Міжнародний день культури - свято 15 квітня, пакт Реріха

  1. Відомості про свято Міжнародний день культури
  2. Значення і принципи Пакту Реріха
  3. поняття культури

Сучасне людство від стародавніх предків відрізняє більш високий рівень розвитку. В принципі це відміну можна також охарактеризувати, вживши термін «цивілізованість». Однак невірно думати, ніби у людей, що жили задовго до нас, були зовсім вже дикі уявлення про ті чи інші речі. Наприклад, в тому ж Древньому Єгипті, античній Греції існувало поняття культури, а в XIX-му столітті розвиток останньої досягло, можна сказати, свого апогею. Втім, сьогодні докладають усіх зусиль для збереження культурних цінностей і традицій. Одним із започаткованих в цьому напрямку кроків є щорічне святкування 15 квітня Міжнародного дня культури.


Зміст статті:


Відомості про свято Міжнародний день культури

15 квітня Міжнародний день культури був заснований в 1998 році. Ініціатива внесення його в календар громадських подій, що мають статус міжнародних, належить представникам Міжнародної ліги захисту культури. Ця громадська організація почала своє функціонування двома роками раніше, будучи заснована Міжнародним центром Реріхів.


Треба сказати, що з даної прізвищем Міжнародний день культури пов'язаний ще тісніше. Справа в тому, що 15 квітня 1935 року в Вашингтоні відбулося підписання так званого Пакту Реріха, який офіційно іменується договором «Про охорону художніх і наукових закладів та історичних пам'яток». Микола Реріх, чиїм ім'ям було названо такий важливий документ, був відомим художником. За 4 роки до підписання його в рамках конференції, що проходила в бельгійському місті Брюгге, діяч запропонував провести Всесвітній день культури. Реріх схилявся перед цією, як він вважав, головною рушійною силою вдосконалення соціуму і був абсолютно переконаний в тому, що саме культура є об'єднуючою ланкою між людьми незалежно від їх віросповідання і національності. Зрозуміло, пропозиція Реріха було підтримано, і в підсумку присутні прийняли відповідне рішення про заснування свята Міжнародний день культури. Тоді ж з'явилася чітка формулювання основного завдання знаменної дати: заклик мас до знань і красі.


Пакт Реріха, виходячи з неофіційної назви договору, також був запропонований художником. Спочатку з відповідним закликом Реріх звернувся в самому початку минулого століття до воюючим державам, в тому числі і до Росії з проханням зробити все можливе для збереження культурних цінностей за допомогою укладення специфічної міжнародної угоди. Однак художник тоді не був почутий. Реріх не залишив своєї ідеї і в 1929 році самостійно розробив, а потім опублікував проект відповідного договору. Пакт Реріха отримав широку популярність у всьому світі. Його підтримали багато діячів культури: письменники, вчені, люди мистецтва. Серед них були Альберт Ейнштейн, Томас Манн, Герберт Уеллс, Бернард Шоу, Рабіндранат Тагор і ін. А в багатьох країнах були утворені комітети на підтримку знаменитого документа.


В даний час кожен рік 15 квітня чимале число світових держав відзначає Міжнародний день культури з підняттям Прапора Миру. Відбувається це і в Росії. Ця традиція з'явилася в грудні 2008 року, коли з відповідною ініціативою виступили громадські організації нашої країни, Латвії, Литви, Куби, Італії, Іспанії, Мексики та Аргентини. «Знамено Миру» - відмітний знак, запропонований і затверджений так само, як і Пакт, Миколою Реріхом. Їм автор припускав відзначати знаходяться під захистом культурні об'єкти. «Знамено Миру» являє собою полотнище білого кольору із зображенням трьох дотичних амарантових кіл, що уособлюють минулі, справжні і майбутні людські досягнення. Перераховані кола в довершення до всього іншого обрамлені кільцем Вічності.


Значення і принципи Пакту Реріха

Договір «Про охорону художніх і наукових закладів та історичних пам'яток» згодом послужив основою для створення багатьох сучасних документів з галузі охорони культурної спадщини. Наприклад, на базі Пакту Реріха розроблені деякі акти організації ЮНЕСКО: "Конвенція про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту" (1954 г.), "Конвенція про заходи, спрямовані на заборону і запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності "(1970 р)," Конвенція про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини "(1972 р)," декларація про навмисне руйнування культурної спадщини "," Загальна декларація про культурне різноманіття ".

Величезну роль зіграли принципи і положення Пакту Реріха в продовженні формування правових норм у сфері охорони культурної спадщини. Пояснюється це загальним характером базових ідеї договору. Ось вони:


  • становище про повагу і захист культурних цінностей (будь-які застереження в ньому відсутні і неприпустимі);
  • зобов'язання держав приймати в рамках національного законодавства норми, що відповідають вимогам міжнародного законодавства щодо охорони культурних цінностей;
  • принцип реєстрації культурних цінностей шляхом фіксації їх в спеціально розроблених для цього переліках;
  • принцип національного режиму охорони стосовно закордонних культурних цінностей.

Пакт Реріха унікальний. По суті, він став першим міжнародним документом, цілком і повністю присвяченим захисту і охорони культурних цінностей, до того ж не містить застереження про порушення документа в зв'язку з військовою необхідністю. У широкому сенсі під Пактом Реріха слід розуміти весь комплекс заходів щодо захисту культурної спадщини планети. Виходить, що крім юридичного Пакт має також філософське, еволюційний і просвітницьке значення.


поняття культури

У це свято 15 квітня Міжнародний день культури залишилося проникнути в сенс винуватиці торжества. Іншими словами, відповісти на банальний, здавалося б, але на перевірку, - досить складне питання: «Що таке культура?». У перекладі з латинської, даний термін, що походить від дієслова «colo», «colere», означає «обробіток». Пізніше слово це набуло дещо іншого звучання, зберігши при цьому первісний зміст: культура - це виховання, розвиток, освіту, шанування.

Як правило, поняття культури можна застосувати до діяльності людини, що виражається в різноманітних проявах. Джерелом культури вважається творчість і пізнання. У той же час в різні періоди розвитку людства існували свої поняття культури. Так, стародавні греки пов'язували останню з душевним ставленням до всього, чим би не займалися, будь то навіть обробки землі. А в Росії XVIII - XIX ст. синонімом культури було слово «освіта».


Сьогодні ми звикли розуміти під культурою все найкраще, що створено і створюється в області мистецтва, класичної музики, літератури. А слово «культурний» асоціюється у нас з чоловіком грамотним, вихованим, що володіє хорошими манерами. Однак немає жодного сумніву, що науково-технічний прогрес згубно позначається на розвитку культури. Підтвердження тому - слова Освальда Шпенглера: «Цивілізація виникає там, де вмирає культура». Висновок напрошується сам собою: слід докласти неймовірних зусиль, щоб примирити ці два потужних «двигуна» людського розвитку.

Ми сердечно вітаємо всіх зі святом 15 квітня, з нагоди Міжнародного дня культури!

Автор: Пономаренко Надія
Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на жіночий сайт www.inmoment.ru обов'язкова!

Теги: Міжнародний день культури , свято 15 квітня

Іншими словами, відповісти на банальний, здавалося б, але на перевірку, - досить складне питання: «Що таке культура?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация