Млин помилок: Бастилію не штурмувати

Всі випивають громадяни СРСР з почуттям, толком і розстановкою відзначали 18 березня - як значилося в тодішніх календарях, День Паризької Комуни. На зміну Союзу прийшло СНД, а тих, хто п'є "комунарів" змінили ті, хто став відзначати День взяття Бастилії. 6 липня 1880 року французька влада оголосила національним святом 14 липня - день взяття Бастилії в 1789 році. Цього літа день 14 липня - тепер не тільки свято для французького патріота, а й знаменна дата в календарі російського випиваки. Повсталі парижани так само взяли штурмом символ абсолютизму - Бастилію, як і російський пролетаріат атакував Зимовий палац в жовтні 1917-го. Обидва штурму - плід художнього вигадки. Всі випивають громадяни СРСР з почуттям, толком і розстановкою відзначали 18 березня - як значилося в тодішніх календарях, День Паризької Комуни

Взяття Бастилії. 1928 Генрі Пол Перро

Більшість європейських школярів з року в рік старанно заучивает, що повсталі народні маси штурмом взяли паризьку фортецю Бастилію. На сторінках підручників розміщені старовинні офорти та / або літографії, на яких повсталі натовпу йдуть на лютий напад ненависної цитаделі. Крім того, 863 парижанина офіційно визнані гідними звань "Учасник штурму Бастилії" і до смерті отримували почесні пенсії, що виплачуються з державного бюджету. З 1880 року День взяття Бастилії став національним святом Франції. Насправді, фортеця Бастилію не атакувати, а передали повсталому народові Франції.

14 липня 1789 року дещо тисяч парижан вирушили на демонстрацію до стін знаменитої в'язниці Бастилія, розташованої в самому центрі французької столиці. Демонстранти протестували проти можливої ​​спроби короля Людовика XVI знову взяти владу в свої руки і проти звільнення міністра фінансів Неккера - улюбленця столичної черні. Зі стін королівського узіліща, де нудилися особисті вороги монарха, почали палити з мушкетів і гармат. Незважаючи на великі втрати, народ кинувся на ненависний символ самодержавства і деспотизму.

Читайте також: Млин помилок: Ксерокс винайшли в СРСР

Будівництво фортеці Бастилія (Bastille) - перекладається з французької, як "маленький бастіон" - було закінчено в 1383 році. Вона призначалася для захисту східних воріт міста від англійських військ під час Столітньої війни. З часу правління Людовика XIII, а точніше, при кардинала Рішельє, Бастилія стає в'язницею для державних злочинців.

З часу правління Людовика XIII, а точніше, при кардинала Рішельє, Бастилія стає в'язницею для державних злочинців

Фото: AP

В готелі під маркою Бастилія в той час п'ятий вже рік жив "дідусь БДСМ" - відомий літератор маркіз де Сад. Перш нього (+1717 / 18-1726 роки) в цих стінах знаходилася інша гордість французької літератури - філософствує письменник Вольтер. Самий таємничий в'язень у всесвітній історії - знаменита Залізна маска - теж місцевий сиделец. XVIII століття - століття авантюристів, тому безрідний італійський шахрай, відомий як граф Каліостро, теж познайомився з місцевими тюремними щурами.

На думку німецького історика Герхарда Прауз, нерідко ув'язнені просили якомога довше тримати їх в цих затишних стінах. Охорону цим, у всіх відносинах безглуздим, панам становили пара десятків інвалідів. На момент, коли комендант Бастилії маркіз Бернар Делоне розпорядився опустити підйомний міст, в стінах королівської фортеці знаходилося всього сім в'язнів. Цікаво, що четверо з них виявилися фінансовими шахраями, п'ятий - розпусник, укладений в Бастилію за бажанням свого батька (віконт Де Солаж), шостий проходив у справі про замах на Людовика XV (хтось травень, просидів там близько 30 років - мабуть, єдиний, хто хоч якось тягнув на політичного злочинця), сьомий насолив однією з фавориток короля (граф Де Віт). Також цікаво, що за день до штурму з Бастилії в Шарантон був переведений ще один в'язень, той самий маркіз де Сад, про який вже згадувалося вище. Інакше 14 липня і він був би звільнений народом як "жертва королівської влади".

Уявіть собі, влітку навколо цього "готелю" бродить натовп, яка мріє лише про те, щоб заволодіти кількома старими гарматами. Так, забув сказати, гармати ці на той момент перебували не в самій "фортеці", сиріч "готелі", а в сусідньому сараї. Але напередодні комендант (менеджер готелю) фортеці на ім'я Делоне наказав перетягнути цей металобрухт в фортецю. І тут раптом з'явився натовп. Кращі люди з натовпу вимагають передати вогнепальну зброю повстанцям "патріотам". Комендант коливається. Він не віддає зброю повстанцям, але і не збирається використовувати його проти них. Дивна позиція. І хоча комендант міркує тверезо, інваліди вже пристойно сьорбнули винця - prodigua des boissons.

Описати облогу Бастилії не взявся сам "англійська Лев Толстой", письменник Томас Карлейль, який залишив прекрасно написану історію Французької революції. Він, звичайно ж, лукавив перед читачем і наражався на комплімент. Про це говорить його барвисте опис дня "штурму". Штурма, якого не було. Жоден з істориків цього не підтверджує. Немає і суперечать цьому твердженню документів.

Коли біля стін фортеці Бастилія починають свої ігрища піротехніки різного віку, інваліди в розпачі відповідають справжні вогнем. Кілька хлопчаків відкидають сабо (дерев'яні сандалі) і разом з ними свої душі. Мабуть, теж прийнявши на груди, відважні санкюлоти кидаються на штурм. Їм здалося, що перемир'я порушено якимись гадами. Штурмом вони беруть не саму фортецю, а столичну мерію. Який дурень, навіть сп'яну, буде штурмувати кам'яну фортецю ?!

Розгнівані натовпи підійшли до столичної ратуші і зажадали від уряду почати штурм Бастилії. "Обложені" вже самі не раді обставинам, що склалися і готові здати Бастилію депутатам, якщо у них є офіційні повноваження від уряду Парижа. Тут муза історії Кліо бере в рот води. За досі не зрозумілих причин депутати так і не дійшли до Бастилії. Одні з них стверджували, що в них стріляли. Інші - не злякалися, оскільки гармати фортеці палили тільки по мародерам. Дивно однак, оскільки зі стін фортеці Бастилія був проведений всього-на-всього один постріл. Кого він міг налякати? Через 200 років холостий постріл зробить крейсер "Аврора". Відлуння цього пострілу буде відгукуватися весь XX століття. Однак спочатку заголосила гармата Бастилії.

Комендант фортеці Делоне наказав викинути білий прапор, спочатку як сигнал для переговорів, а трохи пізніше як знак остаточної капітуляції. 92 ветерана-інваліда та 32 швейцарських гвардійця зібралися у дворі без зброї і о п'ятій годині пополудні мирно передали фортеця противнику. Представники повстанців пообіцяли всім обложеним безперешкодний вихід і гарантії безпеки. Умови здачі не були дотримані, але не зі злого наміру. У такі хвилини історію творить не розум, а природна стихія.

Натовп зім'яла як своїх, так і чужих. Мародери вбили добровільно роззброїтися захисників фортеці-в'язниці Бастилія і розграбували те, що зберігалося за її стінами. Біснується натовп пронесла вулицями революційного Парижа надіти на піку голову останнього захисника Бастилії - Делоне, який перед смертю просив його застрелити.

Читайте також: Млин помилок: Трибунал інквізиції

У всій цій метушні про сімох в'язнів якось забули (втім, не виключено, що до них з самого початку нікому не було діла). А вони, ці "жертви монархічного деспотизму", поки натовп грабував в'язницю, забилися по кутах і мовчали, благаючи Всевишнього про те, щоб їх випадково не помітили. Однак їхні молитви були почуті - їх все-таки помітили і урочисто винесли на руках, всіляко вшановуючи. Однак один з них, віконт Де Соланж, був вельми радий своєму звільненню. Травень і граф Де Віт на той час вже повністю позбулися розуму і взагалі не могли зрозуміти, що відбувається. Компанія шахраїв ж навіть висловила бажання затриматися в Бастилії довше - вони боялися, що проти них знову буде порушено кримінальну справу.

Отже, як ви бачите, в історії про взяття Бастилії всі, від початку до кінця, є чистою вигадкою. Не було ні революційних народних мас, ні жертв королівської влади, ні навіть самого штурму. Єдиний реальний персонаж даної історії - це сама Бастилія. Однак скоро і їй судилося перетворитися в спогад, оскільки на наступний же день після "взяття" розпочалося знесення цієї (до речі, вельми красивою) фортеці, який завершився вчора, 16 травня 1791 року. Однак цю дату, на жаль, ніхто не відзначає ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Який дурень, навіть сп'яну, буде штурмувати кам'яну фортецю ?
Кого він міг налякати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация