Леонардо з Одеси винайшов кіно

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

9 сiчня 2008, 14:09 Переглядів: 9 сiчня 2008, 14:09 Переглядів:   115 років тому, за три роки до офіційного винаходу кінематографа, в Одесі почав працювати перший в світі кінозал

115 років тому, за три роки до офіційного винаходу кінематографа, в Одесі почав працювати перший в світі кінозал. У 1893 році газета "Одесский листок" писала про те, що у фойє готелю "Франція", на розі Французького бульвару та Колодязного провулка, "... відкрилася художня виставка живих фотографій, що приводяться в рух за допомогою електричної машини". На великому шматку білого простирадла в холі готелю показували два перших в світі кінофільму - "копьеметателя" і "скаче вершник". Ці стрічки були зняті на кіноапарат, який одесит Йосип Тимченко, спільно з одеським інженером Михайлом Фрейденбергом, винайшов і побудував в 1893 році.

ЗАБУТА ПРЕМ'ЄРА. 9 січня 1894 року в Москві, на шостому засіданні секції фізики 9-го З'їзду російських природознавців і лікарів, кіноапарат Йосипа Тимченка був показаний учасникам вченого засідання. У протоколі засідання було зазначено, що московським професором Любимовим був продемонстрований "... снаряд для аналізу стробоскопических явищ", винайдений за його ідеєю хранителем кабінету одеським механіком Йосипом Тимченко. Після демонстрації кінетоскоп і фільмів секція натуралістів висловила вдячність геніальному одеситу і ... поклала винахід під сукно.

Коли через 3 роки в Москві, Петербурзі та Одесі заробили перші сінематографи, ніхто і не згадав про першовідкривача кіно з Одеси. Про авторські права тоді дбали тільки в далекій Америці, де і був запатентований апарат братів Люм'єр. Апарат Тимченко довго зберігався в запорошених запасниках Московського університету, а за радянської влади як рідкісний курйоз був переданий в Московський політехнічний музей.

ЮНИЙ Кулібіна. Народившись в 1852 році в сім'ї кріпосного в селі Окіп в Харківській губернії, юний геній мав дуже мало шансів вибитися, як тоді говорили, в люди, але після того як учень 2-го класу церковно-приходської школи Йосип Тимченко самостійно спроектував і допоміг облаштувати сільським умільцям млин, подальша його доля була визначена. Звільнивши селян з кріпосної неволі, Олександр 11 Визволитель дав не тільки волю мільйонам селян, а й поштовх цілому поколінню вихідців з глибинки, які принесли Росії геніальні винаходи і ідеї. Таким був і російський винахідник Йосип Тимченко. Після закінчення церковної школи, він був направлений парафіяльним священиком з рекомендаційним листом в механічне заклад Харківського університету як "... вьюнош зело здатний до точних і протчим механічним наук". Там, після річного навчання, в 15 років він почав працювати учнем в університетській майстерні, тісно спілкуючись з викладачами і студентами, які в ті часи поголовно захоплювалися пошуками у сфері новітніх напрямків сучасної науки - електротехніки.

Послідовники Миклухо-Маклая

Зірка світила вітчизняної етнографії та географії Миклухо-Маклая запалила ціле покоління послідовників з-поміж молодих вчених, не оминуло це захоплення і Йосипа. У 22 роки з компанією харківських студентів після недовгих зборів він вирішує відправитися в далеку Океанію. Там він з однодумцями вирішує заснувати російську колонію зі справедливим облаштуванням суспільства. У 1874 році, після опублікування перших доповідей Миклухо-Маклая, кілька тисяч російських прибутку на різні тихоокеанські острови для заснування там утопічних "міст майбутнього" і допомоги нещасним аборигенам, гноблених "злими" колонізаторами. Шлях в далеку Океанію лежав через Одесу. Тут, з невідомих причин, група розпалася, друзі повернулися до Харкова, а Тимченко залишився працювати за фахом на судноремонтному заводі РОПИТ - першої російської державної пароплавної компанії. Там він і зробив свій перший винахід - електричні суднові годинник.

Люм'єр запізнився на ТРИ РОКИ

Офіційно винайшли кіно і запатентували свій апарат 13 лютого 1895 французи - брати Луї Жак і Огюст Люмьєри. У грудні 1895 року брати Люм'єр буквально підірвали світ своїм сенсаційним сеансом на паризькому бульварі Капуцинів. Уже в 1896 році перші "сінемасалони" були відкриті в Петербурзі, Москві, Києві і Харкові. У 1896 році запрацював перший ілюзіон в Одесі. У дерев'яному павільйоні Олександрівського парку представник братів Люм'єр продемонстрував городянам кінофільм. Набагато пізніше, до 1904 року, підприємці Готліб і Розенбліт відкрили перші стаціонарні кінотеатри. Вони розташовувалися на вулицях Гаванною, Великій Арнаутській, Херсонській. До кінця року в місті їх налічувалося вже п'ять. У Міському саду з'явився ілюзіон під назвою "Експрес".

Винайшов ПЕРШІ ЕЛЕКТРИЧНІ ГОДИННИК

Йосипом Андрійовичем Тимченко було зроблено багато винаходів - механічне програмний пристрій для стеження телескопа за рухом по орбітах небесних тіл і для дослідження клімату землі, мікрохірургічні інструменти для операції на оці, що дали початок вітчизняної офтальмології, і зокрема грунт для досліджень доктора Філатова. Після замовлення імераторской грязелікарні на Куяльнику їм була розроблена необхідна техніка і апаратура, яка вивела грязелікарню в ранг кращих європейських курортів. Його прилади й технічні проекти виставлялися на всеросійських і міжнародних виставках в Парижі, Петрограді, Одесі та Нижньому Новгороді, де він отримав за свої роботи чотири золоті і три срібні медалі. У 1875 році він сконструював пристрій для перевірки манометрів парових котлів після ремонту, а ще через деякий час винайшов перші електричні годинники, які подарував губернатору Новоросійського краю. Він же передарував їх самому імператору. Подальша їх доля невідома ...

З КРІПАКІВ В ЧИНОВНИКИ

Винаходи молодого механіка були помічені ректором Новоросійського університету, професором і доктором фізики Федором Шведовим, який запропонував йому посаду хранителя кабінету. Під кабінетом малися на увазі механічні майстерні, які, як повітря, потрібні були університету. Але в 1880 році майстерні представляли жалюгідну комірчину при головному корпусі університету і були недостатні для наукових досліджень. Хранитель кабінету Йосип Тимченко під чесне слово і гарантії ректора бере позику в 15 тисяч рублів, на які будує і облаштовує університетські механічні майстерні по Преображенської, 24, керівником яких буде до самої смерті. Будівля майстерень стоїть і понині. Пост зберігача кабінету за рангом дорівнював чину колезького реєстратора. За Петровської Табелі про ранги цей чин дорівнював звання прапорщика і давав право на почесне громадянство. Для колишнього кріпосного це був чималий зріст.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Леонардо з Одеси винайшов кіно". інші Новини Одеси дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Сибірцев Олександр

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация