Куди піти вчитися: Рейтинг вузів і рекомендації експертів

Для російських випускників прийшла пора іспитів і вибору шляху подальшого навчання. Про те, куди краще вчинити, якщо ви «гуманітарій», а куди - якщо «технар», які університети Росії потрапляють на перші рядки міжнародних рейтингів, і що необхідно врахувати при виборі вузу, читайте в матеріалі «Царгорода»

Авторитетне британське видання Times Higher Education (THE) опублікувало рейтинг університетів країн, що розвиваються, до якого увійшли 27 російських вузів. У списку з 378 найменувань представлені інститути Росії, Китаю, ОАЕ, Індії, Туреччини, Угорщини та інших країн Європи, Азії, Африки, Латинської Америки, Близького і Далекого Сходу.

Серед російських вузів лідирує МДУ ім. М. В. Ломоносова. Він зайняв 3-е місце в рейтингу при тому, що інші позиції в першій вісімці належать Китаю. Свій рівень, за оцінками THE, московський університет впевнено зберігає останні три роки.

11-е місце дісталося Московському фізико-технічному інституту, 19-е - МІФІ, а 21-е - Томському політехнічному університету. При цьому «Вища школа економіки», яку часто називають одним з кращих російських вузів, виявилася тільки на 32-й позиції.

Далі в списку Times Higher Education йдуть регіональні вузи: Томська, Новосибірська, Казані та інших міст, СПбГУ (44-е місце), ИТМО (57-е), МІСІС (99-е). На 153-му місці опинився МГТУ ім. Баумана, а в останній сотні - РУДН і МГМУ ім. Сеченова.

Варто відзначити, що рейтинг оцінював вузи за п'ятьма критеріями: цитованості, доходу від виробничої діяльності, перспективам в міжнародному взаємодії, дослідженням і середовищі навчання (викладання).

МГУ і ВШЕ: Конкуренція підходів до утворення

У рейтингу THE цікаво порівняти позиції двох університетів Москви, які за багатьма напрямками ведуть негласну конкурентну боротьбу. Це Московський державний університет і «Вища школа економіки». МГУ позиціонує себе як оплот традиційного академічної освіти в противагу «Вишці», орієнтованої на західну модель і сучасні освітні підходи. Якщо МГУ - це заслужений університет з віковою історією, давно і широко відомий як в Росії, так і за кордоном, то ВШЕ - відносно молодий вуз, що з'явився на початку 1990-х, але вже зайняв лідируючі позиції по Росії в деяких західних рейтингах.

Московський державний університет. Фото: Frog Dares / Shutterstock.com

В інтерв'ю «Царьграду» головний редактор «Учительській газети» Петро Положевець назвав МГУ і ВШЕ кращими вузами Росії, правда, за різними критеріями:

Якщо за традиціями, то, звичайно, два найкращих ВНЗ - МГУ і СПбДУ. Але що стосується відповідності сьогоднішнього дня, то тут найкращий вуз - "Вища школа економіки", яка відповідає потребам підготовки кадрів в нових напрямках, кадрів, які відповідають викликам часу, коли людина не готова працювати все життя по одній і тій же спеціальності, а готовий переучуватися. І так, як "Вища школа економіки", працює більшість провідних вузів світу - американських, корейських, західноєвропейських ».

Однак в авторитетному рейтингу, в якому ВНЗ оцінювалися в тому числі по перспективам і значущості досліджень, МГУ залишив «Вежу» далеко позаду. Тому що збереження традицій освіти - це не єдина заслуга вузу. Так, університет активно займається науковою діяльністю в галузі математики, фізики, хімії, інформаційних і біотехнологій, таких перспективних напрямків для вивчення, як Big data.

Крім того, в кінці лютого цього року Московський університет показав рекордні успіхи в предметному рейтингу QS World University Rankings by Subject, потрапивши в топ-100 кращих світових вузів за чотирма з п'яти предметних областей і по 11-ти окремих предметів. Там же МГУ потрапив до двадцятки кращих вузів світу в галузі природничих наук, зайняв 51-е місце в області «Мистецтво та гуманітарні науки» і 60-е місце з соціальних наук і менеджменту. З окремих предметів, за якими Московський університет продемонстрував найвищі показники, - лінгвістика (18-е місце), сучасні мови (26-е), фізика і астрономія (27-е), математика (38-е).

Які ще вузи Москви і регіонів дають найбільш якісну освіту і готують кваліфіковані кадри, затребувані в Росії і за кордоном, «Царьграду» розповіли експерти.

Які ще вузи Москви і регіонів дають найбільш якісну освіту і готують кваліфіковані кадри, затребувані в Росії і за кордоном, «Царьграду» розповіли експерти

"Вища школа економіки". Фото: www.globallookpress.com

Вузи Росії: де готують найкращих фахівців?

Заступник голови комітету з освіти і науки в Державній думі Борис Чернишов відзначив:

По регіонах це великі вузи. На Далекому Сході - Далекосхідний федеральний університет. Ми не повинні забувати і про нашу студентську столицю - Томськ. Також хороші позиції у політехнічного вузу Воронежа. В Уральському федеральному окрузі - УрФУ. У Ростові це технічний університет, який конкурує з Південним федеральним університетом, займає досить високе місце і за якістю освітніх послуг, і з працевлаштування та компетенцій своїх випускників ».

При цьому експерт відзначив тенденцію, що зараз випускники з регіонів менше прагнуть до Москви, тому що в регіональних вузах якість освіти стало досить високим.

Крім того, менш великі регіональні установи вищої освіти також заслуговують досить високих оцінок, вважає Петро Положевець:

За межами Москви і Санкт-Петербурга це в основному колишні педагогічні інститути, які стали класичними університетами. Дуже непоганий вуз, який я б відзначив, - Ханти-Мансійський університет, створений років 15 назад, який дуже динамічно розвивається. Хороший педагогічний університет є в Липецьку; цікавий також невеликий Єлецький педагогічний університет ».

Ну а якщо говорити про Москву, експерти виділили відразу кілька кращих вузів з різних напрямків. Так, для бажаючих навчатися і розвиватися в природно-науковому напрямку це Физтех і МІФІ (які, нагадаємо, разом з МГУ потрапили до двадцятки найкращих вузів в рейтингу Times Higher Education). Це для тих, хто хоче займатися фізикою, сучасними розробками і перспективним розвитком.

Якщо душа лежить до сільського господарства, експерти як і раніше називають Тимірязєвську академію, яка, незважаючи на серйозні скандали останніх років, залишається найкращим аграрним вузом. Для захоплених наукою і технологіями - МИСиС. Крім того, експерти назвали в числі кращих московських вузів РГУ нафти і газу імені Губкіна, для поглинених економікою і сферою народного господарства - РЕУ імені Плеханова, а для цікавляться фінансами і банківською справою - Фінансову академію.

У сухому залишку

Отже, серед російських вищих освітніх установ безперечним і стійким лідером як на думку експертів, так і за оцінками авторитетних міжнародних рейтингів, залишається МГУ імені Ломоносова. Він не тільки зберігає традиції академічної освіти, а й серйозно залучений в процес розвитку сучасної науки. ВШЕ, прагнучи вибитися в авангард останніх освітніх трендів, йому програє, не маючи академічного фундаменту і тому випускаючи досить вузькопрофільних фахівців.

Набагато більш якісним, згідно з рейтингами і експертними оцінками, на даний момент є утворення в МФТІ і МІФІ. Москва також пропонує непогані можливості для реалізації в аграрній, економічній, фінансовій та енергетичній сферах.
Крім того, в останні роки спостерігається деяке зниження інтересу до столиці з боку випускників з регіонів, що говорить про динамічний розвиток освіти і за межами столиці.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация