На чому заснована репутація Башара Асада як кривавого диктатора

  1. захлинувшись реформи
  2. На шляху до протестів
  3. Історія репресій

Влада Сирії знову опинилися в центрі звинувачень в застосуванні масових репресій. За даними нової доповіді Amnesty International, від п'яти до 13 тисяч ув'язнених в'язниці Сайедная під Дамаском були страчені без суду.

Сирійська влада послідовно заперечують причетність до тортур або позасудових страт ув'язнених. Однак доповіді про дії, що нагадують масові репресії в Сирії, з'являються все частіше.

Російська служба Бі-бі-сі зібрала найбільш відомі випадки, на підставі яких багато західних урядів і правозахисники звинувачують уряд Башара Асада в репресіях.

захлинувшись реформи

Башар Асад прийшов до влади в Дамаску в 2000 році після смерті свого батька Хафеза Асада, який правив Сирією 30 років. Перший рік його правління був відзначений низкою реформ.

Почала виходити перша незалежна газета, з'явилися кабельні телеканали і FM-радіостанції, заробили НКО і правозахисні групи. У ЗМІ з'явилися критичні статті, заробили політичні форуми, з'явилися недержавні університети. У Дамаску були відкриті приватні банки.

У листопаді 2000 року Башар Асад випустив на свободу 600 політичних в'язнів.

Поступово змінювався склад уряду. Вперше за багато років більшість в кабінеті міністрів стали складати не офіцери, а цивільні службовці у віці до 50 років.

Однак відлига тривала недовго.

Image caption Після п'яти років громадянської війни деякі міста Сирії, наприклад Алеппо, перетворені в купи руїн

Вже в 2001 році були арештовані члени руху "Дамаська весна", які не тільки виступали за реформи, а й підняли питання про скасування надзвичайного стану, введеного в країні в 1962 році.

Ісламські активісти і курди нерідко отримували величезні тюремні терміни.

Башар Асад почав економічні реформи. Але експерти сходяться на думці, що від них виграли в основному представники еліти і правлячого класу. Соціальні ліфти і раніше працювали неважливо.

Соціальні ліфти і раніше працювали неважливо

Media playback is unsupported on your device

В'язниця під Дамаском, яка 5 років була "бійнею" для опозиції

Аналітики відзначають, що реформам активно заважала "стара гвардія", яка зберегла свої позиції у владі ще з часів Хафеза Асада.

Вважається, що на Башара Асада також тиснули його брат Махер і двоюрідний брат Рамі Махлуф - один з найбільш впливових сирійських бізнесменов.Сотруднікі спецслужб продовжували затримувати і заарештовувати жителів Сирії без будь-яких постанов суду і могли довго тримати їх під вартою.

На шляху до протестів

Image caption Масові протести спалахнули в Сирії в 2011 році

У доповідях правозахисників за 2009-й і 2010 рік йдеться про масові порушення прав людини в Сирії. Але мови про політичні страти, політичні вбивства, масової відправці неугодних за грати тоді не йшло.

"До початку протестів рівень несвободи в Сирії був дуже високим і все ж більш-менш стандартним для тих місць, це видно по доповідям тих же правозахисників про становище в сусідніх країнах", - відзначає в своїй публікації головний редактор московського центру Carnegie.ru Олександр Баун.

Антиурядові виступи почалися в південному сирійському місті Дераа в березні 2011 року. Люди вимагали скасування надзвичайного стану і політичних реформ.

Акції протесту були жорстоко придушені; повідомлялося, що загинули більше 100 осіб.

"Але центральна влада не стала їх карати: між силовиками і городянами вона вибрала силовиків, тому що, якщо вибрати городян, хто захистить її в інший раз або в іншому місці", - пояснює Баун.

Уряд Сирії пообіцяло провести радикальні політичні реформи.

Але це вже не змогло зупинити хвилю виступів.

Історія репресій

Amnesty International наполягає, що влада Сирії десятиліттями використовували тортури і насильницькі зникнення як засіб придушення інакомислення.

Ще в 1987 році Amnesty зафіксувала систематичне застосування 35 методів тортур в сирійських в'язницях. "Але з 2011 року порушення правил урядом Сирії щодо затриманих, різко збільшилися як за масштабом, так і за тяжкістю", - наголошують правозахисники.

Image caption Це - лише один з цілої серії малюнків одного сирійського художника, на яких він зобразив пережите в сирійській в'язниці

У січні 2014 року колишній сирійський тюремний фотограф оприлюднив фотографії близько 11 тисяч трупів .

Всі вони, імовірно, були страчені в 2011-2013 роках в сирійському військовому госпіталі, що знаходився під контролем урядових сил.

деталі викладені в доповіді , Написаному на замовлення уряду Катару, який підтримує сирійську опозицію.

Зображення жахів, що відбуваються в тюрмах, можна побачити на малюнках сирійського художника , Якого також піддали тортурам.

Він розповідає, що став байдужим до смерті, коли в його камері, поруч з десятками таких же голих ув'язнених, як він, складали штабелями трупи.

Дії сирійської армії в ході громадянської війни в Сирії також часто називають жорстокими.

Є чимало свідчень того, що сирійські бойові літаки, вертольоти і артилерія завдають ударів по житлових кварталах міст і по селах.

Аргумент про те, що там можуть розташовуватися позиції бойовиків, не виправдовує використання некорректіруемих авіаційних бомб і бочкових бомб.

Застосування цих боєприпасів можна охарактеризувати як непропорційне застосування сили, відзначає військовий оглядач Бі-бі-сі Джонатан Маркус.

Потрібно відзначити, що існують і свідоцтва жорстокого поводження з мирними жителями з боку сирійської опозиції.

Уряд Башара Асада спростовує доповіді експертів про те, що в сирійських в'язницях від голоду, катувань і вбивств гинуть тисячі ув'язнених.

Сирійська влада заявляє, що надаються активістами фото є політичним інструментом для тиску на президента Асада.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация