Јамки од јаболка дома: едноставни рецепти за правење вкусно џем од јаболка

 1. Јамка од јаболка за зима дома - едноставен чекор по чекор рецепт
 2. Вкусна јамка за зима преку мелница за месо
 3. Јаболко џем за зимата во multicooker - едноставен рецепт
 4. Јамка на јаболка и сливи за зимата
 5. Како да се готви џем со јаболка и круши за зимата дома
 6. Јаболка џем со пет минути парчиња - транспарентен и килибар, брзо и лесно
 7. Како да направите џем од јаболка Бело полнење за зимата
 8. Јаболка џем за зима дома едноставен рецепт во бавен шпорет
 9. Тајни и совети, мала корист за неискусни готвачи

Јаболко на јаболка дома и нејзините едноставни рецепти кои можат да бидат подобри за бебешка храна и готвење врз основа на разни колачи и печење

Јаболко на јаболка дома и нејзините едноставни рецепти кои можат да бидат подобри за бебешка храна и готвење врз основа на разни колачи и печење.

Многу бухти, колачиња, пити и огромни ткаени листови на целиот лист ќе станат рецепти за семејство на потписи благодарение на домашниот џем, без никакви згуснувачи и конзерванси таму.

И само се шири на свеж леб, покриен со тенок слој домашен путер и подготвен вкусен додаток на чај или утринско кафе. Пишувам и директно ја слушам вкусната суптилна арома на домашна храна, која е неопходен дел од моето домашно мени.

Едноставни рецепти:

Не е ни чудо што јаболката се нарекува плод на младоста и тие веруваат дека најмалку едно јаболко на ден треба да биде присутно на менито на секој човек.

Целосен опсег на витамини и минерали, витални киселини за храна, пектин им овозможуваат на лицето, редовно да јаде овошјето, да ја зачува младоста, енергијата и здравјето на зрела старост. И децата и младите мажи растат здраво и силно.

Нутриционистите препорачуваат јаболка за употреба во разни диети, особено за губење на тежината и нормализација на варењето.

Може да вриеш џем од јаболка од некои јаболка, а можеш да го измешаш со плодови, бобинки, па дури и зеленчук, пример е морков, обемот на имагинација тука е невообичаено голем. Можете да ги користите скроб или желатин за поголема густина, или можете едноставно да ја варите до саканата конзистентност.

И така, продолжува со подготовката на џем за зимата и постепено оди од едноставни до посложени и одземаат многу време.

Пожелно е да имате прехранувач на храна или електрична мелница за месо, што ќе ви заштеди време значително, но оние кои немаат доволно ќе се здружат со едноставен, подобар тенџере широк и голем, изработен од нерѓосувачки челик со дебело дно од неколку слоеви на метал.

Јамка од јаболка за зима дома - едноставен чекор по чекор рецепт

Јамка од јаболка за зима дома - едноставен чекор по чекор рецепт

Овој рецепт ќе испадне дури и за некој што никогаш не го подготвил џемот во својот живот. Подготвувајќи брзо и наутро, сосема е можно да го служите со чај.

Состојки: по килограм јаболка и шеќер, јаболката е погодна за било која боја и вкус, дури можете да ја користите и неподготвена.

Едноставен рецепт за домашно готвење:

 1. Моите јаболка и брзо ги сече на парчиња, семиња и семе комора не е потребно да се отстрани, тогаш ќе се разбере зошто.
 2. Ставете го тенџерето на шпоретот, извадете ги исечени јаболка, истурете малку вода и вријте на ниска топлина околу десет минути.
 3. Исцедете и оставете да се излади до топла состојба.
 4. Ние тријте низ сито, сите семиња и кожи природно нема да поминат низ неа.
 5. Додадете шеќер во пире од компири и ставете на средна топлина, доведете до вриење и оставете го да се вари на најмалата светлина, повремено мешајќи така што да не се држи до дното.
 6. Масата треба да добие униформа, жолта боја, транспарентна и миризлива.
 7. Подготвеноста се проверува едноставно - капка капка од лажица на чинија. Ако не се шири и ја задржува својата форма, тогаш тоа е направено.
 8. По ладење, лежеше на суви чисти банки, затворете ги капаците и складирајте за складирање во фрижидер или подрум.

Бон апетит!

Вкусна јамка за зима преку мелница за месо

Вкусна јамка за зима преку мелница за месо

Друг едноставен начин да се добие хомогена џем е да прескокнете јаболка преку мелница за месо. Не заборавајте да ги отстраните семето од нив, заедно со комората за семе, инаку тие ќе паднат во готовиот производ и ќе го расипат впечатокот. Потребно е малку време и напор, но го подобрува резултатот.

Состојки: три килограми јаболка, две килограми гранулиран шеќер.

Метод на подготовка:

 1. Измијте ја јаболка и исушете на крпа.
 2. Ние се сече на парчиња, отстранување на семето комора.
 3. Ние ја прескокнуваме јаболката преку мелница за месо, ги ставаме во тенџере и се мешаме со шеќер.
 4. Ние го ставаме шпоретот и на средна топлина донесуваме до вриење, а потоа готваме на мал оган. Мешање на потребната дебелина, која се проверува, капе на чинија.
 5. Ние ставаме чисти, суви тегли и чувајте ги складираме во ладен подрум.

Уживајте во вашиот оброк во зима!

Предлагам да разгледам тема на празни места за интересни рецепти:

 1. Бел бибер лехо
 2. Салата од краставици
 3. Борч супа за супа
 4. Компотирај од јаболка и цреши

Јаболко џем за зимата во multicooker - едноставен рецепт

Јаболко џем за зимата во multicooker - едноставен рецепт

Тоа е многу погодно да се готви во бавен шпорет - Поставете го времето и не стојат со лажица, мешајќи така што нема да изгори. Јаболка може да се користи со оштетување, различни сорти и неподготвени премногу.

Состојки: јаболка еден килограм, половина килограм шеќер.

Започнете го готвењето:

 1. Исплакнете ги и исчистете ги јаболките, отстранете ја комората за семе и опашките, исечете ги оштетените површини.
 2. Стави во сад на храна процесор и исецка во прашина.
 3. Додадете шеќер и се тркалаат со мала брзина додека шеќерот целосно не се раствори.
 4. Ставете ја добиената маса во садот со мулти кука и изберете го режимот за готвење или печење. Доведете го до вриење и префрлете се на гас за 1 час.
 5. Кога е подготвена, веднаш ставете ги во стерилни суви тегли и навивајте. Да се ​​чува на ладно место.

Штета е што обемот на микробраната не дозволува да се готви многу џем одеднаш!

Јамка на јаболка и сливи за зимата

Јамка на јаболка и сливи за зимата

Еден од оние што децата ги сакаат најдобро и се најдобро прилагодени за печење големи пастири - отворени пити со тесто мрежа на врвот.

Состав:

 • килограм слатка јаболка,
 • сливи се слатки зрели, од која било боја - сина, црвена, жолта, сливи - исто така килограм,
 • шеќер и пол килограми.

Рецептот е едноставен:

 1. Внимателно измијте ги јаболката и сливите, исушете ги на крпа и отстранете ја семената комора од јаболката и семето од сливите.
 2. Поминете го подготвеното овошје преку процесор за храна или мелница за месо.
 3. Ставете ја во тенџере, се мешајте со шеќер и вријте петнаесет минути на тивок оган.
 4. Оставете часови за инфузија дванаесет.
 5. Повторно доведете до вриење и вријте над ниска топлина уште петнаесет минути.
 6. Извадете го од шпоретот и веднаш изложете на стерилни сува банки, навивам и по ладењето, чувајте ги во подрумот.

Многу вкусна, пријатна и здрава!

Како да се готви џем со јаболка и круши за зимата дома

Како да се готви џем со јаболка и круши за зимата дома

Комбинацијата на јаболка и круши, мора да се каже отворено, божествен нектар. Овој џем нема да остави никого рамнодушен од вашиот дом.

Состојки: килограм круши, една фунта јаболка и килограм гранулиран шеќер.

Готвење:

 1. Внимателно измијте ги јаболка и круши, исечете ги на парчиња, без отстранување на семето. и се става во подготвениот контејнер.
 2. Пополнете со мала количина вода и вријте десет минути.
 3. Исцедете и оставете да се загрее за да се загрее.
 4. Ние тријте низ сито, камерите за семе ќе останат на сито.
 5. Ставете го пире од компири во тенџере, се мешајте со шеќер и ставајте на бавно топлина.
 6. По врие, варете околу половина час, често мешајќи, за да не се држите до дното на садот. Проверете ја густината, капете го џемот на чинија. Ако капката се шири, тогаш врие малку повеќе време.
 7. Изладете го џемот подготвен и се шири на суви чисти банки. Да се ​​чува во ладна подрум.

Бон апетит!

Корисни рецепти за идна употреба:

 1. Кавијар од модар патлиџан
 2. Прекрасен шарлот од јаболко

Јаболка џем со пет минути парчиња - транспарентен и килибар, брзо и лесно

Јаболка џем со пет минути парчиња - транспарентен и килибар, брзо и лесно

Овој џем ќе бара малку повеќе време, но резултатот, верувајте ми, е достоен за тоа! Гостите ќе го ценат чајот и ќе го разгледаат рецептот!

Состојки: три килограми зрели, слатки кисели јаболки, жолти, половина килограм шеќер, три листови од нане и малку сол на ванилин.

Готвење:

 1. Измијте и суши јаболка на крпа.
 2. Тој ја вади семената комора и го дели на два дела.
 3. Првиот дел го мелеме во процесор за храна во прашина, ставете го пирето компирот во тенџере, се мешаме со шеќер и го поставуваме на шпоретот за бавно загревање.
 4. Брзо јасете ја втората половина од јаболката во мали парчиња или коцки и истурете ги на подготвената, кога ќе се вари пирето од компири.
 5. Плитки нане лисја и, исто така, испрати до тавата. Чекаме пет минути по вриење, малку се мешаме и извадиме од топлина.
 6. Нека се пие за 6-12 часа и повторно донесе до вриење полека загрева и готви 5 минути.
 7. Уште еднаш, нека се пие за 6-12 часа и се вари уште 5 минути, додавајќи нотка од ванилин.
 8. Топла истури на стерилни суви банки и навивам.

Ние ги чуваме во подрумот, доаѓаме по повод приемот на нашите драги гости!

Како да направите џем од јаболка Бело полнење за зимата

Како да направите џем од јаболка Бело полнење за зимата

Бело полнење е еден вид на јаболко кое е генерално идеално за правење џем. Тој совршено врие меки и изгледа одлично во ова празно.

Состојки: Бели јаболка што фрлаат килограм, половина килограм шеќер и неколку парчиња цимет.

Готвење дома:

 1. Јаболка да се мие темелно и да се исуши на крпа.
 2. Извадете ја комората за семе и поминете низ процесор за храна или мелница за месо.
 3. Добиеното пире го става во тенџере и се меша со шеќер и цимет.
 4. Симнете додека не се готви, мешајќи со дрвена шпатула.
 5. Топло се прелива на бреговите и се тркалаат. По ладење, ставете во подрумот.

Класичен и традиционален вкус, брза и лесна подготовка. Бон апетит!

Јаболка џем за зима дома едноставен рецепт во бавен шпорет

Јаболкото џем се истура едноставно вкусно и многу вкусно. Тоа ме потсетува на детството - детството, кога отидов надвор во дворот да се прошетам со кора леб со џем ширење на неа.

Тајни и совети, мала корист за неискусни готвачи

Јаболката се добри за џем и други празни места, вкус, боја, текстура и арома. Но, тие имаат една голема одбивност - тие многу брзо се затемнуваат и оксидираат во воздухот, се сече.

Постојат три начини за да се избегне ова:

 1. Подготви празни места во мали количини.
 2. Стори сé што е можно побрзо, но само многу искусни хостеси можат да го направат тоа.
 3. Истурете ги исечени јаболка како што се сечат во малку кисела вода - лимонска киселина или јаболков оцет. Потоа исцедете го во сито за да исцедете вода и потоа да готвите според рецептот.

За да го промешате џемот и џемот, најдобро е да имате дрвена рамена лажица со долга рачка во кујната, бидејќи металот има тенденција брзо да се загрее и со чести мешање е доста мода да се изгори.

Трошење на варено овошје низ сито воопшто не е страшно и краткотрајно, треба само да се обиде и да се увери во тоа.

Секое бобинки може да се додадат во џем, но потоа треба да го изберите методот на подготовка користејќи триење преку сито, бидејќи многу бобинки имаат мали семиња и коски, кои немаат што да прават во џем!

Можете исто така да експериментирате со додавање на други овошја, па дури и зеленчук, моркови, тиквички, тикви, само не заборавајте пропорциите, по килограм подготвени суровини најмалку половина килограм шеќер.

Ако не сте сигурни дека ставате доволно шеќер за складирање под капакот на капакот, тогаш слободно се става џем или џем во стерилни и суви тегли.

Па, можеби сè, уживајте во вашиот апетит и успешни подготовки!

Навигация сайта
Новости
Социальная политика государства
Государственная политика охватывает принципиально главные направления в развитии общества. Вместе с этим решаются стоящие перед различными отраслями общественной жизни конкретные задачи. В связи с этим

Смешанная экономика это
СМЕШАННАЯ ЭКОНОМИКА — (mixed economy) Экономика, в которой сосуществуют государственные и частные предприятия. Некоторые виды экономической деятельности осуществляются индивидами или фирмами, принимающими

Экономика для чайников
Жанр: Экономика В этой книге вы найдете описание самых важных экономических теорий, гипотез и открытий, но без огромного количества малопонятных деталей, устаревших примеров или сложных математических

Антиинфляционная политика государства
Инфляция проявляется в непрерывном обшем повышении цен, падает реальная ценность личных сбережений, хранящихся в виде наличных денег или на счетах. Рост цен неумолимо сокращает мае- су товаров, которую

Реклама
Панель управления
Информация