Керівництву ФСВП запропонували створити окремі в'язниці для євреїв

Цю ідею відкинули з обуренням: «Всі будуть порівнювати нас з фашистами»

У різних куточках світу намагаються створити в'язниці, де можна було б «трансформувати» злочинця в гідного людини. В одних країнах для цього з камер роблять номера п'ятизіркового готелю, в інших - прив'язують до ліжка і морять голодом. Про особливості тюрем різних країн - від Китаю до США, і про те, що з новацій планується перенести в Росію, ми поговорили із заступником директора ФСВП РФ, генерал-майором Валерієм Максименко.

Про особливості тюрем різних країн - від Китаю до США, і про те, що з новацій планується перенести в Росію, ми поговорили із заступником директора ФСВП РФ, генерал-майором Валерієм Максименко

- Валерію Олександровичу, знаю, що ви об'їздили чи не всі в'язниці на планеті, щоб з'ясувати, як там живуть в'язні. І де ж сьогодні найкраще за гратами?

- Ви, можливо, здивуєтеся - в Китаї. Взагалі з чим у росіян асоціюються китайські товари?

- З низькою якістю. Ви хочете сказати, що, коли їхали в Китай, очікували побачити стандартні бідні в'язниці?

- Так. Виявилося з точністю навпаки. Ми подивилися жіночу і чоловічу в'язниці - одна розташовується в Пекіні, інша (називається Янчен) на віддалі від столиці. Я допускаю, що в'язниці були з розряду показушних. Але навіть якщо так, це все одно щось з області майже космічних технологій.

Відчуття, що це в'язниця, немає абсолютно. Це схоже на звичайний житловий комплекс.

- А приклад конкретних «високих тюремних технологій» можете привести?

- Футбольне поле з підігрівом для гри укладених або піщані кімнати для діагностики психічного стану арештанта. Взагалі медицина там на такому рівні, що навіть складно уявити. За 17 років в чоловічій китайській в'язниці не було жодного випадку смерті ув'язненого від хвороби, травми або суїциду. Жодного! Там люди вмирали, тільки коли приводили у виконання вироки страти (вона в Китаї дозволена).

Там люди вмирали, тільки коли приводили у виконання вироки страти (вона в Китаї дозволена)

Зліва - режисер Володимир Меньшов, праворуч - заступник директора ФСВП Валерій Максименко

- А що за піщані кімнати?

- Уявіть собі приміщення, усипане піском. І там безліч кубиків, іграшок, якісь детальки. І ось запускають туди ув'язненого, щоб він пограв в цій величезній пісочниці як дитина. А вивчивши те, що він зробить (містечко або ще щось), потім консиліум психологів вирахує його стан і прийде до висновку, як далі працювати з людиною. І вони чомусь ставлять перед собою завдання засудженого до розстрілу саме розстріляти - не допустити, щоб він повісився.

- Тобто навіть якщо людині до розстрілу залишився тиждень, його будуть наполегливо лікувати від депресії ?!

- Саме так. Ще ми бачили інше приміщення в китайській в'язниці - там фігурки на зразок боксерських груш. Ув'язнені можуть дубасити їх, вихлюпувати накопичену злість. Дозволяється приклеїти до цих фігурок чийсь портрет. Сама кімната звуконепроникна, тобто ув'язнений може там ще і покричати. Завдання стоїть зробити так, щоб арештант вилив зайву енергію, звільнився від стресу.

- У російських СІЗО можна зробити таку кімнату?

- Ми для того і їздимо, щоб повчитися і впровадити новації. Нам ідея китайських колег сподобалася. Думаю, зробимо кімнату в якості експерименту в одному-двох СІЗО Москви і подивимося, що з цього вийде.

- Повернемося до китайських тюрмах. А що з себе представляють камери? Які там порядки?

- Камери чисті, зі зручностями, переліміту немає. Всі ув'язнені охайні, ходять тільки строєм і, найцікавіше, з піснею. Причому співають як: розкладають на два голоси, є заспівувач.

- Прямо як у нас в армії!

- Точно. Я думав, що пісні на китайському не особливо вразять, але виявилося мелодійно і взагалі дуже здорово і красиво. І більше ніде в світі я не бачив такого. У Китаї організація дозвілля для ув'язнених одна з кращих. Там за принципом, як у нас було за радянських часів в армії (не дарма ви про неї згадали): людина не повинна сидіти склавши руки, він повинен працювати, вчитися, бути зайнятий культурними заходами і т.д.

- А ось ви сказали про чистоту і охайність. Навряд чи це було б можливо, якби там, як в Росії, укладені мали право на миття раз в тиждень.

- Душ у них в кожній камері.

- Вибачте, що знову «перекидаю місток» до Росії. А у нас коли так буде? І чи можна поки зробити, щоб на миття виводили хоча б два рази?

- Технічно зробити душ відразу у всіх камерах СІЗО по всій країні неможливо. Що стосується збільшення числа помивок, ми це плануємо найближчим часом. І мова навіть не про двох разах в тиждень, а частіше (особливо в літній період).

І мова навіть не про двох разах в тиждень, а частіше (особливо в літній період)

В'язниця в Берліні

- Крім китайських тюрем які вас ще найбільше вразили?

- Південнокорейські. У нас, до речі, дуже тісні зв'язки з колегами з Південної Кореї, вони самі у нас вже були два рази.

Ув'язнені там теж ходять строєм, але не співають, як в Китаї. А головне - вони багато і якісно працюють. Ми були вражені дисциплінованості ув'язнених - вони з точністю виконують абсолютно будь-яку команду. Це не на переляку тримається, а на менталітеті корейців. Іноді це не зовсім добре. Якщо пам'ятаєте, в Кореї була трагедія - потонув пором з дітьми на борту. Врятуватися могли багато, але корейці настільки організовані (я б навіть сказав, Заорганізованість), що нічого не роблять без команди. А капітан її дітям не дав ...

- Правда, що корейські укладені працюють, як колись радянські за часів ГУЛАГу?

- У в'язниці в Сеулі укладені роблять запчастини і навіть двигуни для Hyundai. Вони працюють на лазерних 3D-принтерах, їм довіряють таку комп'ютерну техніку, якої у нас не вміють користуватися вільні висококваліфіковані фахівці. У корейських тюрмах зараз організовано виробництво комплектуючих для багатьох світових концернів. Зараз, як ви знаєте, корейська техніка та електроніка номер один в світі. Я не кажу, що це завдяки укладеним, але рівень виробництва в корейських колоніях реально високий. Арештанти отримують за свою працю 300-1100 доларів на місяць. Випереджаючи ваше запитання про те, чи можливо таке в Росії, скажу так: поки у нас немає виробничих потужностей у всіх колоніях, але ми хочемо перейняти досвід корейців.

В'язниця в Берліні

Номер для арештанта

- Ось об'єктивно: в Європі в'язниці комфортніше, ніж в Росії?

- В цілому, напевно, так. У них майже всюди камери досить просторі, зі зручностями. Живуть в них по 1-2 людини. Назву трійку країн-лідерів по комфорту камер - Норвегія, Німеччина і Фінляндія.

Пам'ятаю, в Фінляндії відвідували в'язницю строгого режиму і там зустріли російськомовного хлопця. Він, так би мовити, «ходок знатний». Четвертий раз потрапив за ґрати. Стали його розпитувати про життя-буття, він на це: «Тут як на курорті! Я можу тут душ приймати хоч кожні п'ять хвилин. Мене ніхто нічим не напружує. Зараз вивчаю англійську мову, щоб після звільнення в Америку поїхати і там відкривати «нові горизонти».

- А в США за гратами ще краще?

- Там в'язниці більш жорсткі. Але жорстокі вони не в плані побутових умов, нестачі чогось там, а в плані дисципліни, муштри. За найменший непослух слід покарання. Наші найжорсткіші в'язниці в порівнянні з американськими - дитячий садок. Там нікому навіть в голову не прийде пронести телефон, інші заборонені предмети. На відміну від Росії там ніяких ОНК (Громадська наглядова комісія, що стежить за дотриманням прав ув'язнених - «МК») немає і взагалі правозахисників немає. Зайти за ґрати може тільки адвокат.

Я коли десь буваю, намагаюся оцінити: тут би вижив сам? І ось в тюрмах південних штатів - у Каліфорнії, наприклад, - там навіть місяць важко протриматися. Коли йде конвоїр, укладені буквально утискують в стінку. Може, це вимога така, а може, вони так бояться співробітників.

Тюрми там великі на відміну від наших. В середньому по 15-20 тисяч ув'язнених (для порівняння: в одній з найбільших російських - в пітерських «Хрестах» - міститься близько 2,5 тисячі чоловік). І в США є окремі в'язниці для мафіозі.

- А чому б такі не зробити в Росії? Зараз «злодії в законі» і інші кримінальні авторитети перебувають або в звичайних в'язницях, або на спецблок.

- Багато разів обговорювалося питання зробити в'язниці для різних категорій засуджених. Ну, ось один з прикладів. Прийшли у ФСВП представники єврейської громадськості, запропонували зробити окремі СІЗО і колонії для євреїв. Сказали, що вони готові все там обладнати за свій рахунок, гарантували цілковитий порядок і дотримання дисципліни арештантами-євреями. «Ми візьмемо їх під патронаж», - заявляли «ходоки». Теоретично це можливо. Але як буде виглядати з боку то, що в Російській Федерації є спецв'язниці для євреїв ?!

Але як буде виглядати з боку то, що в Російській Федерації є спецв'язниці для євреїв

Тюрма на Кубі

- Ніби гетто створили?

- Саме так. Всі будуть порівнювати нас з фашистами. Так само і з іншими категоріями засуджених. У підсумку ми чітко вирішили, що колонії будуть ділитися не за ознаками національності, соціально статусу і т.д., а тільки в залежності від тяжкості злочину і того, в перший чи раз людина його зробив або він рецидивіст. Так що окремих в'язниць для мафіозі в найближчому майбутньому в Росії не буде.

- Багато експертів вважають, що в плані демократичності кращі в'язниці в Норвегії. Ви згодні?

- У Норвегії умови для ув'язнених, я б назвав, «зухвало приголомшливі». Шикарні телевізори, обстановка, як в чотиризірковому готелі. Все робиться для того, щоб люди перевиховувалися, не "ламаючись», а адаптуючись.

Але ось ми запитали, як поводяться з ув'язненими, що порушують правила. І нам показали кімнату, куди поміщають тих, кого звичайний карцер не виправив. Там є якесь пристосування (я раніше його бачив тільки в кіно, коли показували, як засудженим до смертної кари роблять смертельну ін'єкцію) - людини пристібають так, що він взагалі рухатися не може. І він лежить 2-3 дня. В туалет він ходить під себе. Його годують через зонд. Якби у нас щось подібне сталося, суспільство підняло б такий шум! Нас назвали б катами. А у них це нормально.

- А як йдуть справи з демократією за гратами в Швейцарії?

- У Швейцарії завжди був низький відсоток рецидиву - 3-4. Зараз він різко зріс до 30. Ми запитали: з чим пов'язано? Вони кажуть, що з хвилею мігрантів. Причому зізнаються, що не знають, що з ними робити.

Ми звертали їхню увагу, що для мігрантів змінити порядки, може, і варто було було. І взагалі для всіх, які скоїли тяжкі злочини. Наведу приклад. Ми зайшли в блок для особливо небезпечних злочинців, кожен з яких відправив на той світ не по одній людині. І що ми побачили? Ось ці хлопці цілими днями качають м'язи. У них руки як колоди! І для них організують регулярні заняття з реабілітації, які виглядають наступним чином: громили лежать на килимі в кімнаті і слухають, що їм розповідає молоденька дівчина-психолог. Причому, якщо ти пролежав так годину, тобі ще за це три євро дадуть.

- Клас!

- Так, але думають вони не про те, «як космічні кораблі борознять простори Всесвіту», а про щось своє. А категорія, повторюся, досить серйозна. І один з таких лиходіїв дівчину в підсумку під час цих занять вбив. Зробив це по-звірячому - буквально розпатрав її (у них не так строго з обшуком, як у нас, так що можна пронести якісь колючо-ріжучі предмети). Від цього випадку вся Швейцарія була в шоці. Деякі тюремні правила після були змінені.

До Росії часто приїжджають фахівці з ЄСПЛ, інших правозахисних європейських структур, які відвідують колонії для довічно засуджених і вимагають там: «Розстебніть наручники оцьому арештанта». А на його рахунку можуть бути сотні трупів. Співробітники відмовляються, тому що вони-то розуміють, що це небезпечно.

В'язниця в Ізраїлі

- Іноземців в шведських в'язницях багато?

- Зараз відсоток укладених-нешвейцарцев в тюрмах Швейцарії наближається до 50. А наші європейські колеги поки не готові до такого напливу злочинців зі східних країн. Вони дуже сподівалися перевиховати іноземців, виходячи з власних демократичних принципів. Але це погано працює на релігійних фанатиків, які готові різати і вбивати. Для них потрібні, напевно, якісь інші заходи впливу, інші правила, більш жорсткі.

Куба - рай для злочинниць

- Валерію Олександровичу, в яких країнах кращі жіночі тюрми?

- Мене вразили дві країни. Знову і знову виділяю Китай. А друга - Куба. Ми були в жіночій в'язниці для найнебезпечніших злочинниць, де знаходяться жінки, які отримали великі терміни - в середньому від 20 років - за вбивство і торгівлю наркотиками. Я не міг повірити своїм очам, коли бачив, як вони там живуть. У них фактично не обмежена кількість побачень з близькими. Вони можуть робити абсолютно все той же, що і на волі: працювати, вчитися, займатися улюбленою справою, розважатися. Кіно, музика, спорт - все дозволено.

Я розумів, що ці жінки проведуть все життя або наближеним до цього в тюрмі, але коли спілкувався з ними, складалося враження, що вони дійсно щасливі. Особи радісні, усміхнені. І це не тому, що їх змусили.

- А завдяки чому це все-таки?

- У тому числі завдяки відношенню до них співробітників.

- А от скажіть, з в'язниці якої країни найлегше втекти?

- Найменше охороняються на Кубі. Там через паркан перестрибнув і пішов. Але це острів, бігти особливо нікуди. А ті, хто вирішив поплисти в Америку, ризикують життям: за законом дозволено в втікачів стріляти на поразку. Якщо зловлять живим, то втікач попадає під статтю, прирівняну до зради батьківщині.

Якщо зловлять живим, то втікач попадає під статтю, прирівняну до зради батьківщині

Тюрма на Кубі

- А де, навпаки, сама сувора охорона?

- В Ізраїлі. Там відсотків 60 ув'язнених - терористи (і такого ніде більше в світі немає). Тому заходи охорони в тюрмах безпрецедентні. Ми постараємося впровадити частина навичок їх роботи в Росії. До речі, скажу, що в Ізраїлі навіть до терористів належать не по-хамськи, без приниження їхньої людської гідності. Єдине, що відрізняє таких арештантів від всіх інших, - колір одягу.

Високий рівень охорони в тюрмах Америки. Коли ми були в одній з в'язниць Південної Каліфорнії, там очолював тюремний спецназ виходець з Росії.

- Багато російських ви зустріли в іноземних в'язницях?

- Коли ми приїжджали до в'язниці, то в першу чергу нам говорили: «У нас тут сидять росіяни, ви їх хочете подивитися?» І коли ми відповідали: «Ні, ми хочемо подивитися принцип роботи в цілому», вони переймаються великою довірою. Знімалася напруга і інші питання. Вони дуже переживають (особливо в Америці), що ми хочемо зустрітися з конкретними укладеними.

- Сьогодні ув'язнені скаржаться на норму, що дозволяє слідчому впливати на кількість побачень з близькими і взагалі відмовити у зустрічах. А як за кордоном?

- Все залежить від країни. У країнах СНД вирішує слідчий або суд. В Європі вирішує адміністрація, і вона намагається не обмежувати побачення з дружиною, дітьми, батьками - щоб не загубилися соціальні зв'язки. Самі кімнати для побачень справляють враження. Там навіть є дитячі куточки з музичними інструментами! У Норвегії для тривалого побачення виділяється укладеним цілий котедж. Він розташовується на території в'язниці, з садом.

В'язниця в Мадриді

- У якихось країнах дозволяється «побачення» з домашніми тваринами? Питання не пусте. Варвара Караулова в «Лефортово» нам говорила, що найбільше сумує за своєму собаці (а за ґрати навіть фото тварин не дозволяють передавати).

- Чесно зізнатися, я не ставив такого питання. Але ми часто бачили тварин в камерах європейських в'язниць. Пам'ятаю, наприклад, птахів.

У Росії таке теж практикується. В Архангельську тим засудженим, які встали на шлях виправлення, видають по кролику. Тварини взагалі лікують, знімають стрес. Я думаю, що не було б нічого страшного, якби на побачення до ув'язненого можна було проносити його улюблену кішку або собаку. Але тоді потрібно внести зміни в законодавство. А ФСВП не проти.

- Тоді, може бути, офіційно дозвольте тримати кішок в камерах?

- У нас ще досить багатолюдних камер. Там і ув'язненим мало місця, не те що тваринам. Але в тих камерах, де немає переліміту, думаю, можливо. Дивились фільм «Зелена миля»? Адже там показали, як мишеня може зробити укладеного м'якше і добріше, а значить, у самій адміністрації менше буде проблем з ним.

- Але в тій же «Зеленій милі» поганий тюремник розчавив мишеняти! У нас в Пітері кілька років тому співробітники СІЗО стали жорстоко вбивати кішок, які жили в камерах. Після цього почався бунт.

- Напевно, тому і варто було б офіційно дозволити тримати тварин тим ув'язненим, які дотримуються дисципліни. Може бути, тоді ми б послужили прикладом для в'язниць інших країн.

Взагалі, до речі, у нас теж є чому повчитися Європі. Скажімо, ті ж норвежці до нас зверталися за консультацією з приводу організації роботи з ув'язненими інституту ім. Сербського. Ми зараз обговорюємо ідею телемостів між нашим НДІ і їх психіатричними клініками для ув'язнених.

- І в тій же година у нас багато суїцидів через важкий психологічного стану. Недавній випадок з ув'язненим Фаершейном в московському СІЗО №1 тому яскравий приклад.

Тюрма на Кубі

- З ним недопрацювали тюремні психологи, не побачили ...

Взагалі у ФСВП Росії сьогодні є серйозний фахівець в області психології і психіатрії ув'язнених - радник директора Євген Матвєєв. Він вивчав психологію в провідних інститутах світу. Він уже їздив по Росії, давав консультації по методології роботи, в тому числі як в цілому змінити стан справ. Він розробив рекомендації як для тюремних психологів, так і для простих співробітників.

Але на місцях не завжди відповідальні люди ... Іноді вони самі зі злочинною психологією. У минулому році як було? Приїхали командири з регіону в Москву, прослухали курс лекцій, як вести себе з ув'язненими, а потім повернулися в Белореченск і забили на смерть підлітка. Інші приїжджали на семінар, повернулися в колонію і там забили дорослого ув'язненого. Всі вони зараз за гратами. Але ось що в головах у людей? У США такі випадки теж є, там теж співробітників в'язниць залучали за жорстке поводження з ув'язненими.

- Чому хорошому іноземні тюремники можуть повчитися в нашій системі?

- Так званої табірної системі, коли засуджені живуть у загонах, а не в камерах. Норвежці визнали, що загонова життя більше підходить для тих, хто отримає великий термін. У колективі жити легше і простіше, люди менше дичавіють.

І де ж сьогодні найкраще за гратами?
Взагалі з чим у росіян асоціюються китайські товари?
Ви хочете сказати, що, коли їхали в Китай, очікували побачити стандартні бідні в'язниці?
А приклад конкретних «високих тюремних технологій» можете привести?
Тобто навіть якщо людині до розстрілу залишився тиждень, його будуть наполегливо лікувати від депресії ?
У російських СІЗО можна зробити таку кімнату?
А що з себе представляють камери?
Які там порядки?
А у нас коли так буде?
І чи можна поки зробити, щоб на миття виводили хоча б два рази?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация