Київська Русь. Виникнення, розквіт і розпад

  1. Виникнення Київської Русі
  2. Становлення і розквіт Київської Русі
  3. Період міжусобиць і розпаду Київської Русі

До сих пір історики висувають різні теорії щодо виникнення Київської Русі в якості держави. Вже довгий час за основу взята офіційна версія, по якій датою зародження називається 862 рік. Але ж держава не виникає «на голому місці»! Неможливо собі уявити, що до зазначеної дати на території проживання слов'ян були одні дикуни, які без допомоги «зі сторони» не могли створити свою власну державу. Адже, як відомо, історія рухається по еволюційному шляху. Для виникнення держави повинні бути певні передумови. Спробуємо розібратися в історії Київської Русі. Яким чином це держава була створена? Чому занепало?

Чому занепало

Виникнення Київської Русі

В даний момент вітчизняні історики дотримуються 2-х основних версій виникнення Київської Русі.

  1. Норманська. Вона спирається на один вагомий історичний документ, а саме на «Повість временних літ». Відповідно до цієї теорії, древні племена для створення і управління своєю державою закликали варягів (Рюрика, Синеуса і Трувора). Таким чином, самостійно вони не могли створити своє державне утворення. Їм знадобилася допомога ззовні.
  2. Російська (антинорманнскую). Вперше зачатки теорії сформулював знаменитий російський вчений Михайло Ломоносов. Він стверджував, що всю історію давньоруської держави написали іноземці. Ломоносов був впевнені, що в історії цієї відсутня логіка, не розкривається важливе питання про національну приналежність варягів.

На жаль, до кінця IX століття ніяких згадок про слов'ян в літописах немає. Підозріло, що Рюрик «прийшов правити російською державою», коли в ньому вже були свої традиції, звичаї, свою мову, міста і кораблі. Тобто Русь не виникало на порожньому місці. Давньоруські міста були дуже добре розвинені (в тому числі і з військової точки зору).

Відповідно до загальновизнаних джерел, датою заснування давньоруського держави вважають 862 рік. Саме тоді в Новгороді став правити Рюрик. У 864 році його сподвижники Аскольд і Дір захопили князівську владу в Києві. Через вісімнадцять років, в 882 році, Олег, якого прийнято називати О.Скрипкою, захопив Київ і став великим князем. Він зумів об'єднати розрізнені слов'янські землі, і саме в його правління був здійснений похід на Візантію. До великокняжеским землям приєднувалися все нові і нові території і міста. У період правління Олега між Новгородом і Києвом не було великих зіткнень. Багато в чому це відбувалося через кровних уз і спорідненості.

Багато в чому це відбувалося через кровних уз і спорідненості

Становлення і розквіт Київської Русі

Київська Русь була могутньою і розвиненою державою. Її столиця була укріпленим форпостом, розташованим на березі Дніпра. Взяти владу в Києві означало стати на чолі величезних територій. Саме Київ порівняли з «матір'ю міст руських» (хоча такого титулу цілком був гідний і Новгород, звідки до Києва прибули Аскольд і Дір). Статус столиці давньоруських земель місто зберігав аж до періоду татаро-монгольської навали.

  • Серед ключових подій періоду розквіту Київської Русі можна назвати Хрещення в 988 році, коли країна відмовилася від ідолопоклонства на користь християнства.
  • Правління князя Ярослава Мудрого призвело до того, що на початку XI століття з'явився перший російський судебник (звід законів) під назвою «Руська правда».
  • Київський князь поріднився з багатьма відомими правлячими європейськими династіями. Також при Ярославі Мудрому назавжди перетворилися набіги печенігів, які приносили Київської Русі багато бід і страждань.
  • Також з кінця X століття на території Київської Русі почалося своє власне монетне виробництво. З'явилися срібні і золоті монети.

Період міжусобиць і розпаду Київської Русі

На жаль, в Київській Русі не була вироблена зрозуміла і одноманітна система престолонаслідування. Різні великокнязівські землі за військові та інші заслуги лунали дружинникам.

Лише після закінчення правління Ярослава Мудрого було встановлено такий принцип успадкування, який передбачав передачу старшому в роді влади над Києвом. Всі інші землі ділилися між членами роду Рюриковичів відповідно до принципу старшинства (але і це не могло прибрати всі суперечності і проблеми). Після смерті правителя залишалися десятки спадкоємців, які претендують на «трон» (починаючи від братів, синів, а закінчуючи племінниками). Незважаючи на певні правила успадкування, верховна влада часто затверджувалася за допомогою сили: через кровопролитні зіткнення і війни. Лише деякі самостійно відмовлялися від управління Київською Руссю.

Лише деякі самостійно відмовлялися від управління Київською Руссю

Претенденти на титул великого київського князя не цуралися найстрашніших діянь. В літературі і історії описується страшний приклад зі Святополком Окаянним. Він пішов на братовбивство тільки заради того, щоб отримати владу над Києвом.

Багато істориків приходять до висновку про те, що саме міжусобні війни і стали тим фактором, який призвів до розпаду Київської Русі. Ускладнювало ситуацію і те, що XIII столітті активно стали нападати татаро-монголи. «Дрібні правителі з великими амбіціями» могли об'єднатися проти ворога, але немає. Князі займалися внутрішніми проблемами «на своїй ділянці», не йшли на компроміси і відчайдушно відстоювали власні інтереси на шкоду іншим. В результаті Русь на пару століть потрапила в повну залежність від Золотої Орди, а правителі були змушені платити данину татаро-монголам.

Передумови майбутнього розпаду Київської Русі сформувалися ще за Володимира Великого, який вирішив дати кожному з 12 синів своє місто. А початком розпаду Київської Русі називають 1132 рік, коли помер Мстислав Великий. Тоді відразу 2 потужні центри відмовилися визнавати великокнязівську владу в Києві (Полоцьк і Новгород).

У XII в. спостерігалося суперництво 4 основних земель: Волинської, Суздальській, Чернігівської і Смоленської. В результаті ж міжусобних зіткнень Київ періодично грабували, спалювали храми. У 1240 році місто було спалене татаро-монголами. Вплив поступово слабшав, 1299 року резиденція митрополита була перенесена у Володимир. Для управління російськими землями більше не треба було займати Київ

Яким чином це держава була створена?
Чому занепало?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация