Комета Чурюмова-Герасименко

  1. Шлях довжиною в десять років позаду

Ти був, як вчений-рок-зірка, моїм найбільшим натхненням. Всі ми будемо сумувати за тобою, дідусь

вчений

Клим Іванович Чурюмов (19 лютого 1937 Миколаїв, СРСР - 15 жовтень 2016, Харків, Україна) - радянський і український астроном, першовідкривач комет 67P / Чурюмова - Герасименко (1969) і C / 1986 N1 / Чурюмова - Солодовникова (1986). Член-кореспондент Національної академії наук України, директор Київського планетарію, головний редактор астрономічного науково-популярного журналу «Наше Небо» (2006-2009), президент Українського товариства любителів астрономії.

Член-кореспондент Національної академії наук України, директор Київського планетарію, головний редактор астрономічного науково-популярного журналу «Наше Небо» (2006-2009), президент Українського товариства любителів астрономії

Основні наукові роботи в області астрономії комет і астероїдів. Працював в Астрономічній обсерваторії Київського університету.

У вересні 1969 року разом з аспіранткою Світланою Герасименко під час спостереження за кометою Комас-Сола, зробили фото, на якому опинилася ще одна комета, що отримала назву по імені першовідкривачів - «Комета Чурюмова - Герасименко» (67P / Churyumov-Gerasimenko).

У 1986 році Клим Чурюмов відкрив другу, довгоперіодичні, комету разом з В. В. Солодовникова (з астрофізичного інституту ім. Фесенкова, Казахстан). Вона отримала назву комети Чурюмова - Солодовникова (C / 1986 N1 Churyumov-Solodovnikov).

Вона отримала назву комети Чурюмова - Солодовникова (C / 1986 N1 Churyumov-Solodovnikov)

комети

Комета - небесне тіло, порівняно з іншими, величезної величини, але рідкісне ... наскрізним: іноді в ній помітно ядро, а окружна середовище утворить як би хвіст, бороду або патли: зірка з хвостом, кудлата. В. І. Даль. Тлумачний словник живої великоросійської мови. 1863 р

Їхній будинок - хмару Оорта, їх орбіти неймовірно витягнуті, вони складаються здебільшого з водяного льоду. Саме спостереження комет дозволили підтвердити правильність законів Ньютона. І це одне з найкрасивіших явищ на небосхилі.

Комети - космічні сніжки, що складаються із заморожених газів, скель і пилу, і розміром приблизно з невелике місто. Коли орбіта комети приносить її близько до Сонця, вона нагрівається і вивергає пил і газ, внаслідок чого вона стає яскравішим, ніж більшість планет. Пил і газ утворюють хвіст, який тягнеться від Сонця на мільйони кілометрів.

У подорожах через Сонячну систему, може пощастити зіткнутися з гігантськими кулями льоду. Це комети Сонячної системи. Деякі астрономи називають комети "брудними сніжками" або "крижаними кулями бруду", бо вони складаються в основному з льоду, пилу та уламків скель. Лід може складатися як з крижаної води, так і з заморожених газів. Астрономи вважають, що комети можуть складатися з початкового матеріалу, який ліг в основу формування сонячної системи .

Хоча закони, що керують рухом планет і комет, одні і ті ж, їх поведінку і області проживання сильно розрізняються. Орбіти планет - еліпси, близькі до кіл. Орбіти комет - витягнуті еліпси, майже параболи. Планети рухаються в площині тонкого диска в одному напрямку. Шляхи комет - це справжній клубок орбіт, орієнтованих в просторі без порядку. Комети ходять по ним одні - проти, інші - за годинниковою стрілкою (зворотний рух).

Особливістю комети Чурюмова-Герасименко є те, що вона короткоперіодична, з періодом обертання навколо Сонця всього 6 років і сім місяців. У комети Галлея , Наприклад, період обертання 76 років а є комети зі зверненням в багато століть і навіть тисячоліть.

Малий час зближення з Сонцем, проходження перигелію з подальшим видаленням, все це дає можливість за відносно короткий час вивчити процеси розігрівання, ширяння і подальшого охолодження ядра в динаміці. У зв'язку з цим комети дуже цікаві вченим, бажання "їх помацати" величезна. І саме періодичними комети дають такий шанс.

Такий період обертання дозволив астрономам ідеально обчислити її орбіту, що сприяло надалі точному наведенню зонда, а її орбіта ідеально підходить для дослідження космічним зондом.

Чому так важливо досліджувати комети? На це питання професор Чурюмов відповідає наступним чином: «Комета - як би капсула часу. Вона несе інформацію з далеких часів, коли Сонце було молоде, а Земля тільки зароджувалася. В ядрах комет зберігається первинне речовина, з якого 4,5 млрд років тому утворилася Сонячна система. Комета зібрала лід, замерзлі гази, тверді частинки, в деяких знайшли гліцин - амінокислоту, без якої не обходиться жодна жива істота. І 3-4 міллліард років тому все це нападав на Землю. Уявляєте, як цікаво! ».

Про це дослідження комети піде мова в наступному розділі поста.

доля

«Розетта» (Rosetta) - космічний апарат, призначений для дослідження комети. Розроблено та виготовлено Європейським космічним агентством у співпраці з NASA. Складається з двох частин: власне зонда "Розетта" (Rosetta space probe) і спускається «Філи» (Philae lander).

У 1992 році NASA припинило розробку через бюджетних обмежень. Європейці продовжили роботу самостійно, незабаром зрозумівши, що повернення зразків «не по зубах»: програму істотно видозмінили - апарат повинен був спочатку зблизитися з астероїдом, а потім з кометою, завершивши місію дослідженнями з близької відстані і посадкою на ядро.

Європейці продовжили роботу самостійно, незабаром зрозумівши, що повернення зразків «не по зубах»: програму істотно видозмінили - апарат повинен був спочатку зблизитися з астероїдом, а потім з кометою, завершивши місію дослідженнями з близької відстані і посадкою на ядро

Основною метою експедиції, яка планувалася на 2003 рік, призначалася комета 46P / Віртанена, відкрита 17 січня 1948 року американцем Карлом Віртаненом (Carl Alvar Wirtanen) на знімку, зробленому в Ликской обсерваторії. Однак з причин, пов'язаних з сумнівами в надійності ракети-носія, запуск відклали. До комети Віртанена зонд вже не встигав, і його переорієнтували на комету 67P / Чурюмова - Герасименко, а час старту перенесли на 2004 рік. Цілі і завдання програми в загальному не змінилися: зонд зближується з кометою і висаджує на її ядро ​​посадковий апарат. Останній визначає параметри і досліджує хімічний склад ядра, а також разом з звертаються неподалік пролітною зондом вивчає зміни активності комети з часом.

Отже, 2 березня 2004 року зі космодрому в Куру (Французька Гвіана) піднялася ракета-носій Ariane 5G з міжпланетної станцією Rosetta, націленої на комету 67Р, яка була відкрита в жовтні 1969 радянським астрономом Климом Чурюмовим на знімках, зроблених Світланою Герасименко в обсерваторії в Алма-Аті (Казахстан) майже випадково. Сьогодні Світлана Герасименко живе в Душанбе (Таджикистан) і все так же вивчає комети, правда, за архівними даними, бо телескоп в душанбинської обсерваторії давно вийшов з ладу.

Почалася експедиція, розрахункова тривалість якої перевищувала десять років.

Чому так довго? Всі попередні автоматичні місії - від американської ISEE-3 (ICE) і радянської «Веги» в середині 1980-х і до зонда Stardust в 2011 році - закінчувалися швидше, оскільки проходили на зустрічних або пролітних курсах. Вони дозволяли сфотографувати ядро ​​комети і навіть захопити частинки її хвоста і привезти на Землю. Але для вдумливого вивчення і посадки на ядро ​​потрібно не тільки зустрітися з кометою, але і загальмуватися. А небесні Мандрівниця пролітають десятки і навіть сотні кілометрів в секунду, та й сам зонд йде через космос досить спритно. Все це сильно ускладнює справу.

Довгий і непрямий шлях дозволив «Розетті» підібратися до потрібної комети ззаду і прилаштуватися поруч. Для того щоб зробити це, зонд виконав три гравітаційних маневру біля Землі і один у Марса. Крім того, відбувся проліт поблизу двох астероїдів: траєкторія вибудовувалася виходячи з напрямку руху до комети і можливостей рухової установки апарату.

Двічі Розетта повертаючись до Землі для гравітаційних маневрів.

Земля, знята Розеттою під час повернення до неї для гравітаційного маневру

У лютому 2007 року зонд пролетів поблизу Марса і зробив чудові знімки Червоної планети в різних спектральних діапазонах, після чого був переведений в «сплячий» режим з метою економії ресурсу апаратури.

Шлях довжиною в десять років позаду

Висадка спускається на поверхню комети відбулася 12 листопада 2014 року.

Через невдалої посадки - гарпуни не змогли зачепитися за комету - модуль пропрацював лише кілька діб, після чого 15 листопада його перевели в режим сну.

Через невдалої посадки - гарпуни не змогли зачепитися за комету - модуль пропрацював лише кілька діб, після чого 15 листопада його перевели в режим сну

Перед падінням він встиг передати безліч даних про склад і походження комет. Деякі з них вже проаналізовані вченими і послужили основою для наукових досліджень. Наприклад, в грудні 2014 року в журналі Science вийшла стаття про те, що результати «Розетти» спростовують теорію кометного походження води на Землі.

За цей час апарат надіслав знімки, які дозволили дізнатися деталі будови і походження комети. Ці дані дозволили визначити вік небесного тіла - комета виявилася ровесницею Сонячної системи.

Більш того, отримана інформація допоможе вченим наблизитися до відповіді на питання, як виглядала рання Сонячна система, як зародилося життя на Землі і яку роль в цьому могли грати комети. Одним з перших і найважливіших відкриттів «Розетти» стали виміри ізотопного складу води в матерії комети Чурюмова-Герасименко, які допоможуть дізнатися, походження води на Землі.

На вивчення даних, отриманих в ході операції, підуть десятиліття.

Місія закінчена

Комета Чурюмова-Герасименко. Червоним кружком відзначено місце, в якому «Розетта» зіткнеться з кометою 30 вересня 2016 року.

- А як «Розетта» зрозуміє, що місія закінчена?

- В її програму внесені відповідні параметри. Після зіткнення з кометою апарат вже не буде намагатися відновити зв'язок із Землею. Тобто вказівки приблизно такі: як тільки зв'язок буде втрачено, вимикай всі системи.

Тобто вказівки приблизно такі: як тільки зв'язок буде втрачено, вимикай всі системи

Завершена довга і плідна місія зонда «Розетта», який приземлився на комету 67 / P Чурюмова - Герасименко і замовк назавжди. Апарат, що працює на сонячних батареях, наближався до межі Сонячної системи і більше не міг заряджатися. Європейське космічне агентство сповістило про втрату сигналу з зонда днем ​​в п'ятницю, 16.09.2016. Грандіозна місія була завершена в 720 млн км від рідної планети. Наостанок апарат встиг передати на Землю знімки місця падіння. А незадовго до прощання «Розетта» встигла сфотографувати посаджений на комету зонд «Філи».

15 жовтня 2016 роки не стало Кіма Івановича Чурюмова. Вся його життя було присвячене цим проектом, проект закінчено і учений пішов ...

Маленький залізний посланник Землі був відправлений за мільярди кілометрів від рідної планети, щоб розповісти людству про далеку загадкову комету. І, відслуживши своє, він замовк і назавжди залишився на холодному неживим космічному валуні. Зовсім один в безкрайньому порожнечі. Самий самотній модуль у Всесвіті.

Самий самотній модуль у Всесвіті

джерело

джерело

дякую opty за допомогу в пошуках матеріалу.

Чому так важливо досліджувати комети?
Чому так довго?
А як «Розетта» зрозуміє, що місія закінчена?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация