Методи психологічного впливу на людину

  1. Методи психологічного впливу і їх відмінності
  2. зараження
  3. навіювання
  4. переконання
  5. наслідування
  6. Засоби психологічного впливу на людину
  7. Цілі психологічного впливу на людину

Соціальне середовище, в якому живе людина з народження, має на увазі спілкування. В процесі спілкування і сприйняття інформації, ми піддаємося психологічному впливу, самі того не підозрюючи. Ці прояви вивчає психологія. Ця ж наука досліджує прийоми впливу в спілкуванні людей один з одним на роботі, вдома і в будь-якому іншому місці.

Методи психологічного впливу і їх відмінності

Методи психологічного впливу на особистість людини в психології це:

  • зараження;
  • навіювання;
  • переконання;
  • наслідування.

Якісь із цих методів ви вже використовували неусвідомлено, а які з цих методів перевірили на вас. Зараження, навіювання, переконання і наслідування це способи впливу на психологічний стан людей. Давайте детально розберемо їх, щоб не потрапити на вуличку шахраїв.

зараження

Це психологічний вплив на свідомість людини - найдавніший і найбільш вивчений метод. Він заснований на передачі емоційного стану від людини до людини. Погодьтеся, що з кожним траплялося таке, коли ви знаходитесь в прекрасному настрої, і раптом з'являється людина зі сльозами на очах і всіма ознаками істерики.

У міру того, як ви вислухуєте його жалісну історію, настрій ваше псується, і ваш душевний стан починає бути схожим на переживання співрозмовника. Особливо вразливим натурам навіть розповідати нічого не потрібно, вони на емоційному рівні здатні сприймати сигнали, що йдуть від людей, що знаходяться поруч з ними.

Ще один приклад, який характеризує метод зараження і який використовує психологія впливу на людей - паніка. Діє він, як правило, в натовпі. Якщо багато людей знаходяться в однакових критичних умовах, і хтось із них починає панікувати, це почуття передається більшості з присутніх.

Але «заразитися» можна не тільки негативними емоціями. Заразними бувають сміх, веселощі, позитивний життєвий настрій.

навіювання

Другий клас психологічного впливу на особистість - навіювання. В цьому випадку психологія впливу на людину виявляється на емоційному тлі, змушуючи діяти так, як змушує опонент. Але якщо зараження - це передача психологічного стану, в результаті якого людина діє так чи інакше, то навіювання - це переконання людини чинити так, як йому говорять за допомогою вербальних інструментів (слова, візуальний контакт і інші).

Для того, щоб навіювання стало дієвим інструментом, необхідно відповідати своїм словам. Якщо людина намагається «навчити вас жити» і диктує правила поведінки в суспільстві або закони досягнення успіху, то його репутація, зовнішній вигляд і манера говорити повинні викликати повагу і бажання наслідувати.

Але коли перед вами змучений індивідуум в брудному одязі і зі слідами алкогольного сп'яніння, його заклики до нового життя виглядають жалюгідно і смішно. Тому, бажаючи допомогти людині радою, намагайтеся розібратися в ситуації, в якій опинився нещасний. Проникніться проблемою і поставте себе на його місце. Тільки після цього ви можете щось підказати того, хто шукає від вас підтримки.

Тільки після цього ви можете щось підказати того, хто шукає від вас підтримки

Вселяти свої думки людям можна тільки впевненим голосом

Ще один важливий нюанс - психологія впливу на людину говорить, що вселяти свої думки людям можна тільки впевненим голосом, в якому немає і тіні сумніву. Іноді від того, яким тоном вимовлена ​​фраза, залежить успіх або провал ідеї.

Є ще один фактор, який визначає результат впливу на людину - це сугестивність. Сила навіювання залежить від того, наскільки людина піддається навіюванню, а це показник індивідуальний. Високим рівнем цього показника відрізняються діти у віці до 13 років і невпевнені в собі, нерішучі люди.

Особливо добре діє навіювання в тому випадку, якщо з'єднати сенс слів, за допомогою яких відбувається навіювання з зовнішньою інформацією, яка знайома і зрозуміла внушаемому. Якщо ви намагаєтеся направити людину на «шлях істинний» і при цьому проводите паралель з тими фактами, які йому близькі, це надасть сильний психологічний вплив на нього. Якщо хочете довести людині, що в результаті навіюваних йому дій, він буде задоволений, наведіть приклад негативного результату, який чекає на нього в зворотному випадку.

переконання

Переконання - один з найшкідливіших і дієвих методів психологічного впливу на людину. Він заснований на фактах, які стають зрозумілі в результаті побудови логічного ланцюжка міркувань. Використовуючи різні методи впливу на людей, слід враховувати рівень інтелектуального розвитку опонента. Доводити щось людині, яка знаходиться нижче вас в розумовому розвитку - безглуздо. Ваші аргументи не будуть зрозумілі і прийняті. Якщо ви намагаєтеся переконати в чомусь того, хто розумніший за вас, це буде виглядати смішно.

Коли до свідомості людини досягає перша порція нової інформації, його мозок шукає пояснення. І тепер від мистецтва того, хто переконує, залежить, чи повірять йому чи ні. Добре, якщо вдасться змусити людину довіритися вам, але решта залежить від методики психологічного впливу, чергуванні нових даних. Найголовніше, чого вимагають способи психологічного впливу на людину - не обманювати опонента. Як тільки людина відчує фальш у словах, рівень довіри впаде в рази. Якщо це повториться, ви можете зовсім втратити довіру і увагу цієї людини.

Щоб вам дійсно повірили, ви повинні відповідати тому образу життя або висловлювань, які намагаєтеся донести до опонента. Ваші слова повинні випромінювати силу, а ви створювати враження авторитетного і впевненого в собі людини.

Отже, все збіглося:

  • Рівень розвитку опонента:
  • Правдивість ваших тверджень;
  • Відповідність образу і висловлювань.

Ваші слова повинні випромінювати силу, а ви створювати враження авторитетного і впевненого в собі людини

Тепер потрібно вибрати стратегію поведінки, яка допоможе вплинути на людину психологічно. Існує кілька стратегій.

  • Агресивна. Будується на протиріччі доказуваних фактів. Це доводить людині, що ви особистість неординарна і сильно відрізняєтеся від нього. У нього з'являється бажання вислухати вас і розплутати ту логічний ланцюжок, яку ви заплутали. Тому він уважно вслухається в кожне слово. Але така стратегія психологічного впливу на людину характерна для професіоналів слова і переконання.
  • Пасивна. Ця стратегія працює тільки в тому випадку, якщо ви добре знаєте співрозмовника. Обережно наводячи приклади з його і власного життя, порівнюючи їх з відомими всьому білому світу випадками, ви підводите опонента до тієї думки, яку хочете до нього донести. Не допускайте нестиковок і розбіжностей в думках. Це відкине виконану працю на кілька позицій назад.

Тепер ви знаєте, як психологічно впливати на людину при розмові. Використовуйте метод «Переконання», застосовуючи закони логіки і вибудовуючи логічні ланцюжки.

Використовуйте метод «Переконання», застосовуючи закони логіки і вибудовуючи логічні ланцюжки

Леонардо ДіКапріо і Метт Деймон, кадр з фільму «Відступники»

наслідування

Багато підсвідомо користуються методами впливу на особистість, навіть не підозрюючи про це. Досягаючи якихось висот у кар'єрі або інтелектуальному плані, ми стаємо об'єктом поваги і захоплення. Менш досвідчені люди прагнуть брати приклад з того, хто вже втілив в життя свої прагнення. Але об'єкт наслідування повинен «тримати марку» завжди. Він повинен бути привабливим, яскравим, незабутнім, чудовим. Тобто задовольняти бажання опонента слідувати ідеалу.

Засоби психологічного впливу на людину

На прикладі одного із засобів психологічного впливу на маси можна розглянути, що стала повсякденним явищем, рекламу. Відносно недавно реклама існувала в якості вивісок на магазинах, кафе або підприємствах громадського харчування. Це були звичайні афіші, які рекомендують перегляди фільмів або концерти зірок естради.

Сьогодні реклама перетворилася в масштабні якісні ролики, які не тільки інформують людей про товар, поданні або анонсі, вони змушують зробити вибір на користь того чи іншого продукту, формують становлення цінностей і направляють в потрібне русло думки і вчинки людини. Важливо звертати увагу на те, що дивляться ваші діти, так як є вплив, що надає руйнівний вплив на особистість.

Багато хто вважає, що психологічний вплив реклами - це двигун торгівлі (фраза побита, але це правда), інші вважають, що попит на увазі випуск нових продуктів, боротьба за першість між якими вирішується за допомогою реклами. Це одне з найбільш дієвих засобів, які впливають на масу людей і змушують діяти під диктовку.

Це одне з найбільш дієвих засобів, які впливають на масу людей і змушують діяти під диктовку

Під впливом реклами багато дівчат ходять на незручних високих підборах

Це відноситься не тільки до якогось товару або співакові, рекламою можна схилити громадську думку на користь того чи іншого кандидата для виборів в уряд. Цей метод ще називається «маніпуляцією громадською думкою» або «темне мистецтво впливу на людей». Причому, маніпуляція проводиться не насильницьким шляхом, а методами правильного побудови рекламної програми кандидата. З'ясовується, що необхідно електорату на даному етапі становлення і розвитку суспільства і підганяються загальні фрази і обіцянки. Кожна людина «бачить» в цих обіцянках вигоду для себе і голосує саме за цього обранця.

Цілі психологічного впливу на людину

Психічний вплив на людину має свою мету - бажання змусити людину свідомо чи несвідомо підкорятися певним настановам, нормам, законам або вимогам.

Директор в колективі підлеглих, використовуючи психологічні прийоми впливу на співрозмовника, має свою мету - згуртувати людей або дати їм їжу до роздумів і дій на благо компанії, в якій вони працюють.

психологічне вплив батьків на своїх дітей передбачає мета виростити з них хороших, вихованих і законослухняних громадян.

психологічне   вплив батьків на своїх дітей   передбачає мета виростити з них хороших, вихованих і законослухняних громадян

Батьки знають, як психологічно впливати на своє чадо, наприклад, розсмішити його

Психологічний вплив реклами має на меті змусити купити той чи інший товар, що рекламується, проголосувати за потрібного кандидата чи подивитися фільм, на який витрачено багато коштів, і їх необхідно повернути в найкоротші терміни.

Не завжди прийоми впливу на людей мають на увазі проходження благої ідеї. Це можна побачити на прикладі терористів-смертників. Адже ці люди піддавалися навіюванню, обробці і гіпнозу з тим, щоб знищувати собі подібних. Разом з масою людей, яких вони вбивають, вони вмирають самі. А це суперечить людській природі. Отже, за допомогою психологічного впливу можна кардинально змінити світосприйняття людини, зробити його маріонеткою в чужих руках і змусити діяти всупереч здоровому глузду.

Як вже було сказано, будь-який психологічний вплив в повній мірі робить свій вплив на невпевнених у собі людей. Грамотні, освічені й упевнені в своїй правоті індивідууми погано піддаються навіюванню, зараження і переконання.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация