Методи впливу на психіку в сектах


Методи впливу на психіку в сектах

Оригінальна назва:
Про методи впливу на психічний стан людини
в деяких напрямках релігійного сектантства
(Аналітична записка)


Розглянувши способи і методи керуючого впливу при проведенні ритуалів і зустрічей з рядом "вчителів", представників різних сектантських напрямків, можна констатувати ряд впливають моментів.
Основним з них є створення ілюзії родо-сімейних відносин кланового типу для формування почуття соціальної захищеності у членів секти.
Досягається це наступним чином:
1. Використання спеціальних звернень між членами секти, типу "брат", "сестра", "батько" і т.д. Подібний тип звернень підсвідомо впливає на людину і підміняє собою справжні сімейні відносини, переносячи на сторонніх людей вироблені тисячоліттями принципи сімейно-родового єдності.
2. Використання прийому підвищеної доброзичливості до неофітам і рядовим членам секти на початковому етапі входження в секту. Даний прийом потрібно для створення контрасту емоційної атмосфери всередині секти і в зовнішній - реальному житті. Він формує у неофіта бажання частіше або постійно перебувати всередині секти. Даний прийом особливо добре впливає на людей зі зниженою соціальною активністю, нездатних активно протистояти труднощам, які виникають в соціальному житті. Він також дає хороші результати при впливі на самотніх і розчарованих в житті людей, яким секта представляється на початковому етапі їх входження в її структуру ідеальним типом соціальних відносин, свого роду "великою родиною однодумців". Подібний прийом сягає часів родових відносин, коли поняття людей ставилося лише членам роду і родинним пологів, а решта світу сприймався як чужорідна і вороже середовище.
3. Прийом зняття відповідальності за прийняття рішення. У всіх сектах прийнята сувора система ієрархічних відносин, при цьому прийняття рішення повністю знімається з молодшою "кастової групи". Вони повинні слідувати вказівкам своїх наставників і безумовно виконувати "богонатхненні" одкровення і настанови свого вищого Вчителі (гуру). При цьому їм дається зрозуміти, що чим краще і точніше ними буде виконано вимоги старших, тим швидше і вони самі зможуть просунутися по ієрархічній драбині секти.
При цьому у випадках з сектами матеріальний стимул, а інакше дозвіл користуватися тими чи іншими благами світу, має для неофітів другорядне значення, так як в ряді сект їх змушують "добровільно" передати все своє майно або його частину на потреби секти. Добровільна відмова від майна створює у неофітів психологічний стан "псевдо-чернечого відмови від земних благ". Основним стимулом для просування в системі ієрархії є прагнення стати ближче до Вчителя і його одкровень. При цьому мається на увазі і поява одкровень у самого члена секти.
Прийом зняття відповідальності за прийняття рішень зменшує тривожність неофіта. Він звільняє його від будь-яких самостійних соціальних дій і турботи про своє майбутнє і майбутнє своєї сім'ї і близьких. Все це також сприяє створенню ілюзії захищеності і впевненості в майбутньому.
Подібний спосіб зняття особистої відповідальності і строгих ієрархічних відносин також сходить до родо-сімейних стосунків, побудованим на жорсткій ієрархії. Однак, в таких "язичницьких" відносинах присутня сувора особиста відповідальність за соціальну діяльність того чи іншого члена роду, при цьому не придушувалася його свобода волі.
У релігійних сектах, навпаки, прагнуть придушити волю сектанта, підміняючи свободу волі і бажання прийняти ту чи іншу соціальне рішення необхідністю виконувати волю Вчителі, як би передану йому згори.
4. Метод створення ілюзії своєї винятковості. Подібний метод з одного боку відгороджує членів секти від решти соціуму, "який не може спастися ми мали" не отримавши одкровень Вчителі, а з іншого боку змушує членів секти активно залучати нових неофітів, так як в сектах часто відбувається гра в "людинолюбство".
Даний метод грунтується на використанні підвищеної самооцінки виступає як компенсаторний механізм у соціально, що не відбулися людей, в першу чергу молоді. Даний метод також сходить до традиційних родових відносин, так як кожен рід вірив в свою винятковість, що сприяло його згуртуванню і збільшення шансів виживання в складних природних і соціальних умовах.
5. У ряді сект базуються на різних світових релігіях (християнство, мусульманство, буддизм і т.д.) використовуються священні писання даних навчань. При цьому з контексту висмикуються окремі цитати, які вставляються в авторський текст Вчителі та при цьому кардинально змінюють свій сенс.
Наприклад, відомий вислів Ісуса Христа про те, що слід підставити ліву щоку якщо вдарили по правій, сказане в контексті того, що слід ігнорувати релігійні нападки фарисеїв та саддукеїв, а також влади, може трактуватися як повне непротивлення злу насильством (толстовці) або як повний відхід від соціального життя.
Або кришнаїтами використовується Бхагават Гіта, як єдине джерело мудрості, тоді, як вона є тільки незначним уривком великого індійського епосу Махабхарата і вирвана з контексту основного смислового поля повністю змінює зміст.
Справа в тому, що даний уривок пов'язаний з війною царських пологів Кауравов і Пандавов, яка в цілому відображає конфлікт переходу від родоплемінного ладу до раніше державному з відмовою від сімейних і родових зв'язків, і без контексту напуття Крішни перед битвою може використовуватися як керівництво до боротьби з будь-яким зазначеним Учителем противником.
Подібний метод сходить до родо-сімейних стосунків, при розвитку яких формувалися різні сімейні та родові перекази з обожнюванням предків і виникненням ранніх релігійних уявлень складових священну традицію і історію роду.
Перейдемо до розгляду ритуальних методів впливу на членів секти.
1. Одним з найпоширеніших методів в сектах закритого типу або таємних сектах є використання тих чи інших наркотичних засобів при спільному богослужінні. Такий спосіб добре відомий в різних шаманських практиках і широко використовувався і використовується по всьому світу.
Як правило, використовуються слабкі наркотики або галюціонагени передаються членам секти в вигляді напоїв, а частіше воскурение. Метою подібної дії є створення у членів секти масових видінь підготовлених впровадженням в їх свідомість певних психологічних установок, які переходять в нав'язливі ідеї.
2. Метод залякування. В процесі ритуалів, лекцій та співбесід відбувається нав'язування ідеї близького Армагедону або кінця світу, коли все крім членів секти загинуть не тільки у фізичному, а й духовному сенсі. Даний метод посилює психологічну залежність людини від секти і страх перед поверненням до зовнішнього світу.
У ряді випадків помірні секти (наприклад, "Новий Акрополь") апелюють до особистої неуспішності і незахищеності в зовнішньому світі.
3. Використання добре відомого в ритуальній практиці методу однотипних ритмічних рухів. Повторювані тривалий час однотипні ритмічні дії сприяють кодування в образі світу у члена секти певних понять як найбільш значущих. Наприклад, повторення кришнаїтами однієї і тієї ж фрази при одноманітних рухах.
4. Використання спеціальної музики під час ритуальних дій. Подібний тип музичних творів прийнято називати медитативної музикою. Її характеристиками, як правило, є багато разів повторюється музичний малюнок. Саме виконання музики монотонно і "снодійне". Добре відомо, що в стані переходу від сну до активного дня і навпаки, свідомість людини найбільш вразливе до зовнішніх формує впливів. Вибір для релігійних ритуалів сектантів подібної медитативної "заколисливою" музики з однотипним музичним малюнком, на який лягають постійно вимовлені фрази, є досить дієвим способом впровадження в свідомість членів секти певних ідей і постулатів.
5. Прийом - "Внемірность" Вчителі. В цілому ряді релігійних сект, особливо східного напрямку, наприклад, Аум Сінрікьо - Асахара, Біле Братство і т.д. прийнято обожнювання Вчителі. Він є як би двійником Ісуса Христа або Магомета. Саме поведінка такого Учителя (Саї Баба) на людях має відтінок деякої священної відстороненості. Іншими словами, моделюється культ священного царя як провідника божественної енергії на землю в раннеклассовом суспільстві.
Авторитет такого типу Вчителі (Саї Баба, батько Віссаріон, Асахара і т.д.) не підлягає сумніву, а дії - обговорення. Подібний прийом використовується для цілей виникнення у сектантів почуття обраності і захищеності, а також зняття з себе соціальну відповідальність.
6. Ритмо-фонетичне вплив полягає в тому, що в цілому ряді сект підбираються для заучування і постійного повторення фрази мають крім смислового ще й ритмо-фонетичне зміст. Наприклад, часто використовується в сектах східного напрямку слово АУМ мотивує несвідоме підпорядкування родовим або псевдо-родовим структурам - сектам. Або повторюване кришнаїтами вислів: "Харе Крішна, Харе Крішна, Крішна, Крішна Харе Харе. Харе Рама, Харе Рама. Рама, Рама, Харе Харе". Містить у всіх 16-ти словах фонетичний знак "Р", який при частому повторенні викликає "стадну невмотивовану агресію" в силу того, що він і в природному середовищі використовується як знак загрози - "гарчання". Крім того, фонетичний знак "К", що повторюється в 16-ти словах чотири рази, мотивує установку на напрям підсвідомості проти чого б то не було. Фонетичний знак "Х" повторюваний 8 раз підсвідомо мотивує на стійкі і незмінні погляди і переконання з відтінком священність даних поглядів, що, в свою чергу, в поєднанні з музичним впливом, підсилює прихильність і залежність членів секти від її керівників.
7. Також найважливішим фактором закріплення людей в секті є прийом спільної релігійної та соціальної діяльності, де кожен член секти відчуває свою діяльність частиною чогось великого і тому важливого і значимого.
В цілому, психологічний вплив в сектах проходить через моделювання традиційних родоплемінних і родо-сімейних відносин в псевдо-сім'ї з використанням тієї чи іншої релігійної складової. Релігійний аспект, за великим рахунком, може бути будь-яким, але, як правило, він базується на своєму трактуванні вже наявних і зарекомендували себе священних писаннях або їх синтезі.
Подібне моделювання створює на початковому етапі перебування в секті ілюзію соціальної захищеності і обраності, знімає відповідальність у прийнятті особистих рішень. Як правило, всі перераховані вище методи призводять до "усуспільнення" особистого майна і заощаджень. Таке усуспільнення є прямим відбиранням власності громадян через застосування до них методів психологічного впливу. Більш того, сам принцип усуспільнення має в родо-сімейних відносинах численні аналоги.
Наприклад, до реформ Столипіна в Російській селі зберігалися общинні - громадські угіддя: пасовища, ліс рибальські угіддя і т.д. Іншою історичною базою відбирання - усуспільнення засобів були радянські комуни і колгоспи, де роль ватажка родової і псевдо-родової громади брала на себе держава.

автор:
Доктор психологічних наук
Наговіцин А.Є. ( велемудрих ) -
волхв об'єднання "Коло Бера"
  • "Науково-дослідний Центр Круга язичницької Традиції"



    Питання по язичницької тематики можна задати на форумі, спеціально створеному для спілкування цікавляться язичництвом: " Форум Російської Народної Віри ". Власник ресурсу" Слов'янське язичництво "не займається благодійністю за частиною світової і відповідей.


    Ресурс "Слов'янське язичництво" періодично поповнюється матеріалами. Всі бажаючі можуть приймати в цьому участь, висилаючи за адресою [email protected] тематичні статті і вірші власного або стороннього авторства, а також фотозображення язичницьких свят.


    Передрук матеріалів без узгодження з авторами - заборонена.
    Дублювання фотозображень без узгодження з авторами - заборонено.
    HTML-код - для бажаючих поставити ЗАСЛАННЯ на ресурс "Слов'янське язичництво".
    Організовується Московська Слов'янська Громада "Шлях Велеса".
    Приймаються Слов'яни, - чоловіки і жінки, що ставлять на перше
    язичницько-рідновірського руху перш за все Віру.
    У мережі з'явився форум громади.
    face> face> автори ресурсу paganism.ru:
    c 1999 по 2003 рік Ярослав Добролюбов,
    c 2003 р Крада Велес (Волкова Ірина). face>
    Дружні ресурси:




Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация