Історії від Олеся Бузини: Сполучені штати в Лівії

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

1 квітня 2011, 16:30 Переглядів: 1 квітня 2011, 16:30 Переглядів:   Американська карта лівійських нафтопроводів

Американська карта лівійських нафтопроводів. Зеленими лініями позначені шляхи транспортування нафти, а точками - нафтопроводи. Більшість їх розташовано в східній Лівії - Кіренаїки.

"Бувають дивні зближення", - говорив Пушкін. Напад НАТО на Лівію випало приблизно на ті ж дні, що і наступ німецьких військ в цій країні під час Другої світової. Різниця між двома подіями - 70 років. Тоді пожежа війни теж повільно розповзався по земній кулі, охоплюючи все нові території. Ще ніхто не називав війну світової. Звучало тільки одне слово - "бліцкриг". Бліцкриг Вермахту в Польщі. Потім у Франції. Миттєве підкорення Бельгії, Голландії та Данії. Блискавична кампанія гітлерівських гірських стрільців в Норвегії. Все виходило. Все йшло за планом. Британська армія була загнана на рідний острів, кинувши техніку на французьких пляжах. США залишалися осторонь за океаном. Радянський Союз вичікував, дивуючись тому, з якою швидкістю валяться західні "демократії". І треба ж було статися однієї маленької "неприємності". Причому не у Гітлера, а у його союзника Муссоліні. Майже як сьогодні, трапився "прокол" у союзника Барака Обами - французького президента Саркозі, якого Муаммар Каддафі звинуватив в тому, що він брав лівійські гроші на свою виборчу компанію.

Лівійській війні 1911 р Африканської неприємності Муссоліні сімдесятирічної давності передувала тривала колоніальна історія. Лівія стала колонією Італії ще в 1911 році в результаті короткої італо-турецької війни. Володимир Ленін, якого сьогодні не прийнято цитувати, колись, будучи ще звичайним журналістом-соціал-демократом, назвав її "вдосконаленою, цивілізованої людської бійнею, побиттям арабів за допомогою" новітніх знарядь ". Не даремно ж блиснув він красномовством! Адже це була перша в світі війна із застосуванням авіації - ще одна паралель з нинішньої лівійської війною, що почалася бомбардуваннями натовської авіації.

Повстанець проти Каддафі. Завдяки таким гарячим хлопцям Сполучені Штати, швидше за все, розчленують Лівію на дві країни

Сьогодні США і Франція "шукають" в Лівії нафту, а в 1911 році Італія шукала там джерела іншої сировини - селітри і сірки. Найбільш же зацікавленим спонсором "вдосконаленою бійні" був тісно пов'язаний з Ватиканом Banco di Roma - Римський банк. За свідченням тодішнього російського посланника при дворі Папи Римського князя Волконського цей милий банчішко кредитував в Лівії "борошномельне справу, обслуговування Тріполітанского узбережжя, пароплавні повідомлення", а директором його був рідний дядько майбутнього Папи Пія XII Ернесто Пачеллі - представник дуже поважного сімейства, один з членів якого вже в хіппоідние 1960-і придумає Римський клуб - об'єднання політиків, бізнесменів і вчених, стурбованих перспективами навантаження розмножується людства на Землю.

Але тоді до подібних "гуманітарних" проектів було далеко. Італійці обстріляли Тріполі з моря, але араби, як писав той же Ленін, "чинили опір відчайдушно. Коли італійські адмірали необережно висадили на початку війни 1200 матросів, араби напали на них і перебили до 600 чоловік." В покарання "було побито до 3000 арабів, спустошені і вирізані цілі сім'ї, перебиті жінки і діти ". Втім, нічим, крім жорстокості до беззбройним, італійці не відзначилися. Саме ця війна породила знаменитий анекдот про італійського безстрашність: коли італійський капітан спробував підняти свою роту в атаку і вискочив, махаючи шаблею, на бруствер окопу з криком: "Аванті!" ( "Вперед!"), Його підлеглі, і не подумавши розділити його бойовий порив, зааплодували: "Браво, капітан!".

Забута нині "цивілізована бійня" закінчилася тільки через рік мирним договором між Туреччиною та Італією, підписаним 18 жовтня 1912 року в Лозанні. Турки поступилися Лівію, бо на носі у них була Перша Балканська війна - з Сербією, Чорногорією, Грецією та Болгарією, що спалахнула в той самий день, коли був підписаний Лозаннський договір.

Турки поступилися Лівію, бо на носі у них була Перша Балканська війна - з Сербією, Чорногорією, Грецією та Болгарією, що спалахнула в той самий день, коли був підписаний Лозаннський договір

Патрони в його голові. Ще один повстанець з Кіренаїки

Потім була Перша світова, в результаті якої до влади в Італії прийшов палкий і емоційний дуче - колишній журналіст-соціаліст Беніто Муссоліні, який складався в свій час на службі у британської розвідки за місячну "пенсію" всього в 100 фунтів. Причому до влади в своїй країні він прорвався на одинадцять років раніше, ніж його німецький побратим по тоталітаризму. Муссоліні довго вів себе як найголовніший в світі фашист. Саме завдяки йому в політичний лексикон і увійшов термін "фашизм". І хоча Гітлер ніколи не називав себе "фашистом", а німці навіть ображалися, коли їм клеїли цей ярличок (їхня партія офіційно іменувалася Націонал-соціалістичної робітничої), нацизм і фашизм були глибоко спорідненими рухами. І те, і інше вимагало, насамперед, язичницького поклоніння нації. А з особистостей визнавало тільки одну - племінного вождя. Вожді італійських і німецьких племен виявилися особистостями гранично демонстративними і агресивними.

І так як один вождь - Гітлер - продемонстрував світові просто виняткові якості в цій області, розгромивши менше ніж за рік відразу кілька країн, то інший - Муссоліні - раптово відчув себе як би злегка ошуканим історією. А тому, не довго думаючи, у вересні 1940-го італійський диктатор вирішив почати наступ на Єгипет, щоб захопити Суецький канал. В ті часи Єгипет фактично представляв собою колонію Англії, хоча і мав місцевого номінального короля - приємного чоловіка на ім'я Фарук. А сусідня Лівія якраз готувалася святкувати 30-річчя поневолення Італією.

ІТАЛІЯ ПРОТИ БРИТАНІЇ. Щоб додати цього ювілею пафосу, Муссоліні розгорнув на її східному кордоні 10-у армію генерала Берті. Це було досить численне воїнство (близько 75 тисяч солдатів і офіцерів), але кілька відстало від тодішніх новітніх філософських доктрин винищення людини людиною. З бронетанкових сил вона мала тільки шість танкових батальйонів, що складалися з самохідних консервних банок фірми "Ансальдо".

Італійські полонені в Лівії в 1941 р Ці добродушні фашисти не хотіли воювати. Англійці обеззброїли майже всю їхню армію

Опозиційні британські війська, об'єднані в армію "Ніл", не перевищували 25 тисяч чоловік, зате включали в себе цілу бронетанкову дивізію! Але італійська авіація перевершувала британську за чисельністю, приблизно вдвічі - 315 літаків проти 168. Проте, коли 13 вересня італійці рушили з лівійського плато в Єгипет, повторити німецький бліцкриг в Європі їм не вдалося. Італійці не вміли несподівано навалюватися на фланги противника танковими сполуками з метою оточення, та й не мали таких з'єднань. А ансальдовскіе "бронебанкі" могли викликати переляк тільки у арабських підлітків і вагітних жінок. Верблюди, кажуть, теж здорово шарахалися від подібної техніки, абсолютно змінюючи свого флегматичній вподоби.

Використовуючи своє трикратне перевагу в піхоті і дворазове в авіації, італійці змогли тільки з працею видавити британців вглиб Єгипту, завоювавши ще кілька сотень квадратних кілометрів піску. Вся війна йшла вздовж узбережжя. Заглиблюватися в справжню пустелю противники навіть не намагалися. Сучасним арміям там просто неможливо було воювати без води і доріг. Правда, у спортивних британців була одна перевага над італійцями. Їх тропічна уніформа включала такий цінний елемент, як шорти, в яких було легше і відступати, і наступати.

Солдати Британської імперії в шортах спочатку так енергійно відступили, що між протиборчими сторонами виявилася смуга нічийної території в 130 км. Виявивши, що ворог зник, воїнство Муссоліні прийшов в замішання. Нащадки древніх римлян стали підозрювати, що спадкоємці древніх бриттів, колись підкорених легіонами Цезаря, плетуть небувалі підступи, ще не описані в підручниках військових академій. Але замість того щоб продовжити наступ, як зробив би який-небудь Будьонний або Махно, які зневажали академічну науку італійці засіли в п'яти гігантських укріплених таборах, розташованих по дузі від моря вглиб Єгипту на 70 км.

Бойові дії припинилися на цілих три місяці. Але англійці, виявивши, що їх палкий ворог нічого не робить, 9 грудня перейшли в контрнаступ. Вони навіть не сподівалися на великий успіх - просто хотіли трошки нашльопати італійців трохи нижче спини. Але танки єдиною англійської 7-ї бронетанкової дивізії так хвацько прорвалися в проміжки між італійськими таборами, не прикриті мінними полями, і з таким ентузіазмом зайшли їм в тил, що героїчні носії фашистської ідеології в єгипетських пісках в той же день кинулися навтьоки, незважаючи на відсутність шорт.

До кінця грудня 1940 року весь Єгипет був від них очищений - 10-я армія припинила існування, потрапивши в полон майже в повному складі. Однією з головних причин поразки італійців виявилося ще й те, що вночі в грудні температура в Лівійській пустелі падає майже до нуля. Звиклі до щадящему клімату своєї батьківщини співвітчизники Муссоліні відчайдушно страждали від зрадницького африканського "морозу". Уявіть: вдень сонце розжарювало їх до 30 - 35 градусів, а потім, з настанням темряви, вони починали стукати зубами від холоду, видаючи своє перебування противнику.

"СПАСИТЕЛЬ" Роммель. Але рано раділи горді британські леви в шортах! Фюрер любив дуче, як брата, а ідея захопити Суецький канал, щоб змусити противника возити військові вантажі навколо всієї Африки, здалася йому настільки перспективної, що він вирішив втілити цей романтичний італійський проект в життя з німецькою педантичністю. І хоча повним ходом йшла підготовка нападу на Росію, в запасі у Гітлера був невикористаний козир в генеральський погонах - 49-річний Ервін Роммель.

Генерал Роммель. Навпаки горів спрагою кривавого подвигу. Отримав прізвисько "Лис пустелі", борючись в меншості цілих два роки

На той час за плечима цього оперативного генія було вже більше тридцяти років служби! Він був сином директора гімназії з Вюртемберга. Незважаючи на слабке здоров'я, вступив до 18 років рядовим в піхотний полк. Через три місяці був проведений в єфрейтори, потім в унтер-офіцери. А далі - військова академія в Данцигу і перше офіцерське звання.

За іронією історії, Роммель, посланий рятувати італійців, прославився тим, що під час Першої світової війни в 1917 році захопив в Альпах в полон 9 тисяч італійських солдатів і 81 знаряддя! (Тоді Італія воювала на боці Англії, Франції та Росії.) Саме за цей подвиг Роммеля - тоді ще командира гірськострілецької роти - удостоїли вищого прусського ордена Pour le Merite - красивого синього емалевого хреста на шию.

Британська карикатура 1942 р Зверху напис "Африканський корпус". Над воротами - "Пекло". І під картинкою: "Чортова карта - ми пропали"

Проте військ Роммелю фюрер виділив зовсім небагато. До кінця березня 1941 в Тріполі вивантажити 5-я легка дивізія. Слідом за нею розвантаження початку 15-а танкова. І це було все! Правда, німецька розвідка пронюхала, що англійці зняли з африканського фронту дві піхотні дивізії і перекинули їх до Греції, куди теж вторгся Муссоліні, а 7-ю бронетанкову дивізію - відвели в Єгипет на відпочинок, замінивши її необстріляної 2-й. До того ж ще і командувач армією "Ніл", генерал О`Коннор, зволив відбути у відпустку.

ОДИН ПРОТИ ДЕСЯТИ. Роммель не міг не скористатися таким вдалим збігом обставин. Навіть не дочекавшись прибуття своєї танкової дивізії, він кинув у наступ 31 березня 1941 всі свої наявні сили, висунувши на вістрі удару 5-ю легку дивізію, що мала в своєму складі близько півтори сотні танків. Захоплені зненацька британці почали поспішний відхід назад до Єгипту. На п'ятий день настання німці захопили Бенгазі, а на дванадцятий - оточили Тобрук, подолавши понад морем відстань в 500 км. Рівне два тижні знадобилося Роммелю, щоб відкинути англійців на кордон з Єгиптом, звівши нанівець всі їх попередні успіхи.

Надалі німецький генерал буде воювати "по-суворовських" - не числом, а вмінням. Він перемагав при співвідношенні сил 1: 5 і навіть 1: 7! І тільки коли британці, розбивши італійський флот, добилися повного панування на морі, добившись співвідношення на суші 10: 1 на свою користь, успіхи Роммеля зійшли нанівець. Але для цього буде потрібно цілих два роки війни.

ЩО ШУКАЮТЬ В ЛІВІЇ АМЕРИКАНСЬКІ неоколонізаторам

Американські морпіхи. Знімок зроблений в Іраку, але фотографам вже готують роботу в Лівії

Сьогодні країни НАТО шукають в Лівії приблизно те ж, що на початку ХХ століття шукав Banco di Roma - вигоду. Тільки асортимент корисних лівійських копалин за 100 років значно розширився. До селітрі і сере додалися нафту, газ, фосфор, залізна руда і навіть марганець. Всі ці багатства, в основному, сконцентровані в Східній Лівії - так званої Кіренаїці зі столицею в Бенгазі. Західна Лівія називається Тріполітанія. Її столиця - Тріполі. Власне, володіння нафтоносним районом і є призом в нинішній війні. Повстання проти Каддафі почалося (і, думається, цілком недарма!) Саме в столиці Кіренаїки - Бенгазі.

Метою можливої ​​висадки американських військ і їх європейських союзників стануть основні нафтоекспортний термінали країни, газо- і нафтопроводи. До цього часу і повстанці, і війська Каддафі повинні максимально знекровити один одного. Офіційно американське вторгнення буде називатися "операцією з розведення сторін конфлікту". Але справжньою метою є, звичайно ж, контроль над лівійськими природними ресурсами. Для цього Лівію, швидше за все, збираються розчленувати на Тріполітанію і Киренаику. Подібний рецепт недавно був випробуваний в Судані: спочатку громадянська війна в нафтоносному районі, потім міжнародна істерика з приводу геноциду місцевих чорношкірих християн, а потім - миротворці і референдум про "розлучення". В результаті замість одного Судану ми сьогодні маємо два - Південний Судан і просто Судан. Шкода, що 150 років тому Сполучені Штати не розділилися на Північ і Південь - тоді в світі було б куди менше "миротворців" і пов'язаних з ними проблем.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

нафту

, Єгипет , Італія , Лівія , США , Судан , Франція , війна , пожежа , бузина , Саркозі , каддафі , фашисти

Ви зараз переглядаєте новина "Історії від Олеся Бузини: Сполучені штати в Лівії". інші Світові новини дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Олесь Бузина

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация