Марински корни за зима: 3 крцкави рецепти во продавницата

 1. Како да ги собереш краставиците за зимата да се хрустливи и како во продавницата (1 литар или 0,5 л)
 2. Состојки за мариноване
 3. Рецепт за правење кисели краставички за зима, крцкава во продавницата
 4. Крцкави маринирани корнизи за зима како во продавница со сенф и оцет
 5. Производи:
 6. Геркинс за зима за 5 минути - видео рецепт

Омилени маринирани корничи - крцкави краставици кои можете да ги зачувате за зимата за себе. Во следниот рецепт од мене, краставици се добиваат како во продавницата - Hrum-hrum.

Како да ги собереш краставиците за зимата да се хрустливи и како во продавницата (1 литар или 0,5 л)

Како да ги собереш краставиците за зимата да се хрустливи и како во продавницата (1 литар или 0,5 л)

Ако сте навистина во потрага по рецепт за јасни кисела корпа за зимата како во продавница, тогаш дефинитивно стигнавте до адресата. Го подготвував овој рецепт 7-8 години. Сè е проверено и проверено.

Секој кој беше третиран, беше воодушевен! Рецептот е снимен и презапишан - сега тие самите добиваат толку вкусни продавница крцкави конзервирани краставици.

И преземе или забележи

Состојки за мариноване

За ова треба да се земе:

 • еден килограм мали млади краставици долги 4-5 см, но не повеќе од 7 см;
 • 6 пупки на каранфили;
 • 3 парчиња црвена лута пиперка;
 • 5 sprigs на мајчина душичка;
 • чаша сол;
 • мали бели кромид 5 нешта;
 • бел вински оцет - 3 чаши;
 • 2 заливи лисја;
 • 4-6 чешниња лук;
 • две или три грашок allspice;
 • 7-10 црни пиперки;
 • половина чаша шеќер;
 • и 15-20 сечат чадори на цветни копра.

Рецепт за правење кисели краставички за зима, крцкава во продавницата

Рецепт за правење кисели краставички за зима, крцкава во продавницата

1. Пред да ја подготвите оваа вкусна подготовка, треба да го впивате зеленчукот во ладна вода 3-4 часа. Маринирање во мојот рецепт треба да биде во 1 литар или 0,5 литри тегли.

2. Потоа исплакнете ги краставиците темелно со ладна вода, со четка, прецртајте во тенџере или сад за храна, покријте ги со сол и фрижидер 24 часа.

3. Кромид чиста и мие. Лук поделен на заби и лупам секој чешне.

4. Исплакнете ги зелените мајмуни и чадорите во проточна вода или држете ги во тенџере полн со свежа вода.

5. Растворете го оцет со иста количина на вода и доведете до вриење, додавајќи виски и црн пипер и мајчина душица. Избриши од топлина и целосно да се излади.

6. Подгответе ги садовите за зачувување, за ова треба да исплакнете мали стаклени тегли (полу-и еден литар), стерилизирајте ги и сушите, варете ги капаците.

7. Додајте две лажици оцет во ладна вода и исплакнете ги корпите во неа, кои останале покриени со сол за еден ден. Секоја краставица нежно избришете и исушете со крпа.

8. Потоа цврсто поставете го овошјето заедно со излупениот кромид, парчиња лута пиперка, чешнички од лук и други зачини, ставајќи ги меѓу краставици, во стерилизирани тегли.

9. Наполнете ги подготвените тегли со спакувани краставици со ладен оцет и навивам или херметички затворете го капакот.

Чувајте го на ладно темно место.

Кисели краставици, крцкави како во продавницата може да се обидете за 10 дена. Но, не заборавајте да ги задржите овие убави летни плодови за зимата. Ќе видите како сите ќе бидат среќни, вклучувајќи го и вас, кога ќе отворите тегла на зимски ден и ќе уживате во светлиот вкус на летото.

Најпопуларна и омилена закуска во Русија е подготвена. Бон апетит!

Не заборавајте дека зачувувањето не завршува таму:

 1. Краставички краставици
 2. Модар патлиџан за зима - едноставни рецепти
 3. Кисела домати
 4. Домашна сочна adjika - многу вкусна

Крцкави маринирани корнизи за зима како во продавница со сенф и оцет

Крцкави маринирани корнизи за зима како во продавница со сенф и оцет

За да добиеме малку зачинет и остри вкус, ќе додадеме сенф на нашите мали "пријатели". Тоа нема да го наруши вкусот, туку напротив, краставиците ќе го стекнат оригиналниот изразен вкус.

Производи:

 • килограм ситни краставици, не повеќе од 7-8 см долги;
 • 2 парчиња леолеа, рен, рибизли, цреши и 2 чадори на копра;
 • 2 лажички семе од синап или еден пакет сува сенф;
 • лук - 3-4 чешниња;
 • еден морков;
 • 3-4 грашок црна и allspice;
 • половина чаша оцет 9%;
 • еден литар чиста вода;
 • сол и шеќер по вкус - 1-2 (или можеби 3) лажички.

Како да марината:

Истурете краставици со ладна вода и оставете да впие 30-50 минути.

На дното на теглата, прво ставете ги сите лисја и семе од синап.

Измијте моркови и исечете ги прстените. За да додадете.

Сега тоа е крајот на краставиците. Тие треба да бидат цврсто спакувани.

Ставете шеќер и сол во палтото, истурете во оцет и ставете го целиот пипер.

Доведете вода до вриење и истурете ја во тегла со палка.

Сега е неопходно да се стерилизира. За да го направите ова, стави тегли во голем сад и истурете вода на закачалки. Кога ќе врие, држете уште 10-15 минути и извадете ја (проверете дали ќе биде топло - користете тактика).

Тоа ќе биде случај за мали нешта, затегнете ги капаците, преврте ги и завртете ги во ќебе - така што ладењето е бавно.

Со сува сенф, процесот е ист, само маринадата значително се намалува.

Ако мирисот на оцет не е пријатен, можете да го користите сокот од лимон.

Така што нашите кисели краставици стануваат крцкави и конзервирани на "Ура", можете да ги отсечете нивните "задни".

Геркинс за зима за 5 минути - видео рецепт

Излезе одлична подготовка - брзо, едноставно и вкусно.

Значи, пријатели, сега ќе имате кисела и крцкава краставичка. Децата особено ги сакаат, а возрасните не сакаат да гледаат таква оригинална закуска на масата.

Навигация сайта
Новости
Смешанная экономика это
СМЕШАННАЯ ЭКОНОМИКА — (mixed economy) Экономика, в которой сосуществуют государственные и частные предприятия. Некоторые виды экономической деятельности осуществляются индивидами или фирмами, принимающими

Социальная политика государства
Государственная политика охватывает принципиально главные направления в развитии общества. Вместе с этим решаются стоящие перед различными отраслями общественной жизни конкретные задачи. В связи с этим

Экономика для чайников
Жанр: Экономика В этой книге вы найдете описание самых важных экономических теорий, гипотез и открытий, но без огромного количества малопонятных деталей, устаревших примеров или сложных математических

Антиинфляционная политика государства
Инфляция проявляется в непрерывном обшем повышении цен, падает реальная ценность личных сбережений, хранящихся в виде наличных денег или на счетах. Рост цен неумолимо сокращает мае- су товаров, которую

Реклама
Панель управления
Информация