , УАЗ , Опель , Ауді , Мазда , Форд , Тойота , Хюндаї-Кіа , Фольксваген , Ніссан , Шевроле , Мерседес ведуть щільне співробітництво з банками для збільшення обсягів продажів, розробляючи програми кредитування на покупку автотранспорту.

Банки стають справжньою гаванню для ресурсів інвестиційних компаній (наприклад, Трійка Діалог, БКС або Фінам) і компаніями, які керують ПІФами, адже часто вони розміщують вільні кошти на депозити банків. Сучасні банки йдуть в ногу з прогресом і тісно співпрацюють з компаніями, що працюють в інтернеті. Так, через банки поповнюють свої рахунки в платіжних системах Webmoney , Яндекс гроші, PayPal або Qiwi (Ківі). Банки беруть участь в роботі брокерів, брокерів ECN Forex та інших посередників, які можуть управляти рахунками, відкритими для роботи на біржах Японії або ММВБ і РТС.

Для отримання візи в деякі країни посольства або консульства цих країн вимагають наявності залишків на рахунках відкритих в банківських організаціях цієї держави. Не обійшли стороною банки і представники шоу бізнесу (такі як, Крістіна Орбакайте , Алла Пугачова , Анастасія Волочкова , Микола Басков, Ані Лорак , Ксенія Собчак та Філіп Кіркоров), купуючи через банки яхти, автомобілі , Телефони, дорогих собак і зберігаючи в банківських скриньках діаманти.

на сайті сучасного банку можна зустріти не тільки фінансові продукти, а й рейтинг брокерів форекс і навіть гороскоп . У банку можна оплатити послуги компаній випускають Комп'ютерні ігри (наприклад, як GTA), а також компаній, які входять в індекс SP 500.

Що в Росії?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация