кордон Фруде

В Кіркенесі 3600 жителів з усіма хуторами і околицями. Майже кожен з них тепер - команда допомоги Фруде, жителю, заарештованому в Москві за підозрою в шпигунстві. Фруде 62 роки, якщо його визнають винним і дадуть років 25, на батьківщину він уже просто не повернеться. В Кіркенесі 3600 жителів з усіма хуторами і околицями

Фото: Тетяна Брицька / «Нова газета»

Оркестр починає о пів на одинадцяту ночі. Сніг мете і заважає грати, вітер куйовдить ноти. Закутані в куртки і шарфи музиканти не звертають уваги на погоду. Стоячи посеред занесеного хуртовиною по самі вікна маленького норвезького містечка вони грають для Фруде Берга. Фруде в «Лефортово» з 5 грудня. Вони вірять, що він повернеться.

Суть засекреченого справи не дуже прояснилася з грудня, коли Берг, який приїхав до Москви відвідати друзів, був поміщений під варту, і до сьогоднішнього дня. За словами адвоката Іллі Новікова в інтерв'ю «Афтенпостен», Фруде на прохання когось із знайомих збирався відправити російської поштою два конверта. Крім того, відомо, що при собі у нього було 3 тисячі євро. За версією слідства, як можна зрозуміти, це гонорар за секретні відомості.

Ця подробиця дала лівим норвезьким ЗМІ право активно критикувати місцеві спецслужби, які, можливо, використовували пенсіонера втемну. Але, живучи в прикордонні з російської сторони, знаєш: після прийняття закону про іноагентах банківські перекази «звідти» (наприклад, гонорар за публікацію або подарунок до Різдва, а тим паче гроші на якесь спільний захід) отримувати ризиковано. І норвежці часом йдуть назустріч, замість перекладу відправляючи з попуткою кеш. Тим більше сума, яка була у Фруде, за мірками Норвегії, смішна і не підлягає декларуванню за російськими законами. Для покупки секретних відомостей явно замало.

Але, строго кажучи, в Кіркенесі, звідки Фруде їхав на тиждень, мало хто обговорює мізерні подробиці справи. Презумпція невинності Фруде тут встановлена ​​раз і назавжди, і ніхто нікому нічого не доводить. Тут говорять про інше: як повернути його додому. Ступінь його провини за російськими законами нецікава - в неї все одно не вірять.

Важливо інше: він свій, місцевий, наш сусід, його треба повернути, удар по ньому - удар по всій комуні. І вся комуна готова битися.

Фруде Берг

Портрети Фруде Берга прикріплені до прикордонних стовпів - російським і норвезьким. Такі інсталяції у вигляді прикордонної лінії встановлені у всіх публічних місцях Киркенеса: перед готелями, виставковими залами, торговими центрами ... Хіба що біля російського консульства їх немає. Під знімком Берга табличка з текстом: «Фруде Берг (62 роки). Відставний прикордонний інспектор. Чоловік. Батько. Дід. Друг. Арештований в Москві 5 грудня 2017 року і поміщений під варту в «Лефортово». Звинувачується в шпигунстві на користь Норвегії. Ми за ним дуже сумуємо ».

Інсталяція називається «Кордон Фруде». Тепер для жителів Киркенеса лінія кордону в Стурскуг (в 30 км від їх будинків) теж «межа Фруде». Берг відпрацював на ній інспектором чверть століття. Він сам цю межу встановлював - в складі прикордонної комісії уточнював її вигини, мінливі разом зі зміною контурів берегової лінії річки Паз.

«Кордон Фруде» відкриває мер Киркенеса Руне Рафаельсен. Мій друг-журналіст називає його «рок-н-рол мером»: він і справді дуже рок-н-рольний, з сережкою у вусі ... Зараз він говорить не як мер, а як друг. З Бергом вони дружили років 20.

- Фруде - один з нас. Його немає з нами, але він повинен бути тут. Він сидить в московській в'язниці, і ми не розуміємо за що. Це межа Фруде. Він працював на ній 25 років і багато разів перетинав її - з мирними цілями. Він чесно служив як інспектор і при цьому був захоплений ідеями народної дипломатії. Фруде немає тут, але ми повинні забрати його додому, - Руне каже, а навпаки, в натовпі, дивиться на нього дружина Фруде Аніта. Аніта не розмовляє з журналістами. Аніта пішла в себе. Закінчивши говорити, Руне мовчки обіймає її.

Потім в розмові з нами він розповість, як написав в норвезький МЗС вже два гнівних листи з вимогами повернути Фруде за всяку ціну. А на питання, що буде робити, якщо Фруде не повернуть, відповідає: «Ми не будемо думати про це. Ми не повинні. Ми його повернемо ».

Два листи в МЗС подіяли. Нова глава відомства Іне Еріксен Серейде приїхала в Кіркенес, щоб зустрітися з сім'єю Фруде. Зустрічалися за закритими дверима, дозволивши лише протокольну зйомку чергового рукостискання, - чиновники скрізь однакові. Сидячи на підлозі в готельному холі, ми з норвезькими журналістами обговорювали, чи вдасться Норвегії виторгувати у східного сусіда життя пенсіонера Берга.

Обмінювати його нема на кого - Норвегія не страждає шпигуноманією.

Вийшовши до нас, Іне Серейде заявила, що зустріч пройшла дуже позитивно, сторони порозумілися, МЗС робить все, щоб повернути Берга додому, а деталі розголошувати недоцільно.

- Норвежці коли-небудь сиділи в російській в'язниці? - питаю Ойстен Хансена, члена ініціативної групи городян, яка щороку збирає гроші для сім'ї Берга.

- Так. Останнього звільнили в 1953 році. Це був ще ГУЛАГ. Він був з норвезьких партизанів, які воювали за СРСР, яких після війни звинуватили в зраді, дали 10 років. Дружина не дочекалася його тоді, вирішила, що він помер, і вийшла заміж ...

Повисає мовчання. Художниця Інгер Крамм перериває його:

- Влада нас чують, вони в справі. Ми теж зустрічалися з міністром. Вони розуміють, як ця історія впливає на суспільство. Ми тут 25 років добре жили з сусідами, і тепер потрібно зберегти це ...

На підлозі в офісі, де ми п'ємо каву, лежать стопками портрети Фруде. Їх робили для грудневого ходи в його захист.

Через дорогу б'ють церковні дзвони. Торнбьерн Вебер - 37-річний пастор - простягає мені руку для рукостискання. Ми йдемо до церкви, де біля вівтаря Христос на різьбленому розп'яття втішає зображених внизу жебраків, в'язнів і сиріт.

- Фруде був головою нашого парафіяльної ради. Він так багато робив для людей ... Коли до нас в церкву, рятуючись від депортації, прибігли за притулком троє сирійців, він робив все, щоб ми їм допомогли. За нашими законами поліція не може заарештовувати в церквах. Так ось, Фруде, колишній прикордонник, дістав їм спальники, одяг, їжу. А потім домовився з поліцією, щоб їм спокійно дали піти, не затримували на порозі церкви, щоб їх справа уважно розглянули ... А коли у вас, на російській стороні, в Нікелі, церква згоріла, він гроші збирав на її відновлення. Він так багато робив для того, щоб між людьми були мости.

Торнбьерн каже, що Фруде в СІЗО повинні відвідати представники церковної місії - так званої Церкви моряків, організації, яка опікується норвежців, які працюють за кордоном. Єпископ міста Тромсе хоче обговорити кейс Берга на з'їзді Християнських церков Баренц-регіону.

До вечора ми зустрічаємося з Тонею. Тоня російська, в Норвегії живе з дев'яти років. Нещодавно їздила до Мурманська з подругою, повертаючись, запізнилися на кордон - на ніч вона закрилася. Російський прикордонник чогось став загрожувати їм арештом, дівчата розридалися. Тепер будь-який абсурд правдоподібний, і все можливо. А ось посилку передати в Росію з попуткою або отримати її звідти таким же способом тепер стало майже неможливо. Після справи Фруде - страшно, ніхто не бере.

- Я чув розмови, що будь-хто може опинитися на місці Берга, що в Росію їздити страшно, - каже мер Киркенеса. - Але це неправильні розмови. Це не правда. Адже справа Берга - просто помилка, жахлива помилка. У ній повинні розібратися - і повернути його!

Після 16 годин в тихій Норвегії нічого не працює, вітрини темні, вулиці порожні, а за вікнами будиночків м'яке світло. Подекуди ще не прибрали різдвяні гірлянди з зростаючих у дворах ялинок. На площі біля місцевого Будинку культури стоять прикордонні стовпи. На них немає портрета Фруде. На них історії шпигунських скандалів 50-х років. Радянський перебіжчик Марков, який втік до Норвегії, завербовані агенти. І ще історія фіна, застреленого російськими прикордонниками в 1951 році за сусідній з Кіркенес селом Гренсе Якобсельв, у норвезького прикордонного стовпа. За підозрою в шпигунстві.

Норвежці коли-небудь сиділи в російській в'язниці?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация