Мамаїв курган у м Волгограді: фото, відео, адреса і історія меморіалу

  1. Адреса Мамаєва кургану
  2. Пам'ятки меморіалу «Мамаїв курган»
  3. Вічний вогонь у Волгограді - на Мамаєвому кургані
  4. Площа скорботи
  5. Пам'ятник-скульптура «Батьківщина-мати кличе!» На Мамаєвому кургані
  6. Військове меморіальне кладовище
  7. Храм на Мамаєвому кургані

Мамаїв курган являє собою височина на волзькому правобережжі   в Центральному районі Волгограда Мамаїв курган являє собою височина на волзькому правобережжі в Центральному районі Волгограда . Під час Сталінградської битви тут проходили запеклі бої радянських військ з фашистськими окупантами. Під час 200-денного протистояння загинули десятки тисяч людей, 35 000 з них поховані на Мамаєвому кургані.

На військових картах ця точка позначалася як «висота 102,0». Під час Великої Вітчизняної війни височина неодноразово переходила від радянських військ до німецьких і навпаки.

Мамаїв курган, фото і відео якого широко представлені в цій статті, займав чільну позицію над Волгою і центральною частиною Сталінграда. Генерал Вальтер фон Зейдліх-Курцбах, який командував військами на цій території, в 1943 році здався в полон радянським військам і через деякий час очолив антигітлерівську організацію «Вільна Німеччина».

Генерал Вальтер фон Зейдліх-Курцбах, який командував військами на цій території, в 1943 році здався в полон радянським військам і через деякий час очолив антигітлерівську організацію «Вільна Німеччина»

У 1960-х роках минулого століття планувалося зведення другої черги ансамблю, яка повинна була сягати від проспекту Леніна до Волги. Обласний виконком розпорядився відвести під ці цілі ответствуй ділянку, на якій планувалося побудувати пішохідну алею, звести стели з найменуванням всіх частин радянської армії, які брали участь у Сталінградській битві.

Адреса Мамаєва кургану

Сучасний адресу Мамаєва кургану в Волгограді - вулиця імені маршала Чуйкова, 47. Історія Мамаєва Кургану сягає своїм корінням глибоко в старовину, назва цієї височини відомо ще з часів татаро-монгольської навали. На заставі, заснованої ханом Мамаєм, були розташовані сторожові дозори. Існує легенда, що сам хан Мамай в золотих обладунках був похований на цьому кургані, але численні археологічні експедиції, які проводили розкопки на піднесеності, гробницю Мамая так і не виявили.

Пам'ятки меморіалу «Мамаїв курган»

Від підніжжя меморіалу «Мамаїв курган» до його вершини налічується 200 ступенів (за кількістю днів, протягом яких тривала Сталінградська битва). Всі сходи виконані з граніту, висота кожної -15 см, ширина - 35 м. До основних визначних пам'яток Мамаєва кургану в Волгограді, об'єднаним в пам'ятник-ансамбль «Героям Сталінградської битви», відносяться кілька пам'ятних місць.

Вступна композиція «Пам'ять поколінь», розташована на Вхідний площі. Цей багатофігурний горельєф встановлений в 1967 році за проектом скульптора-монументаліста, народного художника СРСР Е. В. Вучетича. Масштабна композиція (17 м в довжину, 3 м в ширину і 8 м у висоту) являє собою скульптури людей різних поколінь, які в скорботному мовчанні, з квітами, вінками і приспущеними прапорами рухаються уздовж кам'яної напівзруйнованої стіни, щоб віддати останню шану героїчним захисникам Сталінграда .

Алея пірамідальних тополь протяжністю 223 м веде вглиб меморіалу. Ширина алеї - 10 м, вона прокладена на гребені штучної насипу. Під алеєю пірамідальних тополь знаходяться два тунелі з залізничними гілками.

Площа стояли на смерть розміром 65 х 65 м з гранітним покриттям знаходиться в кінці тополиній алеї, по її кутах висаджені берези і ялини, розбиті газони. Більшу частину площі стояли на смерть займає цілий басейн діаметром 35,2 м, в центрі якого височіє 16,5-метрова скеля, з якої піднімається фігура солдата-захисника Сталінграда з гранатою і автоматів в руках. За словами скульптора Вучетича, вигляд солдата нагадує командувача 62-ї армії маршала В. І. Чуйкова, головного військового консультанта меморіалу.

Між площею «стояти на смерть» і площею Героїв розташовані стіни-руїни. Кожен елемент пам'ятника Мамаїв курган у Волгограді виконаний в одному стилі, всі частини об'єднані спільною ідеєю, однак кожен меморіал має власну манеру виконання. Стіни-руїни - це окремий епізод з життя Сталінграда часів ВВВ. Перебуваючи тут, відчуваєш весь жах тих часів. Стіни-руїни, виконані у формі горельефа, являють собою фігури солдат, танків і гармат, вироблення в камені. По всій довжині розташовані написи-заклики: «За Волгою для нас землі немає!», «Ні кроку назад!», «Ми клянемося!», «Назад не підемо!». В стіни-руїни вмонтовані репродуктори, з яких звучать кулеметні постріли, гул винищувачів, пісні воєнних років і знаменитий голос диктора Левітана, передає зведення новин з полів битв.

Сходи, обрамлена стінами-руїнами, веде до площі Героїв. У центрі розташований прямокутний басейн площею 2287,6 м², що символізує Волгу. З лівого боку - стіна довжиною 112 м і висотою 8 м, виконана у вигляді розгорнутого прапора з написом: «Залізний вітер бив їм в обличчя, а вони все йшли вперед, і знову почуття забобонного страху охоплювало противника: люди чи йшли в атаку, смертні чи вони? ». Праворуч від басейну розташовані шестиметрові скульптурні композиції, що утворюють шеренгу солдатів.

Площа героїв завершується підпірних стін з монументальним рельєфними зображеннями окремих епізодів Сталінградської битви. Знизу розташовані зображення полонених німецьких загарбників. Площа монументального рельєфу - 1600 м² (160 м в довжину на 10 м в ширину).

Підпірна стіна веде до залу Військової слави. Автори цього проекту - колектив під керівництвом скульптора Е. В. Вучетича і архітектора Я. Б. Білопільського - в 1970 році були нагороджені Ленінською премією. Діаметр циліндричного будівлі - 42 м, висота - 13,5 м. З круглого отвору видно пам'ятник «Батьківщина-мати». Зал Військової слави часто називають Пантеоном слави. На золотому тлі по всьому периметру зображені 34 приспущених червоних прапора з іменами воїнів, полеглих у Сталінградській битві. Кожне траурне прапор облямовано чорною стрічкою.

Вічний вогонь у Волгограді - на Мамаєвому кургані

Вічний вогонь у Волгограді - на Мамаєвому кургані

У центрі залу Військової слави розташований Вічний вогонь на Мамаєвому кургані. Це 5-метрове зображення руки, виконане з білого мармуру. Рука стискає смолоскип з написаними на ньому словами: «Слава, слава, слава».

Прямо над Вічним вогнем, на стелі залу Військової слави знаходиться мозаїчний золотий вінок, перевитий червоно-зеленою стрічкою медалі «За оборону Сталінграда». Біля Вічного вогню звучить траурна мелодія Роберта Шумана «Мрії» у виконанні Державної академічної хорової капели імені Юрлова. Тут несуть службу солдати 46-ї окремої стрілецької роти Почесної варти Волгоградського гарнізону. Щогодини відбувається зміна варти.

Площа скорботи

Площа скорботи

Зал Військової слави переходить в ще один елемент меморіальної експозиції Мамаєва кургану - площа Скорботи.

На її території розташована скульптура «Скорбота матері» - збірний образ радянських жінок, які втратили на війні своїх близьких. Неподалік від площі Скорботи, біля підніжжя пам'ятника «Батьківщина-мати кличе!», Згідно із заповітом похований Віктор Іванович Чуйков - двічі Герой Радянського Союзу, головний військовий консультант при будівництві меморіалу Мамаєв курган у Волгограді.

Пам'ятник-скульптура «Батьківщина-мати кличе!» На Мамаєвому кургані

» На Мамаєвому кургані

Головний монумент меморіалу Мамаєв курган у Волгограді - «Батьківщина-мати кличе!».

Це залізобетонна скульптура, що представляє собою жінку з мечем в руці, є композиційним центром ансамблю. Висота статуї разом з мечем - 85 м. 33-метровий меч виконаний з фторированной стали і важить 14 тонн. Скульптура занесена в книгу рекордів Гіннеса.

Військове меморіальне кладовище

Військове меморіальне кладовище

До 50-річчя Великої Перемоги на Мамаєвому кургані відкрилося військове меморіальне кладовище, де перепоховані останки радянських воїнів. На стіні пам'яті, що складається з 540 плит, увічнені 6480 імен захисників Сталінграда. Цей список далеко не повний, до 100-річчя Сталінградської битви в меморіальному дендропарку біля підніжжя Мамаєва кургану планується увічнити імена близько 40 000 радянських солдатів і офіцерів, похованих в братських могилах. 9 травня 2045 року, в день святкування 100-річчя перемоги у Великій Вітчизняній війні тут буде розкрита капсула із зверненням учасників війни до нащадків.

Храм на Мамаєвому кургані

Храм на Мамаєвому кургані

До 60-річчя Перемоги на околиці височини, навпаки меморіалу Мамаєв курган був зведений храм Всіх Святих. Ідея створення храму зародилася ще 1993 році, місце під будівництво освятив патріарх Алексій II. Однак закладка першого каменя храму Всіх Святих на Мамаєвому кургані в Волгограді почалася лише в 2000 році.

Через чотири роки був встановлений головний купол, а 9 травня 2005 року відбулося відкриття та освячення храму митрополитом Волгоградським та Ковельська Германом. Держава в будівництві храму Всіх Святих на Мамаєвому кургані участі не брала - він зведений на гроші, пожертвувані населенням і компанією «Лукойл».

У 2008 році пам'ятник-ансамбль «Героям Сталінградської битви» був включений до переліку федеральних пам'ятників. Він об'єднаний з музеєм-панорамою «Сталінградська битва» і знаходиться у федеральній власності. Мамаїв курган входить в число семи російських чудес.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация