Карабахська загадка: чи потрібна зустріч лідерів Вірменії і Азербайджану за відсутності переговорів?

Літня 40-градусна спека - не найкращий час для наступальних бойових операцій на вірмено-азербайджанському фронті. Тому тут спостерігається відносне затишшя, якщо не брати до уваги обстріли території обох супротивників з далекобійних знарядь. Як не дивно, на дипломатичному фронті теж повний штиль. Ніяких переговорів на рівні робочих груп МЗС, тільки розмови про них. І раптом на цьому тлі Мінська група (МГ) ОБСЄ запропонувала організувати до кінця року зустріч президентів Вірменії та Азербайджану. Зрозумілим є одне: цей саміт приречений на провал, тому що на столі переговорів відсутній "дорожня карта" карабахського врегулювання. А троє співголів Мінської групи - від Росії, США і Франції - нагадують персонажів байки Крилова "Лебідь, рак і щука". Москва і Вашингтон в стані холодної війни, а Париж взяв паузу і дистанціювався як від Росії, так і від США. Криза довіри всередині МГ - у наявності. Літня 40-градусна спека - не найкращий час для наступальних бойових операцій на вірмено-азербайджанському фронті

Остання спроба оживити переговорний процес між Баку і Єреваном була зроблена Кремлем в червні 2016 року, коли в Санкт-Петербурзі за посередництва Володимира Путіна лідери Вірменії та Азербайджану Серж Саргсян та Ільхам Алієв обмінялися черговими фразами. Сторони навіть схвалили ні до чого не зобов'язує підсумкову заяву, в якому не було прописано жодних механізмів виходу з глухого кута в переговорному процесі.

Головним підсумком тристороннього саміту стало лише обіцянку Алієва і Саргсяна не відновлювати бойових операцій в зоні конфлікту.

Нагадаємо, що в квітні 2016 року у лінії вірмено-азербайджанського протистояння протягом чотирьох днів йшла справжня війна із застосуванням важких знарядь і літаків. Лише особисте втручання Путіна змусило Алієва і Саргсяна дати наказ своїм військам про повне припинення вогню. Сьогодні, через рік після тристороннього саміту в Санкт-Петербурзі, Росія як і раніше грає першу скрипку в якості посередника і третейського судді. Співголови Мінської групи ОБСЄ від США (Річард Хогланд) і від Франції (Стефан Вісконті) не відчувають ніякого бажання вирвати ініціативу з рук російського співголови Ігоря Попова.

Ось чому, як заявили джерела, близькі до МЗС Росії, президенти Вірменії та Азербайджану швидше за все можуть зустрітися при посередництві Володимира Путіна. Це буде символічна зустріч Ільхама Алієва і Сержа Саргсяна, які не відчувають один до одного ніякої симпатії і спілкуватимуться, намагаючись не дивитися в очі один одному. Підсумком цієї зустрічі буде чергова заява сторін про важливість підтримки перемир'я. Іншими словами, збереження статусу-кво в регіоні конфлікту.

У чому ж проявляється криза переговорного процесу? Справа в тому, що позиції Вірменії та Азербайджану з різних аспектів врегулювання є діаметрально протилежними.

Вірменія при цьому знаходиться в набагато більш вигідному положенні: з 1993 року вірменські збройні формування повністю контролюють не тільки весь Нагорний Карабах, але і сім прилеглих до цієї колишньої автономії районів Азербайджану, населення яких покинуло їх ще в 1993 році.

Таким чином Вірменія створила навколо Нагірного Карабаху свого роду буферну зону. Єреван готовий звільнити шість зайнятих районів при одному основному умови: Азербайджан повинен дозволити провести в Нагірному Карабасі референдум з питання про незалежність. Результат референдуму передбачити неважко: більшість жителів колишньої автономії проголосують за вихід зі складу Азербайджану. До речі, сьомий зайнятий район - Лачинський - вірменська сторона повертати не збирається, так як він забезпечує сухопутне сполучення між Карабахом і Вірменією.

Вимога Єревана про референдум в Карабасі з порога відкидається керівництвом Азербайджану, так як згоду з цією умовою Єревана викликало б у Баку неминучий бунт громадської думки проти "добровільної здачі Карабаху ворогові".

Що ж пропонує Азербайджан? Вірменія повинна без будь-яких попередніх умов вивести свої війська з окупованих азербайджанських районів, після чого навколо Нагірного Карабаху створюється санітарна зона для міжнародних змішаних миротворців і мобільних груп спостерігачів ОБСЄ. І на заключному етапі врегулювання Карабаху надається широка автономія у складі Азербайджану.

Звичайно, в Єревані і чути не хочуть про висунутих Азербайджаном умовах карабахського врегулювання. "Ми виграли гарячу фазу війни в 1991-1994 роках, і зайняті території просто так не віддамо", - говорять в Єревані. Таким чином, шанси Баку повернути втрачені території мирним шляхом дорівнюють нулю. Залишається тільки військовий шлях. Іншими словами: відновлення гарячої фази війни з використанням важкої артилерії з обох сторін, великими втратами в живій силі і значними руйнуваннями житлових будинків і промислових об'єктів.

Однак сьогодні Ільхам Алієв не ризикне повернути конфлікт в гарячу фазу з двох причин.

По-перше, в арсеналі армії Вірменії є така грізна зброя як оперативно-тактичні ракетні комплекси (ОТРК) "Іскандер", а у Азербайджану аналогічного за своєю руйнівною мощі зброї немає. Максимальна дальність стрільби ОТРК «Искандер» становить 300 кілометрів, так що в разі запуску з Вірменії ракети можуть долетіти до Гянджі, другого за значенням міста Азербайджану. Відстань від Гюмрі до Гянджі становить 328 кілометрів.

По-друге, навіть якщо Ільхам Алієв зможе нейтралізувати вражаючу міць "Іскандерів" за рахунок створення навколо великих міст Азербайджану сучасних систем ППО і ПРО, навряд чи Баку може розраховувати, що Москва і Захід дозволять йому почати великомасштабне наступ по всій лінії фронту і змусити Вірменію капітулювати. У Баку розуміють, що статус-кво вигідний і Росії, і Франції, і США. У всіх трьох країнах проживає велика вірменська діаспора, сам факт присутності якої змушує уряди цих країн дистанціюватися від рішучих заяв Баку і зайняти нейтральну позицію.

З регіональних держав лише Туреччина повністю підтримує позицію Азербайджану, допомагаючи останньому створювати сучасну і мобільну армію. На початку вересня 2017 року Баку прибуває президент Туреччини Реджеп Ердоган, який в числі інших проблем обговорить з Ільхамом Алієвим і карабахський конфлікт. Анкара в знак солідарності з Азербайджаном з 1992 року відмовляється укласти з Вірменією дипломатичні відносини і одночасно блокує кордони з Вірменією, що в Єревані розцінюють як транспортну блокаду.

До речі, офіційний Єреван попередив Анкару, що буде перешкоджати спробі Туреччини приєднатися до митної території Євразійського економічного союзу (ЄАЕС).

Ось що заявив з цього приводу заступник голови МЗС Вірменії Шаварш Кочарян: "Абсурдно те, що про приєднання до митної території ЄАЕС каже Туреччина, яка в односторонньому порядку закрила вірмено-турецький кордон - єдину сухопутний кордон між Туреччиною і митною територією ЄАЕС".

Таким чином, при нинішньому розкладі сил в регіоні вірмено-азербайджанський конфлікт може залишатися замороженим ще на довгі роки, а можливо, і десятиліття. Для Москви плюс від статусу-кво полягає в тому, що підвішений стан цієї проблеми не дозволяє Ільхаму Алієву взяти курс на вступ його країни в НАТО або на підписання оборонного союзу з Туреччиною. В обох випадках Москва у відповідь може визнати незалежність Нагірного Карабаху, як вона визнала в 2008 році незалежність Абхазії і Південної Осетії.

У чому ж проявляється криза переговорного процесу?
Що ж пропонує Азербайджан?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация