Код нації: таємниці, які приховує гривня - мати рубля і фейк від КВН

Фото: & nbsp; pov.com.ua

Наші співвітчизники зараз з гордістю підкреслюють свою приналежність до української нації. Однак на питання: "Що означає бути українцем?" і "Що таке бути нацією?" - зможе відповісти далеко не кожен. Нація - це суспільство людей, які через єдину долю знаходять єдиний характер. У кожної нації є ДНК - свій унікальний код, який захований в самому простому і, здавалося б, зрозумілою: обереги, казках, піснях. Цього разу "Сегодня" з експертами з фондів музею грошей при НБУ розкриває секрети історії гривні.

"З часів Київської Русі основна функція гривні як платіжний засіб збереглася практично без змін, - розповідає Наталя Трифонова, головний хранитель фондів Музею грошей при НБУ. - Однак, в різні історичні періоди слово" гривня "на Русі мало кілька значень: це і еквівалент монети , і вага, і нагорода ".

Що побачить допитливий розум, вивчаючи купюру сучасної гривні? Європейська валюта несе на собі зображення мостів - як символ конструкцій, що з'єднують людей. Гривня увічнила образи князів, поетів, воїнів, істориків і філософів - як символ того, ким може опинитися кожен з українців.

"При князя Володимира гроші були рідкістю, так як в ходу був натуральний обмін. Міняли хутра, їжу, інструменти та зброя. Меха зберігали в мішечках, які пломбувати спеціальними печатками. Самі пломби могли виконувати функції дрібних грошей. А ось для великих торгових операцій використовували срібні, рідше - золоті злитки - гривні, - розповідає головний зберігач фондів Музею грошей при НБУ Наталія Трифонова. - у нашому музеї представлені гривні трьох основних типів: Київського, Чернігівського і Новгородського. Новгородська гривня була в обра еніі до 15 століття, за однією з версій, саме вона і стала "матір'ю" рубля: для здійснення угод гривню доводилося рубати на частини, і так з'явився рубль. Завдяки стародавнім письмовими джерелами ми можемо мати уявлення про купівельну спроможність гривні часів Київської Русі. " наприклад, за гривню можна було купити хутір на 5-7 дворів. Або бойового коня, який коштував 20 корів. Або 10 звичайних коней ", - пояснює Наталя Трифонова.

Те, що зображено на наших грошах, несе свій глибокий сенс. Правда, далеко не всім українцям зрозуміло, як вибираються особистості для увічнення на наших грошах. Чому, наприклад, князь Володимир красується на одногривневій купюрі, Леся Українка - на двохсотці, а Сковорода - на п'ятисотці?

"Зображення на купюрах гривні подані в хронологічному порядку, як відображення кожної окремої епохи в житті країни", - говорить фахівець прес-служби НБУ Юлія Шолох. - Вперше національну валюту надрукували в 1992 році. В обіг банкноти номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 гривень вийшли в 1996 році. 200 гривень вийшли в обіг лише в 2001 році, а 500 гривень - у 2006 році ".

На банкноті номіналом одна гривня зображений Київ кінця Х століття. Спочатку на звороті були руїни Херсонеса, де Володимир прийняв хрещення, але з 2004 року його замінили на зображення центру Києва. Банкнота в дві гривні показує, яким був храм Святої Софії Київської в 1036 році, побудований на честь перемоги над печенігами за Ярослава Мудрого. Тут же знаходиться і саркофаг легендарного князя Ярослава. До речі, самих останків в усипальниці немає, і доля їх невідома. Як і невідомо місцезнаходження останків Богдана Хмельницького, який увічнений на 5 гривнях. На них зображена Іллінська церква в Суботові Черкаської області, яку звели за наказом Богдана Хмельницького, де його і поховали. Однак через 10 років після смерті Хмельницького чигиринський староста осквернив могилу і знищив прах. На 10 гривнях зображений Успенський собор Києво-Печерської лаври - місце сили і християнських традицій, відновлене гетьманом Лівобережної України Іваном Мазепою. На 20 гривнях - Львівська опера, пов'язана з особистістю Івана Франка, похованого у Львові на Личаківському кладовищі, яке вважають одним з найбільш красивих кладовищ в світі. На 50 гривнях зображений Михайло Грушевський, який очолював УНР в 1917-1918 роках.

З чуток, через сто гривень в художній комісії по роботі з грошовими знаками вибухнув скандал. Замість затвердженого портрета Тараса Шевченка (охайного і в сюртуку) на "сотках" 1996 роки з'явився Тарас в кошлатих хутрі і папасі. </>

Невдалою виявилася і купюра в сто гривень нового дизайну (2006 рік випуску), де автопортрет молодого Шевченка відобразили дзеркально, але він мав явну схожість з Віктором Ющенком в молодості. Можливо, схожість підібрано художником не випадково. Грошова реформа, проведена Віктором Андрійовичем, і до цього дня вважається найбільш вдалою і своєчасною.

На 200-ке зображена В'їзна вежа Луцького замку, яку дуже любила Леся Українка. 500 гривень - сама "молода" і захищена від підробок, з зображенням Григорія Сковороди. На звороті - поруч з корпусом "Могилянки" знак "Всевидяче око" - древній християнський символ Бога. У квітні 2016 року в обіг вийде нова 500-ка, її розміри і колірна гамма майже не змінилися, а ось "Всевидяче око" зникло, через не надто позитивних відгуків громадськості було вирішено на новій банкноті його не використовувати.

По кліку - велике зображення.

ТРАНСФОРМАЦІЯ: ВІД Прикраси До монети КНЯЗЯ

"Слово" гривна "дуже співзвучно з" гривою ", що означає" шия ". Гривнею називали прикраса, яке носили" на загривку ". Ювелірний виріб у вигляді обруча з скріплених дротом золотих пластин, зазвичай круглої форми, яким володіли тільки знатні люди. часто це прикраса використовували в якості платіжної одиниці ", - розповідає головний зберігач фондів Музею грошей при НБУ Наталія Трифонова.

Стародавні гривні для торгів.

ЯВИЩЕ МОНЕТ. В кінці Х століття за князя Володимира замість гривні з'явилися перші карбовані монети - златники і срібники. На монетах зображувався великий князь київський, а також державний герб у формі тризуба. До нашого часу таких збереглося зовсім небагато - не більше 350 екземплярів. Саме князю Володимиру прийшла ідея підкріпити власну владу і нову для Русі християнську віру випуском монет. У той час він мав усі підстави вважатися могутнім государем: був щасливий у війнах, хрестив величезну державу і поріднився з візантійським імператорським домом. Тому златники і срібники випускалися швидше з метою політичних, ніж торгових. Напис на монетах князя Володимира свідчила: "Володимир на столі, а се його срібло", що означає: "Володимир на престолі, а це його гроші". Довгий час на Русі слово "срібло" було рівнозначно поняттю грошей.

Спроби відродити гривню з'явилися в 17-20 роках ХХ століття. Гривня УНР і Директорії була видрукувана за кордоном. Однак в умовах інфляції, окупації та боротьби за територіальну цілісність гривня в Україні знецінювалася швидше, ніж її встигали накопичити. До слова, фігури "робочого і селянки", що прикрашали 100-гривневу купюру початку ХХ століття, тепер "живуть" на сучасній 50-гривневої ".

Володимир. Перші монети служили для зміцнення політіміджа.

НАЙДОРОЖЧІ. Купюри старого зразка (а саме ті, які випускалися з 1992 до 2003 року) з факсиміле головних банкірів поступово вилучаються з грошового обігу.

Гроші з підписом Володимира Матвієнка, першого голови НБУ, на ринку коштують дорожче інших. За купюру номіналом у дві гривні з його автографом люди віддають за 80 сьогоднішніх гривень, а за двадцятку 1992 року випуску - 200. Гроші з автографами Вадима Гетьмана і Віктора Ющенка (другого і третього глави НБУ відповідно) стоять в два або три рази дорожче свого номіналу .

РЕДИЗАЙН. За законами України, Національний банк України має право самостійно встановлювати номінали, системи захисту, платіжні ознаки та дизайн банкнот і монет національної валюти. Як показує світова практика, центральні банки змінюють або вдосконалюють дизайн банкнот в середньому кожні 5-7 років. Втім, цей термін може змінюватися з різних причин - як політичних, так і технічних чи економічних (експерти аналізують, чи є економічний сенс випускати нові банкноти, який ризик їх підробки і т. Д.). Основна причина поновлення купюр - вдосконалення їх безпеки. Сьогодні, наприклад, система захисту гривневих купюр знаходиться на одному рівні з системою захисту банкнот євро.

З 1991 року по сьогоднішній день гривня пережила кілька змін дизайну. Пов'язані вони були спочатку з великою кількістю підробок і необхідністю змінити колірну гамму, щоб люди не плутали купюру в дві гривні з десяткою і двадцяткою. У 2006 році українці особливо раділи, що десятка з синьою знову стала червоною, як при СРСР, і до неї повернулося назву "червонець". Змінили і розмір банкнот: дрібні купюри зробили трохи менше, великі - трохи більше.

"Дизайн гривні змінювався вже чотири рази, - зазначає Юлія Шолох. - Банкноти номіналом 100 гривень зразка 2014 року і 500 гривень зразка 2015 року мають інший дизайн і посилений комплекс захисту".

Разом з тим, експерти вважають, що майбутнє України - за електронними грошима, а паперові вийдуть з обігу вже в найближчі 50 років.

Купюра 1918 г. На ній з'явилися образи робітника і селянки, які є і на нинішніх "п'ятдесятку".

ШУТКА: ГРИВНЮ НА ВЕСЬ СВІТ розрекламована КВЕНЩІКІ. Новина про те, що українська гривня визнана найкрасивішою в світі, кілька років тому обійшла новинні стрічки світових ЗМІ. Однак в її основі лежить всього лише жарт українських гумористів. Кавеенщик Іван Шишман, автор команди КВН "Аляска", учасник Comedy Club UA та багатьох інших проектів, розповів: "Все почалося з того, що нами в Україні готувалося до випуску новий скетч-шоу. Основний його теза була в тому, що українці - найбільша нація планети. Подавалося там це не в знущальному або претензійному плані, а по-доброму і з гумором ". Суть була в тому, що веселуни строчили одну новину за одною і пропонували їх новинним сайтам. "Так на онлайн-простори потрапило чимало нашого марення:" Українці збираються заснувати на Місяці першу базу "," Джон Кеннеді насправді українець ", - пояснює Іван Шишман. - Але наша вигадана новина про те, що українська гривня стала найкрасивішою валютою світу, просто "порвала" весь світ! Фікція звучала так: "В рамках щорічного засідання комісії з естетики Міжнародного Фінансового Банку (IFB) швейцарські фінансисти організували конкурс серед найпопулярніших валют світу на звання найкрасивішої. Експерти розглянули більше 50 найпопулярніших валют у світі.

Увага експертів зверталася на естетичне оформлення, їх платоспроможність і банківське забезпечення. Також оцінювалося історичне значення зображень на валюті. Примітно, що гривня витримала перевірку і обійшла таких конкурентів, як англійський фунт стерлінгів і латвійський лат. Самою тендітної валютою виявився канадський долар. П'ятірка найкрасивіших валют тепер виглядає так: 1. Українська гривня. 2. Австралійський долар. 3. Євро. 4. Болгарський лев. 5. Американський долар ". В результаті газети, інтернет-сайти і телевізійники навперебій розповідали, що гривня була визнана найкрасивішою валютою, посилаючись на нас. Цю новину почали передруковувати болгарські сайти, радіючи, що їх лев посів четверте місце. Слідом за цим про нашу фантазію заговорило болгарське телебачення. Звідти новина пішла в Європу. якось я і сам з жахом спостерігав, як на одному англомовному форумі нещасні обдурені англосакси сперечалися, порівнюючи валюти. Саме вони і помітили: "як гривня могла перемогти, якщо експерти про енівалі платоспроможність і банківське забезпечення? ".

"Сегодня" вирішила уточнити цю інформацію в музеї грошей при НБУ. "До нас не надходило офіційних документів з приводу того, що гривня найкрасивіша, - відповіла нам зберігач фондів Наталія Трифонова. - Точно ми знаємо лише те, що в 1999 році українська монета в 10 гривень була удостоєна нагороди в американському місті Атланта, як сама надихаюча в світі ".

Нагорода. Отримали в 1999 році.

10 грн. Наша монета визнана США найбільше надихає в світі.

Лев. Теж став предметом жарти.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні Однак на питання: "Що означає бути українцем?
Quot; і "Що таке бути нацією?
Що побачить допитливий розум, вивчаючи купюру сучасної гривні?
Чому, наприклад, князь Володимир красується на одногривневій купюрі, Леся Українка - на двохсотці, а Сковорода - на п'ятисотці?
Саме вони і помітили: "як гривня могла перемогти, якщо експерти про енівалі платоспроможність і банківське забезпечення?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация