Медицина на експорт: чому Польща прагне замінити своїх лікарів українськими

  1. «Голодний протест»
  2. Новорічний рецидив
  3. Медичний десант з України
  4. Кваліфікація кульгає

Переговори міністра охорони здоров'я Польщі з протестуючими лікарями, які вимагають підвищення зарплат і зниження навантажень, закінчилися безрезультатно. МОЗ не готовий йти на поступки і в якості відповіді збирається залучати в країну медиків з України. Ця ідея народилася рік тому, але тепер заміщення місцевих ескулапів гастарбайтерами з «незалежної» загрожує набути масового характеру. Польські лікарі бояться, що українські колеги витіснять їх з ринку медичних послуг. До чого може привести криза в охороні здоров'я Польщі - в матеріалі RT.

Переговори міністра охорони здоров'я Польщі Константи Радзивілла з протестуючими лікарями закінчилися безрезультатно. Про це 6 січня повідомили польські ЗМІ. Приводом для зустрічі стала відмова тисяч польських лікарів від договорів про понаднормову роботу: медики відмовилися працювати більше 48 годин на тиждень. Об'єднання лікарів Польщі висунуло уряду умови: зростання витрат на охорону здоров'я до 6,8% ВВП до 2023 року і підвищення зарплат.

«Уряд докладе зусиль, щоб зростання витрат на охорону здоров'я був швидшим, ніж передбачає закон, прийнятий 24 листопада. Нагадаю, що цей закон гарантує зростання витрат на охорону здоров'я до 6% ВВП до 2025 року », - заявив у відповідь Константи Радзивілл.

Однак протестуючих це не влаштувало. Віце-голова Об'єднання лікарів Ярослав Біліньскій сказав журналістам, що подальші переговори неможливі, раз уряд не погоджується піти на потрібне збільшення витрат на охорону здоров'я.

«Пацієнти цього чекають. Нехай уряд покаже, що його хвилюють ситуації, коли люди вмирають у чергах до лікаря. Це наше найважливіша умова - зростання хоча б до 6,8% ВВП до 2023 року. В іншому випадку переговори не мають сенсу. Це переливання з пустого в порожнє », - цитує Біліньского« Радіо Польщі ».

Польська влада не має наміру йти на поступки і, за словами джерела RT в МОЗ Польщі, в якості відповіді на ультиматум збираються активніше залучати в країну лікарів-заробітчан з України.

«Голодний протест»

Протести лікарів проти низьких держвидатків на медицину йдуть в Польщі з початку осені 2017 го. 2 жовтня в Варшаві стартував «голодний протест», організований Всепольському професійною спілкою лікарів. У такій формі молоді медики вимагали підвищення окладів (до розміру двох середніх по країні зарплат), а також встановлення чітких правил чергувань. В іншому випадку вони погрожували, завершивши освіту, відразу виїхати з країни. В інших польських містах протестувальники медики йшли здавати кров як донори, щоб отримати додатковий вихідний.

Однак в Міністерстві охорони здоров'я відповіли, що «ці вимоги нереальні як в рамках системи охорони здоров'я, так і в рамках держави, яка не є одним з найбагатших у світі».

Втім, через дев'ять днів варшавські лікарі призупинили голодування на прохання прем'єр-міністра Польщі Беати Шидлов. Глава уряду заявила про готовність до переговорів. Зустріч відбулася, але не принесла результатів.

Остаточно голодування припинилася 29 жовтня.

«Завершуючи цю форму протесту, ми не перестаємо боротися за ідеї, за наші головні принципи. Крім того, ми маємо намір перестати латати системні дірки і працювати величезна кількість годин, що не відповідає Трудовому кодексу », - заявив Біліньскій.

Новорічний рецидив

У перші дні січня криза спалахнула з новою силою. Частина польських лікарів відмовилася від роботи понаднормово. За даними профспілок, в акції протесту взяли участь 3,5 тис. Медпрацівників - 4% всіх лікарів країни. Ще 5 тис. Медиків заявили, що не продовжуватимуть свої договори про понаднормову роботу.

Через це після новорічних свят одні польські медустанови закрилися, інші перейшли на надання тільки екстреної медичної допомоги. У деяких лікарнях всі заплановані раніше процедури і операції були скасовані.

За інформацією Міністерства охорони здоров'я, від понаднормової роботи на сьогоднішній день відмовилися 3528 лікарів, включаючи 1 889 інтернів. Всі вони не продовжили з 1 січня свої договори. За іншою інформацією, в цілому більше 5 тис. Медиків відмовилися від продовження таких договорів.

Глава Всепольському професійної спілки лікарів Марцин Соботка заявив, що лікарі прагнуть до розв'язання кризи, проте переговори з урядом і раніше не приносять результатів.

«Клініки реально перевантажені. З 3 січня старшого медичного персоналу катастрофічно не вистачає, польські лікарі просто уникають додаткових чергувань усіма правдами і неправдами, - розповів в бесіді з RT Алесь Винярский, польський лікар білоруського походження, що працює в Білостоці. - Молодший і середній медперсонал весь на місцях, люди крутяться як можуть. Але дуже багато речей в клініках за польськими законами можуть робити тільки дипломовані лікарі. А їх зараз менше половини від звичайної кількості. Вночі взагалі може бути по одному-два лікаря на лікарню ».

Медичний десант з України

Польська влада не хоче йти на поступки медикам і останнім часом активно залучають в країну лікарів-заробітчан з України. Ініціатива польського МОЗ за спрощеним залученню на роботу українських ескулапів народилася більше року тому і стала відповіддю на масову еміграцію польських медиків в країни Західної Європи.

У жовтні 2017 го польське видання Dziennik Gazeta Prawna оприлюднило заяву прес-секретаря Міністерства охорони здоров'я Польщі Мілени Крушевський, в якому говорилося, що Польща збирається дати лікарям з України право працювати в країні, не проходячи обов'язкову для ЄС процедуру підтвердження свого диплома.

Також по темі

Переговори міністра охорони здоров'я Польщі з протестуючими лікарями, які вимагають підвищення зарплат і зниження навантажень, закінчилися безрезультатно Підвищення кваліфікації: Швейцарія допоможе Україні провести реформу медичної освіти

Швейцарія готова виділити понад $ 5 млн на проект з поліпшення медичної освіти на Україні. У документах Швейцарського бюро ...

«Ми розглядаємо використання німецьких рішень, тобто надання обмеженого права на практику в певному місці роботи. Таким чином, якщо в Жешуві є необхідність в хірурга, то місцева лікарня може взяти на роботу такого лікаря з України навіть без необхідності заповнювати різницю в освіті. Вже працюючи в Польщі, лікар зможе звернутися за повноцінним дозволом на заняття професією, усуваючи академічну різницю », - зазначила прес-секретар польського Міністерства охорони здоров'я.

У самих поляків ця ініціатива викликала тривогу: багато хто з них сумніваються в достатній кваліфікації українських медиків. З іншого боку, найбільш великий дефіцит лікарів-спеціалістів на сході Польщі, а там населення в значній частині складається з етнічних білорусів і українців, які цілком доброзичливо ставляться до лікарів з колишнього СРСР.

За словами джерела RT в МОЗ Польщі, тепер відомство має намір активізувати процес залучення на роботу українських лікарів, щоб впоратися з кризою.

Польські медики серйозно побоюються масової експансії своїх українських колег.

«Ситуація дуже нервова. Польські лікарі реально бояться, що їх замінять українцями, і деякі в світлі цього вже готові відмовитися від протестів », - зазначив Винярский.

На думку експертів, нинішні масштабні протести польських медиків можуть погіршити і соціальну ситуацію в країні.

«Багато поляків навіть не можуть зрозуміти, чого хочуть лікарі. Так, на Заході лікар - дуже почесна і високооплачувана професія. Але в Польщі просити в два рази вище середньої зарплати по країні та ще плюс виключення переробок - це люди не розуміють. Особливо на сході країни, де доходи населення невеликі », - підкреслив у бесіді з RT професор політології, член Краківського академічної ради Вацлав Кемчінскі.

Кваліфікація кульгає

Однак і для української охорони здоров'я ситуація в Польщі загрожує серйозними ускладненнями. Сьогодні на Україні гостро бракує кваліфікованих лікарів, а масовий відтік медичних працівників може призвести до колапсу в галузі.

За даними Міністерства охорони здоров'я України, в цьому році 37% випускників українських медичних вищих навчальних закладів не змогли здати міжнародний ліцензований інтегрований іспит - інакше кажучи, міжнародний мінімум для випускника медичного навчального закладу. Крім того, за оцінками медичного відомства, щорічно з країни виїжджають від 7 до 15 тис. Лікарів.

«За минулий рік з України виїхали близько 10 тисяч лікарів. Більшість їде на роботу в Польщу, де зарплати істотно вище. Наприклад, якщо хороший польський сімейний лікар отримує близько 53 тис. Грн в місяць ($ 1,9 тис.), То його український колега - в 10 разів менше », - розповіло джерело RT в Міністерстві охорони здоров'я України.

Найскладніша ситуація на заході країни, де спостерігається дефіцит сімейних лікарів, лікарів швидких, рентгенологів і хірургів.

За даними Державної служби статистики, за роки незалежності число лікарів в країні скоротилося на 22% . Також збільшився і середній вік медиків.

«Близько 28% всіх українських лікарів - люди пенсійного віку, які мало знають про сучасні методи лікування і керуються досвідом 30-річної давності. І це величезна проблема. Молоді люди не хочуть починати кар'єру на Україні і отримувати 2-2,2 тис. Грн ($ 72-79) в місяць, тому на останніх курсах намагаються перевестися в іноземні вузи або влаштуватися на роботу за кордон одразу ж після випуску з українського навчального закладу » , - розповів RT джерело в Міністерстві охорони здоров'я.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация