Моя птах всього боїться - Енциклопедія власника птиці

Моя птах всього боїться


My Bird is Afraid of Everything


By Barbara Heidenreich
www.GoodBirdInc.com
© Copyright 2006. First appeared in the Volume 2 Issue 1 Spring 2006 Good Bird® Magazine.


«Подивися, це всього лише стручкова квасоля «Подивися, це всього лише стручкова квасоля. Бачиш? Вона тебе не образить ». Ви коли-небудь вели подібну бесіду зі своїм папугою? Замість стручкової квасолі можна підставити будь-який предмет або ситуацію, що викликає страх у вашого пернатого друга. Іноді ми дивуємося безневинність речей, яких боїться папуга. Але якими б незначними вони не здавалися нам, для папуг ці штуки - серйозне випробування. Переляк - не причина для сміху, хоча, повинна визнати, птиця, яка задкує від стручкової квасолі, виглядає дійсно комічно.
Не думайте, що навчанням птиці нічого не боятися займаються лише з честолюбних цілей: подібна робота призводить до перетворення птиці в допитливого папугу-компаньйона і зниження стресу папугу. Пам'ятаю, в одному з будинків, в який мене покликали для консультації, я виявила тремтячого какаду з широко розкритими очима. Ця надчутлива птах боялася практично всього. Найменші пересування кого-небудь по кімнаті викликали страх. Крім того, птах Обскубують себе. Швидше за все, так вона намагалася впоратися зі стресом. Надавши какаду можливість пізнати світ за допомогою навчання із застосуванням позитивного підкріплення, ми дали йому шанс на нову, кращу, життя.


Позитивні методи зменшення страху

Стратегія навчання з позитивним підкріпленням включає в себе м'які і акуратні методи, мета яких - дати зрозуміти птахові, що обставини, раніше лякали, тепер приводять до приємних бажаних наслідків. Щоб краще продемонструвати, як застосовувати ці принципи, давайте розглянемо модельну ситуацію, наприклад, знайомство папугу з новою іграшкою, яку він страшенно боїться:
Сумлінна господиня папуги-компаньйона наближається до клітки з новою іграшкою в руках. Вона зауважує, що птах швидко відступає до далекої стінці клітини - подалі від наближається іграшки. Господиня не кладе її в клітину, а робить кілька кроків назад, до тих пір, поки птах не заспокоїться і не відчує себе комфортно. Тоді господиня акуратно кладе іграшку на підлогу в поле зору птиці. Кожен день вона повільно спонукає іграшку трохи ближче до клітки і весь цей час стежить, чи не проявляє птах страх. Якщо проявляє, то предмет відсувається від клітини, поки папуга не заспокоїться. Згодом господиня зможе наблизити іграшку впритул до клітки, а після цього акуратно повісити її зовні клітини подалі від мисок з їжею і водою (щоб не відлякати від них птицю). Цей процес відомий як систематична десенситизация - поступова демонстрація предмета, що викликає страх, починаючи з менш страшною позиції і закінчуючи більше лякає, в поєднанні з моментами відпочинку.
Після того як господиня була успішною у цьому, вона використовує позитивне підкріплення, щоб навчити свого пернатого друга наближатися до нової іграшці. Найлегше це зробити, використовуючи таргет. Якщо птах вміє йти за ним, можна показувати таргет в клітці подалі від іграшки, а потім поступово пересувати його до неї все ближче і ближче. Кожне наближення папугу до іграшки підкріплюється ласощами або чимось іншим, що любить птах. Якщо вона дуже полохлива, можливо, знадобиться безліч маленьких кроків у наближенні до предмету. Це також може зайняти кілька тренувальних сесій, поки птах не придвинется до іграшки досить близько, щоб торкнутися її.
Стратегія навчання з позитивним підкріпленням включає в себе м'які і акуратні методи, мета яких - дати зрозуміти птахові, що обставини, раніше лякали, тепер приводять до приємних бажаних наслідків
Тепер, коли відстань зовсім маленьке, господиня може попрацювати над тим, щоб навчити птицю торкатися до предмету. Один із способів досягти цього - покласти на іграшку частування, яке вона, можливо, захоче взяти. Потім, коли приманка з'їдена, можна підкріпити це додатково, пригостивши її ще чим-небудь. Після того як частування взято кілька разів, швидше за все, птах зможе доторкнутися до іграшки без приманки. Коли така спроба буде зроблена, ми скористаємося мостом і заохоченням. Якщо птах напружена і боїться торкатися до іграшки, можна потримати частування так, щоб, добуваючи його, папузі довелося доторкнутися до предмету. Якщо потрібно, можна продовжити навчати наближенню до іграшки, домагаючись доторків протягом більш тривалого періоду або навіть маніпуляцій іграшкою за допомогою дзьоба.
Є ще одна стратегія, яка може привести до бажаного результату: наслідування або навчання за допомогою спостереження. На відстані, що не викликає у птиці страху, господиня може грати з іграшкою сама або з іншим папугою.


Часто зустрічаються помилки


Позитивне підкріплення для зменшення страху застосовувалося багаторазово і з великим успіхом. Але воно може виявитися складним завданням, особливо якщо господареві папугу не терпиться добитися від нього бажаної поведінки. Господар дозволяє собі не дотримуватися стратегії тренувань, що, в свою чергу, може привести до провалу. Важливо, щоб господар був уважний до прояву страху у птиці. «Трохи боїться» - це вже занадто. Щоб досягти успіху в стратегії позитивного підкріплення, важливо не викликати переляк. Страх часто тільки зростає, якщо господарі намагаються силою домогтися бажаного поведінки. Примус птиці залишатися в присутності предмета, що викликає сильний страх, поки прояв страху не вщухне, називається зануренням. Це дуже травматичний і стресовий для птиці процес і, безсумнівно, не обов'язковий для отримання бажаного поведінки, як і показує розглянутий нами приклад. Цей приклад - всього лише одна ситуація. Існує безліч сценаріїв, які можуть налякати вашу птицю. Тому до початку тренувань корисно продумати всі кроки стратегії у вашій конкретній ситуації. Зверніть увагу на те, що потрібно робити, і на те, чого робити не можна.

Що потрібно робити:
- Вчіться розпізнавати найменші ознаки, що вказують на те, що птах боїться.
- Використовуйте систематичну десенситизацию, поступово наближаючи до птаха то, що викликає страх.
- Тренуйте бажану поведінку за допомогою позитивного підкріплення:
* Наближайте предмет покроково на невеликі відстані;
* Підкріплюйте спокійна поведінка;
* Дозвольте процесу зайняти деякий час.
- Поєднуйте позитивне підкріплення з тим, що викликає переляк.
- Використовуйте наслідування - ви або інша птиця можуть демонструвати бажану реакцію.


Чого не можна робити:

- Не створюйте ситуації для прояву навіть найменшого переляку.
- Не використовуйте занурення.
- Не змушуйте птицю співпрацювати з вами, коли вона налякана.
- Не поспішайте отримати результат.


Переляк і молоді папуги


Молоді папуги надають нам унікальну можливість запобігти проявам страху
Молоді папуги надають нам унікальну можливість запобігти проявам страху. Великий вплив роблять розвідники, які мають можливість познайомити молодих птахів з новими місцями, людьми, предметами і матеріалами, з якими птах може зіткнутися на більш пізніх етапах життя (наприклад, з трубами, щипчиками для нігтів, рушниками і так далі). Молоді птахи зазвичай сприйнятливі до знайомства з новими речами. І все ж знайомити з ними потрібно повільно і асоціювати їх з позитивним підкріпленням, тому що перше переживання птиці може вплинути на неї в подальшому. Наприклад, якщо папуга заліз в тунель, тому що його туди заштовхали або змусили залізти, в майбутньому буде більш складно тренувати його залазити туди за допомогою позитивного підкріплення. Якщо перший досвід потрапляння в тунель був заснований на позитивному підкріпленні, а потім, в якийсь момент, довелося силою змусити папугу залізти всередину, швидше за все, відновити бажану поведінку буде простіше. Молодий птах - це можливість зберегти безліч позитивних вражень про нові предмети і ситуаціях. Використовуйте цей важливий період.
Паралізований від страху? Малоймовірно. Папуги більш схильні намагатися врятуватися або уникнути ситуації, яка їх лякає. Спроби втечі заважають створенню найкращих відносин з папугою-компаньйоном. Сконцентруйтеся на тому, щоб відчувати найменші прояви страху птиці і використовуйте позитивне підкріплення, щоб перетворити переляканого пернатого друга в впевненого в собі компаньйона.

Переклад з англійської Вікторія Герінг / Віка


Під редакцією Марії Шумської / mashum


Бачиш?
Ви коли-небудь вели подібну бесіду зі своїм папугою?
Паралізований від страху?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация