монастир Пантелеїмонів

27 липня (9 серпня) - великомученика і цілителя Пантелеймона - престольне свято.
27 липня (9 серпня) - великомученика і цілителя Пантелеймона - престольне свято Монастир святого вмч. Пантелеймона розташований на березі моря між монастирями Ксенофонт і Ксіропотам. Обитель також називають Русский на Афоні Свято-Пантелеїмонового монастиря або просто Руссика.
На своєму нинішньому місці біля моря обитель з'явилася після 1765 року. Раніше вона розташовувалася далі від моря, де сьогодні стоїть «старий Руссика», або «монастир фессалійців», заснований на початку XI століття багатим християнином з Фессалії. В цей час на Святу Гору стали приходити перші російські ченці, грунтуючись на монастирі Ксілургу. Незабаром він переповнився і не міг більше вміщати в себе всіх бажаючих, тому Священний Кінот на прохання ігумена Лаврентія передав ченцям спорожнілий на той час монастир фессалійців. Обитель Ксілургу була перетворена в скит і залишається їм до цього дня.
До кінця XV століття насельниками обителі були в основному греки. Після звільнення Русі від монголо-татарського ярма починається масовий приплив російських ченців на Святу Гору.
Після нетривалого періоду розквіту монастир бідніє. До середини XVIII століття Руссика порожніє. Григорович-Барський, паломник-монах і письменник вісімнадцятого століття при першому свої відвідини Святої Гори застав в монастирі всього чотирьох ченців - двох росіян і двох болгар, а вдруге - нікого. Згодом монастир знову потрапляє в руки греків. У 1667 році єпископ Іеріссонскій Христофор збудував невеличкий храм на новому місці біля моря, освячений на честь Вознесіння Господнього. У цьому місці в 1800 - 1820 роках і був побудований за допомогою правителів балканських і придунайських князівств нинішній Пантелеїмонів монастир. Особливо щедрі пожертви зробили в першій чверті минулого століття господар Молдо-Валахії Скарлат Каллимах (саме на його кошти було зведено соборний храм). У 1806 році Патріарх Каллінік V своїм указом затвердив в монастирі чернецький статут.
У роки Грецького повстання Руссика, як і більшість афонських обителей, знову прийшов в запустіння. Монастир знаходився в тяжкому становищі. А з 1840 року в ньому знову стали з'являтися російські насельники. Незабаром вони, як і раніше, склали більшість братії, внаслідок чого в 1875 році після довгих років - був знову обраний російський ігумен, і Руссика став дійсно російським монастирем. Щедрі дари і пожертви російської царської сім'ї сприяли швидкому відродженню обителі. До кінця XIX століття в Пантелеймонівському монастирі жило більше 1000 ченців, багато російських жило і в інших монастирях, скитах і келіях Святої Гори.
Соборний храм монастиря був побудований в 1821 році. Він увінчаний типово російськими куполами - «цибулинами» з позолоченими хрестами. Багато прикрашений іконостас виконаний російськими майстрами. Згідно з правилом, прийнятим в 1875 році, служби в цьому храмі відбуваються на двох мовах - грецькому і слов'янському.
Навпроти входу в собор знаходиться трапезна вміщає до 800 чоловік, побудована в 1890 році.
До собору прибудований боковий вівтар Успіня Богородиці, на захід від бібліотеки розташований храм свт. Митрофана. У північній частині монастиря розташовані храми, а також храми-Параклис: в честь Вознесіння Господнього, прп. Сергія, вмч. Димитрія, Архангела Михайла, прп. Герасима, свв. Костянтина і Олени, рівноапп. КНН. Володимира і Ольги, а також храм Покрова з боковим вівтарем святого благовірного князя Олександра Невського. На жаль, після руйнівної пожежі з 8 храмів, які перебували в південній частині монастиря, збереглося лише 2: прп. Сави і свт. Миколи.
Монастирю належить ще 2 храми за його межами, а також 5 келій: прп. Євфимія, свв. Косми і Даміана, Живоносного Джерела, первомч. Стефана і вмч. Георгія. Монастирю також належить подвір'ї Хромиця, скит Богородиці (Ксілургу), скит Нова Фиваида і Старий Руссика.
В обителі зберігаються мощі багатьох святих: глава св. великомученика Пантелеймона , Частки Чесного Хреста, а також мощі святого Іоанна Хрестителя, святих апостолів Петра, Андрія, Матвія, Варфоломія, Фоми, Варнави, Луки, святого первомученика Стефана, святого Прохора, святителя Амвросія Медіоланського, святителя Григорія Палами і преподобного Силуана, дивного старця нашого часу .
Багата бібліотека монастиря, розташована в окремому двоповерховому будинку. Вона містить близько 1320 грецьких і 600 слов'янських рукописів. Особливо варто відзначити багато прикрашені мініатюрами Євангеліє і 16 Слів свт. Григорія Богослова. Крім того, в бібліотеці зберігається понад 20 000 друкованих грецьких, слов'янських і російських книг.
Братія монастиря нараховує близько 90 ченців.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация