Каббала. Схеми Дерева Життя

  1. Каббала. Схеми Дерева Життя Існує кілька різних схем для аналізу структур, які утворюють Шляхи на...
  2. три Стовпи
  3. чотири Миру
  4. Схема «Шлях Змії»
  5. пересічні Шляхи
  6. Кроулі і суперечка на тему: «Цаді - це не Зірка»
  7. Каббала. Схеми Дерева Життя
  8. спалах Блискавки
  9. три Стовпи
  10. чотири Миру
  11. Схема «Шлях Змії»
  12. пересічні Шляхи
  13. Кроулі і суперечка на тему: «Цаді - це не Зірка»
  14. Каббала. Схеми Дерева Життя
  15. спалах Блискавки
  16. три Стовпи
  17. чотири Миру
  18. Схема «Шлях Змії»
  19. пересічні Шляхи
  20. Кроулі і суперечка на тему: «Цаді - це не Зірка»
  21. Каббала. Схеми Дерева Життя
  22. спалах Блискавки
  23. три Стовпи
  24. чотири Миру
  25. Схема «Шлях Змії»
  26. пересічні Шляхи
  27. Кроулі і суперечка на тему: «Цаді - це не Зірка»
  28. Каббала. Схеми Дерева Життя
  29. спалах Блискавки
  30. три Стовпи
  31. чотири Миру
  32. Схема «Шлях Змії»
  33. пересічні Шляхи
  34. Кроулі і суперечка на тему: «Цаді - це не Зірка»
  35. Каббала. Схеми Дерева Життя
  36. спалах Блискавки
  37. три Стовпи
  38. чотири Миру
  39. Схема «Шлях Змії»
  40. пересічні Шляхи
  41. Кроулі і суперечка на тему: «Цаді - це не Зірка»
  42. Каббала. Схеми Дерева Життя
  43. спалах Блискавки
  44. три Стовпи
  45. чотири Миру
  46. Схема «Шлях Змії»
  47. пересічні Шляхи
  48. Кроулі і суперечка на тему: «Цаді - це не Зірка»

Каббала. Схеми Дерева Життя

Існує кілька різних схем для аналізу структур, які утворюють Шляхи на діаграмі Дерева Життя. Хоча на Дереві можна побачити і очевидні геометричні малюнки, наприклад пентаграми, гептаграмми, хрести, трикутники і гексаграми, я залишу їх тим, хто більше цікавиться деталями сакральної геометрії. Про сакральної геометрії і докладному аналізі схем, які утворюють Шляхи, можна написати цілу книгу, тому ми розглянемо лише кілька найбільш важливих схем, а езотеричну анатомію тіла Божества залишимо тим, кого цікавлять окультні тонкощі.

Класична діаграма Дерева Життя має Три горизонтальних Шляхи, Сім вертикальних і Дванадцять діагональних Шляхів і схожа на поділ Двадцяти двох Букв єврейського алфавіту. Однак існує всього чотири основні схеми, які повинні цікавити справжнього кабаліста. Це - Спалах Блискавки, Три Стовпи, Чотири Миру і Шлях Змії.

До речі, в книзі Моше Кордоверо «Pardes Rimonim» ( «Гранатовий сад») була діаграма Дерева Життя, і саме ця діаграма стала класичною і найпоширенішою на сьогоднішній день. Втім, в тій же книзі була представлена ​​й інша діаграма (без двох нижніх Шляхів). Так, Кордоверо висунув як мінімум дві версії Древа Життя. Прихильником другої, без нижніх Шляхів, був Іцхак Лурія, і в даний час цією версією користуються багато єврейських кабалісти.

спалах Блискавки

спалах Блискавки

Це символ процесу еманації і інволюції, коли непроявлений і непізнаваний Бог створив першу Сефіру, і на основі цієї точки в проявленого Всесвіту він створив і інші Сефірот. Шлях еманації і інволюції схожий на спалах блискавки, так як процес створення був миттєвим і йшов від самого вищого рівня до найнижчого. Насправді, оскільки процес еманації не одноразовою, а постійний і безперервний, Спалах Блискавки - це схема, яка також утворюється безперервно, хоча і не так биcтpo, як це сталося в самий перший раз.

Спалах Блискавки - це зигзаг, який переміщається вниз і вправо, поєднуючи все Десять Сефірот. Багато з каналів цього спалаху збігаються з Шляхами на Дереві Життя, за винятком одного, який відомий як гіпотетичний Шлях, на місці якого немає реального Шляху. Цей гіпотетичний Шлях йде від Біна до Хесед безпосередньо. Решта точки Спалахи Блискавки покривають конкретні Шляхи на Дереві Життя, відзначаючи їх як однозначно пов'язані з безпосередньою еманацією Божества.

Цікаво, але передбачуваний Шлях від Біна до Хесед колись вважався перетином двох Шляхів, і другий Шлях, від Хокма до Гебура, теж була передбачуваною. Так що існують два передбачуваних Шляхи, які перетинаються в області Великий Безодні, хоча в сучасній Каббали ці шляхи в дійсності не існує. У XVIII столітті на діаграмі Дерева Життя (див .: [18, р. 146] ) Можна побачити перетин двох Шляхів, які безпосередньо з'єднують Біна з Хесед і Хокма з Гебура; але немає Шляхів, які з'єднували б Малкут з Хід і Нецах. Ця схема Дерева Життя була відома як Древо Сефід, її спочатку розробив Кордоверо.

У Каббали може бути тільки Двадцять два Шляхи, тому що в єврейському алфавіті лише двадцять дві букви, тому одні Шляхи доводиться прибирати заради встановлення інших. Можливо, гіпотетичний Шлях, який є частиною цієї схеми, насправді, не єдиний. Однак перетин двох Шляхів з Божественної Тріади, яких не існує і які тільки маються на увазі, дійсно має велике значення і має стати предметом подальшого дослідження і медитації.

Шляхи, пов'язані зі Спалахом Блискавки: 11, 14, від Біна до Хесед (гіпотетичний Шлях), 19, 22, 24, 27, 30 і 32-й. (Див. Попередню главу.) До цієї схеми мають відношення Дев'ять Шляхів, але тільки вісім з них є справжніми Шляхами. Вони мають унікальні властивості, оскільки являють собою Шляхи Божественних еманацій. Виконуючи медитації на Дереві Життя, ви повинні врахувати цей момент (див. Рис. 6).

три Стовпи

Іцхак Лурія був провідним каббалістом, який першим описав Три Стовпи Дерева Життя з точки зору діалектики (теза, антитеза, синтез) Іцхак Лурія був провідним каббалістом, який першим описав Три Стовпи Дерева Життя з точки зору діалектики (теза, антитеза, синтез). Це Стовпи Милосердя, Строгості і Серединний. Вважається, що лівий Стовп (Строгості) є жіночим началом, а правий Стовп (Милосердя) - чоловічим, в той час як Серединний являє собою синтез двох полярних крайнощів - Рівновага. Різниця між лівим і правим Стовпами можна також інтерпретувати як різницю між лівим і правим духовними Шляхами. Таким чином, Сефірот Біна, Гебура і Хід утворюють Стовп Строгості, Сефірот Хокма, Хесед і Нецах - Стовп Милосердя, а Сефірот Кетер, Тіферет, Йесод і Малкут - Серединний Стовп.

Крім того, Шляхи також можна розділити на три групи: ті, які утворюють Три Стовпи, і ті, які, перетинаючись, з'єднують ці Стовпи. Безумовно, пересічні Шляхи складають більшу частину всіх Шляхів, демонструючи тим самим, що для Дерева Життя в основному характерні синтез і згладжування полярностей Стовпів Строгості і Милосердя, тим самим забезпечується загальна гармонія і рівновага в рамках структури Дерева Життя.

  • Шляхи Стовпи Строгості: 23-й і 18-й.
  • Шляхи Стовпи Милосердя: 21-й і 16-й.
  • Шляхи серединного Стовпа: 32, 26 і 13-й.

Пересічні Шляхи: 31, 29, 30, 28, 27, 26, 24, 22, 20, 19, 17, 15, 12, 11-й. З цих чотирнадцяти Шляхів, що з'єднують Три Стовпи, тільки Три - 27, 19 і 14-й - безпосередньо з'єднують Стовпи Строгості і Милосердя і вважаються основними балками структури Дерева Життя. Решта пов'язують Серединний Стовп з двома зовнішніми Стовпами.

При аналізі властивостей Шляхів особливу увагу слід приділити тим з них, які є частиною Трьох Стовпів, і тим, які перетинають Три Стовпи (особливо з'єднує Стовпи Строгості і Милосердя), тим самим згладжуючи і приводячи в рівновагу очевидні полярності (рис. 7).

чотири Миру

Структуру каббалистических Чотирьох Міров часто розглядають як окремий спосіб дослідження процесу створення світу за допомогою еманації і інволюції Структуру каббалистических Чотирьох Міров часто розглядають як окремий спосіб дослідження процесу створення світу за допомогою еманації і інволюції. Каббалисти ж вважають, що кожна з Десяти Сефірот містить кожен з Чотирьох Міров, як це наочно продемонстрував Вільям Дж. Грей у своїй геніальній книзі «Драбина Світу».

Таким чином, використовуючи цю парадигму, можна уявити повну структуру Дерева Життя як частина одного з Чотирьох Міров. В цілому виходить 40 Сефірот і 88 Шляхів, що робить каббалістичну спекуляцію досить складною, якщо не сказати більше. Проте існує ще один спосіб порівняння Дерева Життя з Чотирма світами, і в цьому випадку воно ділиться на окремі області.

Найвищий Світ - це Ацилут, який представляє собою Світ еманацій. Це Світ чистих ідеалів, які незмінні і непорушні, але при цьому скоріше динамічні, ніж статичні. Цей Світ є виключною прерогативою Сефіри Кетер.

Наступний з вищих Міров - Бріа, в ньому вже проявляються Божественні еманації. Це імпульс творіння, де форми і думки з'єднуються в синтезі. Цей Світ є областю двох Сефірот - Хокма і Біна.

Під Божественної Тріадою знаходиться третій каббалістичний Світ - Йеціра, Світ творення, в якому аспекти особистості і індивідуальності зливаються, щоб сформувати окремі істоти, якими є духи і душі. Незважаючи на формування окремих істот і встановлення обмежень, все істоти цього світу як і раніше свідомо з'єднані з Єдиним Богом. До цього світу належать наступні шість Сефірот - Хесед, Гебура, Тіферет, Нецах, Хід і Йесод.

Ассія є найнижчим Світом, в якому душі зливаються з матеріальними тілами для заповнення фізичного світу і наповнення його життям. Цей Світ є виключною прерогативою Малкут.

Шляхи, які перетинають ці Чотири Миру, можна вважати важливими каналами створення і освіти. При їх вивченні слід приділити особливу увагу їх значенням. Таким чином, Шляхи, які з'єднують Світ Асія з Світом Йеціра, - 32, 31 і 29-й; Шляхи, що з'єднують Світ Йеціра з Світом Бріа, - 18, 17, 16, 15 і 13-й; а Шляхи, які з'єднують Світ Бріа з Світом Ацилут, - 12-й і 11-й. Ці сполучні Шляхи можна розглядати як справжні портали між світами (рис. 8).

Схема «Шлях Змії»

Ця схема Шляхів є повільне і ретельне сходження по Древа Життя Ця схема Шляхів є повільне і ретельне сходження по Древа Життя. Основне правило цього сходження полягає в тому, щоб завжди рухатися зліва направо і від нижчого до вищого таким чином, щоб Шлях нижчої Сефіри був проаналізований раніше, ніж шлях вищої. Сходження також відбувається в протилежному напрямку, як і при читанні на івриті (справа наліво). Ця циклічна схема корисна для техніки сходження, яку ми розглянемо пізніше.

Схема «Шлях Змії» складається з наступних Шляхів в послідовному порядку: 32, 31, 29, 30, 28, 25, 27, 26, 23, 24, 21, 22, 20, 17, 13, 15, 18, 16, 14 , 12, 11-й (рис. 9).

пересічні Шляхи

Однією з найбільш цікавих тем, які мають відношення до Шляхам на Дереві Життя, є ті особливі точки, в яких ці шляхи перетинаються. Так чи інакше, про них не згадується в жодній з книг, які я прочитав. І так як це явище зустрічається нечасто, то сходження, як і аналіз якостей конкретного Шляхи, виконується окремо від будь-якого іншого Шляхи, з яким він може перетинатися. Для того щоб визначити природу конкретного Шляхи, ми повинні, звичайно, вивчити дві Сефірот, які він з'єднує; але зовсім нічого не говориться про Шляхах, які він перетинає.

Звичайно, якщо два Шляхи перетинаються один з одним, то здається цілком очевидним, що ця обставина має мати якесь значення. Я бачив пару діаграм Дерева Життя, на яких пересічні Шляхи були зображені як проходять над або під іншим Шляхом, як ніби вони не перетинаються зовсім.

У якийсь момент у кабаліста можуть з'явитися власні ідеї при аналізі Шляхів, що перетинаються один з одним. Вважаю, що це з'єднання двох Шляхів означає перетин і злиття в одній точці відповідностей цих Шляхів. У структурі Дерева Життя пересічні Шляхи утворюють хрест, тому я вважаю, що ми повинні досліджувати природу Шляхів і ті точки, в яких вони перетинаються.

Цікаво, але на Дереві Життя існує п'ять точок, в яких Шляхи перетинаються один з одним, і це ті три Шляхи, які з'єднують Стовпи Милосердя і Строгості. Одне перетин Шляхів утворюється між Тіферет, Йесод, Хід і Нецах, яке відбувається на 25-му (Самех - Помірність) і 27-м (Пе - Вежа) Шляхах. Це перетин як ніби символізує аспект перетину Малої Безодні і стан зміни свідомості.

Решта чотири точки перетину знаходяться на порозі Великий Безодні. 19-й Шлях (Тет - Сила), який є стрижнем особистості (і вищого Я), перетинається з трьома Шляхами - 17-м (Заін - Закохані), 13-м (Гімель - Жриця), 18-м (Хет - Колісниця ). Ці три Шляхи представляють собою три точки переходу від Тіферет до Божественної Тріаді, яка символізує ряд глибоких перетворень, коли людина з'єднується з аспектами Божества. Крім того, 13-й Шлях (Гімель - Жриця) перетинає 14-й Шлях (Далет - Імператриця), і це означає, що заключний досконалий містичний союз здобувача і Бога відбувається під егідою жіночих посередників, так як 13-й Шлях проникає не тільки на розгляд Великої Безодню, але і в саму Божественну Триаду.

Ці стратегічні точки, в яких Шляхи перетинаються і з'єднуються, можна розглядати як точки Нексус, так як вони також є важливими етапами переходу і перетворень для здобувача. У будь-якому випадку цим містичним точкам слід приділити набагато більше уваги. Не виключено, що в процесі медитації і магічного передбачення вам може відкритися їх прихована сутність. Я виявив під час власних досліджень, що точки перетину насправді показують приховані додаткові Сефірот, які не є частиною канонічних навчань класичної Каббали.

Кроулі і суперечка на тему: «Цаді - це не Зірка»

Якщо ви продовжите вивчати Таро і Каббалу, то в якийсь момент виявите відмінності в послідовності нумерації карт Таро і пов'язаних з ними положень на Шляхах Дерева Життя. Щоб розібратися з цими невідповідностями, а також з тим, чому їх досі ніхто не зміг пояснити, я вирішив розглянути пару розбіжностей в цьому курсі.

Перша відмінність полягає в тому, що карти Сили і Правосуддя і пов'язані з ними Шляху не завжди розташовані в однаковій послідовності. Я вирішив зберегти традиційну послідовність і розташування карт Таро на Шляхах, як було прийнято в Ордені Золотої Зорі. При вивченні римської нумерації Таро ця відмінність стало очевидним для Сили (Старший Аркан VIII - Шлях 19-й) і Правосуддя (Старший Аркан XI - Шлях 22-й).

Нумерацію Шляхів легко прорахувати, додавши 11 до римської цифри. Поверхневе знайомство з варіантом дизайну колоди Таро Райдера-Уейта-Колман підтверджує послідовність цих карт. Однак в інших колодах, таких як Таро Тота Кроулі, використовуються римські цифри: ХI - для Сили (Прагнення) і VIII - для Правосуддя (Виправлення), але при цьому їх розташування на Дереві Життя зберігається. Ця різниця може викликати деяку плутанину для новачка.

Якою б не була послідовність римських цифр, яка використовується або в Таро Кроулі, або в традиційному варіанті Ордена Золотої Зорі, позиції цих двох карт на Дереві Життя ідентичні. Але вибір цифр для Суду і Сили не є виключно особистим винаходом Кроулі. Такі ж цифри зустрічаються і в картах Таро Марселя, які з'явилися ще в кінці XV століття. Так що, схоже, існує більш ніж одна традиційна послідовність карт Таро. Можливо, це мало б більшого значення, якби пов'язані з ними Шляхи були змінені, але в дійсності розташування Шляхів однакове і в тій і в іншій системі. Створюється враження, що ці відмінності не мають принципового значення.

Алістер Кроулі виявив ще одну зміну в атрибутах Старших Арканов Таро. Я маю на увазі спірну дискусію з приводу атрибуції карт Таро - Зірки і Імператора. Він написав, що єврейська буква Цаді не повинна бути пов'язана з картою Таро Зіркою (XVII). Це, в свою чергу, означає, що Старший Аркан Імператор, який є її зодіакальною протилежністю, повинен був змінити пов'язану з ним букву Хей на букву Цаді, яка була пов'язана з картою Таро Зірка.

Отже, Старші Аркан Таро, пов'язані з Шляхами, міняються місцями, але при цьому Шляху і відповідні їм єврейські букви залишаються колишніми. Так, буква Цаді зв'язується зі Старшим Арканом Імператором і 28-м Шляхом (Йесод до Нецах), а буква Хей зв'язується зі Старшим Арканом Зіркою і 15-м Шляхом (Тіферет до Хокма). Астрологічні знаки залишаються тими ж, що і послідовність літер, але зв'язку двох карт Таро з двома Шляхами змінилися. Я вважаю, що це зміна істотно вплинуло на зображення карт Таро.

Кроулі пояснив такий крок до знаменитої Подвійний Петлі в Зодіаку, в якій знаки Зодіаку зв'язувалися з конкретними Старшими Арканамі Таро. Як я вже говорив, раніше Кроулі змінив нумерацію Старших Арканов Таро: Сила (XI - Лев) і Правосуддя (VIII - Терези), а також пояснив цю заміну Подвійний Петлею. Ці зміни були прийняті багатьма оккультистами.

Однак, незважаючи на це, в колоді Таро Тота ці зміни в картах Імператор і Зірка відсутні: вони до сих пір мають старі зв'язки. Можливо, зображення на цих двох картах радикально зміняться, якщо їх дійсно зв'яжуть з іншою буквою єврейського алфавіту, і то ж може статися з їхнім розташуванням на Дереві Життя.

Надихнула на це «Книга закону» Кроулі, яка являє собою основний текст вчення Телеми. Ця книга, згідно з поданням Кроулі і його послідовників, проголосила наступ нового еону Гора, керованого законом Телеми. Ця зміна не було прийнято іншими людьми, які не поділяли їх переконань. Саме з цієї причини я вирішив представити Двадцять два Шляхи, використовуючи їх традиційні відповідності та зв'язку, хоча і прийшов до висновку, що згоден з Кроулі в цьому питанні. Я міг би навіть піти далі і спробувати змінити пов'язані з ними астрологічні знаки, чого не зробили Кроулі і його колеги-телемітов.

Однак як би виглядали Старші Аркан Таро Імператор і Зірка, якби вони використовували різні літери єврейського алфавіту і пов'язані з ними астрологічні знаки, не кажучи вже про їх розташування в структурі Дерева Життя! Я багато років думав про це, і у мене з'явилося кілька ідей, які могли б допомогти цій новій версії стати більш прийнятною.

Якщо Старший Аркан Таро Імператор з'єднати з 28-м Шляхом (Йесод до Нецах) і з єврейської буквою Цаді, а також з астрологічним знаком Водолія (який, я впевнений, пов'язаний з буквою Цаді - рибальський гачок), то ми отримаємо Короля-рибалки з міфу про Святий Грааль замість імперського і величного могутності, пов'язаного з 15-м Шляхом.

Те ж саме і з Старшим Арканом Таро Зірка. Якщо його з'єднати з 15-м Шляхом (Тіферет до Хокма) і з єврейської буквою Хей, а також з астрологічним знаком Овна, то ми отримаємо щось схоже на зірку кінця світу, яка означала б, що Божественний Вогонь готується обрушитися на світ і спопелити його . Та ж зірка може являти собою знак постійного прояву реального втілення Божества у вигляді сина Бога (як Віфлеємська зірка).

Зрозуміло, це просто припущення, і Кроулі не міняв місцями астрологічні знаки, так що зміни не були настільки кардинальними. Кроулі говорив про Короля-рибака, маючи на увазі Старший Аркан Імператора, але використовував зображення оголеної жінки на березі водойми. В руках вона тримає два перевернутих судини, з яких ллється вода як на сушу, так і назад у водойму. У небі над жінкою зображена одна велика зірка і сім малих, оточуючих її, на задньому плані.

Ця тема співзвучна темі Водолія, з тією лише різницею, що велич Хокма направлено в область Тіферет. Я більше не буду завантажувати вас ніякими припущеннями, мої читачі. Все залежить від того, чи приймаєте ви вчення і натхнення Алістера Кроулі чи ні.

Таблиця 5. Відповідності Двадцяти двох Шляхів

№ Шляхи Єврейська буква Значення Атрибут Аркан Таро Колірна гамма Шлях - від Сефіри до Сефіре 11-й Алеф Вол Повітря 0: Дурень Небесно-блакитний Кетер - Хокма 12-й Бет Будинок Меркурій I: Маг Пурпурний Кетер - Біна 13-й Гімель Верблюд Місяць II: Верховна Жриця Срібний Кетер - Тіферет 14-й Далет Врата Венера III: Імператриця Смарагдово-зелений * Хокма - Біна 15-й Хей Вікно Овен IV: Імператор Червоний Хокма - Тіферет 16-й Вав Гвоздь Телець V: Верховний Жрець Темно-синій Хокма - Хесед 17-й Заін Меч Близнюки VI: Закохані Блідо-ліловий Біна - Тіферет 18-й Хет Огорожа Рак VII: Колісниця Т мно-бордовий Біна - Гебура 19-й Тет Змій Лев XI: Сила / Жадання Темно-пурпурний Хесед - Гебура 20-й Йод Кулак Діва IX: Відлюдник Шіферно-
сірий Хесед - Тіферет 21-й Каф Долоня Юпітер Х: Колесо Фортуни Фіолетовий * Хесед - Нецах 22-й Ламед Волове Стрекала Ваги VIII: Правосуддя / Виправлення Синій Гебура - Тіферет 23-й Мем Вода Вода XII: Повішений Колір морської хвилі Гебура - Хід 24-й Нун Риба Скорпіон XIII: Смерть Тускло-коричневий Тіферет - Нецах 25-й Самех Підпорка Стрілець XIV: Помірність Жовтий Тіферет - Йесод 26-й Аїн Око Козеріг XV: Диявол Чорний Тіферет - Хід 27-й Пе Рот Марс XVI: Вежа Яскраво-червоний * Нецах - Хід 28-й Цаді Рибальський гачок Водолій XVII: Зірка Небесно-блакитний * Нецах - Йесод 29-й Куф Потилиця Риби XVIII: Місяць Колір фуксії * Нецах - Малкут 30-й Реш Голова Сонце XIX: Сонце Золотисто-жовтий Хід - Йесод 31-й Шин Зуб Вогонь ХХ: Суд Багряний Хід - Малкут 32-й Тав Хрест Сатурн / Земля XXI: Мир Чорний Йесод - Малкут

* Назва кольору було адаптовано відповідно до існуючої кольоровій гамі, щоб зберегти його унікальність. Вибірка складається з традиційних відповідностей Золотої Зорі, які були взяті з книг
«Liber 777» і «Готові таблиці мага».

Далі ...

Каббала. Схеми Дерева Життя

Існує кілька різних схем для аналізу структур, які утворюють Шляхи на діаграмі Дерева Життя. Хоча на Дереві можна побачити і очевидні геометричні малюнки, наприклад пентаграми, гептаграмми, хрести, трикутники і гексаграми, я залишу їх тим, хто більше цікавиться деталями сакральної геометрії. Про сакральної геометрії і докладному аналізі схем, які утворюють Шляхи, можна написати цілу книгу, тому ми розглянемо лише кілька найбільш важливих схем, а езотеричну анатомію тіла Божества залишимо тим, кого цікавлять окультні тонкощі.

Класична діаграма Дерева Життя має Три горизонтальних Шляхи, Сім вертикальних і Дванадцять діагональних Шляхів і схожа на поділ Двадцяти двох Букв єврейського алфавіту. Однак існує всього чотири основні схеми, які повинні цікавити справжнього кабаліста. Це - Спалах Блискавки, Три Стовпи, Чотири Миру і Шлях Змії.

До речі, в книзі Моше Кордоверо «Pardes Rimonim» ( «Гранатовий сад») була діаграма Дерева Життя, і саме ця діаграма стала класичною і найпоширенішою на сьогоднішній день. Втім, в тій же книзі була представлена ​​й інша діаграма (без двох нижніх Шляхів). Так, Кордоверо висунув як мінімум дві версії Древа Життя. Прихильником другої, без нижніх Шляхів, був Іцхак Лурія, і в даний час цією версією користуються багато єврейських кабалісти.

спалах Блискавки

спалах Блискавки

Це символ процесу еманації і інволюції, коли непроявлений і непізнаваний Бог створив першу Сефіру, і на основі цієї точки в проявленого Всесвіту він створив і інші Сефірот. Шлях еманації і інволюції схожий на спалах блискавки, так як процес створення був миттєвим і йшов від самого вищого рівня до найнижчого. Насправді, оскільки процес еманації не одноразовою, а постійний і безперервний, Спалах Блискавки - це схема, яка також утворюється безперервно, хоча і не так биcтpo, як це сталося в самий перший раз.

Спалах Блискавки - це зигзаг, який переміщається вниз і вправо, поєднуючи все Десять Сефірот. Багато з каналів цього спалаху збігаються з Шляхами на Дереві Життя, за винятком одного, який відомий як гіпотетичний Шлях, на місці якого немає реального Шляху. Цей гіпотетичний Шлях йде від Біна до Хесед безпосередньо. Решта точки Спалахи Блискавки покривають конкретні Шляхи на Дереві Життя, відзначаючи їх як однозначно пов'язані з безпосередньою еманацією Божества.

Цікаво, але передбачуваний Шлях від Біна до Хесед колись вважався перетином двох Шляхів, і другий Шлях, від Хокма до Гебура, теж була передбачуваною. Так що існують два передбачуваних Шляхи, які перетинаються в області Великий Безодні, хоча в сучасній Каббали ці шляхи в дійсності не існує. У XVIII столітті на діаграмі Дерева Життя (див .: [18, р. 146] ) Можна побачити перетин двох Шляхів, які безпосередньо з'єднують Біна з Хесед і Хокма з Гебура; але немає Шляхів, які з'єднували б Малкут з Хід і Нецах. Ця схема Дерева Життя була відома як Древо Сефід, її спочатку розробив Кордоверо.

У Каббали може бути тільки Двадцять два Шляхи, тому що в єврейському алфавіті лише двадцять дві букви, тому одні Шляхи доводиться прибирати заради встановлення інших. Можливо, гіпотетичний Шлях, який є частиною цієї схеми, насправді, не єдиний. Однак перетин двох Шляхів з Божественної Тріади, яких не існує і які тільки маються на увазі, дійсно має велике значення і має стати предметом подальшого дослідження і медитації.

Шляхи, пов'язані зі Спалахом Блискавки: 11, 14, від Біна до Хесед (гіпотетичний Шлях), 19, 22, 24, 27, 30 і 32-й. (Див. Попередню главу.) До цієї схеми мають відношення Дев'ять Шляхів, але тільки вісім з них є справжніми Шляхами. Вони мають унікальні властивості, оскільки являють собою Шляхи Божественних еманацій. Виконуючи медитації на Дереві Життя, ви повинні врахувати цей момент (див. Рис. 6).

три Стовпи

Іцхак Лурія був провідним каббалістом, який першим описав Три Стовпи Дерева Життя з точки зору діалектики (теза, антитеза, синтез) Іцхак Лурія був провідним каббалістом, який першим описав Три Стовпи Дерева Життя з точки зору діалектики (теза, антитеза, синтез). Це Стовпи Милосердя, Строгості і Серединний. Вважається, що лівий Стовп (Строгості) є жіночим началом, а правий Стовп (Милосердя) - чоловічим, в той час як Серединний являє собою синтез двох полярних крайнощів - Рівновага. Різниця між лівим і правим Стовпами можна також інтерпретувати як різницю між лівим і правим духовними Шляхами. Таким чином, Сефірот Біна, Гебура і Хід утворюють Стовп Строгості, Сефірот Хокма, Хесед і Нецах - Стовп Милосердя, а Сефірот Кетер, Тіферет, Йесод і Малкут - Серединний Стовп.

Крім того, Шляхи також можна розділити на три групи: ті, які утворюють Три Стовпи, і ті, які, перетинаючись, з'єднують ці Стовпи. Безумовно, пересічні Шляхи складають більшу частину всіх Шляхів, демонструючи тим самим, що для Дерева Життя в основному характерні синтез і згладжування полярностей Стовпів Строгості і Милосердя, тим самим забезпечується загальна гармонія і рівновага в рамках структури Дерева Життя.

  • Шляхи Стовпи Строгості: 23-й і 18-й.
  • Шляхи Стовпи Милосердя: 21-й і 16-й.
  • Шляхи серединного Стовпа: 32, 26 і 13-й.

Пересічні Шляхи: 31, 29, 30, 28, 27, 26, 24, 22, 20, 19, 17, 15, 12, 11-й. З цих чотирнадцяти Шляхів, що з'єднують Три Стовпи, тільки Три - 27, 19 і 14-й - безпосередньо з'єднують Стовпи Строгості і Милосердя і вважаються основними балками структури Дерева Життя. Решта пов'язують Серединний Стовп з двома зовнішніми Стовпами.

При аналізі властивостей Шляхів особливу увагу слід приділити тим з них, які є частиною Трьох Стовпів, і тим, які перетинають Три Стовпи (особливо з'єднує Стовпи Строгості і Милосердя), тим самим згладжуючи і приводячи в рівновагу очевидні полярності (рис. 7).

чотири Миру

Структуру каббалистических Чотирьох Міров часто розглядають як окремий спосіб дослідження процесу створення світу за допомогою еманації і інволюції Структуру каббалистических Чотирьох Міров часто розглядають як окремий спосіб дослідження процесу створення світу за допомогою еманації і інволюції. Каббалисти ж вважають, що кожна з Десяти Сефірот містить кожен з Чотирьох Міров, як це наочно продемонстрував Вільям Дж. Грей у своїй геніальній книзі «Драбина Світу».

Таким чином, використовуючи цю парадигму, можна уявити повну структуру Дерева Життя як частина одного з Чотирьох Міров. В цілому виходить 40 Сефірот і 88 Шляхів, що робить каббалістичну спекуляцію досить складною, якщо не сказати більше. Проте існує ще один спосіб порівняння Дерева Життя з Чотирма світами, і в цьому випадку воно ділиться на окремі області.

Найвищий Світ - це Ацилут, який представляє собою Світ еманацій. Це Світ чистих ідеалів, які незмінні і непорушні, але при цьому скоріше динамічні, ніж статичні. Цей Світ є виключною прерогативою Сефіри Кетер.

Наступний з вищих Міров - Бріа, в ньому вже проявляються Божественні еманації. Це імпульс творіння, де форми і думки з'єднуються в синтезі. Цей Світ є областю двох Сефірот - Хокма і Біна.

Під Божественної Тріадою знаходиться третій каббалістичний Світ - Йеціра, Світ творення, в якому аспекти особистості і індивідуальності зливаються, щоб сформувати окремі істоти, якими є духи і душі. Незважаючи на формування окремих істот і встановлення обмежень, все істоти цього світу як і раніше свідомо з'єднані з Єдиним Богом. До цього світу належать наступні шість Сефірот - Хесед, Гебура, Тіферет, Нецах, Хід і Йесод.

Ассія є найнижчим Світом, в якому душі зливаються з матеріальними тілами для заповнення фізичного світу і наповнення його життям. Цей Світ є виключною прерогативою Малкут.

Шляхи, які перетинають ці Чотири Миру, можна вважати важливими каналами створення і освіти. При їх вивченні слід приділити особливу увагу їх значенням. Таким чином, Шляхи, які з'єднують Світ Асія з Світом Йеціра, - 32, 31 і 29-й; Шляхи, що з'єднують Світ Йеціра з Світом Бріа, - 18, 17, 16, 15 і 13-й; а Шляхи, які з'єднують Світ Бріа з Світом Ацилут, - 12-й і 11-й. Ці сполучні Шляхи можна розглядати як справжні портали між світами (рис. 8).

Схема «Шлях Змії»

Ця схема Шляхів є повільне і ретельне сходження по Древа Життя Ця схема Шляхів є повільне і ретельне сходження по Древа Життя. Основне правило цього сходження полягає в тому, щоб завжди рухатися зліва направо і від нижчого до вищого таким чином, щоб Шлях нижчої Сефіри був проаналізований раніше, ніж шлях вищої. Сходження також відбувається в протилежному напрямку, як і при читанні на івриті (справа наліво). Ця циклічна схема корисна для техніки сходження, яку ми розглянемо пізніше.

Схема «Шлях Змії» складається з наступних Шляхів в послідовному порядку: 32, 31, 29, 30, 28, 25, 27, 26, 23, 24, 21, 22, 20, 17, 13, 15, 18, 16, 14 , 12, 11-й (рис. 9).

пересічні Шляхи

Однією з найбільш цікавих тем, які мають відношення до Шляхам на Дереві Життя, є ті особливі точки, в яких ці шляхи перетинаються. Так чи інакше, про них не згадується в жодній з книг, які я прочитав. І так як це явище зустрічається нечасто, то сходження, як і аналіз якостей конкретного Шляхи, виконується окремо від будь-якого іншого Шляхи, з яким він може перетинатися. Для того щоб визначити природу конкретного Шляхи, ми повинні, звичайно, вивчити дві Сефірот, які він з'єднує; але зовсім нічого не говориться про Шляхах, які він перетинає.

Звичайно, якщо два Шляхи перетинаються один з одним, то здається цілком очевидним, що ця обставина має мати якесь значення. Я бачив пару діаграм Дерева Життя, на яких пересічні Шляхи були зображені як проходять над або під іншим Шляхом, як ніби вони не перетинаються зовсім.

У якийсь момент у кабаліста можуть з'явитися власні ідеї при аналізі Шляхів, що перетинаються один з одним. Вважаю, що це з'єднання двох Шляхів означає перетин і злиття в одній точці відповідностей цих Шляхів. У структурі Дерева Життя пересічні Шляхи утворюють хрест, тому я вважаю, що ми повинні досліджувати природу Шляхів і ті точки, в яких вони перетинаються.

Цікаво, але на Дереві Життя існує п'ять точок, в яких Шляхи перетинаються один з одним, і це ті три Шляхи, які з'єднують Стовпи Милосердя і Строгості. Одне перетин Шляхів утворюється між Тіферет, Йесод, Хід і Нецах, яке відбувається на 25-му (Самех - Помірність) і 27-м (Пе - Вежа) Шляхах. Це перетин як ніби символізує аспект перетину Малої Безодні і стан зміни свідомості.

Решта чотири точки перетину знаходяться на порозі Великий Безодні. 19-й Шлях (Тет - Сила), який є стрижнем особистості (і вищого Я), перетинається з трьома Шляхами - 17-м (Заін - Закохані), 13-м (Гімель - Жриця), 18-м (Хет - Колісниця ). Ці три Шляхи представляють собою три точки переходу від Тіферет до Божественної Тріаді, яка символізує ряд глибоких перетворень, коли людина з'єднується з аспектами Божества. Крім того, 13-й Шлях (Гімель - Жриця) перетинає 14-й Шлях (Далет - Імператриця), і це означає, що заключний досконалий містичний союз здобувача і Бога відбувається під егідою жіночих посередників, так як 13-й Шлях проникає не тільки на розгляд Великої Безодню, але і в саму Божественну Триаду.

Ці стратегічні точки, в яких Шляхи перетинаються і з'єднуються, можна розглядати як точки Нексус, так як вони також є важливими етапами переходу і перетворень для здобувача. У будь-якому випадку цим містичним точкам слід приділити набагато більше уваги. Не виключено, що в процесі медитації і магічного передбачення вам може відкритися їх прихована сутність. Я виявив під час власних досліджень, що точки перетину насправді показують приховані додаткові Сефірот, які не є частиною канонічних навчань класичної Каббали.

Кроулі і суперечка на тему: «Цаді - це не Зірка»

Якщо ви продовжите вивчати Таро і Каббалу, то в якийсь момент виявите відмінності в послідовності нумерації карт Таро і пов'язаних з ними положень на Шляхах Дерева Життя. Щоб розібратися з цими невідповідностями, а також з тим, чому їх досі ніхто не зміг пояснити, я вирішив розглянути пару розбіжностей в цьому курсі.

Перша відмінність полягає в тому, що карти Сили і Правосуддя і пов'язані з ними Шляху не завжди розташовані в однаковій послідовності. Я вирішив зберегти традиційну послідовність і розташування карт Таро на Шляхах, як було прийнято в Ордені Золотої Зорі. При вивченні римської нумерації Таро ця відмінність стало очевидним для Сили (Старший Аркан VIII - Шлях 19-й) і Правосуддя (Старший Аркан XI - Шлях 22-й).

Нумерацію Шляхів легко прорахувати, додавши 11 до римської цифри. Поверхневе знайомство з варіантом дизайну колоди Таро Райдера-Уейта-Колман підтверджує послідовність цих карт. Однак в інших колодах, таких як Таро Тота Кроулі, використовуються римські цифри: ХI - для Сили (Прагнення) і VIII - для Правосуддя (Виправлення), але при цьому їх розташування на Дереві Життя зберігається. Ця різниця може викликати деяку плутанину для новачка.

Якою б не була послідовність римських цифр, яка використовується або в Таро Кроулі, або в традиційному варіанті Ордена Золотої Зорі, позиції цих двох карт на Дереві Життя ідентичні. Але вибір цифр для Суду і Сили не є виключно особистим винаходом Кроулі. Такі ж цифри зустрічаються і в картах Таро Марселя, які з'явилися ще в кінці XV століття. Так що, схоже, існує більш ніж одна традиційна послідовність карт Таро. Можливо, це мало б більшого значення, якби пов'язані з ними Шляхи були змінені, але в дійсності розташування Шляхів однакове і в тій і в іншій системі. Створюється враження, що ці відмінності не мають принципового значення.

Алістер Кроулі виявив ще одну зміну в атрибутах Старших Арканов Таро. Я маю на увазі спірну дискусію з приводу атрибуції карт Таро - Зірки і Імператора. Він написав, що єврейська буква Цаді не повинна бути пов'язана з картою Таро Зіркою (XVII). Це, в свою чергу, означає, що Старший Аркан Імператор, який є її зодіакальною протилежністю, повинен був змінити пов'язану з ним букву Хей на букву Цаді, яка була пов'язана з картою Таро Зірка.

Отже, Старші Аркан Таро, пов'язані з Шляхами, міняються місцями, але при цьому Шляху і відповідні їм єврейські букви залишаються колишніми. Так, буква Цаді зв'язується зі Старшим Арканом Імператором і 28-м Шляхом (Йесод до Нецах), а буква Хей зв'язується зі Старшим Арканом Зіркою і 15-м Шляхом (Тіферет до Хокма). Астрологічні знаки залишаються тими ж, що і послідовність літер, але зв'язку двох карт Таро з двома Шляхами змінилися. Я вважаю, що це зміна істотно вплинуло на зображення карт Таро.

Кроулі пояснив такий крок до знаменитої Подвійний Петлі в Зодіаку, в якій знаки Зодіаку зв'язувалися з конкретними Старшими Арканамі Таро. Як я вже говорив, раніше Кроулі змінив нумерацію Старших Арканов Таро: Сила (XI - Лев) і Правосуддя (VIII - Терези), а також пояснив цю заміну Подвійний Петлею. Ці зміни були прийняті багатьма оккультистами.

Однак, незважаючи на це, в колоді Таро Тота ці зміни в картах Імператор і Зірка відсутні: вони до сих пір мають старі зв'язки. Можливо, зображення на цих двох картах радикально зміняться, якщо їх дійсно зв'яжуть з іншою буквою єврейського алфавіту, і то ж може статися з їхнім розташуванням на Дереві Життя.

Надихнула на це «Книга закону» Кроулі, яка являє собою основний текст вчення Телеми. Ця книга, згідно з поданням Кроулі і його послідовників, проголосила наступ нового еону Гора, керованого законом Телеми. Ця зміна не було прийнято іншими людьми, які не поділяли їх переконань. Саме з цієї причини я вирішив представити Двадцять два Шляхи, використовуючи їх традиційні відповідності та зв'язку, хоча і прийшов до висновку, що згоден з Кроулі в цьому питанні. Я міг би навіть піти далі і спробувати змінити пов'язані з ними астрологічні знаки, чого не зробили Кроулі і його колеги-телемітов.

Однак як би виглядали Старші Аркан Таро Імператор і Зірка, якби вони використовували різні літери єврейського алфавіту і пов'язані з ними астрологічні знаки, не кажучи вже про їх розташування в структурі Дерева Життя! Я багато років думав про це, і у мене з'явилося кілька ідей, які могли б допомогти цій новій версії стати більш прийнятною.

Якщо Старший Аркан Таро Імператор з'єднати з 28-м Шляхом (Йесод до Нецах) і з єврейської буквою Цаді, а також з астрологічним знаком Водолія (який, я впевнений, пов'язаний з буквою Цаді - рибальський гачок), то ми отримаємо Короля-рибалки з міфу про Святий Грааль замість імперського і величного могутності, пов'язаного з 15-м Шляхом.

Те ж саме і з Старшим Арканом Таро Зірка. Якщо його з'єднати з 15-м Шляхом (Тіферет до Хокма) і з єврейської буквою Хей, а також з астрологічним знаком Овна, то ми отримаємо щось схоже на зірку кінця світу, яка означала б, що Божественний Вогонь готується обрушитися на світ і спопелити його . Та ж зірка може являти собою знак постійного прояву реального втілення Божества у вигляді сина Бога (як Віфлеємська зірка).

Каббала. Схеми Дерева Життя

Існує кілька різних схем для аналізу структур, які утворюють Шляхи на діаграмі Дерева Життя. Хоча на Дереві можна побачити і очевидні геометричні малюнки, наприклад пентаграми, гептаграмми, хрести, трикутники і гексаграми, я залишу їх тим, хто більше цікавиться деталями сакральної геометрії. Про сакральної геометрії і докладному аналізі схем, які утворюють Шляхи, можна написати цілу книгу, тому ми розглянемо лише кілька найбільш важливих схем, а езотеричну анатомію тіла Божества залишимо тим, кого цікавлять окультні тонкощі.

Класична діаграма Дерева Життя має Три горизонтальних Шляхи, Сім вертикальних і Дванадцять діагональних Шляхів і схожа на поділ Двадцяти двох Букв єврейського алфавіту. Однак існує всього чотири основні схеми, які повинні цікавити справжнього кабаліста. Це - Спалах Блискавки, Три Стовпи, Чотири Миру і Шлях Змії.

До речі, в книзі Моше Кордоверо «Pardes Rimonim» ( «Гранатовий сад») була діаграма Дерева Життя, і саме ця діаграма стала класичною і найпоширенішою на сьогоднішній день. Втім, в тій же книзі була представлена ​​й інша діаграма (без двох нижніх Шляхів). Так, Кордоверо висунув як мінімум дві версії Древа Життя. Прихильником другої, без нижніх Шляхів, був Іцхак Лурія, і в даний час цією версією користуються багато єврейських кабалісти.

спалах Блискавки

спалах Блискавки

Це символ процесу еманації і інволюції, коли непроявлений і непізнаваний Бог створив першу Сефіру, і на основі цієї точки в проявленого Всесвіту він створив і інші Сефірот. Шлях еманації і інволюції схожий на спалах блискавки, так як процес створення був миттєвим і йшов від самого вищого рівня до найнижчого. Насправді, оскільки процес еманації не одноразовою, а постійний і безперервний, Спалах Блискавки - це схема, яка також утворюється безперервно, хоча і не так биcтpo, як це сталося в самий перший раз.

Спалах Блискавки - це зигзаг, який переміщається вниз і вправо, поєднуючи все Десять Сефірот. Багато з каналів цього спалаху збігаються з Шляхами на Дереві Життя, за винятком одного, який відомий як гіпотетичний Шлях, на місці якого немає реального Шляху. Цей гіпотетичний Шлях йде від Біна до Хесед безпосередньо. Решта точки Спалахи Блискавки покривають конкретні Шляхи на Дереві Життя, відзначаючи їх як однозначно пов'язані з безпосередньою еманацією Божества.

Цікаво, але передбачуваний Шлях від Біна до Хесед колись вважався перетином двох Шляхів, і другий Шлях, від Хокма до Гебура, теж була передбачуваною. Так що існують два передбачуваних Шляхи, які перетинаються в області Великий Безодні, хоча в сучасній Каббали ці шляхи в дійсності не існує. У XVIII столітті на діаграмі Дерева Життя (див .: [18, р. 146] ) Можна побачити перетин двох Шляхів, які безпосередньо з'єднують Біна з Хесед і Хокма з Гебура; але немає Шляхів, які з'єднували б Малкут з Хід і Нецах. Ця схема Дерева Життя була відома як Древо Сефід, її спочатку розробив Кордоверо.

У Каббали може бути тільки Двадцять два Шляхи, тому що в єврейському алфавіті лише двадцять дві букви, тому одні Шляхи доводиться прибирати заради встановлення інших. Можливо, гіпотетичний Шлях, який є частиною цієї схеми, насправді, не єдиний. Однак перетин двох Шляхів з Божественної Тріади, яких не існує і які тільки маються на увазі, дійсно має велике значення і має стати предметом подальшого дослідження і медитації.

Шляхи, пов'язані зі Спалахом Блискавки: 11, 14, від Біна до Хесед (гіпотетичний Шлях), 19, 22, 24, 27, 30 і 32-й. (Див. Попередню главу.) До цієї схеми мають відношення Дев'ять Шляхів, але тільки вісім з них є справжніми Шляхами. Вони мають унікальні властивості, оскільки являють собою Шляхи Божественних еманацій. Виконуючи медитації на Дереві Життя, ви повинні врахувати цей момент (див. Рис. 6).

три Стовпи

Іцхак Лурія був провідним каббалістом, який першим описав Три Стовпи Дерева Життя з точки зору діалектики (теза, антитеза, синтез) Іцхак Лурія був провідним каббалістом, який першим описав Три Стовпи Дерева Життя з точки зору діалектики (теза, антитеза, синтез). Це Стовпи Милосердя, Строгості і Серединний. Вважається, що лівий Стовп (Строгості) є жіночим началом, а правий Стовп (Милосердя) - чоловічим, в той час як Серединний являє собою синтез двох полярних крайнощів - Рівновага. Різниця між лівим і правим Стовпами можна також інтерпретувати як різницю між лівим і правим духовними Шляхами. Таким чином, Сефірот Біна, Гебура і Хід утворюють Стовп Строгості, Сефірот Хокма, Хесед і Нецах - Стовп Милосердя, а Сефірот Кетер, Тіферет, Йесод і Малкут - Серединний Стовп.

Крім того, Шляхи також можна розділити на три групи: ті, які утворюють Три Стовпи, і ті, які, перетинаючись, з'єднують ці Стовпи. Безумовно, пересічні Шляхи складають більшу частину всіх Шляхів, демонструючи тим самим, що для Дерева Життя в основному характерні синтез і згладжування полярностей Стовпів Строгості і Милосердя, тим самим забезпечується загальна гармонія і рівновага в рамках структури Дерева Життя.

  • Шляхи Стовпи Строгості: 23-й і 18-й.
  • Шляхи Стовпи Милосердя: 21-й і 16-й.
  • Шляхи серединного Стовпа: 32, 26 і 13-й.

Пересічні Шляхи: 31, 29, 30, 28, 27, 26, 24, 22, 20, 19, 17, 15, 12, 11-й. З цих чотирнадцяти Шляхів, що з'єднують Три Стовпи, тільки Три - 27, 19 і 14-й - безпосередньо з'єднують Стовпи Строгості і Милосердя і вважаються основними балками структури Дерева Життя. Решта пов'язують Серединний Стовп з двома зовнішніми Стовпами.

При аналізі властивостей Шляхів особливу увагу слід приділити тим з них, які є частиною Трьох Стовпів, і тим, які перетинають Три Стовпи (особливо з'єднує Стовпи Строгості і Милосердя), тим самим згладжуючи і приводячи в рівновагу очевидні полярності (рис. 7).

чотири Миру

Структуру каббалистических Чотирьох Міров часто розглядають як окремий спосіб дослідження процесу створення світу за допомогою еманації і інволюції Структуру каббалистических Чотирьох Міров часто розглядають як окремий спосіб дослідження процесу створення світу за допомогою еманації і інволюції. Каббалисти ж вважають, що кожна з Десяти Сефірот містить кожен з Чотирьох Міров, як це наочно продемонстрував Вільям Дж. Грей у своїй геніальній книзі «Драбина Світу».

Таким чином, використовуючи цю парадигму, можна уявити повну структуру Дерева Життя як частина одного з Чотирьох Міров. В цілому виходить 40 Сефірот і 88 Шляхів, що робить каббалістичну спекуляцію досить складною, якщо не сказати більше. Проте існує ще один спосіб порівняння Дерева Життя з Чотирма світами, і в цьому випадку воно ділиться на окремі області.

Найвищий Світ - це Ацилут, який представляє собою Світ еманацій. Це Світ чистих ідеалів, які незмінні і непорушні, але при цьому скоріше динамічні, ніж статичні. Цей Світ є виключною прерогативою Сефіри Кетер.

Наступний з вищих Міров - Бріа, в ньому вже проявляються Божественні еманації. Це імпульс творіння, де форми і думки з'єднуються в синтезі. Цей Світ є областю двох Сефірот - Хокма і Біна.

Під Божественної Тріадою знаходиться третій каббалістичний Світ - Йеціра, Світ творення, в якому аспекти особистості і індивідуальності зливаються, щоб сформувати окремі істоти, якими є духи і душі. Незважаючи на формування окремих істот і встановлення обмежень, все істоти цього світу як і раніше свідомо з'єднані з Єдиним Богом. До цього світу належать наступні шість Сефірот - Хесед, Гебура, Тіферет, Нецах, Хід і Йесод.

Ассія є найнижчим Світом, в якому душі зливаються з матеріальними тілами для заповнення фізичного світу і наповнення його життям. Цей Світ є виключною прерогативою Малкут.

Шляхи, які перетинають ці Чотири Миру, можна вважати важливими каналами створення і освіти. При їх вивченні слід приділити особливу увагу їх значенням. Таким чином, Шляхи, які з'єднують Світ Асія з Світом Йеціра, - 32, 31 і 29-й; Шляхи, що з'єднують Світ Йеціра з Світом Бріа, - 18, 17, 16, 15 і 13-й; а Шляхи, які з'єднують Світ Бріа з Світом Ацилут, - 12-й і 11-й. Ці сполучні Шляхи можна розглядати як справжні портали між світами (рис. 8).

Схема «Шлях Змії»

Ця схема Шляхів є повільне і ретельне сходження по Древа Життя Ця схема Шляхів є повільне і ретельне сходження по Древа Життя. Основне правило цього сходження полягає в тому, щоб завжди рухатися зліва направо і від нижчого до вищого таким чином, щоб Шлях нижчої Сефіри був проаналізований раніше, ніж шлях вищої. Сходження також відбувається в протилежному напрямку, як і при читанні на івриті (справа наліво). Ця циклічна схема корисна для техніки сходження, яку ми розглянемо пізніше.

Схема «Шлях Змії» складається з наступних Шляхів в послідовному порядку: 32, 31, 29, 30, 28, 25, 27, 26, 23, 24, 21, 22, 20, 17, 13, 15, 18, 16, 14 , 12, 11-й (рис. 9).

пересічні Шляхи

Однією з найбільш цікавих тем, які мають відношення до Шляхам на Дереві Життя, є ті особливі точки, в яких ці шляхи перетинаються. Так чи інакше, про них не згадується в жодній з книг, які я прочитав. І так як це явище зустрічається нечасто, то сходження, як і аналіз якостей конкретного Шляхи, виконується окремо від будь-якого іншого Шляхи, з яким він може перетинатися. Для того щоб визначити природу конкретного Шляхи, ми повинні, звичайно, вивчити дві Сефірот, які він з'єднує; але зовсім нічого не говориться про Шляхах, які він перетинає.

Звичайно, якщо два Шляхи перетинаються один з одним, то здається цілком очевидним, що ця обставина має мати якесь значення. Я бачив пару діаграм Дерева Життя, на яких пересічні Шляхи були зображені як проходять над або під іншим Шляхом, як ніби вони не перетинаються зовсім.

У якийсь момент у кабаліста можуть з'явитися власні ідеї при аналізі Шляхів, що перетинаються один з одним. Вважаю, що це з'єднання двох Шляхів означає перетин і злиття в одній точці відповідностей цих Шляхів. У структурі Дерева Життя пересічні Шляхи утворюють хрест, тому я вважаю, що ми повинні досліджувати природу Шляхів і ті точки, в яких вони перетинаються.

Цікаво, але на Дереві Життя існує п'ять точок, в яких Шляхи перетинаються один з одним, і це ті три Шляхи, які з'єднують Стовпи Милосердя і Строгості. Одне перетин Шляхів утворюється між Тіферет, Йесод, Хід і Нецах, яке відбувається на 25-му (Самех - Помірність) і 27-м (Пе - Вежа) Шляхах. Це перетин як ніби символізує аспект перетину Малої Безодні і стан зміни свідомості.

Решта чотири точки перетину знаходяться на порозі Великий Безодні. 19-й Шлях (Тет - Сила), який є стрижнем особистості (і вищого Я), перетинається з трьома Шляхами - 17-м (Заін - Закохані), 13-м (Гімель - Жриця), 18-м (Хет - Колісниця ). Ці три Шляхи представляють собою три точки переходу від Тіферет до Божественної Тріаді, яка символізує ряд глибоких перетворень, коли людина з'єднується з аспектами Божества. Крім того, 13-й Шлях (Гімель - Жриця) перетинає 14-й Шлях (Далет - Імператриця), і це означає, що заключний досконалий містичний союз здобувача і Бога відбувається під егідою жіночих посередників, так як 13-й Шлях проникає не тільки на розгляд Великої Безодню, але і в саму Божественну Триаду.

Ці стратегічні точки, в яких Шляхи перетинаються і з'єднуються, можна розглядати як точки Нексус, так як вони також є важливими етапами переходу і перетворень для здобувача. У будь-якому випадку цим містичним точкам слід приділити набагато більше уваги. Не виключено, що в процесі медитації і магічного передбачення вам може відкритися їх прихована сутність. Я виявив під час власних досліджень, що точки перетину насправді показують приховані додаткові Сефірот, які не є частиною канонічних навчань класичної Каббали.

Кроулі і суперечка на тему: «Цаді - це не Зірка»

Якщо ви продовжите вивчати Таро і Каббалу, то в якийсь момент виявите відмінності в послідовності нумерації карт Таро і пов'язаних з ними положень на Шляхах Дерева Життя. Щоб розібратися з цими невідповідностями, а також з тим, чому їх досі ніхто не зміг пояснити, я вирішив розглянути пару розбіжностей в цьому курсі.

Перша відмінність полягає в тому, що карти Сили і Правосуддя і пов'язані з ними Шляху не завжди розташовані в однаковій послідовності. Я вирішив зберегти традиційну послідовність і розташування карт Таро на Шляхах, як було прийнято в Ордені Золотої Зорі. При вивченні римської нумерації Таро ця відмінність стало очевидним для Сили (Старший Аркан VIII - Шлях 19-й) і Правосуддя (Старший Аркан XI - Шлях 22-й).

Нумерацію Шляхів легко прорахувати, додавши 11 до римської цифри. Поверхневе знайомство з варіантом дизайну колоди Таро Райдера-Уейта-Колман підтверджує послідовність цих карт. Однак в інших колодах, таких як Таро Тота Кроулі, використовуються римські цифри: ХI - для Сили (Прагнення) і VIII - для Правосуддя (Виправлення), але при цьому їх розташування на Дереві Життя зберігається. Ця різниця може викликати деяку плутанину для новачка.

Якою б не була послідовність римських цифр, яка використовується або в Таро Кроулі, або в традиційному варіанті Ордена Золотої Зорі, позиції цих двох карт на Дереві Життя ідентичні. Але вибір цифр для Суду і Сили не є виключно особистим винаходом Кроулі. Такі ж цифри зустрічаються і в картах Таро Марселя, які з'явилися ще в кінці XV століття. Так що, схоже, існує більш ніж одна традиційна послідовність карт Таро. Можливо, це мало б більшого значення, якби пов'язані з ними Шляхи були змінені, але в дійсності розташування Шляхів однакове і в тій і в іншій системі. Створюється враження, що ці відмінності не мають принципового значення.

Алістер Кроулі виявив ще одну зміну в атрибутах Старших Арканов Таро. Я маю на увазі спірну дискусію з приводу атрибуції карт Таро - Зірки і Імператора. Він написав, що єврейська буква Цаді не повинна бути пов'язана з картою Таро Зіркою (XVII). Це, в свою чергу, означає, що Старший Аркан Імператор, який є її зодіакальною протилежністю, повинен був змінити пов'язану з ним букву Хей на букву Цаді, яка була пов'язана з картою Таро Зірка.

Отже, Старші Аркан Таро, пов'язані з Шляхами, міняються місцями, але при цьому Шляху і відповідні їм єврейські букви залишаються колишніми. Так, буква Цаді зв'язується зі Старшим Арканом Імператором і 28-м Шляхом (Йесод до Нецах), а буква Хей зв'язується зі Старшим Арканом Зіркою і 15-м Шляхом (Тіферет до Хокма). Астрологічні знаки залишаються тими ж, що і послідовність літер, але зв'язку двох карт Таро з двома Шляхами змінилися. Я вважаю, що це зміна істотно вплинуло на зображення карт Таро.

Кроулі пояснив такий крок до знаменитої Подвійний Петлі в Зодіаку, в якій знаки Зодіаку зв'язувалися з конкретними Старшими Арканамі Таро. Як я вже говорив, раніше Кроулі змінив нумерацію Старших Арканов Таро: Сила (XI - Лев) і Правосуддя (VIII - Терези), а також пояснив цю заміну Подвійний Петлею. Ці зміни були прийняті багатьма оккультистами.

Однак, незважаючи на це, в колоді Таро Тота ці зміни в картах Імператор і Зірка відсутні: вони до сих пір мають старі зв'язки. Можливо, зображення на цих двох картах радикально зміняться, якщо їх дійсно зв'яжуть з іншою буквою єврейського алфавіту, і то ж може статися з їхнім розташуванням на Дереві Життя.

Надихнула на це «Книга закону» Кроулі, яка являє собою основний текст вчення Телеми. Ця книга, згідно з поданням Кроулі і його послідовників, проголосила наступ нового еону Гора, керованого законом Телеми. Ця зміна не було прийнято іншими людьми, які не поділяли їх переконань. Саме з цієї причини я вирішив представити Двадцять два Шляхи, використовуючи їх традиційні відповідності та зв'язку, хоча і прийшов до висновку, що згоден з Кроулі в цьому питанні. Я міг би навіть піти далі і спробувати змінити пов'язані з ними астрологічні знаки, чого не зробили Кроулі і його колеги-телемітов.

Однак як би виглядали Старші Аркан Таро Імператор і Зірка, якби вони використовували різні літери єврейського алфавіту і пов'язані з ними астрологічні знаки, не кажучи вже про їх розташування в структурі Дерева Життя! Я багато років думав про це, і у мене з'явилося кілька ідей, які могли б допомогти цій новій версії стати більш прийнятною.

Якщо Старший Аркан Таро Імператор з'єднати з 28-м Шляхом (Йесод до Нецах) і з єврейської буквою Цаді, а також з астрологічним знаком Водолія (який, я впевнений, пов'язаний з буквою Цаді - рибальський гачок), то ми отримаємо Короля-рибалки з міфу про Святий Грааль замість імперського і величного могутності, пов'язаного з 15-м Шляхом.

Те ж саме і з Старшим Арканом Таро Зірка. Якщо його з'єднати з 15-м Шляхом (Тіферет до Хокма) і з єврейської буквою Хей, а також з астрологічним знаком Овна, то ми отримаємо щось схоже на зірку кінця світу, яка означала б, що Божественний Вогонь готується обрушитися на світ і спопелити його . Та ж зірка може являти собою знак постійного прояву реального втілення Божества у вигляді сина Бога (як Віфлеємська зірка).

Каббала. Схеми Дерева Життя

Існує кілька різних схем для аналізу структур, які утворюють Шляхи на діаграмі Дерева Життя. Хоча на Дереві можна побачити і очевидні геометричні малюнки, наприклад пентаграми, гептаграмми, хрести, трикутники і гексаграми, я залишу їх тим, хто більше цікавиться деталями сакральної геометрії. Про сакральної геометрії і докладному аналізі схем, які утворюють Шляхи, можна написати цілу книгу, тому ми розглянемо лише кілька найбільш важливих схем, а езотеричну анатомію тіла Божества залишимо тим, кого цікавлять окультні тонкощі.

Класична діаграма Дерева Життя має Три горизонтальних Шляхи, Сім вертикальних і Дванадцять діагональних Шляхів і схожа на поділ Двадцяти двох Букв єврейського алфавіту. Однак існує всього чотири основні схеми, які повинні цікавити справжнього кабаліста. Це - Спалах Блискавки, Три Стовпи, Чотири Миру і Шлях Змії.

До речі, в книзі Моше Кордоверо «Pardes Rimonim» ( «Гранатовий сад») була діаграма Дерева Життя, і саме ця діаграма стала класичною і найпоширенішою на сьогоднішній день. Втім, в тій же книзі була представлена ​​й інша діаграма (без двох нижніх Шляхів). Так, Кордоверо висунув як мінімум дві версії Древа Життя. Прихильником другої, без нижніх Шляхів, був Іцхак Лурія, і в даний час цією версією користуються багато єврейських кабалісти.

спалах Блискавки

спалах Блискавки

Це символ процесу еманації і інволюції, коли непроявлений і непізнаваний Бог створив першу Сефіру, і на основі цієї точки в проявленого Всесвіту він створив і інші Сефірот. Шлях еманації і інволюції схожий на спалах блискавки, так як процес створення був миттєвим і йшов від самого вищого рівня до найнижчого. Насправді, оскільки процес еманації не одноразовою, а постійний і безперервний, Спалах Блискавки - це схема, яка також утворюється безперервно, хоча і не так биcтpo, як це сталося в самий перший раз.

Спалах Блискавки - це зигзаг, який переміщається вниз і вправо, поєднуючи все Десять Сефірот. Багато з каналів цього спалаху збігаються з Шляхами на Дереві Життя, за винятком одного, який відомий як гіпотетичний Шлях, на місці якого немає реального Шляху. Цей гіпотетичний Шлях йде від Біна до Хесед безпосередньо. Решта точки Спалахи Блискавки покривають конкретні Шляхи на Дереві Життя, відзначаючи їх як однозначно пов'язані з безпосередньою еманацією Божества.

Цікаво, але передбачуваний Шлях від Біна до Хесед колись вважався перетином двох Шляхів, і другий Шлях, від Хокма до Гебура, теж була передбачуваною. Так що існують два передбачуваних Шляхи, які перетинаються в області Великий Безодні, хоча в сучасній Каббали ці шляхи в дійсності не існує. У XVIII столітті на діаграмі Дерева Життя (див .: [18, р. 146] ) Можна побачити перетин двох Шляхів, які безпосередньо з'єднують Біна з Хесед і Хокма з Гебура; але немає Шляхів, які з'єднували б Малкут з Хід і Нецах. Ця схема Дерева Життя була відома як Древо Сефід, її спочатку розробив Кордоверо.

У Каббали може бути тільки Двадцять два Шляхи, тому що в єврейському алфавіті лише двадцять дві букви, тому одні Шляхи доводиться прибирати заради встановлення інших. Можливо, гіпотетичний Шлях, який є частиною цієї схеми, насправді, не єдиний. Однак перетин двох Шляхів з Божественної Тріади, яких не існує і які тільки маються на увазі, дійсно має велике значення і має стати предметом подальшого дослідження і медитації.

Шляхи, пов'язані зі Спалахом Блискавки: 11, 14, від Біна до Хесед (гіпотетичний Шлях), 19, 22, 24, 27, 30 і 32-й. (Див. Попередню главу.) До цієї схеми мають відношення Дев'ять Шляхів, але тільки вісім з них є справжніми Шляхами. Вони мають унікальні властивості, оскільки являють собою Шляхи Божественних еманацій. Виконуючи медитації на Дереві Життя, ви повинні врахувати цей момент (див. Рис. 6).

три Стовпи

Іцхак Лурія був провідним каббалістом, який першим описав Три Стовпи Дерева Життя з точки зору діалектики (теза, антитеза, синтез) Іцхак Лурія був провідним каббалістом, який першим описав Три Стовпи Дерева Життя з точки зору діалектики (теза, антитеза, синтез). Це Стовпи Милосердя, Строгості і Серединний. Вважається, що лівий Стовп (Строгості) є жіночим началом, а правий Стовп (Милосердя) - чоловічим, в той час як Серединний являє собою синтез двох полярних крайнощів - Рівновага. Різниця між лівим і правим Стовпами можна також інтерпретувати як різницю між лівим і правим духовними Шляхами. Таким чином, Сефірот Біна, Гебура і Хід утворюють Стовп Строгості, Сефірот Хокма, Хесед і Нецах - Стовп Милосердя, а Сефірот Кетер, Тіферет, Йесод і Малкут - Серединний Стовп.

Крім того, Шляхи також можна розділити на три групи: ті, які утворюють Три Стовпи, і ті, які, перетинаючись, з'єднують ці Стовпи. Безумовно, пересічні Шляхи складають більшу частину всіх Шляхів, демонструючи тим самим, що для Дерева Життя в основному характерні синтез і згладжування полярностей Стовпів Строгості і Милосердя, тим самим забезпечується загальна гармонія і рівновага в рамках структури Дерева Життя.

  • Шляхи Стовпи Строгості: 23-й і 18-й.
  • Шляхи Стовпи Милосердя: 21-й і 16-й.
  • Шляхи серединного Стовпа: 32, 26 і 13-й.

Пересічні Шляхи: 31, 29, 30, 28, 27, 26, 24, 22, 20, 19, 17, 15, 12, 11-й. З цих чотирнадцяти Шляхів, що з'єднують Три Стовпи, тільки Три - 27, 19 і 14-й - безпосередньо з'єднують Стовпи Строгості і Милосердя і вважаються основними балками структури Дерева Життя. Решта пов'язують Серединний Стовп з двома зовнішніми Стовпами.

При аналізі властивостей Шляхів особливу увагу слід приділити тим з них, які є частиною Трьох Стовпів, і тим, які перетинають Три Стовпи (особливо з'єднує Стовпи Строгості і Милосердя), тим самим згладжуючи і приводячи в рівновагу очевидні полярності (рис. 7).

чотири Миру

Структуру каббалистических Чотирьох Міров часто розглядають як окремий спосіб дослідження процесу створення світу за допомогою еманації і інволюції Структуру каббалистических Чотирьох Міров часто розглядають як окремий спосіб дослідження процесу створення світу за допомогою еманації і інволюції. Каббалисти ж вважають, що кожна з Десяти Сефірот містить кожен з Чотирьох Міров, як це наочно продемонстрував Вільям Дж. Грей у своїй геніальній книзі «Драбина Світу».

Таким чином, використовуючи цю парадигму, можна уявити повну структуру Дерева Життя як частина одного з Чотирьох Міров. В цілому виходить 40 Сефірот і 88 Шляхів, що робить каббалістичну спекуляцію досить складною, якщо не сказати більше. Проте існує ще один спосіб порівняння Дерева Життя з Чотирма світами, і в цьому випадку воно ділиться на окремі області.

Найвищий Світ - це Ацилут, який представляє собою Світ еманацій. Це Світ чистих ідеалів, які незмінні і непорушні, але при цьому скоріше динамічні, ніж статичні. Цей Світ є виключною прерогативою Сефіри Кетер.

Наступний з вищих Міров - Бріа, в ньому вже проявляються Божественні еманації. Це імпульс творіння, де форми і думки з'єднуються в синтезі. Цей Світ є областю двох Сефірот - Хокма і Біна.

Під Божественної Тріадою знаходиться третій каббалістичний Світ - Йеціра, Світ творення, в якому аспекти особистості і індивідуальності зливаються, щоб сформувати окремі істоти, якими є духи і душі. Незважаючи на формування окремих істот і встановлення обмежень, все істоти цього світу як і раніше свідомо з'єднані з Єдиним Богом. До цього світу належать наступні шість Сефірот - Хесед, Гебура, Тіферет, Нецах, Хід і Йесод.

Ассія є найнижчим Світом, в якому душі зливаються з матеріальними тілами для заповнення фізичного світу і наповнення його життям. Цей Світ є виключною прерогативою Малкут.

Шляхи, які перетинають ці Чотири Миру, можна вважати важливими каналами створення і освіти. При їх вивченні слід приділити особливу увагу їх значенням. Таким чином, Шляхи, які з'єднують Світ Асія з Світом Йеціра, - 32, 31 і 29-й; Шляхи, що з'єднують Світ Йеціра з Світом Бріа, - 18, 17, 16, 15 і 13-й; а Шляхи, які з'єднують Світ Бріа з Світом Ацилут, - 12-й і 11-й. Ці сполучні Шляхи можна розглядати як справжні портали між світами (рис. 8).

Схема «Шлях Змії»

Ця схема Шляхів є повільне і ретельне сходження по Древа Життя Ця схема Шляхів є повільне і ретельне сходження по Древа Життя. Основне правило цього сходження полягає в тому, щоб завжди рухатися зліва направо і від нижчого до вищого таким чином, щоб Шлях нижчої Сефіри був проаналізований раніше, ніж шлях вищої. Сходження також відбувається в протилежному напрямку, як і при читанні на івриті (справа наліво). Ця циклічна схема корисна для техніки сходження, яку ми розглянемо пізніше.

Схема «Шлях Змії» складається з наступних Шляхів в послідовному порядку: 32, 31, 29, 30, 28, 25, 27, 26, 23, 24, 21, 22, 20, 17, 13, 15, 18, 16, 14 , 12, 11-й (рис. 9).

пересічні Шляхи

Однією з найбільш цікавих тем, які мають відношення до Шляхам на Дереві Життя, є ті особливі точки, в яких ці шляхи перетинаються. Так чи інакше, про них не згадується в жодній з книг, які я прочитав. І так як це явище зустрічається нечасто, то сходження, як і аналіз якостей конкретного Шляхи, виконується окремо від будь-якого іншого Шляхи, з яким він може перетинатися. Для того щоб визначити природу конкретного Шляхи, ми повинні, звичайно, вивчити дві Сефірот, які він з'єднує; але зовсім нічого не говориться про Шляхах, які він перетинає.

Звичайно, якщо два Шляхи перетинаються один з одним, то здається цілком очевидним, що ця обставина має мати якесь значення. Я бачив пару діаграм Дерева Життя, на яких пересічні Шляхи були зображені як проходять над або під іншим Шляхом, як ніби вони не перетинаються зовсім.

У якийсь момент у кабаліста можуть з'явитися власні ідеї при аналізі Шляхів, що перетинаються один з одним. Вважаю, що це з'єднання двох Шляхів означає перетин і злиття в одній точці відповідностей цих Шляхів. У структурі Дерева Життя пересічні Шляхи утворюють хрест, тому я вважаю, що ми повинні досліджувати природу Шляхів і ті точки, в яких вони перетинаються.

Цікаво, але на Дереві Життя існує п'ять точок, в яких Шляхи перетинаються один з одним, і це ті три Шляхи, які з'єднують Стовпи Милосердя і Строгості. Одне перетин Шляхів утворюється між Тіферет, Йесод, Хід і Нецах, яке відбувається на 25-му (Самех - Помірність) і 27-м (Пе - Вежа) Шляхах. Це перетин як ніби символізує аспект перетину Малої Безодні і стан зміни свідомості.

Решта чотири точки перетину знаходяться на порозі Великий Безодні. 19-й Шлях (Тет - Сила), який є стрижнем особистості (і вищого Я), перетинається з трьома Шляхами - 17-м (Заін - Закохані), 13-м (Гімель - Жриця), 18-м (Хет - Колісниця ). Ці три Шляхи представляють собою три точки переходу від Тіферет до Божественної Тріаді, яка символізує ряд глибоких перетворень, коли людина з'єднується з аспектами Божества. Крім того, 13-й Шлях (Гімель - Жриця) перетинає 14-й Шлях (Далет - Імператриця), і це означає, що заключний досконалий містичний союз здобувача і Бога відбувається під егідою жіночих посередників, так як 13-й Шлях проникає не тільки на розгляд Великої Безодню, але і в саму Божественну Триаду.

Ці стратегічні точки, в яких Шляхи перетинаються і з'єднуються, можна розглядати як точки Нексус, так як вони також є важливими етапами переходу і перетворень для здобувача. У будь-якому випадку цим містичним точкам слід приділити набагато більше уваги. Не виключено, що в процесі медитації і магічного передбачення вам може відкритися їх прихована сутність. Я виявив під час власних досліджень, що точки перетину насправді показують приховані додаткові Сефірот, які не є частиною канонічних навчань класичної Каббали.

Кроулі і суперечка на тему: «Цаді - це не Зірка»

Якщо ви продовжите вивчати Таро і Каббалу, то в якийсь момент виявите відмінності в послідовності нумерації карт Таро і пов'язаних з ними положень на Шляхах Дерева Життя. Щоб розібратися з цими невідповідностями, а також з тим, чому їх досі ніхто не зміг пояснити, я вирішив розглянути пару розбіжностей в цьому курсі.

Перша відмінність полягає в тому, що карти Сили і Правосуддя і пов'язані з ними Шляху не завжди розташовані в однаковій послідовності. Я вирішив зберегти традиційну послідовність і розташування карт Таро на Шляхах, як було прийнято в Ордені Золотої Зорі. При вивченні римської нумерації Таро ця відмінність стало очевидним для Сили (Старший Аркан VIII - Шлях 19-й) і Правосуддя (Старший Аркан XI - Шлях 22-й).

Нумерацію Шляхів легко прорахувати, додавши 11 до римської цифри. Поверхневе знайомство з варіантом дизайну колоди Таро Райдера-Уейта-Колман підтверджує послідовність цих карт. Однак в інших колодах, таких як Таро Тота Кроулі, використовуються римські цифри: ХI - для Сили (Прагнення) і VIII - для Правосуддя (Виправлення), але при цьому їх розташування на Дереві Життя зберігається. Ця різниця може викликати деяку плутанину для новачка.

Якою б не була послідовність римських цифр, яка використовується або в Таро Кроулі, або в традиційному варіанті Ордена Золотої Зорі, позиції цих двох карт на Дереві Життя ідентичні. Але вибір цифр для Суду і Сили не є виключно особистим винаходом Кроулі. Такі ж цифри зустрічаються і в картах Таро Марселя, які з'явилися ще в кінці XV століття. Так що, схоже, існує більш ніж одна традиційна послідовність карт Таро. Можливо, це мало б більшого значення, якби пов'язані з ними Шляхи були змінені, але в дійсності розташування Шляхів однакове і в тій і в іншій системі. Створюється враження, що ці відмінності не мають принципового значення.

Алістер Кроулі виявив ще одну зміну в атрибутах Старших Арканов Таро. Я маю на увазі спірну дискусію з приводу атрибуції карт Таро - Зірки і Імператора. Він написав, що єврейська буква Цаді не повинна бути пов'язана з картою Таро Зіркою (XVII). Це, в свою чергу, означає, що Старший Аркан Імператор, який є її зодіакальною протилежністю, повинен був змінити пов'язану з ним букву Хей на букву Цаді, яка була пов'язана з картою Таро Зірка.

Отже, Старші Аркан Таро, пов'язані з Шляхами, міняються місцями, але при цьому Шляху і відповідні їм єврейські букви залишаються колишніми. Так, буква Цаді зв'язується зі Старшим Арканом Імператором і 28-м Шляхом (Йесод до Нецах), а буква Хей зв'язується зі Старшим Арканом Зіркою і 15-м Шляхом (Тіферет до Хокма). Астрологічні знаки залишаються тими ж, що і послідовність літер, але зв'язку двох карт Таро з двома Шляхами змінилися. Я вважаю, що це зміна істотно вплинуло на зображення карт Таро.

Кроулі пояснив такий крок до знаменитої Подвійний Петлі в Зодіаку, в якій знаки Зодіаку зв'язувалися з конкретними Старшими Арканамі Таро. Як я вже говорив, раніше Кроулі змінив нумерацію Старших Арканов Таро: Сила (XI - Лев) і Правосуддя (VIII - Терези), а також пояснив цю заміну Подвійний Петлею. Ці зміни були прийняті багатьма оккультистами.

Однак, незважаючи на це, в колоді Таро Тота ці зміни в картах Імператор і Зірка відсутні: вони до сих пір мають старі зв'язки. Можливо, зображення на цих двох картах радикально зміняться, якщо їх дійсно зв'яжуть з іншою буквою єврейського алфавіту, і то ж може статися з їхнім розташуванням на Дереві Життя.

Надихнула на це «Книга закону» Кроулі, яка являє собою основний текст вчення Телеми. Ця книга, згідно з поданням Кроулі і його послідовників, проголосила наступ нового еону Гора, керованого законом Телеми. Ця зміна не було прийнято іншими людьми, які не поділяли їх переконань. Саме з цієї причини я вирішив представити Двадцять два Шляхи, використовуючи їх традиційні відповідності та зв'язку, хоча і прийшов до висновку, що згоден з Кроулі в цьому питанні. Я міг би навіть піти далі і спробувати змінити пов'язані з ними астрологічні знаки, чого не зробили Кроулі і його колеги-телемітов.

Однак як би виглядали Старші Аркан Таро Імператор і Зірка, якби вони використовували різні літери єврейського алфавіту і пов'язані з ними астрологічні знаки, не кажучи вже про їх розташування в структурі Дерева Життя! Я багато років думав про це, і у мене з'явилося кілька ідей, які могли б допомогти цій новій версії стати більш прийнятною.

Якщо Старший Аркан Таро Імператор з'єднати з 28-м Шляхом (Йесод до Нецах) і з єврейської буквою Цаді, а також з астрологічним знаком Водолія (який, я впевнений, пов'язаний з буквою Цаді - рибальський гачок), то ми отримаємо Короля-рибалки з міфу про Святий Грааль замість імперського і величного могутності, пов'язаного з 15-м Шляхом.

Те ж саме і з Старшим Арканом Таро Зірка. Якщо його з'єднати з 15-м Шляхом (Тіферет до Хокма) і з єврейської буквою Хей, а також з астрологічним знаком Овна, то ми отримаємо щось схоже на зірку кінця світу, яка означала б, що Божественний Вогонь готується обрушитися на світ і спопелити його . Та ж зірка може являти собою знак постійного прояву реального втілення Божества у вигляді сина Бога (як Віфлеємська зірка).

Каббала. Схеми Дерева Життя

Існує кілька різних схем для аналізу структур, які утворюють Шляхи на діаграмі Дерева Життя. Хоча на Дереві можна побачити і очевидні геометричні малюнки, наприклад пентаграми, гептаграмми, хрести, трикутники і гексаграми, я залишу їх тим, хто більше цікавиться деталями сакральної геометрії. Про сакральної геометрії і докладному аналізі схем, які утворюють Шляхи, можна написати цілу книгу, тому ми розглянемо лише кілька найбільш важливих схем, а езотеричну анатомію тіла Божества залишимо тим, кого цікавлять окультні тонкощі.

Класична діаграма Дерева Життя має Три горизонтальних Шляхи, Сім вертикальних і Дванадцять діагональних Шляхів і схожа на поділ Двадцяти двох Букв єврейського алфавіту. Однак існує всього чотири основні схеми, які повинні цікавити справжнього кабаліста. Це - Спалах Блискавки, Три Стовпи, Чотири Миру і Шлях Змії.

До речі, в книзі Моше Кордоверо «Pardes Rimonim» ( «Гранатовий сад») була діаграма Дерева Життя, і саме ця діаграма стала класичною і найпоширенішою на сьогоднішній день. Втім, в тій же книзі була представлена ​​й інша діаграма (без двох нижніх Шляхів). Так, Кордоверо висунув як мінімум дві версії Древа Життя. Прихильником другої, без нижніх Шляхів, був Іцхак Лурія, і в даний час цією версією користуються багато єврейських кабалісти.

спалах Блискавки

спалах Блискавки

Це символ процесу еманації і інволюції, коли непроявлений і непізнаваний Бог створив першу Сефіру, і на основі цієї точки в проявленого Всесвіту він створив і інші Сефірот. Шлях еманації і інволюції схожий на спалах блискавки, так як процес створення був миттєвим і йшов від самого вищого рівня до найнижчого. Насправді, оскільки процес еманації не одноразовою, а постійний і безперервний, Спалах Блискавки - це схема, яка також утворюється безперервно, хоча і не так биcтpo, як це сталося в самий перший раз.

Спалах Блискавки - це зигзаг, який переміщається вниз і вправо, поєднуючи все Десять Сефірот. Багато з каналів цього спалаху збігаються з Шляхами на Дереві Життя, за винятком одного, який відомий як гіпотетичний Шлях, на місці якого немає реального Шляху. Цей гіпотетичний Шлях йде від Біна до Хесед безпосередньо. Решта точки Спалахи Блискавки покривають конкретні Шляхи на Дереві Життя, відзначаючи їх як однозначно пов'язані з безпосередньою еманацією Божества.

Цікаво, але передбачуваний Шлях від Біна до Хесед колись вважався перетином двох Шляхів, і другий Шлях, від Хокма до Гебура, теж була передбачуваною. Так що існують два передбачуваних Шляхи, які перетинаються в області Великий Безодні, хоча в сучасній Каббали ці шляхи в дійсності не існує. У XVIII столітті на діаграмі Дерева Життя (див .: [18, р. 146] ) Можна побачити перетин двох Шляхів, які безпосередньо з'єднують Біна з Хесед і Хокма з Гебура; але немає Шляхів, які з'єднували б Малкут з Хід і Нецах. Ця схема Дерева Життя була відома як Древо Сефід, її спочатку розробив Кордоверо.

У Каббали може бути тільки Двадцять два Шляхи, тому що в єврейському алфавіті лише двадцять дві букви, тому одні Шляхи доводиться прибирати заради встановлення інших. Можливо, гіпотетичний Шлях, який є частиною цієї схеми, насправді, не єдиний. Однак перетин двох Шляхів з Божественної Тріади, яких не існує і які тільки маються на увазі, дійсно має велике значення і має стати предметом подальшого дослідження і медитації.

Шляхи, пов'язані зі Спалахом Блискавки: 11, 14, від Біна до Хесед (гіпотетичний Шлях), 19, 22, 24, 27, 30 і 32-й. (Див. Попередню главу.) До цієї схеми мають відношення Дев'ять Шляхів, але тільки вісім з них є справжніми Шляхами. Вони мають унікальні властивості, оскільки являють собою Шляхи Божественних еманацій. Виконуючи медитації на Дереві Життя, ви повинні врахувати цей момент (див. Рис. 6).

три Стовпи

Іцхак Лурія був провідним каббалістом, який першим описав Три Стовпи Дерева Життя з точки зору діалектики (теза, антитеза, синтез) Іцхак Лурія був провідним каббалістом, який першим описав Три Стовпи Дерева Життя з точки зору діалектики (теза, антитеза, синтез). Це Стовпи Милосердя, Строгості і Серединний. Вважається, що лівий Стовп (Строгості) є жіночим началом, а правий Стовп (Милосердя) - чоловічим, в той час як Серединний являє собою синтез двох полярних крайнощів - Рівновага. Різниця між лівим і правим Стовпами можна також інтерпретувати як різницю між лівим і правим духовними Шляхами. Таким чином, Сефірот Біна, Гебура і Хід утворюють Стовп Строгості, Сефірот Хокма, Хесед і Нецах - Стовп Милосердя, а Сефірот Кетер, Тіферет, Йесод і Малкут - Серединний Стовп.

Крім того, Шляхи також можна розділити на три групи: ті, які утворюють Три Стовпи, і ті, які, перетинаючись, з'єднують ці Стовпи. Безумовно, пересічні Шляхи складають більшу частину всіх Шляхів, демонструючи тим самим, що для Дерева Життя в основному характерні синтез і згладжування полярностей Стовпів Строгості і Милосердя, тим самим забезпечується загальна гармонія і рівновага в рамках структури Дерева Життя.

  • Шляхи Стовпи Строгості: 23-й і 18-й.
  • Шляхи Стовпи Милосердя: 21-й і 16-й.
  • Шляхи серединного Стовпа: 32, 26 і 13-й.

Пересічні Шляхи: 31, 29, 30, 28, 27, 26, 24, 22, 20, 19, 17, 15, 12, 11-й. З цих чотирнадцяти Шляхів, що з'єднують Три Стовпи, тільки Три - 27, 19 і 14-й - безпосередньо з'єднують Стовпи Строгості і Милосердя і вважаються основними балками структури Дерева Життя. Решта пов'язують Серединний Стовп з двома зовнішніми Стовпами.

При аналізі властивостей Шляхів особливу увагу слід приділити тим з них, які є частиною Трьох Стовпів, і тим, які перетинають Три Стовпи (особливо з'єднує Стовпи Строгості і Милосердя), тим самим згладжуючи і приводячи в рівновагу очевидні полярності (рис. 7).

чотири Миру

Структуру каббалистических Чотирьох Міров часто розглядають як окремий спосіб дослідження процесу створення світу за допомогою еманації і інволюції Структуру каббалистических Чотирьох Міров часто розглядають як окремий спосіб дослідження процесу створення світу за допомогою еманації і інволюції. Каббалисти ж вважають, що кожна з Десяти Сефірот містить кожен з Чотирьох Міров, як це наочно продемонстрував Вільям Дж. Грей у своїй геніальній книзі «Драбина Світу».

Таким чином, використовуючи цю парадигму, можна уявити повну структуру Дерева Життя як частина одного з Чотирьох Міров. В цілому виходить 40 Сефірот і 88 Шляхів, що робить каббалістичну спекуляцію досить складною, якщо не сказати більше. Проте існує ще один спосіб порівняння Дерева Життя з Чотирма світами, і в цьому випадку воно ділиться на окремі області.

Найвищий Світ - це Ацилут, який представляє собою Світ еманацій. Це Світ чистих ідеалів, які незмінні і непорушні, але при цьому скоріше динамічні, ніж статичні. Цей Світ є виключною прерогативою Сефіри Кетер.

Наступний з вищих Міров - Бріа, в ньому вже проявляються Божественні еманації. Це імпульс творіння, де форми і думки з'єднуються в синтезі. Цей Світ є областю двох Сефірот - Хокма і Біна.

Під Божественної Тріадою знаходиться третій каббалістичний Світ - Йеціра, Світ творення, в якому аспекти особистості і індивідуальності зливаються, щоб сформувати окремі істоти, якими є духи і душі. Незважаючи на формування окремих істот і встановлення обмежень, все істоти цього світу як і раніше свідомо з'єднані з Єдиним Богом. До цього світу належать наступні шість Сефірот - Хесед, Гебура, Тіферет, Нецах, Хід і Йесод.

Ассія є найнижчим Світом, в якому душі зливаються з матеріальними тілами для заповнення фізичного світу і наповнення його життям. Цей Світ є виключною прерогативою Малкут.

Шляхи, які перетинають ці Чотири Миру, можна вважати важливими каналами створення і освіти. При їх вивченні слід приділити особливу увагу їх значенням. Таким чином, Шляхи, які з'єднують Світ Асія з Світом Йеціра, - 32, 31 і 29-й; Шляхи, що з'єднують Світ Йеціра з Світом Бріа, - 18, 17, 16, 15 і 13-й; а Шляхи, які з'єднують Світ Бріа з Світом Ацилут, - 12-й і 11-й. Ці сполучні Шляхи можна розглядати як справжні портали між світами (рис. 8).

Схема «Шлях Змії»

Ця схема Шляхів є повільне і ретельне сходження по Древа Життя Ця схема Шляхів є повільне і ретельне сходження по Древа Життя. Основне правило цього сходження полягає в тому, щоб завжди рухатися зліва направо і від нижчого до вищого таким чином, щоб Шлях нижчої Сефіри був проаналізований раніше, ніж шлях вищої. Сходження також відбувається в протилежному напрямку, як і при читанні на івриті (справа наліво). Ця циклічна схема корисна для техніки сходження, яку ми розглянемо пізніше.

Схема «Шлях Змії» складається з наступних Шляхів в послідовному порядку: 32, 31, 29, 30, 28, 25, 27, 26, 23, 24, 21, 22, 20, 17, 13, 15, 18, 16, 14 , 12, 11-й (рис. 9).

пересічні Шляхи

Однією з найбільш цікавих тем, які мають відношення до Шляхам на Дереві Життя, є ті особливі точки, в яких ці шляхи перетинаються. Так чи інакше, про них не згадується в жодній з книг, які я прочитав. І так як це явище зустрічається нечасто, то сходження, як і аналіз якостей конкретного Шляхи, виконується окремо від будь-якого іншого Шляхи, з яким він може перетинатися. Для того щоб визначити природу конкретного Шляхи, ми повинні, звичайно, вивчити дві Сефірот, які він з'єднує; але зовсім нічого не говориться про Шляхах, які він перетинає.

Звичайно, якщо два Шляхи перетинаються один з одним, то здається цілком очевидним, що ця обставина має мати якесь значення. Я бачив пару діаграм Дерева Життя, на яких пересічні Шляхи були зображені як проходять над або під іншим Шляхом, як ніби вони не перетинаються зовсім.

У якийсь момент у кабаліста можуть з'явитися власні ідеї при аналізі Шляхів, що перетинаються один з одним. Вважаю, що це з'єднання двох Шляхів означає перетин і злиття в одній точці відповідностей цих Шляхів. У структурі Дерева Життя пересічні Шляхи утворюють хрест, тому я вважаю, що ми повинні досліджувати природу Шляхів і ті точки, в яких вони перетинаються.

Цікаво, але на Дереві Життя існує п'ять точок, в яких Шляхи перетинаються один з одним, і це ті три Шляхи, які з'єднують Стовпи Милосердя і Строгості. Одне перетин Шляхів утворюється між Тіферет, Йесод, Хід і Нецах, яке відбувається на 25-му (Самех - Помірність) і 27-м (Пе - Вежа) Шляхах. Це перетин як ніби символізує аспект перетину Малої Безодні і стан зміни свідомості.

Решта чотири точки перетину знаходяться на порозі Великий Безодні. 19-й Шлях (Тет - Сила), який є стрижнем особистості (і вищого Я), перетинається з трьома Шляхами - 17-м (Заін - Закохані), 13-м (Гімель - Жриця), 18-м (Хет - Колісниця ). Ці три Шляхи представляють собою три точки переходу від Тіферет до Божественної Тріаді, яка символізує ряд глибоких перетворень, коли людина з'єднується з аспектами Божества. Крім того, 13-й Шлях (Гімель - Жриця) перетинає 14-й Шлях (Далет - Імператриця), і це означає, що заключний досконалий містичний союз здобувача і Бога відбувається під егідою жіночих посередників, так як 13-й Шлях проникає не тільки на розгляд Великої Безодню, але і в саму Божественну Триаду.

Ці стратегічні точки, в яких Шляхи перетинаються і з'єднуються, можна розглядати як точки Нексус, так як вони також є важливими етапами переходу і перетворень для здобувача. У будь-якому випадку цим містичним точкам слід приділити набагато більше уваги. Не виключено, що в процесі медитації і магічного передбачення вам може відкритися їх прихована сутність. Я виявив під час власних досліджень, що точки перетину насправді показують приховані додаткові Сефірот, які не є частиною канонічних навчань класичної Каббали.

Кроулі і суперечка на тему: «Цаді - це не Зірка»

Якщо ви продовжите вивчати Таро і Каббалу, то в якийсь момент виявите відмінності в послідовності нумерації карт Таро і пов'язаних з ними положень на Шляхах Дерева Життя. Щоб розібратися з цими невідповідностями, а також з тим, чому їх досі ніхто не зміг пояснити, я вирішив розглянути пару розбіжностей в цьому курсі.

Перша відмінність полягає в тому, що карти Сили і Правосуддя і пов'язані з ними Шляху не завжди розташовані в однаковій послідовності. Я вирішив зберегти традиційну послідовність і розташування карт Таро на Шляхах, як було прийнято в Ордені Золотої Зорі. При вивченні римської нумерації Таро ця відмінність стало очевидним для Сили (Старший Аркан VIII - Шлях 19-й) і Правосуддя (Старший Аркан XI - Шлях 22-й).

Нумерацію Шляхів легко прорахувати, додавши 11 до римської цифри. Поверхневе знайомство з варіантом дизайну колоди Таро Райдера-Уейта-Колман підтверджує послідовність цих карт. Однак в інших колодах, таких як Таро Тота Кроулі, використовуються римські цифри: ХI - для Сили (Прагнення) і VIII - для Правосуддя (Виправлення), але при цьому їх розташування на Дереві Життя зберігається. Ця різниця може викликати деяку плутанину для новачка.

Якою б не була послідовність римських цифр, яка використовується або в Таро Кроулі, або в традиційному варіанті Ордена Золотої Зорі, позиції цих двох карт на Дереві Життя ідентичні. Але вибір цифр для Суду і Сили не є виключно особистим винаходом Кроулі. Такі ж цифри зустрічаються і в картах Таро Марселя, які з'явилися ще в кінці XV століття. Так що, схоже, існує більш ніж одна традиційна послідовність карт Таро. Можливо, це мало б більшого значення, якби пов'язані з ними Шляхи були змінені, але в дійсності розташування Шляхів однакове і в тій і в іншій системі. Створюється враження, що ці відмінності не мають принципового значення.

Алістер Кроулі виявив ще одну зміну в атрибутах Старших Арканов Таро. Я маю на увазі спірну дискусію з приводу атрибуції карт Таро - Зірки і Імператора. Він написав, що єврейська буква Цаді не повинна бути пов'язана з картою Таро Зіркою (XVII). Це, в свою чергу, означає, що Старший Аркан Імператор, який є її зодіакальною протилежністю, повинен був змінити пов'язану з ним букву Хей на букву Цаді, яка була пов'язана з картою Таро Зірка.

Отже, Старші Аркан Таро, пов'язані з Шляхами, міняються місцями, але при цьому Шляху і відповідні їм єврейські букви залишаються колишніми. Так, буква Цаді зв'язується зі Старшим Арканом Імператором і 28-м Шляхом (Йесод до Нецах), а буква Хей зв'язується зі Старшим Арканом Зіркою і 15-м Шляхом (Тіферет до Хокма). Астрологічні знаки залишаються тими ж, що і послідовність літер, але зв'язку двох карт Таро з двома Шляхами змінилися. Я вважаю, що це зміна істотно вплинуло на зображення карт Таро.

Кроулі пояснив такий крок до знаменитої Подвійний Петлі в Зодіаку, в якій знаки Зодіаку зв'язувалися з конкретними Старшими Арканамі Таро. Як я вже говорив, раніше Кроулі змінив нумерацію Старших Арканов Таро: Сила (XI - Лев) і Правосуддя (VIII - Терези), а також пояснив цю заміну Подвійний Петлею. Ці зміни були прийняті багатьма оккультистами.

Однак, незважаючи на це, в колоді Таро Тота ці зміни в картах Імператор і Зірка відсутні: вони до сих пір мають старі зв'язки. Можливо, зображення на цих двох картах радикально зміняться, якщо їх дійсно зв'яжуть з іншою буквою єврейського алфавіту, і то ж може статися з їхнім розташуванням на Дереві Життя.

Надихнула на це «Книга закону» Кроулі, яка являє собою основний текст вчення Телеми. Ця книга, згідно з поданням Кроулі і його послідовників, проголосила наступ нового еону Гора, керованого законом Телеми. Ця зміна не було прийнято іншими людьми, які не поділяли їх переконань. Саме з цієї причини я вирішив представити Двадцять два Шляхи, використовуючи їх традиційні відповідності та зв'язку, хоча і прийшов до висновку, що згоден з Кроулі в цьому питанні. Я міг би навіть піти далі і спробувати змінити пов'язані з ними астрологічні знаки, чого не зробили Кроулі і його колеги-телемітов.

Однак як би виглядали Старші Аркан Таро Імператор і Зірка, якби вони використовували різні літери єврейського алфавіту і пов'язані з ними астрологічні знаки, не кажучи вже про їх розташування в структурі Дерева Життя! Я багато років думав про це, і у мене з'явилося кілька ідей, які могли б допомогти цій новій версії стати більш прийнятною.

Якщо Старший Аркан Таро Імператор з'єднати з 28-м Шляхом (Йесод до Нецах) і з єврейської буквою Цаді, а також з астрологічним знаком Водолія (який, я впевнений, пов'язаний з буквою Цаді - рибальський гачок), то ми отримаємо Короля-рибалки з міфу про Святий Грааль замість імперського і величного могутності, пов'язаного з 15-м Шляхом.

Те ж саме і з Старшим Арканом Таро Зірка. Якщо його з'єднати з 15-м Шляхом (Тіферет до Хокма) і з єврейської буквою Хей, а також з астрологічним знаком Овна, то ми отримаємо щось схоже на зірку кінця світу, яка означала б, що Божественний Вогонь готується обрушитися на світ і спопелити його . Та ж зірка може являти собою знак постійного прояву реального втілення Божества у вигляді сина Бога (як Віфлеємська зірка).

Каббала. Схеми Дерева Життя

Існує кілька різних схем для аналізу структур, які утворюють Шляхи на діаграмі Дерева Життя. Хоча на Дереві можна побачити і очевидні геометричні малюнки, наприклад пентаграми, гептаграмми, хрести, трикутники і гексаграми, я залишу їх тим, хто більше цікавиться деталями сакральної геометрії. Про сакральної геометрії і докладному аналізі схем, які утворюють Шляхи, можна написати цілу книгу, тому ми розглянемо лише кілька найбільш важливих схем, а езотеричну анатомію тіла Божества залишимо тим, кого цікавлять окультні тонкощі.

Класична діаграма Дерева Життя має Три горизонтальних Шляхи, Сім вертикальних і Дванадцять діагональних Шляхів і схожа на поділ Двадцяти двох Букв єврейського алфавіту. Однак існує всього чотири основні схеми, які повинні цікавити справжнього кабаліста. Це - Спалах Блискавки, Три Стовпи, Чотири Миру і Шлях Змії.

До речі, в книзі Моше Кордоверо «Pardes Rimonim» ( «Гранатовий сад») була діаграма Дерева Життя, і саме ця діаграма стала класичною і найпоширенішою на сьогоднішній день. Втім, в тій же книзі була представлена ​​й інша діаграма (без двох нижніх Шляхів). Так, Кордоверо висунув як мінімум дві версії Древа Життя. Прихильником другої, без нижніх Шляхів, був Іцхак Лурія, і в даний час цією версією користуються багато єврейських кабалісти.

спалах Блискавки

спалах Блискавки

Це символ процесу еманації і інволюції, коли непроявлений і непізнаваний Бог створив першу Сефіру, і на основі цієї точки в проявленого Всесвіту він створив і інші Сефірот. Шлях еманації і інволюції схожий на спалах блискавки, так як процес створення був миттєвим і йшов від самого вищого рівня до найнижчого. Насправді, оскільки процес еманації не одноразовою, а постійний і безперервний, Спалах Блискавки - це схема, яка також утворюється безперервно, хоча і не так биcтpo, як це сталося в самий перший раз.

Спалах Блискавки - це зигзаг, який переміщається вниз і вправо, поєднуючи все Десять Сефірот. Багато з каналів цього спалаху збігаються з Шляхами на Дереві Життя, за винятком одного, який відомий як гіпотетичний Шлях, на місці якого немає реального Шляху. Цей гіпотетичний Шлях йде від Біна до Хесед безпосередньо. Решта точки Спалахи Блискавки покривають конкретні Шляхи на Дереві Життя, відзначаючи їх як однозначно пов'язані з безпосередньою еманацією Божества.

Цікаво, але передбачуваний Шлях від Біна до Хесед колись вважався перетином двох Шляхів, і другий Шлях, від Хокма до Гебура, теж була передбачуваною. Так що існують два передбачуваних Шляхи, які перетинаються в області Великий Безодні, хоча в сучасній Каббали ці шляхи в дійсності не існує. У XVIII столітті на діаграмі Дерева Життя (див .: [18, р. 146] ) Можна побачити перетин двох Шляхів, які безпосередньо з'єднують Біна з Хесед і Хокма з Гебура; але немає Шляхів, які з'єднували б Малкут з Хід і Нецах. Ця схема Дерева Життя була відома як Древо Сефід, її спочатку розробив Кордоверо.

У Каббали може бути тільки Двадцять два Шляхи, тому що в єврейському алфавіті лише двадцять дві букви, тому одні Шляхи доводиться прибирати заради встановлення інших. Можливо, гіпотетичний Шлях, який є частиною цієї схеми, насправді, не єдиний. Однак перетин двох Шляхів з Божественної Тріади, яких не існує і які тільки маються на увазі, дійсно має велике значення і має стати предметом подальшого дослідження і медитації.

Шляхи, пов'язані зі Спалахом Блискавки: 11, 14, від Біна до Хесед (гіпотетичний Шлях), 19, 22, 24, 27, 30 і 32-й. (Див. Попередню главу.) До цієї схеми мають відношення Дев'ять Шляхів, але тільки вісім з них є справжніми Шляхами. Вони мають унікальні властивості, оскільки являють собою Шляхи Божественних еманацій. Виконуючи медитації на Дереві Життя, ви повинні врахувати цей момент (див. Рис. 6).

три Стовпи

Іцхак Лурія був провідним каббалістом, який першим описав Три Стовпи Дерева Життя з точки зору діалектики (теза, антитеза, синтез) Іцхак Лурія був провідним каббалістом, який першим описав Три Стовпи Дерева Життя з точки зору діалектики (теза, антитеза, синтез). Це Стовпи Милосердя, Строгості і Серединний. Вважається, що лівий Стовп (Строгості) є жіночим началом, а правий Стовп (Милосердя) - чоловічим, в той час як Серединний являє собою синтез двох полярних крайнощів - Рівновага. Різниця між лівим і правим Стовпами можна також інтерпретувати як різницю між лівим і правим духовними Шляхами. Таким чином, Сефірот Біна, Гебура і Хід утворюють Стовп Строгості, Сефірот Хокма, Хесед і Нецах - Стовп Милосердя, а Сефірот Кетер, Тіферет, Йесод і Малкут - Серединний Стовп.

Крім того, Шляхи також можна розділити на три групи: ті, які утворюють Три Стовпи, і ті, які, перетинаючись, з'єднують ці Стовпи. Безумовно, пересічні Шляхи складають більшу частину всіх Шляхів, демонструючи тим самим, що для Дерева Життя в основному характерні синтез і згладжування полярностей Стовпів Строгості і Милосердя, тим самим забезпечується загальна гармонія і рівновага в рамках структури Дерева Життя.

  • Шляхи Стовпи Строгості: 23-й і 18-й.
  • Шляхи Стовпи Милосердя: 21-й і 16-й.
  • Шляхи серединного Стовпа: 32, 26 і 13-й.

Пересічні Шляхи: 31, 29, 30, 28, 27, 26, 24, 22, 20, 19, 17, 15, 12, 11-й. З цих чотирнадцяти Шляхів, що з'єднують Три Стовпи, тільки Три - 27, 19 і 14-й - безпосередньо з'єднують Стовпи Строгості і Милосердя і вважаються основними балками структури Дерева Життя. Решта пов'язують Серединний Стовп з двома зовнішніми Стовпами.

При аналізі властивостей Шляхів особливу увагу слід приділити тим з них, які є частиною Трьох Стовпів, і тим, які перетинають Три Стовпи (особливо з'єднує Стовпи Строгості і Милосердя), тим самим згладжуючи і приводячи в рівновагу очевидні полярності (рис. 7).

чотири Миру

Структуру каббалистических Чотирьох Міров часто розглядають як окремий спосіб дослідження процесу створення світу за допомогою еманації і інволюції Структуру каббалистических Чотирьох Міров часто розглядають як окремий спосіб дослідження процесу створення світу за допомогою еманації і інволюції. Каббалисти ж вважають, що кожна з Десяти Сефірот містить кожен з Чотирьох Міров, як це наочно продемонстрував Вільям Дж. Грей у своїй геніальній книзі «Драбина Світу».

Таким чином, використовуючи цю парадигму, можна уявити повну структуру Дерева Життя як частина одного з Чотирьох Міров. В цілому виходить 40 Сефірот і 88 Шляхів, що робить каббалістичну спекуляцію досить складною, якщо не сказати більше. Проте існує ще один спосіб порівняння Дерева Життя з Чотирма світами, і в цьому випадку воно ділиться на окремі області.

Найвищий Світ - це Ацилут, який представляє собою Світ еманацій. Це Світ чистих ідеалів, які незмінні і непорушні, але при цьому скоріше динамічні, ніж статичні. Цей Світ є виключною прерогативою Сефіри Кетер.

Наступний з вищих Міров - Бріа, в ньому вже проявляються Божественні еманації. Це імпульс творіння, де форми і думки з'єднуються в синтезі. Цей Світ є областю двох Сефірот - Хокма і Біна.

Під Божественної Тріадою знаходиться третій каббалістичний Світ - Йеціра, Світ творення, в якому аспекти особистості і індивідуальності зливаються, щоб сформувати окремі істоти, якими є духи і душі. Незважаючи на формування окремих істот і встановлення обмежень, все істоти цього світу як і раніше свідомо з'єднані з Єдиним Богом. До цього світу належать наступні шість Сефірот - Хесед, Гебура, Тіферет, Нецах, Хід і Йесод.

Ассія є найнижчим Світом, в якому душі зливаються з матеріальними тілами для заповнення фізичного світу і наповнення його життям. Цей Світ є виключною прерогативою Малкут.

Шляхи, які перетинають ці Чотири Миру, можна вважати важливими каналами створення і освіти. При їх вивченні слід приділити особливу увагу їх значенням. Таким чином, Шляхи, які з'єднують Світ Асія з Світом Йеціра, - 32, 31 і 29-й; Шляхи, що з'єднують Світ Йеціра з Світом Бріа, - 18, 17, 16, 15 і 13-й; а Шляхи, які з'єднують Світ Бріа з Світом Ацилут, - 12-й і 11-й. Ці сполучні Шляхи можна розглядати як справжні портали між світами (рис. 8).

Схема «Шлях Змії»

Ця схема Шляхів є повільне і ретельне сходження по Древа Життя Ця схема Шляхів є повільне і ретельне сходження по Древа Життя. Основне правило цього сходження полягає в тому, щоб завжди рухатися зліва направо і від нижчого до вищого таким чином, щоб Шлях нижчої Сефіри був проаналізований раніше, ніж шлях вищої. Сходження також відбувається в протилежному напрямку, як і при читанні на івриті (справа наліво). Ця циклічна схема корисна для техніки сходження, яку ми розглянемо пізніше.

Схема «Шлях Змії» складається з наступних Шляхів в послідовному порядку: 32, 31, 29, 30, 28, 25, 27, 26, 23, 24, 21, 22, 20, 17, 13, 15, 18, 16, 14 , 12, 11-й (рис. 9).

пересічні Шляхи

Однією з найбільш цікавих тем, які мають відношення до Шляхам на Дереві Життя, є ті особливі точки, в яких ці шляхи перетинаються. Так чи інакше, про них не згадується в жодній з книг, які я прочитав. І так як це явище зустрічається нечасто, то сходження, як і аналіз якостей конкретного Шляхи, виконується окремо від будь-якого іншого Шляхи, з яким він може перетинатися. Для того щоб визначити природу конкретного Шляхи, ми повинні, звичайно, вивчити дві Сефірот, які він з'єднує; але зовсім нічого не говориться про Шляхах, які він перетинає.

Звичайно, якщо два Шляхи перетинаються один з одним, то здається цілком очевидним, що ця обставина має мати якесь значення. Я бачив пару діаграм Дерева Життя, на яких пересічні Шляхи були зображені як проходять над або під іншим Шляхом, як ніби вони не перетинаються зовсім.

У якийсь момент у кабаліста можуть з'явитися власні ідеї при аналізі Шляхів, що перетинаються один з одним. Вважаю, що це з'єднання двох Шляхів означає перетин і злиття в одній точці відповідностей цих Шляхів. У структурі Дерева Життя пересічні Шляхи утворюють хрест, тому я вважаю, що ми повинні досліджувати природу Шляхів і ті точки, в яких вони перетинаються.

Цікаво, але на Дереві Життя існує п'ять точок, в яких Шляхи перетинаються один з одним, і це ті три Шляхи, які з'єднують Стовпи Милосердя і Строгості. Одне перетин Шляхів утворюється між Тіферет, Йесод, Хід і Нецах, яке відбувається на 25-му (Самех - Помірність) і 27-м (Пе - Вежа) Шляхах. Це перетин як ніби символізує аспект перетину Малої Безодні і стан зміни свідомості.

Решта чотири точки перетину знаходяться на порозі Великий Безодні. 19-й Шлях (Тет - Сила), який є стрижнем особистості (і вищого Я), перетинається з трьома Шляхами - 17-м (Заін - Закохані), 13-м (Гімель - Жриця), 18-м (Хет - Колісниця ). Ці три Шляхи представляють собою три точки переходу від Тіферет до Божественної Тріаді, яка символізує ряд глибоких перетворень, коли людина з'єднується з аспектами Божества. Крім того, 13-й Шлях (Гімель - Жриця) перетинає 14-й Шлях (Далет - Імператриця), і це означає, що заключний досконалий містичний союз здобувача і Бога відбувається під егідою жіночих посередників, так як 13-й Шлях проникає не тільки на розгляд Великої Безодню, але і в саму Божественну Триаду.

Ці стратегічні точки, в яких Шляхи перетинаються і з'єднуються, можна розглядати як точки Нексус, так як вони також є важливими етапами переходу і перетворень для здобувача. У будь-якому випадку цим містичним точкам слід приділити набагато більше уваги. Не виключено, що в процесі медитації і магічного передбачення вам може відкритися їх прихована сутність. Я виявив під час власних досліджень, що точки перетину насправді показують приховані додаткові Сефірот, які не є частиною канонічних навчань класичної Каббали.

Кроулі і суперечка на тему: «Цаді - це не Зірка»

Якщо ви продовжите вивчати Таро і Каббалу, то в якийсь момент виявите відмінності в послідовності нумерації карт Таро і пов'язаних з ними положень на Шляхах Дерева Життя. Щоб розібратися з цими невідповідностями, а також з тим, чому їх досі ніхто не зміг пояснити, я вирішив розглянути пару розбіжностей в цьому курсі.

Перша відмінність полягає в тому, що карти Сили і Правосуддя і пов'язані з ними Шляху не завжди розташовані в однаковій послідовності. Я вирішив зберегти традиційну послідовність і розташування карт Таро на Шляхах, як було прийнято в Ордені Золотої Зорі. При вивченні римської нумерації Таро ця відмінність стало очевидним для Сили (Старший Аркан VIII - Шлях 19-й) і Правосуддя (Старший Аркан XI - Шлях 22-й).

Нумерацію Шляхів легко прорахувати, додавши 11 до римської цифри. Поверхневе знайомство з варіантом дизайну колоди Таро Райдера-Уейта-Колман підтверджує послідовність цих карт. Однак в інших колодах, таких як Таро Тота Кроулі, використовуються римські цифри: ХI - для Сили (Прагнення) і VIII - для Правосуддя (Виправлення), але при цьому їх розташування на Дереві Життя зберігається. Ця різниця може викликати деяку плутанину для новачка.

Якою б не була послідовність римських цифр, яка використовується або в Таро Кроулі, або в традиційному варіанті Ордена Золотої Зорі, позиції цих двох карт на Дереві Життя ідентичні. Але вибір цифр для Суду і Сили не є виключно особистим винаходом Кроулі. Такі ж цифри зустрічаються і в картах Таро Марселя, які з'явилися ще в кінці XV століття. Так що, схоже, існує більш ніж одна традиційна послідовність карт Таро. Можливо, це мало б більшого значення, якби пов'язані з ними Шляхи були змінені, але в дійсності розташування Шляхів однакове і в тій і в іншій системі. Створюється враження, що ці відмінності не мають принципового значення.

Алістер Кроулі виявив ще одну зміну в атрибутах Старших Арканов Таро. Я маю на увазі спірну дискусію з приводу атрибуції карт Таро - Зірки і Імператора. Він написав, що єврейська буква Цаді не повинна бути пов'язана з картою Таро Зіркою (XVII). Це, в свою чергу, означає, що Старший Аркан Імператор, який є її зодіакальною протилежністю, повинен був змінити пов'язану з ним букву Хей на букву Цаді, яка була пов'язана з картою Таро Зірка.

Отже, Старші Аркан Таро, пов'язані з Шляхами, міняються місцями, але при цьому Шляху і відповідні їм єврейські букви залишаються колишніми. Так, буква Цаді зв'язується зі Старшим Арканом Імператором і 28-м Шляхом (Йесод до Нецах), а буква Хей зв'язується зі Старшим Арканом Зіркою і 15-м Шляхом (Тіферет до Хокма). Астрологічні знаки залишаються тими ж, що і послідовність літер, але зв'язку двох карт Таро з двома Шляхами змінилися. Я вважаю, що це зміна істотно вплинуло на зображення карт Таро.

Кроулі пояснив такий крок до знаменитої Подвійний Петлі в Зодіаку, в якій знаки Зодіаку зв'язувалися з конкретними Старшими Арканамі Таро. Як я вже говорив, раніше Кроулі змінив нумерацію Старших Арканов Таро: Сила (XI - Лев) і Правосуддя (VIII - Терези), а також пояснив цю заміну Подвійний Петлею. Ці зміни були прийняті багатьма оккультистами.

Однак, незважаючи на це, в колоді Таро Тота ці зміни в картах Імператор і Зірка відсутні: вони до сих пір мають старі зв'язки. Можливо, зображення на цих двох картах радикально зміняться, якщо їх дійсно зв'яжуть з іншою буквою єврейського алфавіту, і то ж може статися з їхнім розташуванням на Дереві Життя.

Надихнула на це «Книга закону» Кроулі, яка являє собою основний текст вчення Телеми. Ця книга, згідно з поданням Кроулі і його послідовників, проголосила наступ нового еону Гора, керованого законом Телеми. Ця зміна не було прийнято іншими людьми, які не поділяли їх переконань. Саме з цієї причини я вирішив представити Двадцять два Шляхи, використовуючи їх традиційні відповідності та зв'язку, хоча і прийшов до висновку, що згоден з Кроулі в цьому питанні. Я міг би навіть піти далі і спробувати змінити пов'язані з ними астрологічні знаки, чого не зробили Кроулі і його колеги-телемітов.

Однак як би виглядали Старші Аркан Таро Імператор і Зірка, якби вони використовували різні літери єврейського алфавіту і пов'язані з ними астрологічні знаки, не кажучи вже про їх розташування в структурі Дерева Життя! Я багато років думав про це, і у мене з'явилося кілька ідей, які могли б допомогти цій новій версії стати більш прийнятною.

Якщо Старший Аркан Таро Імператор з'єднати з 28-м Шляхом (Йесод до Нецах) і з єврейської буквою Цаді, а також з астрологічним знаком Водолія (який, я впевнений, пов'язаний з буквою Цаді - рибальський гачок), то ми отримаємо Короля-рибалки з міфу про Святий Грааль замість імперського і величного могутності, пов'язаного з 15-м Шляхом.

Те ж саме і з Старшим Арканом Таро Зірка. Якщо його з'єднати з 15-м Шляхом (Тіферет до Хокма) і з єврейської буквою Хей, а також з астрологічним знаком Овна, то ми отримаємо щось схоже на зірку кінця світу, яка означала б, що Божественний Вогонь готується обрушитися на світ і спопелити його . Та ж зірка може являти собою знак постійного прояву реального втілення Божества у вигляді сина Бога (як Віфлеємська зірка).

Каббала. Схеми Дерева Життя

Існує кілька різних схем для аналізу структур, які утворюють Шляхи на діаграмі Дерева Життя. Хоча на Дереві можна побачити і очевидні геометричні малюнки, наприклад пентаграми, гептаграмми, хрести, трикутники і гексаграми, я залишу їх тим, хто більше цікавиться деталями сакральної геометрії. Про сакральної геометрії і докладному аналізі схем, які утворюють Шляхи, можна написати цілу книгу, тому ми розглянемо лише кілька найбільш важливих схем, а езотеричну анатомію тіла Божества залишимо тим, кого цікавлять окультні тонкощі.

Класична діаграма Дерева Життя має Три горизонтальних Шляхи, Сім вертикальних і Дванадцять діагональних Шляхів і схожа на поділ Двадцяти двох Букв єврейського алфавіту. Однак існує всього чотири основні схеми, які повинні цікавити справжнього кабаліста. Це - Спалах Блискавки, Три Стовпи, Чотири Миру і Шлях Змії.

До речі, в книзі Моше Кордоверо «Pardes Rimonim» ( «Гранатовий сад») була діаграма Дерева Життя, і саме ця діаграма стала класичною і найпоширенішою на сьогоднішній день. Втім, в тій же книзі була представлена ​​й інша діаграма (без двох нижніх Шляхів). Так, Кордоверо висунув як мінімум дві версії Древа Життя. Прихильником другої, без нижніх Шляхів, був Іцхак Лурія, і в даний час цією версією користуються багато єврейських кабалісти.

спалах Блискавки

спалах Блискавки

Це символ процесу еманації і інволюції, коли непроявлений і непізнаваний Бог створив першу Сефіру, і на основі цієї точки в проявленого Всесвіту він створив і інші Сефірот. Шлях еманації і інволюції схожий на спалах блискавки, так як процес створення був миттєвим і йшов від самого вищого рівня до найнижчого. Насправді, оскільки процес еманації не одноразовою, а постійний і безперервний, Спалах Блискавки - це схема, яка також утворюється безперервно, хоча і не так биcтpo, як це сталося в самий перший раз.

Спалах Блискавки - це зигзаг, який переміщається вниз і вправо, поєднуючи все Десять Сефірот. Багато з каналів цього спалаху збігаються з Шляхами на Дереві Життя, за винятком одного, який відомий як гіпотетичний Шлях, на місці якого немає реального Шляху. Цей гіпотетичний Шлях йде від Біна до Хесед безпосередньо. Решта точки Спалахи Блискавки покривають конкретні Шляхи на Дереві Життя, відзначаючи їх як однозначно пов'язані з безпосередньою еманацією Божества.

Цікаво, але передбачуваний Шлях від Біна до Хесед колись вважався перетином двох Шляхів, і другий Шлях, від Хокма до Гебура, теж була передбачуваною. Так що існують два передбачуваних Шляхи, які перетинаються в області Великий Безодні, хоча в сучасній Каббали ці шляхи в дійсності не існує. У XVIII столітті на діаграмі Дерева Життя (див .: [18, р. 146] ) Можна побачити перетин двох Шляхів, які безпосередньо з'єднують Біна з Хесед і Хокма з Гебура; але немає Шляхів, які з'єднували б Малкут з Хід і Нецах. Ця схема Дерева Життя була відома як Древо Сефід, її спочатку розробив Кордоверо.

У Каббали може бути тільки Двадцять два Шляхи, тому що в єврейському алфавіті лише двадцять дві букви, тому одні Шляхи доводиться прибирати заради встановлення інших. Можливо, гіпотетичний Шлях, який є частиною цієї схеми, насправді, не єдиний. Однак перетин двох Шляхів з Божественної Тріади, яких не існує і які тільки маються на увазі, дійсно має велике значення і має стати предметом подальшого дослідження і медитації.

Шляхи, пов'язані зі Спалахом Блискавки: 11, 14, від Біна до Хесед (гіпотетичний Шлях), 19, 22, 24, 27, 30 і 32-й. (Див. Попередню главу.) До цієї схеми мають відношення Дев'ять Шляхів, але тільки вісім з них є справжніми Шляхами. Вони мають унікальні властивості, оскільки являють собою Шляхи Божественних еманацій. Виконуючи медитації на Дереві Життя, ви повинні врахувати цей момент (див. Рис. 6).

три Стовпи

Іцхак Лурія був провідним каббалістом, який першим описав Три Стовпи Дерева Життя з точки зору діалектики (теза, антитеза, синтез) Іцхак Лурія був провідним каббалістом, який першим описав Три Стовпи Дерева Життя з точки зору діалектики (теза, антитеза, синтез). Це Стовпи Милосердя, Строгості і Серединний. Вважається, що лівий Стовп (Строгості) є жіночим началом, а правий Стовп (Милосердя) - чоловічим, в той час як Серединний являє собою синтез двох полярних крайнощів - Рівновага. Різниця між лівим і правим Стовпами можна також інтерпретувати як різницю між лівим і правим духовними Шляхами. Таким чином, Сефірот Біна, Гебура і Хід утворюють Стовп Строгості, Сефірот Хокма, Хесед і Нецах - Стовп Милосердя, а Сефірот Кетер, Тіферет, Йесод і Малкут - Серединний Стовп.

Крім того, Шляхи також можна розділити на три групи: ті, які утворюють Три Стовпи, і ті, які, перетинаючись, з'єднують ці Стовпи. Безумовно, пересічні Шляхи складають більшу частину всіх Шляхів, демонструючи тим самим, що для Дерева Життя в основному характерні синтез і згладжування полярностей Стовпів Строгості і Милосердя, тим самим забезпечується загальна гармонія і рівновага в рамках структури Дерева Життя.

  • Шляхи Стовпи Строгості: 23-й і 18-й.
  • Шляхи Стовпи Милосердя: 21-й і 16-й.
  • Шляхи серединного Стовпа: 32, 26 і 13-й.

Пересічні Шляхи: 31, 29, 30, 28, 27, 26, 24, 22, 20, 19, 17, 15, 12, 11-й. З цих чотирнадцяти Шляхів, що з'єднують Три Стовпи, тільки Три - 27, 19 і 14-й - безпосередньо з'єднують Стовпи Строгості і Милосердя і вважаються основними балками структури Дерева Життя. Решта пов'язують Серединний Стовп з двома зовнішніми Стовпами.

При аналізі властивостей Шляхів особливу увагу слід приділити тим з них, які є частиною Трьох Стовпів, і тим, які перетинають Три Стовпи (особливо з'єднує Стовпи Строгості і Милосердя), тим самим згладжуючи і приводячи в рівновагу очевидні полярності (рис. 7).

чотири Миру

Структуру каббалистических Чотирьох Міров часто розглядають як окремий спосіб дослідження процесу створення світу за допомогою еманації і інволюції Структуру каббалистических Чотирьох Міров часто розглядають як окремий спосіб дослідження процесу створення світу за допомогою еманації і інволюції. Каббалисти ж вважають, що кожна з Десяти Сефірот містить кожен з Чотирьох Міров, як це наочно продемонстрував Вільям Дж. Грей у своїй геніальній книзі «Драбина Світу».

Таким чином, використовуючи цю парадигму, можна уявити повну структуру Дерева Життя як частина одного з Чотирьох Міров. В цілому виходить 40 Сефірот і 88 Шляхів, що робить каббалістичну спекуляцію досить складною, якщо не сказати більше. Проте існує ще один спосіб порівняння Дерева Життя з Чотирма світами, і в цьому випадку воно ділиться на окремі області.

Найвищий Світ - це Ацилут, який представляє собою Світ еманацій. Це Світ чистих ідеалів, які незмінні і непорушні, але при цьому скоріше динамічні, ніж статичні. Цей Світ є виключною прерогативою Сефіри Кетер.

Наступний з вищих Міров - Бріа, в ньому вже проявляються Божественні еманації. Це імпульс творіння, де форми і думки з'єднуються в синтезі. Цей Світ є областю двох Сефірот - Хокма і Біна.

Під Божественної Тріадою знаходиться третій каббалістичний Світ - Йеціра, Світ творення, в якому аспекти особистості і індивідуальності зливаються, щоб сформувати окремі істоти, якими є духи і душі. Незважаючи на формування окремих істот і встановлення обмежень, все істоти цього світу як і раніше свідомо з'єднані з Єдиним Богом. До цього світу належать наступні шість Сефірот - Хесед, Гебура, Тіферет, Нецах, Хід і Йесод.

Ассія є найнижчим Світом, в якому душі зливаються з матеріальними тілами для заповнення фізичного світу і наповнення його життям. Цей Світ є виключною прерогативою Малкут.

Шляхи, які перетинають ці Чотири Миру, можна вважати важливими каналами створення і освіти. При їх вивченні слід приділити особливу увагу їх значенням. Таким чином, Шляхи, які з'єднують Світ Асія з Світом Йеціра, - 32, 31 і 29-й; Шляхи, що з'єднують Світ Йеціра з Світом Бріа, - 18, 17, 16, 15 і 13-й; а Шляхи, які з'єднують Світ Бріа з Світом Ацилут, - 12-й і 11-й. Ці сполучні Шляхи можна розглядати як справжні портали між світами (рис. 8).

Схема «Шлях Змії»

Ця схема Шляхів є повільне і ретельне сходження по Древа Життя Ця схема Шляхів є повільне і ретельне сходження по Древа Життя. Основне правило цього сходження полягає в тому, щоб завжди рухатися зліва направо і від нижчого до вищого таким чином, щоб Шлях нижчої Сефіри був проаналізований раніше, ніж шлях вищої. Сходження також відбувається в протилежному напрямку, як і при читанні на івриті (справа наліво). Ця циклічна схема корисна для техніки сходження, яку ми розглянемо пізніше.

Схема «Шлях Змії» складається з наступних Шляхів в послідовному порядку: 32, 31, 29, 30, 28, 25, 27, 26, 23, 24, 21, 22, 20, 17, 13, 15, 18, 16, 14 , 12, 11-й (рис. 9).

пересічні Шляхи

Однією з найбільш цікавих тем, які мають відношення до Шляхам на Дереві Життя, є ті особливі точки, в яких ці шляхи перетинаються. Так чи інакше, про них не згадується в жодній з книг, які я прочитав. І так як це явище зустрічається нечасто, то сходження, як і аналіз якостей конкретного Шляхи, виконується окремо від будь-якого іншого Шляхи, з яким він може перетинатися. Для того щоб визначити природу конкретного Шляхи, ми повинні, звичайно, вивчити дві Сефірот, які він з'єднує; але зовсім нічого не говориться про Шляхах, які він перетинає.

Звичайно, якщо два Шляхи перетинаються один з одним, то здається цілком очевидним, що ця обставина має мати якесь значення. Я бачив пару діаграм Дерева Життя, на яких пересічні Шляхи були зображені як проходять над або під іншим Шляхом, як ніби вони не перетинаються зовсім.

У якийсь момент у кабаліста можуть з'явитися власні ідеї при аналізі Шляхів, що перетинаються один з одним. Вважаю, що це з'єднання двох Шляхів означає перетин і злиття в одній точці відповідностей цих Шляхів. У структурі Дерева Життя пересічні Шляхи утворюють хрест, тому я вважаю, що ми повинні досліджувати природу Шляхів і ті точки, в яких вони перетинаються.

Цікаво, але на Дереві Життя існує п'ять точок, в яких Шляхи перетинаються один з одним, і це ті три Шляхи, які з'єднують Стовпи Милосердя і Строгості. Одне перетин Шляхів утворюється між Тіферет, Йесод, Хід і Нецах, яке відбувається на 25-му (Самех - Помірність) і 27-м (Пе - Вежа) Шляхах. Це перетин як ніби символізує аспект перетину Малої Безодні і стан зміни свідомості.

Решта чотири точки перетину знаходяться на порозі Великий Безодні. 19-й Шлях (Тет - Сила), який є стрижнем особистості (і вищого Я), перетинається з трьома Шляхами - 17-м (Заін - Закохані), 13-м (Гімель - Жриця), 18-м (Хет - Колісниця ). Ці три Шляхи представляють собою три точки переходу від Тіферет до Божественної Тріаді, яка символізує ряд глибоких перетворень, коли людина з'єднується з аспектами Божества. Крім того, 13-й Шлях (Гімель - Жриця) перетинає 14-й Шлях (Далет - Імператриця), і це означає, що заключний досконалий містичний союз здобувача і Бога відбувається під егідою жіночих посередників, так як 13-й Шлях проникає не тільки на розгляд Великої Безодню, але і в саму Божественну Триаду.

Ці стратегічні точки, в яких Шляхи перетинаються і з'єднуються, можна розглядати як точки Нексус, так як вони також є важливими етапами переходу і перетворень для здобувача. У будь-якому випадку цим містичним точкам слід приділити набагато більше уваги. Не виключено, що в процесі медитації і магічного передбачення вам може відкритися їх прихована сутність. Я виявив під час власних досліджень, що точки перетину насправді показують приховані додаткові Сефірот, які не є частиною канонічних навчань класичної Каббали.

Кроулі і суперечка на тему: «Цаді - це не Зірка»

Якщо ви продовжите вивчати Таро і Каббалу, то в якийсь момент виявите відмінності в послідовності нумерації карт Таро і пов'язаних з ними положень на Шляхах Дерева Життя. Щоб розібратися з цими невідповідностями, а також з тим, чому їх досі ніхто не зміг пояснити, я вирішив розглянути пару розбіжностей в цьому курсі.

Перша відмінність полягає в тому, що карти Сили і Правосуддя і пов'язані з ними Шляху не завжди розташовані в однаковій послідовності. Я вирішив зберегти традиційну послідовність і розташування карт Таро на Шляхах, як було прийнято в Ордені Золотої Зорі. При вивченні римської нумерації Таро ця відмінність стало очевидним для Сили (Старший Аркан VIII - Шлях 19-й) і Правосуддя (Старший Аркан XI - Шлях 22-й).

Нумерацію Шляхів легко прорахувати, додавши 11 до римської цифри. Поверхневе знайомство з варіантом дизайну колоди Таро Райдера-Уейта-Колман підтверджує послідовність цих карт. Однак в інших колодах, таких як Таро Тота Кроулі, використовуються римські цифри: ХI - для Сили (Прагнення) і VIII - для Правосуддя (Виправлення), але при цьому їх розташування на Дереві Життя зберігається. Ця різниця може викликати деяку плутанину для новачка.

Якою б не була послідовність римських цифр, яка використовується або в Таро Кроулі, або в традиційному варіанті Ордена Золотої Зорі, позиції цих двох карт на Дереві Життя ідентичні. Але вибір цифр для Суду і Сили не є виключно особистим винаходом Кроулі. Такі ж цифри зустрічаються і в картах Таро Марселя, які з'явилися ще в кінці XV століття. Так що, схоже, існує більш ніж одна традиційна послідовність карт Таро. Можливо, це мало б більшого значення, якби пов'язані з ними Шляхи були змінені, але в дійсності розташування Шляхів однакове і в тій і в іншій системі. Створюється враження, що ці відмінності не мають принципового значення.

Алістер Кроулі виявив ще одну зміну в атрибутах Старших Арканов Таро. Я маю на увазі спірну дискусію з приводу атрибуції карт Таро - Зірки і Імператора. Він написав, що єврейська буква Цаді не повинна бути пов'язана з картою Таро Зіркою (XVII). Це, в свою чергу, означає, що Старший Аркан Імператор, який є її зодіакальною протилежністю, повинен був змінити пов'язану з ним букву Хей на букву Цаді, яка була пов'язана з картою Таро Зірка.

Отже, Старші Аркан Таро, пов'язані з Шляхами, міняються місцями, але при цьому Шляху і відповідні їм єврейські букви залишаються колишніми. Так, буква Цаді зв'язується зі Старшим Арканом Імператором і 28-м Шляхом (Йесод до Нецах), а буква Хей зв'язується зі Старшим Арканом Зіркою і 15-м Шляхом (Тіферет до Хокма). Астрологічні знаки залишаються тими ж, що і послідовність літер, але зв'язку двох карт Таро з двома Шляхами змінилися. Я вважаю, що це зміна істотно вплинуло на зображення карт Таро.

Кроулі пояснив такий крок до знаменитої Подвійний Петлі в Зодіаку, в якій знаки Зодіаку зв'язувалися з конкретними Старшими Арканамі Таро. Як я вже говорив, раніше Кроулі змінив нумерацію Старших Арканов Таро: Сила (XI - Лев) і Правосуддя (VIII - Терези), а також пояснив цю заміну Подвійний Петлею. Ці зміни були прийняті багатьма оккультистами.

Однак, незважаючи на це, в колоді Таро Тота ці зміни в картах Імператор і Зірка відсутні: вони до сих пір мають старі зв'язки. Можливо, зображення на цих двох картах радикально зміняться, якщо їх дійсно зв'яжуть з іншою буквою єврейського алфавіту, і то ж може статися з їхнім розташуванням на Дереві Життя.

Надихнула на це «Книга закону» Кроулі, яка являє собою основний текст вчення Телеми. Ця книга, згідно з поданням Кроулі і його послідовників, проголосила наступ нового еону Гора, керованого законом Телеми. Ця зміна не було прийнято іншими людьми, які не поділяли їх переконань. Саме з цієї причини я вирішив представити Двадцять два Шляхи, використовуючи їх традиційні відповідності та зв'язку, хоча і прийшов до висновку, що згоден з Кроулі в цьому питанні. Я міг би навіть піти далі і спробувати змінити пов'язані з ними астрологічні знаки, чого не зробили Кроулі і його колеги-телемітов.

Однак як би виглядали Старші Аркан Таро Імператор і Зірка, якби вони використовували різні літери єврейського алфавіту і пов'язані з ними астрологічні знаки, не кажучи вже про їх розташування в структурі Дерева Життя! Я багато років думав про це, і у мене з'явилося кілька ідей, які могли б допомогти цій новій версії стати більш прийнятною.

Якщо Старший Аркан Таро Імператор з'єднати з 28-м Шляхом (Йесод до Нецах) і з єврейської буквою Цаді, а також з астрологічним знаком Водолія (який, я впевнений, пов'язаний з буквою Цаді - рибальський гачок), то ми отримаємо Короля-рибалки з міфу про Святий Грааль замість імперського і величного могутності, пов'язаного з 15-м Шляхом.

Те ж саме і з Старшим Арканом Таро Зірка. Якщо його з'єднати з 15-м Шляхом (Тіферет до Хокма) і з єврейської буквою Хей, а також з астрологічним знаком Овна, то ми отримаємо щось схоже на зірку кінця світу, яка означала б, що Божественний Вогонь готується обрушитися на світ і спопелити його . Та ж зірка може являти собою знак постійного прояву реального втілення Божества у вигляді сина Бога (як Віфлеємська зірка).

Зрозуміло, це просто припущення, і Кроулі не міняв місцями астрологічні знаки, так що зміни не були настільки кардинальними. Кроулі говорив про Короля-рибака, маючи на увазі Старший Аркан Імператора, але використовував зображення оголеної жінки на березі водойми. В руках вона тримає два перевернутих судини, з яких ллється вода як на сушу, так і назад у водойму. У небі над жінкою зображена одна велика зірка і сім малих, оточуючих її, на задньому плані.

Ця тема співзвучна темі Водолія, з тією лише різницею, що велич Хокма направлено в область Тіферет. Я більше не буду завантажувати вас ніякими припущеннями, мої читачі. Все залежить від того, чи приймаєте ви вчення і натхнення Алістера Кроулі чи ні.

Таблиця 5. Відповідності Двадцяти двох Шляхів

№ Шляхи Єврейська буква Значення Атрибут Аркан Таро Колірна гамма Шлях - від Сефіри до Сефіре 11-й Алеф Вол Повітря 0: Дурень Небесно-блакитний Кетер - Хокма 12-й Бет Будинок Меркурій I: Маг Пурпурний Кетер - Біна 13-й Гімель Верблюд Місяць II: Верховна Жриця Срібний Кетер - Тіферет 14-й Далет Врата Венера III: Імператриця Смарагдово-зелений * Хокма - Біна 15-й Хей Вікно Овен IV: Імператор Червоний Хокма - Тіферет 16-й Вав Гвоздь Телець V: Верховний Жрець Темно-синій Хокма - Хесед 17-й Заін Меч Близнюки VI: Закохані Блідо-ліловий Біна - Тіферет 18-й Хет Огорожа Рак VII: Колісниця Т мно-бордовий Біна - Гебура 19-й Тет Змій Лев XI: Сила / Жадання Темно-пурпурний Хесед - Гебура 20-й Йод Кулак Діва IX: Відлюдник Шіферно-
сірий Хесед - Тіферет 21-й Каф Долоня Юпітер Х: Колесо Фортуни Фіолетовий * Хесед - Нецах 22-й Ламед Волове Стрекала Ваги VIII: Правосуддя / Виправлення Синій Гебура - Тіферет 23-й Мем Вода Вода XII: Повішений Колір морської хвилі Гебура - Хід 24-й Нун Риба Скорпіон XIII: Смерть Тускло-коричневий Тіферет - Нецах 25-й Самех Підпорка Стрілець XIV: Помірність Жовтий Тіферет - Йесод 26-й Аїн Око Козеріг XV: Диявол Чорний Тіферет - Хід 27-й Пе Рот Марс XVI: Вежа Яскраво-червоний * Нецах - Хід 28-й Цаді Рибальський гачок Водолій XVII: Зірка Небесно-блакитний * Нецах - Йесод 29-й Куф Потилиця Риби XVIII: Місяць Колір фуксії * Нецах - Малкут 30-й Реш Голова Сонце XIX: Сонце Золотисто-жовтий Хід - Йесод 31-й Шин Зуб Вогонь ХХ: Суд Багряний Хід - Малкут 32-й Тав Хрест Сатурн / Земля XXI: Мир Чорний Йесод - Малкут

* Назва кольору було адаптовано відповідно до існуючої кольоровій гамі, щоб зберегти його унікальність. Вибірка складається з традиційних відповідностей Золотої Зорі, які були взяті з книг
«Liber 777» і «Готові таблиці мага».

Далі ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация