Координатор Комі відділення асоціації «Голос» Іван Косторних: «На виборах в Держдуму в топі порушень будуть підкуп і вкидання» «БНК

Грудневі вибори в Держдуму РФ змушують готуватися не тільки політиків, кандидатів і виборчкоми, а й спостерігачів. Координатор республіканського відділення асоціації «Голос» Іван Косторних заявив, що за майбутніми виборами в Сиктивкарі буде стежити 31 спостерігач. Всі вони будуть мати посвідчення і редакційні завдання газети «Громадський голос». На виборах депутатів місцевих законодавчих зборів в березні 2011 року спостерігачів «Голосу» з одного з Сиктивкарський виборчих дільниць вигнали за телефонним дзвінком з територіальної виборчої комісії столиці Комі. Юристи асоціації подали на дільничну виборчу комісію і ТВК Сиктивкара до суду. Рішення було винесено на користь громадських об'єднань. Про це, а також про те, якими бачать майбутні вибори спостерігачі, яких чекають порушень і від кого, Іван Косторних розповів кореспонденту тижневика "Молодь Півночі".

Про це, а також про те, якими бачать майбутні вибори спостерігачі, яких чекають порушень і від кого, Іван Косторних розповів кореспонденту тижневика Молодь Півночі

Фото Юрія Кабанцева

- Чим взагалі займається асоціація «Голос» і які завдання ставить перед собою?

- «Голос» - це асоціація некомерційних організацій, які десять років, з 2002 року, спостерігають за виборами. Головне, на що «Голос» звертає увагу, - це політичний нейтралітет, щоб в своїй діяльності відкрито і публічно не підтримувати жодну з політичних партій або кандидатів. «Голос» - не просто правозахисна організація. Це перш за все відпрацьована технологія. Ми всі в неї включені і чітко дотримуємося етапах і структурі моніторингу виборів. Ми звертаємо увагу на дотримання виборчих прав громадян, порушення, діяльність виборчих комісій всіх рівнів, використання адміністративного ресурсу, дотримання рівних можливостей при проведенні виборчих кампаній. І найголовніше - це спостереження в день виборів.

- Досвід спостереження за виборами в Комі вже дав свої результати: після того, як в березні ваших спостерігачів вигнали з виборчої дільниці під час підрахунку бюлетенів, ви виграли судовий процес проти територіальної виборчої комісії Сиктивкара. Що дає вам це рішення?

- Справа в тому, що «Голос» - громадська організація. Вигране в суді справу офіційно фіксує те, що сталося порушення. Далі - вже не наша компетенція. Наша мета була - зафіксувати порушення. Я вважаю, що в цій справі велика негативна роль голови ТВК Сиктивкара Юрія Болобонова і, мабуть, «Єдиної Росії», в інтересах якої він діяв.

- Як загалом ви оцінюєте обстановку з дотриманням виборчих прав в Комі на тлі таких історій?

- Республіка Комі - не найгірша регіон. У нас - нормальна обстановка. У всіх регіонах є порушення і більш злісні, і більш масштабні. На нашому ресурсі Карта нарушеній.рф, який фіксує все, без винятку, повідомлення про порушення від громадян, видно, що в Комі більш-менш нормальна ситуація. Є, звичайно, звернення про порушення на поточних виборах, але вони не дуже злісні. Поки, наприклад, отфиксированной порушення, осудні «Єдиної Росії» - при формуванні списку і агітації за партпроекту «Третій вік», там є питання щодо підкупу виборців.

- Наскільки я знаю, голова дільничної виборчої комісії, яка вигнала ваших спостерігачів з дільниці під час підрахунку голосів, буде працювати і на майбутніх виборах. На ваш погляд, як слід було вчинити в цьому випадку ТВК Сиктивкара?

- Будь-які порушення, які відбуваються в ході виборів, повинні бути публічно висвітлені, а винні особи повинні притягуватися до відповідальності. У мене вселяє надію те, що на виборах 4 грудня ця ситуація не повториться, і що ми зможемо нормально відпрацювати. Вигнаний кореспондент для нас не є благо. Це нульовий звіт, який ми не зможемо надати. Ми вкрай зацікавлені в тому, щоб наші спостерігачі нормально відпрацювали на цих виборах. Про це ми домовлялися і з виборчою комісією Комі, і з територіальною комісією Сиктивкара.

- Вдало?

- Початкові домовленості вселяють надію. Досвід минулих виборів врахували і «Голос», і виборча комісія. Такі скандали їм теж ні до чого. Болобонова змінив набагато більш адекватний голова Хорунжий.

- Хто взагалі може перебувати на виборчій дільниці в день виборів з моменту запечатування урн і до моменту підрахунку голосів виборців, і якими документами повинен володіти ця людина?

- Як представник ЗМІ ви має повне право бути присутніми на виборах. Єдине, що ви не можете робити, це якимось чином фіксувати виборчі списки. У вас повинні бути службове посвідчення та завдання, підписані головним редактором видання. Це необхідно, щоб ви змогли підтвердити мету своєї присутності на виборчих дільницях. Наші кореспонденти якраз і займаються тільки наглядом загальної ситуації на ділянці. А в якості спостерігачів на виборчих дільницях можуть бути присутніми тільки представники політичних партій.

- І на минулих виборах у ваших кореспондентів всі ці документи були?

- І на минулих виборах у ваших кореспондентів всі ці документи були

- Безумовно. І правила з тих пір не змінилися.

- На ваш погляд, будь порушень можна чекати в ході майбутніх виборів в грудні і президентських виборах навесні 2012 року?

- Мені здається, ці вибори порівнювати не дуже коректно, тому що президентські напевно пройдуть більш спокійно: менше кандидатів, менше суєти. А на виборах до Держдуми, де формуються списки політичних партій, в топі, можливо, традиційно будуть підкуп виборців, вкидання бюлетенів. Звичайно, не хочеться про це говорити, але, можливо, знову будуть проблеми зі спостерігачами - ненадання можливості проводити спостереження за виборами.

- Ви хочете сказати, що березнева історія цілком може повторитися?

- Так. Тільки причини можуть бути інші. В даному випадку фігурувало негласне розпорядження з ТВК Сиктивкара про те, що потрібно видалити кореспондентів. Також можуть бути проблеми з посвідченнями. В одному з регіонів наші спостерігачі були видалені з виборчої дільниці, бо виникла підозра, що їх документи підроблені. А там всього лише на посвідченнях були фотографії, роздруковані на звичайному кольоровому принтері. Ні виборча комісія, ні ТВК не є істиною в останній інстанції, тому сюрпризи ми чекаємо, хоча і намагаємося передбачити все.

Що дає вам це рішення?
Як загалом ви оцінюєте обстановку з дотриманням виборчих прав в Комі на тлі таких історій?
На ваш погляд, як слід було вчинити в цьому випадку ТВК Сиктивкара?
Вдало?
Хто взагалі може перебувати на виборчій дільниці в день виборів з моменту запечатування урн і до моменту підрахунку голосів виборців, і якими документами повинен володіти ця людина?
І на минулих виборах у ваших кореспондентів всі ці документи були?
На ваш погляд, будь порушень можна чекати в ході майбутніх виборів в грудні і президентських виборах навесні 2012 року?
Ви хочете сказати, що березнева історія цілком може повторитися?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация