На обговорення: «Чому російські підлітки хочуть звести рахунки з життям» «БНК

У вівторок, 15 листопада, в рамках кримінальної справи про доведення до самогубства і підбурюванні до суїциду в соцмережах був затриманий адміністратор так званих груп смерті у «ВКонтакте». « Лента.ру »Згадала гучну історію суїцидальних спільнот і з'ясувала, що штовхає підлітків на пропаганду самогубств. Виносимо цей матеріал на обговорення читачів БНК. У вівторок, 15 листопада, в рамках кримінальної справи про доведення до самогубства і підбурюванні до суїциду в соцмережах був затриманий адміністратор так званих груп смерті у «ВКонтакте»

Фото РІА Новини

Затриманого звуть Філіп Будейкін, але в мережі він більше відомий як Філіп Лис. За версією слідства, з грудня 2013 року по травень 2016 року разом з спільниками він створив в соцмережі вісім віртуальних спільнот, де відкрито пропагувався суїцид серед дітей.

Філіпа Лиса затримали вдома, в підмосковному Солнечногорську, за висловом одного з силовиків, «прямо в ліжку, в буквальному сенсі без штанів». Підготовку до затримання адміністратора спільнот вели відразу три відомства - Слідчий комітет, ФСБ і МВС.

У мережі чутки про швидке арешт Лиса ходили з моменту порушення кримінальної справи петербурзьким головком СКР в кінці травня. Півроку тому на хвилі галасу навколо теми дитячих суїцидів журналісти «Нової газети» заявили адміністраторові з ніком Море Китов, що в цій же квартирі Лиса затримала ФСБ. Однак в реальності правоохоронцям знадобилося час, щоб розібратися в зв'язках між спільнотами у «ВКонтакте», визначити, які з них дійсно пропагували суїцид, і зрозуміти, чи є вони частиною однієї секти, про що в травні писала «Нова газета».

Хто такий Пилип Лис

Філіпу Лисицю 21 рік. Він творець кількох великих закритих спільнот у «ВКонтакте», зокрема # f57Terminal5751 і f57 # джерело . У них, як і в інших подібних групах, публікувалися знімки порізаних вен і інших каліцтв, а також активно обговорювалося самогубство дівчинки Ріни в листопаді 2015 року. Згідно з однією з просувалися в співтоваристві легенд, вона стала першою жертвою зловісної секти f57 (іншої групи, ім'я її творця не розкривається), мета якої - доведення підлітків до самогубства.

який набрав # f57Terminal5751 ุ і f57 # джерело Лис привласнював номера, а потім в особистому листуванні залучав до придумані ним ритуали, надсилав містичні символи і загадки. Розгадати їх користувачі отримували доступ до музики і роликам про смерть і самогубства. Як з'ясувала «Лента.ру», в травні 2016 року його регулярно писав співрозмовникам лякають повідомлення, які містили завуальовані заклики до суїциду.

Лис неодноразово писав в соцмережі, що зведе рахунки з життям, після чого публікував постановочні відео, на яких зображував самогубство. Він також розмістив в спільнотах кілька роликів з кадрами суїциду, які, за його словами, йому допоміг змонтувати адміністратор інших груп, відомий як Мирон Сетх. Це принесло додаткову популярність його співтовариствам, багато передплатники самі просили номер й охочіше погоджувалися на контакт.

У бесіді з «Лентой.ру» Лис називав публікується в своїх спільнотах «психоделічним контентом» і стверджував, що розвів бурхливу діяльність на просторах мережі для того, щоб набрати передплатників і розкрутитися як музикант.

Хто постраждав від «груп смерті»

За даними Слідчого комітету Росії, від дій подібних віртуальних спільнот постраждали не менше 20 підлітків. За формулюванням відомства, на дітей впливали за допомогою «чітко вивіреної з психоемоційної точки зору тактики». 15 з них зробили самогубства в різних регіонах країни, суїциди ще п'яти осіб, на щастя, не відбулися.

Лис прекрасно знав про розпочатому проти нього слідстві, його неодноразово допитували Сонячногірське поліцейські за запитами регіональних слідчих, розповів «Ленте.ру» співробітник ОВС Солнечногорского району. Проте він продовжував створювати й адмініструвати нові спільноти суїцидальної тематики. У серпні, наприклад, опублікував кілька постів, в яких оголосив про початок такого собі «нового масштабного проекту» і чергову роздачу номерів.

Він також шантажував кількох підлітків, які намагалися викрити його діяльність через ЗМІ. Одна з дівчат розповіла «Ленте.ру», що Лис неодноразово розміщував в мережі її фотографії і особисті дані.

У «ВКонтакте» діяло кілька десятків «груп смерті», адміністратори яких роздавали номери і регулярно оголошували дати нових масових суїцидів. Передплатників закликали вчинити самогубство 23 листопада, в день загибелі Ренати Паленковой, відомої як Ня.Пока, і 25 грудня, коли рахунки з життям звела 12-річна дівчинка з Рязані.

Прес-секретар СКР Світлана Петренко заявила, що в рамках розслідування проводяться обшуки у інших адміністраторів «груп смерті» під псевдонімами Філіп Море, Мирон Сетх, Хранитель Істини. Слідчі дії ведуться в 10 регіонах Росії: у Краснодарському краї, республіках Комі і Башкирія, Московської, Волгоградської, Воронезької, Тульської, Кемеровської, Новосибірської та Омській областях. Допитуються свідки і потерпілі. У СКР також заявили, що для Будейкіна вимагатимуть арешту.

Чому інтернет став місцем пропаганди самогубств

На думку завідувача лабораторією «психологічних проблем інформатизації» факультету психології МГУ Олександра Войскунского, «групи смерті» стали лише одним із проявів нового тренда: люди намагаються привернути увагу до своїх суїцидальних думок і вчинків через соцмережі.

Нерідко вони і зовсім транслюють останні хвилини життя в прямому ефірі. У вересні 2016 роки так вчинив американець Ерл Валентайн, який зізнався у вбивстві колишньої дружини і сина через Facebook Live, а потім зробив самогубство. У жовтні 22-річний турок Ердоган Серен в прямому ефірі на Facebook прочитав своєї невірної дівчині вірш і скоїв суїцид.

У понеділок, 14 листопада, 15-річні Денис і Катя з селища Струги Червоні в Псковській області розкрили сейф зі зброєю вітчима дівчинки, стріляли по поліцейським з вікна, а потім наклали на себе руки. Все, що відбувається вони активно коментували в соцмережах, вели пряму трансляцію в Periscope, спілкувалися з передплатниками та питали у них, що робити далі.

«Суїцидальна поведінка сучасних підлітків - це прояв внутрішнього протесту і спроба привернути до себе увагу. Так, таке було і раніше, але тепер думки про смерть перетворилися в ефективний спосіб стати героєм серед однолітків, утворилася своєрідна мода на обговорення самогубств », - пояснив Войскунский« Ленте.ру ».

Психолог зазначає, що інтернет очікувано став ефективним майданчиком для підвищення популярності серед однолітків, адже суїцидальні записи масово провокують їх на відповідну реакцію: «Соцмережі допомагають отримати максимальне охоплення аудиторії».

Однак Войскунский підкреслює, що за всім цим ховається більш глибинна проблема: «Багато сучасні діти не бачать перспектив і можливостей досягти успіху в житті, зате бачать, як убого живуть їхні батьки, і не хочуть розділити їх долю. В результаті юнацьке неприйняття реальності стає благодатним грунтом для пропаганди суїциду ».

Як боротися з суїцидальних поведінкою підлітків

На думку Войскунского, допомогти нинішнім тінейджерам можна, тільки змінивши ставлення до них суспільства: «Вони повинні бачити перспективи в житті, і тоді суїцидальні думки підуть на спад».

Психолог поскаржився на те, що сучасні методи боротьби з пропагандою самогубств не працюють. Блокувати спільноти в соцмережах марно, а більшість нинішніх фахівців просто не здатні допомогти дітям. «Вони не розуміють мотивацію їх вчинків і саму культуру спілкування, - вважає Войскунский. - З підлітками повинні працювати молоді хлопці, які знають інтернет і розуміють їх образ думок ».

Однак приймати таких людей на роботу поки не представляється можливим. Добровільні ж організації нерідко стають мішенню для критики. «Це як з" Дітьми-404 "- люди намагалися допомогти, а в підсумку отримали звинувачення в пропаганді гомосексуалізму», - підсумовує експерт.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация