Міжнародний комерційний арбітраж: Зб. статей (Упорядник і відповідальний редактор

МІЖНАРОДНИЙ ТРЕТЕЙСЬКИЙ СУД
«IUS»

МІЖНАРОДНИЙ КОМЕРЦІЙНИЙ

АРБІТРАЖ

І ПИТАННЯ ПРИВАТНОГО ПРАВА

Збірник статей

Москва 2015

Це видання містить науково-практичні статті відомих юристів, суддів і фахівців ряду провідних арбітражів з Російської Федерації та Республіки Казахстан. Статті присвячені теорії і практиці міжнародного арбітражного і третейського розгляду, а також окремих актуальних питань приватного права і цивільного законодавства.

Збірник присвячений 75-річчю голови Міжнародного третейського суду «IUS» Грешнікова Петра Яковича і є складовою частиною проекту Міжнародного третейського суду «IUS», видавництва «Статут» і журналу «Третейський суд».

Книга адресована юристам-практикам, суддям, арбітрам, підприємцям, викладачам і студентам юридичних вузів.

© Автори: Вилкова Н.Г., Грішників І.П.,

Грішників П.Я., Ільясова К.М., Мороз С.П. ,, Севастьянов Г.В.,

Сергєєв А.П., Скворцов О.Ю. Сулейменов М.К. та інші, 2015

© Грішників І.П., передмова, складання, 2015

© Міжнародний третейський суд «IUS», регламент, 2015

ЗМІСТ

Передмова

I. Питання реформи третейського розгляду

Грішників І.П. Обхід права і здорового глузду - як основні засади законодавства в області третейського розгляду в Росії

Севастьянов Г.В. Третейська реформа в Росії: хронологія основних подій і специфіка змісту

Сергєєв А.П., Терещенко Т.О. До питання про роль міжнародного арбітражного розгляду і властивості преюдициальности рішень міжнародного комерційного арбітражу

Скворцов О.Ю. Про інвестиційний арбітраж Євразійського економічного союзу

II. Міжнародний комерційний арбітраж і третейський суд: теорія і практика.

Грішників К.В. Порядок укладення арбітражної угоди

Жайлін Г.А. Про дію колізійних норм в міжнародному приватному праві Республіки Казахстан

Жусупов А.А. Про деякі питання вдосконалення законодавства про третейські суди і арбітражах

Касенова А.Ж. Проблеми правового регулювання перегляду рішень третейського суду за нововиявленими обставинами в Республіці Казахстан

Клімкін С.І. Нетипові суперечки в практиці казахстанських арбітражних і третейських судів

Невільнице С.А. Німецька юрисдикція: чому ми не звертаємося в близьку нам юрисдикцію країни континентальної системи права?

Сулейменов М.К., Дуйсенова А.Є. Компетенція третейських судів та міжнародних арбітражів по законодавству Республіки Казахстан

III. Актуальні питання приватного права.

Вилкова Н.Г. Право власності в міжнародному приватному праві Російської Федерації

Ільясова К.М. Актуальні питання реформування законодавства Республіки Казахстан про надра та надрокористування

Мороз С.П. Про проект Підприємницького кодексу Республіки Казахстан

Нестерова Е.В. Проблеми нормативного закріплення незначних і оспорімих угод в законодавстві Республіки Казахстан

Сергєєв А.П. Обмеження виключних прав за законодавством Російської Федерації: в пошуках розумного балансу інтересів

додатки

1. Грішників П.Я. Літопис Міжнародного третейського суду «IUS»

2. Грішників П.Я., Есенжулова К.Т. Огляд практики Казахстанського арбітражного інституту Міжнародного третейського суду «IUS» за період з 2012 по 2014 роки

3. Регламент Міжнародного Третейського Суду «IUS» (Перша редакція регламенту була прийнята 3 листопада 1992 року, справжня редакція наводиться за станом на 1 лютого 2015 року)

Передмова

Справжній ювілейний збірник присвячений голові Міжнародного третейського суду «IUS» Грешнікову Петру Яковичу.

Петро Якович - Людина, якого зустрівши лише раз, навіть мигцем, Ви запам'ятаєте на все життя. Яскрава і неординарна особистість, потужна енергетика якої притягує і заворожує навколишніх людей на протязі ось вже 75 років, близько півстоліття з них віддано служінню Феміді і 25 років пройдено разом з колегами, створюючи і розвиваючи в Казахстані і Росії інститути альтернативного вирішення спорів, беручи участь у формуванні правової бази третейського розгляду.

Свою професійну діяльність Петро Якович почав в якості експерта в далекі 1960-ті роки в бюро судово-бухгалтерської експертизи, відділ був згодом перетворено в казахстанське підрозділ Всесоюзного науково-дослідного інституту судових експертиз МЮ СРСР. В інституті Петро Якович пройшов шлях від рядового співробітника до начальника відділу, його експертні висновки по резонансних справах не раз лягали в основу судових рішень, судів різних інстанцій, наводилися в приклад в оглядах, інформаційних листах Верховного Суду СРСР, постановах Пленуму ВР СРСР. У 1970-1980-і роки Петро Якович викладав в спеціалізованому всесоюзному інституті підвищення кваліфікації працівників юстиції. Після захисту в 1981 році в Москві в ВНІІСЕ МЮ СРСР дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук і отримання звання доцента, Петро Якович присвячує своє життя науково-педагогічної діяльності, викладає на юридичному факультеті Казахського державного університету, довгий час очолює підготовчий факультет університету.

Вагомим внеском в розвиток юридичної освіти в Казахстані стало установа Петром Яковичем разом з Юрієм Григоровичем Басина, Олексієм Івановичем Худякова, Майданом Кунтуаровічем Сулейменова, Анатолієм Григоровичем Діденком, Анатолієм Олексійовичем Матюхіним та іншими в 1992 році першого приватного навчального закладу: «Вищої школи права», пізніше отримала ім'я - «Еділет», в даний час вища школа права структурно входить до Громадської університет «Каспійський».

Трохи раніше в тому ж 1992 році, практично паралельно з Вищою школою права ми спільно з Петром Яковичем заснували третейський суд «IUS», який згодом став міжнародним арбітражем.

Безумовно, в сучасному світі комерційний арбітраж є одним з основних способів вирішення спорів, розбіжностей і конфліктів, що виникають переважно з договірних та інших цивільно-правових відносин. Арбітражним центром, що нагромадили значний досвід у сфері вирішення економічних суперечок, є Міжнародний третейський суд «IUS». Суд складається з російського і казахстанського арбітражних інститутів. За час роботи Міжнародний третейський суд «IUS» розглянув понад 1000 суперечок, сторонами в яких, поряд з російськими та казахськими юридичними і фізичними особами виступали підприємці з 30 країн світу, в тому числі інвестори з країн СНД, Європейського Союзу, Канади, Китаю, США , Туреччини, Південної Кореї. В економіці і в сфері третейського розгляду періодично бувають різні часи, хоча питання: чи бувають часи простими? - скоріше філософський. Але в будь-яких обставинах майже чверть століття Міжнародний третейський суд «IUS» залишається надійним партнером, на форумі, здатним допомогти в складній ситуації, об'єктивно, професійно і швидко вирішити суперечку.

Це видання об'єднує лише малу дещицю статей відомих вчених-цивілістів, практиків з числа арбітрів Міжнародного третейського суду «IUS». Збірник виходить в непростий пореформений час, коли в Росії в черговий раз в її історії вирішили щось зруйнувати, на цей раз, в основному, інститут внутрішніх третейських судів (domestic arbitration). Знову ламаються списи на предмет того, як і в яких умовах має існувати інститут третейського розгляду. У зв'язку з цим, представляється необхідним і правомірним представити на суд читача розбір положень законопроектів російських федеральних законів «Про арбітраж (третейський розгляд) в Російській Федерації» і «Про внесення змін до окремих законодавчих актів Російської Федерації у зв'язку з прийняттям Федерального закону« Про арбітраж ( третейський розгляд) в Російській Федерації », а також аналіз загальної ситуації із засобами ADR в Росії. Перший розділ збірника містить статтю про нове явище в світі арбітражного розгляду - про інвестиційний арбітраж Євразійського економічного союзу, а також матеріал про ідею і властивості преюдициальности рішень міжнародного комерційного арбітражу.

Другий розділ видання цілком присвячений розвитку інституту міжнародного комерційного арбітражу та третейського суду в Казахстані.

Третя частина збірки включає статті з окремих актуальних питань приватного права Російської Федерації та Республіки Казахстан.

З практикою роботи Міжнародного третейського суду «IUS» і Регламентом суду читач може ознайомитися, розкривши видання на сторінках додатків.

Дана книга продовжує серію публікацій з питань теорії і практики арбітражного розгляду і актуальних проблем приватного права, яка виходила Міжнародним третейським судом «IUS» і партнерами з 1999 року. Перші дві збірки і коментар законодавства про третейський розгляд, вийшли в Казахстані в 1999, 2002 і 2009 роках. Цей збірник - складова частина проекту Міжнародного третейського суду «IUS», видавництва «Статут» і журналу «Третейський суд». Дякую своїх колег, керівництво і співробітників видавництва «Статут», за неоціненну допомогу в роботі над даним збірником.

Книга адресована законодавцю, суддям, арбітрам, юристам-практикам, підприємцям, викладачам і студентам юридичних вузів, а також всім хто цікавиться проблематикою арбітражного розгляду і приватного права.

Відп. редактор

Ігор Петрович Грішників

Джерело, інтернет-ресурс: Грішників І.П.

Німецька юрисдикція: чому ми не звертаємося в близьку нам юрисдикцію країни континентальної системи права?
В економіці і в сфері третейського розгляду періодично бувають різні часи, хоча питання: чи бувають часи простими?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация