Млин міфів: хто придумав Америку?

  1. Млин міфів: хто придумав Америку? Звідки взялося слово "Америка", яке служить назвою для двох материків?...
  2. Млин міфів: хто придумав Америку?

Млин міфів: хто придумав Америку?

Звідки взялося слово "Америка", яке служить назвою для двох материків? Відповідно до загальноприйнятої версії, воно походить від імені картографа Амеріго Веспуччі, який сформував перші карти південній частині Нового Світу. Однак, швидше за все, це не так. Справа в тому, що вперше цю землю назвав Америкою Джон Кабот, який не був знайомий з Веспуччі.

Справа в тому, що вперше цю землю назвав Америкою Джон Кабот, який не був знайомий з Веспуччі

Сьогодні кожен школяр знає, що Америку відкрив Христофор Колумб. І тим не менше, мало хто з цих знаючих школярів (і не школярів, втім, теж), замислюється над абсурдністю цієї фрази. Ну, скажіть, будь ласка, як Колумб міг в 1492 році відкрити цю саму Америку, якщо саме слово "Америка" з'явилося на географічних картах не раніше 1498 роки? До речі, сам великий мореплавець називав відкриті ним землі як завгодно, але тільки не Америкою.

До речі, звідки взагалі з'явилося це слово - Америка? І чому його використовували для назви недавно відкритого континенту? Про це і піде мова в даній статті. Слід зауважити: нам знову доведеться займатися викриттям чергового міфу.

Вважається, що новий континент (а точніше, цілих два), були названі в честь великого флорентійського мандрівника, астронома і картографа Амеріго Веспуччі. Цей вчений, який перебував на службі спочатку у іспанського, а потім і у португальського монархів зробив в якості штурмана три подорожі до берегів землі, яку згодом назвуть Південною Америкою - в 1499, 1501 і в 1503 роках. У цих мандрах їм було складено кілька карт нової території, проте їх оригінали не збереглися. Правда, в подальшому з них були зроблені копії, на яких невідомий континент названий ніякий не Америкою, а "Новим світом" (Terra Nova).

Читайте також: "Терра Нову" згубила некомпетентність

Отже, як бачите, сам Веспуччі досліджені їм землі Америкою зовсім не називав (та й, погодьтеся, це було б нескромно з його боку). Немає жодної згадки про цю назву і в його листах - єдиних документах, які збереглися з спадщини великого мореплавця (як з'ясували вчені вже в наш час, то, що довго вважалося колійним щоденником Веспуччі, на самому ділі вийшло з-під пера іншу людину, можливо - його супутника).

Вперше ж на карті слово "Америка" з'явилося в 1507 році, на ілюстрації до так званого "Третього подорожі до Нового Світу" (автором якого якраз довгий час помилково вважали самого Веспуччі), яке випустив німецький любитель картографії, а також видавець і книгопродавець Мартін Вальдзеємюллера (або Вальтцемюллер - як пишуть його прізвище деякі історики)

Вперше ж на карті слово Америка з'явилося в 1507 році, на ілюстрації до так званого Третього подорожі до Нового Світу (автором якого якраз довгий час помилково вважали самого Веспуччі), яке випустив німецький любитель картографії, а також видавець і книгопродавець Мартін Вальдзеємюллера (або Вальтцемюллер - як пишуть його прізвище деякі історики)

На цій ілюстрації зображені (правда, вельми схематично) обидві Америки - Північна і Південна. Але, що найцікавіше, південний континент названий так само, як і його іменував Веспуччі - Terra Nova. А ось поруч з північним в дужках вказано іншу назву - Ameriqosland, тобто "земля Америка". У коментарях герр Вальдзеємюллера вказав, що, можливо, ця назва була дано континенту в честь заслуг Амеріго Веспуччі, який багато потрудився, складаючи його карту. Однак про те, хто і за яких обставин дав цю назву, поважний видавець не повідомив нічого.

Відразу видно, що версія Мартіна Вальдзеємюллера містить, принаймні, два слабких місця. По-перше, абсолютно незрозуміло, чому невідомий шанувальник Веспуччі назвав на честь нього північний континент, який флорентійський учений в очі не бачив (він ніколи там не бував). А ось південний шматок заокеанської суші, досліджений цим вченим досить ретельно, чомусь зберіг своє початкове назва. Чи не логічніше було підписати материки по-іншому?

По-друге, за традицією того часу, нові землі ніколи не називали по імені першовідкривача або первоопісателя. Завжди тільки на прізвище або по титулу. Звичайно ж, імена використовувалися в географічній номенклатурі - наприклад, імена святих, міфологічних персонажів або царюючих осіб. Однак Амеріго Веспуччі не був жодним з перерахованих вище персонажів. Тому було б правильніше назвати на честь нього континент "Веспуччі" або "Веспуччіландом", але ніяк вже не «Америкою".

Отже, як бачите, версія гера Вальдзеємюллера не витримує ніякої критики. У той же час для того, щоб розібратися, звідки взялася назва "Америка", слід дозволити іншу загадку - а звідки в книзі, виданій німецьким видавцем, взагалі могла з'явитися карта північного континенту. Вона явно не могла бути копією іспанських або португальських карт - хоча б тому, що моряки цих країн так далеко на північ в ті часи не запливали. Та й сухопутні мандрівники з Іспанії побували там куди пізніше.

Та й сухопутні мандрівники з Іспанії побували там куди пізніше

Судячи з усього, оригінал цієї карти в ті часи міг скласти тільки одна людина - Джон Кабота, який в 1497 і 1498годах доплив до узбережжя землі, пізніше названої Північною Америкою. Хоча насправді цього мореплавця звали Джованні Кабото (він, як і Колумб, був родом з Генуї). Однак його подорожі були здійснені під англійським прапором, і тому в історію географічних відкриттів ця людина ввійшла як Джон Кабот.

Власне кажучи, як і Христофор Колумб, Джон Кабот ніякої Америки не відкривав і навіть не збирався - метою його подорожі була розвідка нових рибних промислів в Північній Атлантиці. Однак, якщо вже відкрив щось нове, так будь добр скласти карту і докладний опис, а то не повірять. Що мореплавець і зробив.

Правда, оригінал цієї карти знову-таки не зберігся, однак в звіті Кабота про свої подорожі, представлених англійської монарху Генріху VII Тюдор (саме він в 1496 році вручив Джону Каботу документ, в якому дав йому право плисти під англійським прапором і оголошувати всі відкриття володіннями англійської корони), є згадки про те, що ця карта існувала і була представлена ​​королю.

Як бачите, припущення про те, що північний континент "Нового Світу" був скопійований Вальдзеємюллера саме з цього документа, цілком логічно. Також резонно припустити, що і назва "земля Америка" потрапила на ілюстрацію звідти ж. Але хто ж в такому випадку був цей загадковий Америк? Невже матрос, який першим побачив таємничі берега? Насправді ні. Такою була прізвище людини, який дав грошей на експедицію Джона Кабота.

Хоч Генріх VII і дав генуезькому мореплавцю добро на подорож, проте грошима не забезпечив - цей монарх, як випливає з усіх історичних хронік, був вельми скупий. Засобами ж Каботу допоміг його знайомий, багатий купець і начальник королівської митниці міста Брістоля Річард Америк - він виділив не тільки гроші, але і матеріали на будівництво суден. До речі, в тому ж самому звіті Америк фігурує як головний скарбник експедиції. Так що не дивно, що Кабот, в подяку за допомогу, назвав нові землі не в честь скупердяя Генріха, а в честь щедрого спонсора.

До речі, цьому є і документальне підтвердження. В Брістольському архіві за той рік зберігся запис: "У день Іоанна Хрестителя країна Америка була відкрита купцем з Брістоля. Корабель називається" Метью ", і це те, що сталося". До речі, це єдиний офіційний документ, що зберігся до наших днів, який підтверджує відкриття Джона Кабота. А ім'ям "Метью" був названий той самий корабель, для побудови якого Річард Америк виділили колоди і дошки.

І хоча в цьому записі ні слова не говориться про те, що нові землі Кабот назвав на честь свого друга і спонсора, однак, за логікою речей, саме так і повинно було бути. Адже інших людей з такою незвичайною прізвищем, згідно з документами, Кабот не знав. Тому припущення про те, що континент був названий саме на честь Річарда Америка, виглядає досить логічним.

А, до речі, яке походження такої незвичайної прізвища? Насправді "Америк", скоріше, є не прізвищем, а по батькові (яке згодом стало прізвищем). І писалося це батькові початково дещо по-іншому - "ам Меррик", що означає всього-на-всього "син Мерріка". Тобто ім'я начальника королівської митниці і одного Джона Кабота в перекладі на російську мову означає ні що інше, як "Річард, син Мерріка".

Справа в тому, що Річард Америк був уродженцем Уельсу, тобто валлійцем. А у цих нащадків древніх кельтських племен було прийнято приєднувати до особистого імені ім'я або прізвисько свого батька через приставку "ап" (так само, як шотландці роблять це через приставку "мак" - таким чином, Пол Маккартні означає всього лише "Пол, син Картні "). Однак у деяких валлійських кланів ця приставка звучала як "ам". Судячи з усього, Річард Америк якраз відбувався з подібного клану.

Читайте також: Загиблі з судна, про який писали фантасти

Слід зауважити, що подібну версію походження назви "Америка" в даний час поділяють далеко не всі історики. Перешкодою, як і в випадку з альтернативною версією, є відсутність прямого свідоцтва - карти Кабота, де материк позначений під цією назвою. Але навряд чи коли-небудь вченим вдасться знайти її - швидше за все, вона загинула разом з кораблем Кабота під час другої подорожі до берегів нового континенту в 1498 році. Копія ж, представлена ​​Генріху VII, була загублена при його сина Генріха VIII, який, як ми пам'ятаємо, - великий любитель жінок, а не географічних відкриттів ...

Читайте інші статті з серії "Млин міфів"

Читайте найцікавіше в рубриці " Наука і техніка "

Млин міфів: хто придумав Америку?

Звідки взялося слово "Америка", яке служить назвою для двох материків? Відповідно до загальноприйнятої версії, воно походить від імені картографа Амеріго Веспуччі, який сформував перші карти південній частині Нового Світу. Однак, швидше за все, це не так. Справа в тому, що вперше цю землю назвав Америкою Джон Кабот, який не був знайомий з Веспуччі.

Справа в тому, що вперше цю землю назвав Америкою Джон Кабот, який не був знайомий з Веспуччі

Сьогодні кожен школяр знає, що Америку відкрив Христофор Колумб. І тим не менше, мало хто з цих знаючих школярів (і не школярів, втім, теж), замислюється над абсурдністю цієї фрази. Ну, скажіть, будь ласка, як Колумб міг в 1492 році відкрити цю саму Америку, якщо саме слово "Америка" з'явилося на географічних картах не раніше 1498 роки? До речі, сам великий мореплавець називав відкриті ним землі як завгодно, але тільки не Америкою.

До речі, звідки взагалі з'явилося це слово - Америка? І чому його використовували для назви недавно відкритого континенту? Про це і піде мова в даній статті. Слід зауважити: нам знову доведеться займатися викриттям чергового міфу.

Вважається, що новий континент (а точніше, цілих два), були названі в честь великого флорентійського мандрівника, астронома і картографа Амеріго Веспуччі. Цей вчений, який перебував на службі спочатку у іспанського, а потім і у португальського монархів зробив в якості штурмана три подорожі до берегів землі, яку згодом назвуть Південною Америкою - в 1499, 1501 і в 1503 роках. У цих мандрах їм було складено кілька карт нової території, проте їх оригінали не збереглися. Правда, в подальшому з них були зроблені копії, на яких невідомий континент названий ніякий не Америкою, а "Новим світом" (Terra Nova).

Читайте також: "Терра Нову" згубила некомпетентність

Отже, як бачите, сам Веспуччі досліджені їм землі Америкою зовсім не називав (та й, погодьтеся, це було б нескромно з його боку). Немає жодної згадки про цю назву і в його листах - єдиних документах, які збереглися з спадщини великого мореплавця (як з'ясували вчені вже в наш час, то, що довго вважалося колійним щоденником Веспуччі, на самому ділі вийшло з-під пера іншу людину, можливо - його супутника).

Вперше ж на карті слово "Америка" з'явилося в 1507 році, на ілюстрації до так званого "Третього подорожі до Нового Світу" (автором якого якраз довгий час помилково вважали самого Веспуччі), яке випустив німецький любитель картографії, а також видавець і книгопродавець Мартін Вальдзеємюллера (або Вальтцемюллер - як пишуть його прізвище деякі історики)

Вперше ж на карті слово Америка з'явилося в 1507 році, на ілюстрації до так званого Третього подорожі до Нового Світу (автором якого якраз довгий час помилково вважали самого Веспуччі), яке випустив німецький любитель картографії, а також видавець і книгопродавець Мартін Вальдзеємюллера (або Вальтцемюллер - як пишуть його прізвище деякі історики)

На цій ілюстрації зображені (правда, вельми схематично) обидві Америки - Північна і Південна. Але, що найцікавіше, південний континент названий так само, як і його іменував Веспуччі - Terra Nova. А ось поруч з північним в дужках вказано іншу назву - Ameriqosland, тобто "земля Америка". У коментарях герр Вальдзеємюллера вказав, що, можливо, ця назва була дано континенту в честь заслуг Амеріго Веспуччі, який багато потрудився, складаючи його карту. Однак про те, хто і за яких обставин дав цю назву, поважний видавець не повідомив нічого.

Відразу видно, що версія Мартіна Вальдзеємюллера містить, принаймні, два слабких місця. По-перше, абсолютно незрозуміло, чому невідомий шанувальник Веспуччі назвав на честь нього північний континент, який флорентійський учений в очі не бачив (він ніколи там не бував). А ось південний шматок заокеанської суші, досліджений цим вченим досить ретельно, чомусь зберіг своє початкове назва. Чи не логічніше було підписати материки по-іншому?

По-друге, за традицією того часу, нові землі ніколи не називали по імені першовідкривача або первоопісателя. Завжди тільки на прізвище або по титулу. Звичайно ж, імена використовувалися в географічній номенклатурі - наприклад, імена святих, міфологічних персонажів або царюючих осіб. Однак Амеріго Веспуччі не був жодним з перерахованих вище персонажів. Тому було б правильніше назвати на честь нього континент "Веспуччі" або "Веспуччіландом", але ніяк вже не «Америкою".

Отже, як бачите, версія гера Вальдзеємюллера не витримує ніякої критики. У той же час для того, щоб розібратися, звідки взялася назва "Америка", слід дозволити іншу загадку - а звідки в книзі, виданій німецьким видавцем, взагалі могла з'явитися карта північного континенту. Вона явно не могла бути копією іспанських або португальських карт - хоча б тому, що моряки цих країн так далеко на північ в ті часи не запливали. Та й сухопутні мандрівники з Іспанії побували там куди пізніше.

Та й сухопутні мандрівники з Іспанії побували там куди пізніше

Судячи з усього, оригінал цієї карти в ті часи міг скласти тільки одна людина - Джон Кабота, який в 1497 і 1498годах доплив до узбережжя землі, пізніше названої Північною Америкою. Хоча насправді цього мореплавця звали Джованні Кабото (він, як і Колумб, був родом з Генуї). Однак його подорожі були здійснені під англійським прапором, і тому в історію географічних відкриттів ця людина ввійшла як Джон Кабот.

Власне кажучи, як і Христофор Колумб, Джон Кабот ніякої Америки не відкривав і навіть не збирався - метою його подорожі була розвідка нових рибних промислів в Північній Атлантиці. Однак, якщо вже відкрив щось нове, так будь добр скласти карту і докладний опис, а то не повірять. Що мореплавець і зробив.

Правда, оригінал цієї карти знову-таки не зберігся, однак в звіті Кабота про свої подорожі, представлених англійської монарху Генріху VII Тюдор (саме він в 1496 році вручив Джону Каботу документ, в якому дав йому право плисти під англійським прапором і оголошувати всі відкриття володіннями англійської корони), є згадки про те, що ця карта існувала і була представлена ​​королю.

Як бачите, припущення про те, що північний континент "Нового Світу" був скопійований Вальдзеємюллера саме з цього документа, цілком логічно. Також резонно припустити, що і назва "земля Америка" потрапила на ілюстрацію звідти ж. Але хто ж в такому випадку був цей загадковий Америк? Невже матрос, який першим побачив таємничі берега? Насправді ні. Такою була прізвище людини, який дав грошей на експедицію Джона Кабота.

Хоч Генріх VII і дав генуезькому мореплавцю добро на подорож, проте грошима не забезпечив - цей монарх, як випливає з усіх історичних хронік, був вельми скупий. Засобами ж Каботу допоміг його знайомий, багатий купець і начальник королівської митниці міста Брістоля Річард Америк - він виділив не тільки гроші, але і матеріали на будівництво суден. До речі, в тому ж самому звіті Америк фігурує як головний скарбник експедиції. Так що не дивно, що Кабот, в подяку за допомогу, назвав нові землі не в честь скупердяя Генріха, а в честь щедрого спонсора.

До речі, цьому є і документальне підтвердження. В Брістольському архіві за той рік зберігся запис: "У день Іоанна Хрестителя країна Америка була відкрита купцем з Брістоля. Корабель називається" Метью ", і це те, що сталося". До речі, це єдиний офіційний документ, що зберігся до наших днів, який підтверджує відкриття Джона Кабота. А ім'ям "Метью" був названий той самий корабель, для побудови якого Річард Америк виділили колоди і дошки.

І хоча в цьому записі ні слова не говориться про те, що нові землі Кабот назвав на честь свого друга і спонсора, однак, за логікою речей, саме так і повинно було бути. Адже інших людей з такою незвичайною прізвищем, згідно з документами, Кабот не знав. Тому припущення про те, що континент був названий саме на честь Річарда Америка, виглядає досить логічним.

А, до речі, яке походження такої незвичайної прізвища? Насправді "Америк", скоріше, є не прізвищем, а по батькові (яке згодом стало прізвищем). І писалося це батькові початково дещо по-іншому - "ам Меррик", що означає всього-на-всього "син Мерріка". Тобто ім'я начальника королівської митниці і одного Джона Кабота в перекладі на російську мову означає ні що інше, як "Річард, син Мерріка".

Справа в тому, що Річард Америк був уродженцем Уельсу, тобто валлійцем. А у цих нащадків древніх кельтських племен було прийнято приєднувати до особистого імені ім'я або прізвисько свого батька через приставку "ап" (так само, як шотландці роблять це через приставку "мак" - таким чином, Пол Маккартні означає всього лише "Пол, син Картні "). Однак у деяких валлійських кланів ця приставка звучала як "ам". Судячи з усього, Річард Америк якраз відбувався з подібного клану.

Читайте також: Загиблі з судна, про який писали фантасти

Слід зауважити, що подібну версію походження назви "Америка" в даний час поділяють далеко не всі історики. Перешкодою, як і в випадку з альтернативною версією, є відсутність прямого свідоцтва - карти Кабота, де материк позначений під цією назвою. Але навряд чи коли-небудь вченим вдасться знайти її - швидше за все, вона загинула разом з кораблем Кабота під час другої подорожі до берегів нового континенту в 1498 році. Копія ж, представлена ​​Генріху VII, була загублена при його сина Генріха VIII, який, як ми пам'ятаємо, - великий любитель жінок, а не географічних відкриттів ...

Читайте інші статті з серії "Млин міфів"

Читайте найцікавіше в рубриці " Наука і техніка "

Млин міфів: хто придумав Америку?

Звідки взялося слово "Америка", яке служить назвою для двох материків? Відповідно до загальноприйнятої версії, воно походить від імені картографа Амеріго Веспуччі, який сформував перші карти південній частині Нового Світу. Однак, швидше за все, це не так. Справа в тому, що вперше цю землю назвав Америкою Джон Кабот, який не був знайомий з Веспуччі.

Справа в тому, що вперше цю землю назвав Америкою Джон Кабот, який не був знайомий з Веспуччі

Сьогодні кожен школяр знає, що Америку відкрив Христофор Колумб. І тим не менше, мало хто з цих знаючих школярів (і не школярів, втім, теж), замислюється над абсурдністю цієї фрази. Ну, скажіть, будь ласка, як Колумб міг в 1492 році відкрити цю саму Америку, якщо саме слово "Америка" з'явилося на географічних картах не раніше 1498 роки? До речі, сам великий мореплавець називав відкриті ним землі як завгодно, але тільки не Америкою.

До речі, звідки взагалі з'явилося це слово - Америка? І чому його використовували для назви недавно відкритого континенту? Про це і піде мова в даній статті. Слід зауважити: нам знову доведеться займатися викриттям чергового міфу.

Вважається, що новий континент (а точніше, цілих два), були названі в честь великого флорентійського мандрівника, астронома і картографа Амеріго Веспуччі. Цей вчений, який перебував на службі спочатку у іспанського, а потім і у португальського монархів зробив в якості штурмана три подорожі до берегів землі, яку згодом назвуть Південною Америкою - в 1499, 1501 і в 1503 роках. У цих мандрах їм було складено кілька карт нової території, проте їх оригінали не збереглися. Правда, в подальшому з них були зроблені копії, на яких невідомий континент названий ніякий не Америкою, а "Новим світом" (Terra Nova).

Читайте також: "Терра Нову" згубила некомпетентність

Отже, як бачите, сам Веспуччі досліджені їм землі Америкою зовсім не називав (та й, погодьтеся, це було б нескромно з його боку). Немає жодної згадки про цю назву і в його листах - єдиних документах, які збереглися з спадщини великого мореплавця (як з'ясували вчені вже в наш час, то, що довго вважалося колійним щоденником Веспуччі, на самому ділі вийшло з-під пера іншу людину, можливо - його супутника).

Вперше ж на карті слово "Америка" з'явилося в 1507 році, на ілюстрації до так званого "Третього подорожі до Нового Світу" (автором якого якраз довгий час помилково вважали самого Веспуччі), яке випустив німецький любитель картографії, а також видавець і книгопродавець Мартін Вальдзеємюллера (або Вальтцемюллер - як пишуть його прізвище деякі історики)

Вперше ж на карті слово Америка з'явилося в 1507 році, на ілюстрації до так званого Третього подорожі до Нового Світу (автором якого якраз довгий час помилково вважали самого Веспуччі), яке випустив німецький любитель картографії, а також видавець і книгопродавець Мартін Вальдзеємюллера (або Вальтцемюллер - як пишуть його прізвище деякі історики)

На цій ілюстрації зображені (правда, вельми схематично) обидві Америки - Північна і Південна. Але, що найцікавіше, південний континент названий так само, як і його іменував Веспуччі - Terra Nova. А ось поруч з північним в дужках вказано іншу назву - Ameriqosland, тобто "земля Америка". У коментарях герр Вальдзеємюллера вказав, що, можливо, ця назва була дано континенту в честь заслуг Амеріго Веспуччі, який багато потрудився, складаючи його карту. Однак про те, хто і за яких обставин дав цю назву, поважний видавець не повідомив нічого.

Відразу видно, що версія Мартіна Вальдзеємюллера містить, принаймні, два слабких місця. По-перше, абсолютно незрозуміло, чому невідомий шанувальник Веспуччі назвав на честь нього північний континент, який флорентійський учений в очі не бачив (він ніколи там не бував). А ось південний шматок заокеанської суші, досліджений цим вченим досить ретельно, чомусь зберіг своє початкове назва. Чи не логічніше було підписати материки по-іншому?

По-друге, за традицією того часу, нові землі ніколи не називали по імені першовідкривача або первоопісателя. Завжди тільки на прізвище або по титулу. Звичайно ж, імена використовувалися в географічній номенклатурі - наприклад, імена святих, міфологічних персонажів або царюючих осіб. Однак Амеріго Веспуччі не був жодним з перерахованих вище персонажів. Тому було б правильніше назвати на честь нього континент "Веспуччі" або "Веспуччіландом", але ніяк вже не «Америкою".

Отже, як бачите, версія гера Вальдзеємюллера не витримує ніякої критики. У той же час для того, щоб розібратися, звідки взялася назва "Америка", слід дозволити іншу загадку - а звідки в книзі, виданій німецьким видавцем, взагалі могла з'явитися карта північного континенту. Вона явно не могла бути копією іспанських або португальських карт - хоча б тому, що моряки цих країн так далеко на північ в ті часи не запливали. Та й сухопутні мандрівники з Іспанії побували там куди пізніше.

Та й сухопутні мандрівники з Іспанії побували там куди пізніше

Судячи з усього, оригінал цієї карти в ті часи міг скласти тільки одна людина - Джон Кабота, який в 1497 і 1498годах доплив до узбережжя землі, пізніше названої Північною Америкою. Хоча насправді цього мореплавця звали Джованні Кабото (він, як і Колумб, був родом з Генуї). Однак його подорожі були здійснені під англійським прапором, і тому в історію географічних відкриттів ця людина ввійшла як Джон Кабот.

Власне кажучи, як і Христофор Колумб, Джон Кабот ніякої Америки не відкривав і навіть не збирався - метою його подорожі була розвідка нових рибних промислів в Північній Атлантиці. Однак, якщо вже відкрив щось нове, так будь добр скласти карту і докладний опис, а то не повірять. Що мореплавець і зробив.

Правда, оригінал цієї карти знову-таки не зберігся, однак в звіті Кабота про свої подорожі, представлених англійської монарху Генріху VII Тюдор (саме він в 1496 році вручив Джону Каботу документ, в якому дав йому право плисти під англійським прапором і оголошувати всі відкриття володіннями англійської корони), є згадки про те, що ця карта існувала і була представлена ​​королю.

Як бачите, припущення про те, що північний континент "Нового Світу" був скопійований Вальдзеємюллера саме з цього документа, цілком логічно. Також резонно припустити, що і назва "земля Америка" потрапила на ілюстрацію звідти ж. Але хто ж в такому випадку був цей загадковий Америк? Невже матрос, який першим побачив таємничі берега? Насправді ні. Такою була прізвище людини, який дав грошей на експедицію Джона Кабота.

Хоч Генріх VII і дав генуезькому мореплавцю добро на подорож, проте грошима не забезпечив - цей монарх, як випливає з усіх історичних хронік, був вельми скупий. Засобами ж Каботу допоміг його знайомий, багатий купець і начальник королівської митниці міста Брістоля Річард Америк - він виділив не тільки гроші, але і матеріали на будівництво суден. До речі, в тому ж самому звіті Америк фігурує як головний скарбник експедиції. Так що не дивно, що Кабот, в подяку за допомогу, назвав нові землі не в честь скупердяя Генріха, а в честь щедрого спонсора.

До речі, цьому є і документальне підтвердження. В Брістольському архіві за той рік зберігся запис: "У день Іоанна Хрестителя країна Америка була відкрита купцем з Брістоля. Корабель називається" Метью ", і це те, що сталося". До речі, це єдиний офіційний документ, що зберігся до наших днів, який підтверджує відкриття Джона Кабота. А ім'ям "Метью" був названий той самий корабель, для побудови якого Річард Америк виділили колоди і дошки.

І хоча в цьому записі ні слова не говориться про те, що нові землі Кабот назвав на честь свого друга і спонсора, однак, за логікою речей, саме так і повинно було бути. Адже інших людей з такою незвичайною прізвищем, згідно з документами, Кабот не знав. Тому припущення про те, що континент був названий саме на честь Річарда Америка, виглядає досить логічним.

А, до речі, яке походження такої незвичайної прізвища? Насправді "Америк", скоріше, є не прізвищем, а по батькові (яке згодом стало прізвищем). І писалося це батькові початково дещо по-іншому - "ам Меррик", що означає всього-на-всього "син Мерріка". Тобто ім'я начальника королівської митниці і одного Джона Кабота в перекладі на російську мову означає ні що інше, як "Річард, син Мерріка".

Справа в тому, що Річард Америк був уродженцем Уельсу, тобто валлійцем. А у цих нащадків древніх кельтських племен було прийнято приєднувати до особистого імені ім'я або прізвисько свого батька через приставку "ап" (так само, як шотландці роблять це через приставку "мак" - таким чином, Пол Маккартні означає всього лише "Пол, син Картні "). Однак у деяких валлійських кланів ця приставка звучала як "ам". Судячи з усього, Річард Америк якраз відбувався з подібного клану.

Читайте також: Загиблі з судна, про який писали фантасти

Слід зауважити, що подібну версію походження назви "Америка" в даний час поділяють далеко не всі історики. Перешкодою, як і в випадку з альтернативною версією, є відсутність прямого свідоцтва - карти Кабота, де материк позначений під цією назвою. Але навряд чи коли-небудь вченим вдасться знайти її - швидше за все, вона загинула разом з кораблем Кабота під час другої подорожі до берегів нового континенту в 1498 році. Копія ж, представлена ​​Генріху VII, була загублена при його сина Генріха VIII, який, як ми пам'ятаємо, - великий любитель жінок, а не географічних відкриттів ...

Читайте інші статті з серії "Млин міфів"

Читайте найцікавіше в рубриці " Наука і техніка "

Млин міфів: хто придумав Америку?
Звідки взялося слово "Америка", яке служить назвою для двох материків?
Млин міфів: хто придумав Америку?
Млин міфів: хто придумав Америку?
Звідки взялося слово "Америка", яке служить назвою для двох материків?
Ну, скажіть, будь ласка, як Колумб міг в 1492 році відкрити цю саму Америку, якщо саме слово "Америка" з'явилося на географічних картах не раніше 1498 роки?
До речі, звідки взагалі з'явилося це слово - Америка?
І чому його використовували для назви недавно відкритого континенту?
Чи не логічніше було підписати материки по-іншому?
Але хто ж в такому випадку був цей загадковий Америк?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация