На шоломах у вікінгів не було рогів

  1. На шоломах у вікінгів не було рогів Прийнято вважати, що у вікінгів на шоломах були роги. В одному...
  2. На шоломах у вікінгів не було рогів
  3. На шоломах у вікінгів не було рогів
  4. На шоломах у вікінгів не було рогів
  5. На шоломах у вікінгів не було рогів
  6. На шоломах у вікінгів не було рогів

На шоломах у вікінгів не було рогів

Прийнято вважати, що у вікінгів на шоломах були роги. В одному з номерів російського журналу "Нива" початку ХХ століття є портрет Федора Шаляпіна в костюмі варязького гостя з опери "Садко", де він зображений в шоломі з рогами. Але чи дійсно скандинави постачали свої шоломи такими прикрасами? На жаль, в дійсності все було зовсім не так.

На жаль, в дійсності все було зовсім не так

Давайте розберемося, а чи були у воїнів різних епох шоломи з рогами, не порожній чи це вигадка? Так, абсолютно точно відомо, що в далекому минулому існував народ (шардани), що відноситься до так званих "народів моря", які воювали з єгиптянами і з яких формувалася особиста гвардія єгипетських фараонів.

Судячи з дійшли до нас барельєфів на стінах єгипетських храмів, шардани були озброєні вражаючих розмірів бронзовими мечами, мали круглі щити, а на головах шоломи в формі перевернутої глиняній миски, яку дійсно прикрашали невеликі роги. Але що це за роги, з чого вони були зроблені і як закріплювалися на шоломі, сказати, зрозуміло, сьогодні неможливо.

Читайте також: Як виглядала еліта бронзового століття

У той же час воїни з рогами на шоломах зображені також на судинах з Мікен - могутнього давньогрецького міста, за легендою воював з легендарної Троєю. Знову-таки роги (вірніше один ріг, дивиться вперед!), Наприклад, ми бачимо, але що вони собою представляли, незрозуміло. Однак давайте згадаємо, а який це був час? Бронзовий вік! Століття воїнів-професіоналів, які воювали довгими бронзовими мечами, якими їм доводилося не рубати, а колоти. І в цьому випадку роги на шоломах їм анітрохи не заважали.

За часів класичної Греції ні афіняни ні спартанці рогів на шоломах не носили. Не було їх також і у римлян, в тому числі і на зорі римської історії, коли жили тоді на території Італії етруски мали бронзові шоломи з двох половин з великим поперечним гребенем, а також "шапковідние" шоломи, прикрашалися кінським хвостом. Причому точно встановлено, що крім "хвоста" ці шоломи ще й прикрашалися двома пір'ям - зліва і справа, для чого на них кріпилися спеціальні трубочки-тримачі для пір'я. Відомі шоломи 4-го століття до н. е., прикрашені крильцями з тонкої бронзи. Але ось рогів римляни не носили.

Але ось рогів римляни не носили

Хонда Тадакацу

А ось у кельтів, стародавнього народу, який жив в Європі і воював з римлянами, "рогаті шоломи" існували! Про них, наприклад, повідомляє історик Діодор. Також зображення двох рогатих шоломів були виявлені на арці в Оранж в південній Франції. Бронзовий рогата шолом з двома великими конічними рогами, що стирчать в різні боки, знайшли в Темзі прямо біля мосту Ватерлоо в 1868 році, а сьогодні він експонується в Британському музеї. "Рогатий" шолом датується I століттям до н. е ..

Датування заснована на стилі декорації і підтверджується також "капелюшками" з хрестоподібної насічкою і емаллю, характерними для третього періоду латенской культури, що процвітала в VI століттях до н. е. в Центральній і Північно-Західній Європі, а також на Британських островах. Однак, як ви самі бачите, до вікінгів цей шолом не має ніякого відношення.

Читайте також: Карниксів - труба галлів, лякає римлян

Рогаті шоломи з'явилися у кельтів і інших племен "варварської" Європи, в тому числі і на території Скандинавії, на рубежі II-I тисячоліть до нашої ери. Два практично однакових шолома з рогами знайдені в Віксё (Данія). Крім рогів, ці шоломи були прикрашені бронзовим гребенем з султаном з кінського волоса, а з боків шолома між гребенем і рогами прикріплені два гнізда для пір'я. До цього ж часу відносяться дві фігурки воїнів в подібних же шоломах, знайдені в Гревенс Венге, Данія.

Більш того, навряд чи можна вважати, що той же шолом з Темзи використовувався як бойовий головний убір. Справа в тому, що він дуже крихкою конструкції і толку від нього в сенсі захисту голови було б трохи. Швидше за все, це був ритуальний предмет, і це його призначення підтверджується тим, що він був виявлений на дні річки, куди, швидше за все, його кинули як священний дар богам. Відомі кельтські шоломи (прикрашені деталями з тонко вирізаної бронзи), що нагадують роги, але, знову ж таки, кельти - це не вікінги. Причому, цікаво, що найближчий до них за часом "шолом з Саттон-Ху" рогів також не має, хоча на викарбуваних на ньому зображеннях показані люди з рогами!

Що до епохи вікінгів, то вона почалася в 789 році, коли три їх корабля напали на Дорсет (Південно-Західна Англія), де був убитий місцевий тен Беохтрік, а закінчилася так само легендарної битвою при Гастінгсі в 1066 році. Виявлено їх шоломи, є їх зображення на знаменитому "гобелені з Байе", однак і на них, і на цьому гобелені, які б то не було роги відсутні. Шоломи вікінгів мали в основному конічну форму ( "форму праски") і були абсолютно гладкими, а чому так - зрозуміло. Адже для чого в той час носили такий шолом на голові? Щоб захистити її від удару мечем, сокирою або дубиною.

Щоб захистити її від удару мечем, сокирою або дубиною

З цієї причини будь-які виступаючі на ньому деталі були небажані. По-перше, вони його утяжеляли, нехай ненабагато, а по-друге, за них могло зачепитися зброю ворога! Звичайно, гіпотетично вікінги могли мати на шоломах роги з якихось нетривких матеріалів, але вони ж адже були в основному піхотинцями і веслярами. А мати на кораблі в постійному користуванні щось не дуже міцне - дурість ще та!

Інша справа - середньовічні лицарі, які спочатку також мали конічні шоломи за зразком шоломів тих же вікінгів, але потім поміняли їх на шоломи, схожі на надягнуте на голову відро або бочонок з прорізами. Ось тільки тут на них і з'явилися роги, які робили з пап'є-маше, "вареної шкіри" і навіть може бути з ... розфарбованого гіпсу! Але такий лицар мав купу слуг і шолом в руках не носив, а одягав його тільки перед битвою. Причому його дружина (а також сестри і дочки!) Могли тільки тим і займатися, що розшивати його налатние одягу, вимпел на спис і робити всілякі інші прикраси, аби тільки показати всім іншим свою дбайливість, майстерність і чеснота.

Пір'я, "гребені", поясні фігури жінок (бувало й таке!), Сокири, замкнені в клітку співочі птахи і роги - чого тільки лицарів прикріплювали собі на шолом, намагаючись його прикрасити і зробити очевидним для кожного, який саме представник лицарської знаті знаходиться перед ним. На турнірі або в бою вся ця краса зазвичай швидко збивалася на землю і нікому вже не заважала. Але знову ж таки слід підкреслити, що лицарі до вікінгів ніякого відношення не мали, та й самі шоломи у них були різної конструкції!

Втім, відомий лицарський шолом типу арме від обладунків англійського короля Генріха VIII, які йому були подаровані королем Франциском I, і ось до нього як раз і прироблені металеві, хвацько закручені баранячі роги! Проте швидше за все цей шолом (на якому є ще і окуляри, хоча і без стекол!) Разом з іншими обладунками являв собою всього лише оригінальний сувенір. Адже воювати в ньому було б просто самогубною заняттям: перший же удар мечем або алебардою по цим рогам зламав би господареві шийні хребці!

А ось у кого роги на шоломах дійсно були (включаючи і роги "водяного буйвола"), так це у японських самураїв. Причому не просто самураї, а їх еліта - князі і одночасно полководці, іменувалися "дайме" ( "велике ім'я"), тому що право на такі ось величезні, та ще й позолочені роги отримував лише переможний полководець. Втім, завжди були оригінали, готові начепити собі на шолом що завгодно, аби тільки виділитися серед інших.

Читайте також: Бронзовий вік: загадки історії мечів

Наприклад, таким явно був один з генералів майбутнього сьогуна Токугава Іеясу Хонда Тадакацу, у якого шолом був прикрашений вражаючого розміру гіллястими оленячими рогами! А у ІІ Наомаса, ще одного соратника Токугава, роги на шоломі нагадували такі західноєвропейських лицарів, але зате, судячи з його скульптурному зображенню, вони були просто величезних розмірів. Менші за розміром роги прикріплялися на начольну частина шоломів самураїв і розходилися від неї в формі букви V. Оскільки мода на них змінювалася точно так же, як і на все інше, на їхню формою і розмірами неважко визначити до якої епохи належить той чи інший самурайський шолом .

Однак повернемося все-таки до вікінгів - звідки ж взялося оману про те, що вони носили рогаті шоломи? Існує припущення, що цей міф виник значною мірою завдяки пліткам, розпускати католицькими монахами і священиками. Справа в тому, що вікінги часто нападали на церкви і монастирі, грабували їх майно і позбавляли життя служителів церкви. Цілком природно, що страшних грабіжників оголошували "диявольськими кодлом", "чортами", у яких, як ми пам'ятаємо, роги є. Не дивно, що чутка стала приписувати лютим вікінгам шоломи з рогами. Так міф про "рогатих" вікінгів утвердився і в суспільній свідомості.

Згідно з іншою версією, роги на шоломах вікінгів з'явилися завдяки помилці художника XIX століття. Саме тоді під час перевидання древнеисландской "Саги про Фрітьофа" (1825 рік) в Швеції художник-ілюстратор Густав Малмстрем домалював до головного убору головного персонажа маленькі роги і крила дракона. Звідки шановний Малмстрем взяв ці деталі, незрозуміло, проте ілюстрації настільки всім сподобалися, що після все художники світу почали малювати суворих скандинавських воїнів саме з рогами на шоломах.

Читайте також: Кальцит - надійний компас вікінгів

А найперший рогата шолом вікінга був виготовлений в кінці того ж XIX століття в Німеччині, коли група студентів-істориків Геттінгенського університету вбралася на традиційний карнавал в кінці семестру в костюми вікінгів. І у всіх них шоломи були забезпечені рогами - мабуть, ілюстрації Мальмстрема вразили і їх. З тих пір діячі мистецтва і культури частенько під час вистав і зйомок фільмів приміряють на себе скандинавський шолом з рогами, якого в реальності ніколи не існувало ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

На шоломах у вікінгів не було рогів

Прийнято вважати, що у вікінгів на шоломах були роги. В одному з номерів російського журналу "Нива" початку ХХ століття є портрет Федора Шаляпіна в костюмі варязького гостя з опери "Садко", де він зображений в шоломі з рогами. Але чи дійсно скандинави постачали свої шоломи такими прикрасами? На жаль, в дійсності все було зовсім не так.

На жаль, в дійсності все було зовсім не так

Давайте розберемося, а чи були у воїнів різних епох шоломи з рогами, не порожній чи це вигадка? Так, абсолютно точно відомо, що в далекому минулому існував народ (шардани), що відноситься до так званих "народів моря", які воювали з єгиптянами і з яких формувалася особиста гвардія єгипетських фараонів.

Судячи з дійшли до нас барельєфів на стінах єгипетських храмів, шардани були озброєні вражаючих розмірів бронзовими мечами, мали круглі щити, а на головах шоломи в формі перевернутої глиняній миски, яку дійсно прикрашали невеликі роги. Але що це за роги, з чого вони були зроблені і як закріплювалися на шоломі, сказати, зрозуміло, сьогодні неможливо.

Читайте також: Як виглядала еліта бронзового століття

У той же час воїни з рогами на шоломах зображені також на судинах з Мікен - могутнього давньогрецького міста, за легендою воював з легендарної Троєю. Знову-таки роги (вірніше один ріг, дивиться вперед!), Наприклад, ми бачимо, але що вони собою представляли, незрозуміло. Однак давайте згадаємо, а який це був час? Бронзовий вік! Століття воїнів-професіоналів, які воювали довгими бронзовими мечами, якими їм доводилося не рубати, а колоти. І в цьому випадку роги на шоломах їм анітрохи не заважали.

За часів класичної Греції ні афіняни ні спартанці рогів на шоломах не носили. Не було їх також і у римлян, в тому числі і на зорі римської історії, коли жили тоді на території Італії етруски мали бронзові шоломи з двох половин з великим поперечним гребенем, а також "шапковідние" шоломи, прикрашалися кінським хвостом. Причому точно встановлено, що крім "хвоста" ці шоломи ще й прикрашалися двома пір'ям - зліва і справа, для чого на них кріпилися спеціальні трубочки-тримачі для пір'я. Відомі шоломи 4-го століття до н. е., прикрашені крильцями з тонкої бронзи. Але ось рогів римляни не носили.

Але ось рогів римляни не носили

Хонда Тадакацу

А ось у кельтів, стародавнього народу, який жив в Європі і воював з римлянами, "рогаті шоломи" існували! Про них, наприклад, повідомляє історик Діодор. Також зображення двох рогатих шоломів були виявлені на арці в Оранж в південній Франції. Бронзовий рогата шолом з двома великими конічними рогами, що стирчать в різні боки, знайшли в Темзі прямо біля мосту Ватерлоо в 1868 році, а сьогодні він експонується в Британському музеї. "Рогатий" шолом датується I століттям до н. е ..

Датування заснована на стилі декорації і підтверджується також "капелюшками" з хрестоподібної насічкою і емаллю, характерними для третього періоду латенской культури, що процвітала в VI століттях до н. е. в Центральній і Північно-Західній Європі, а також на Британських островах. Однак, як ви самі бачите, до вікінгів цей шолом не має ніякого відношення.

Читайте також: Карниксів - труба галлів, лякає римлян

Рогаті шоломи з'явилися у кельтів і інших племен "варварської" Європи, в тому числі і на території Скандинавії, на рубежі II-I тисячоліть до нашої ери. Два практично однакових шолома з рогами знайдені в Віксё (Данія). Крім рогів, ці шоломи були прикрашені бронзовим гребенем з султаном з кінського волоса, а з боків шолома між гребенем і рогами прикріплені два гнізда для пір'я. До цього ж часу відносяться дві фігурки воїнів в подібних же шоломах, знайдені в Гревенс Венге, Данія.

Більш того, навряд чи можна вважати, що той же шолом з Темзи використовувався як бойовий головний убір. Справа в тому, що він дуже крихкою конструкції і толку від нього в сенсі захисту голови було б трохи. Швидше за все, це був ритуальний предмет, і це його призначення підтверджується тим, що він був виявлений на дні річки, куди, швидше за все, його кинули як священний дар богам. Відомі кельтські шоломи (прикрашені деталями з тонко вирізаної бронзи), що нагадують роги, але, знову ж таки, кельти - це не вікінги. Причому, цікаво, що найближчий до них за часом "шолом з Саттон-Ху" рогів також не має, хоча на викарбуваних на ньому зображеннях показані люди з рогами!

Що до епохи вікінгів, то вона почалася в 789 році, коли три їх корабля напали на Дорсет (Південно-Західна Англія), де був убитий місцевий тен Беохтрік, а закінчилася так само легендарної битвою при Гастінгсі в 1066 році. Виявлено їх шоломи, є їх зображення на знаменитому "гобелені з Байе", однак і на них, і на цьому гобелені, які б то не було роги відсутні. Шоломи вікінгів мали в основному конічну форму ( "форму праски") і були абсолютно гладкими, а чому так - зрозуміло. Адже для чого в той час носили такий шолом на голові? Щоб захистити її від удару мечем, сокирою або дубиною.

Щоб захистити її від удару мечем, сокирою або дубиною

З цієї причини будь-які виступаючі на ньому деталі були небажані. По-перше, вони його утяжеляли, нехай ненабагато, а по-друге, за них могло зачепитися зброю ворога! Звичайно, гіпотетично вікінги могли мати на шоломах роги з якихось нетривких матеріалів, але вони ж адже були в основному піхотинцями і веслярами. А мати на кораблі в постійному користуванні щось не дуже міцне - дурість ще та!

Інша справа - середньовічні лицарі, які спочатку також мали конічні шоломи за зразком шоломів тих же вікінгів, але потім поміняли їх на шоломи, схожі на надягнуте на голову відро або бочонок з прорізами. Ось тільки тут на них і з'явилися роги, які робили з пап'є-маше, "вареної шкіри" і навіть може бути з ... розфарбованого гіпсу! Але такий лицар мав купу слуг і шолом в руках не носив, а одягав його тільки перед битвою. Причому його дружина (а також сестри і дочки!) Могли тільки тим і займатися, що розшивати його налатние одягу, вимпел на спис і робити всілякі інші прикраси, аби тільки показати всім іншим свою дбайливість, майстерність і чеснота.

Пір'я, "гребені", поясні фігури жінок (бувало й таке!), Сокири, замкнені в клітку співочі птахи і роги - чого тільки лицарів прикріплювали собі на шолом, намагаючись його прикрасити і зробити очевидним для кожного, який саме представник лицарської знаті знаходиться перед ним. На турнірі або в бою вся ця краса зазвичай швидко збивалася на землю і нікому вже не заважала. Але знову ж таки слід підкреслити, що лицарі до вікінгів ніякого відношення не мали, та й самі шоломи у них були різної конструкції!

Втім, відомий лицарський шолом типу арме від обладунків англійського короля Генріха VIII, які йому були подаровані королем Франциском I, і ось до нього як раз і прироблені металеві, хвацько закручені баранячі роги! Проте швидше за все цей шолом (на якому є ще і окуляри, хоча і без стекол!) Разом з іншими обладунками являв собою всього лише оригінальний сувенір. Адже воювати в ньому було б просто самогубною заняттям: перший же удар мечем або алебардою по цим рогам зламав би господареві шийні хребці!

А ось у кого роги на шоломах дійсно були (включаючи і роги "водяного буйвола"), так це у японських самураїв. Причому не просто самураї, а їх еліта - князі і одночасно полководці, іменувалися "дайме" ( "велике ім'я"), тому що право на такі ось величезні, та ще й позолочені роги отримував лише переможний полководець. Втім, завжди були оригінали, готові начепити собі на шолом що завгодно, аби тільки виділитися серед інших.

Читайте також: Бронзовий вік: загадки історії мечів

Наприклад, таким явно був один з генералів майбутнього сьогуна Токугава Іеясу Хонда Тадакацу, у якого шолом був прикрашений вражаючого розміру гіллястими оленячими рогами! А у ІІ Наомаса, ще одного соратника Токугава, роги на шоломі нагадували такі західноєвропейських лицарів, але зате, судячи з його скульптурному зображенню, вони були просто величезних розмірів. Менші за розміром роги прикріплялися на начольну частина шоломів самураїв і розходилися від неї в формі букви V. Оскільки мода на них змінювалася точно так же, як і на все інше, на їхню формою і розмірами неважко визначити до якої епохи належить той чи інший самурайський шолом .

Однак повернемося все-таки до вікінгів - звідки ж взялося оману про те, що вони носили рогаті шоломи? Існує припущення, що цей міф виник значною мірою завдяки пліткам, розпускати католицькими монахами і священиками. Справа в тому, що вікінги часто нападали на церкви і монастирі, грабували їх майно і позбавляли життя служителів церкви. Цілком природно, що страшних грабіжників оголошували "диявольськими кодлом", "чортами", у яких, як ми пам'ятаємо, роги є. Не дивно, що чутка стала приписувати лютим вікінгам шоломи з рогами. Так міф про "рогатих" вікінгів утвердився і в суспільній свідомості.

Згідно з іншою версією, роги на шоломах вікінгів з'явилися завдяки помилці художника XIX століття. Саме тоді під час перевидання древнеисландской "Саги про Фрітьофа" (1825 рік) в Швеції художник-ілюстратор Густав Малмстрем домалював до головного убору головного персонажа маленькі роги і крила дракона. Звідки шановний Малмстрем взяв ці деталі, незрозуміло, проте ілюстрації настільки всім сподобалися, що після все художники світу почали малювати суворих скандинавських воїнів саме з рогами на шоломах.

Читайте також: Кальцит - надійний компас вікінгів

А найперший рогата шолом вікінга був виготовлений в кінці того ж XIX століття в Німеччині, коли група студентів-істориків Геттінгенського університету вбралася на традиційний карнавал в кінці семестру в костюми вікінгів. І у всіх них шоломи були забезпечені рогами - мабуть, ілюстрації Мальмстрема вразили і їх. З тих пір діячі мистецтва і культури частенько під час вистав і зйомок фільмів приміряють на себе скандинавський шолом з рогами, якого в реальності ніколи не існувало ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

На шоломах у вікінгів не було рогів

Прийнято вважати, що у вікінгів на шоломах були роги. В одному з номерів російського журналу "Нива" початку ХХ століття є портрет Федора Шаляпіна в костюмі варязького гостя з опери "Садко", де він зображений в шоломі з рогами. Але чи дійсно скандинави постачали свої шоломи такими прикрасами? На жаль, в дійсності все було зовсім не так.

На жаль, в дійсності все було зовсім не так

Давайте розберемося, а чи були у воїнів різних епох шоломи з рогами, не порожній чи це вигадка? Так, абсолютно точно відомо, що в далекому минулому існував народ (шардани), що відноситься до так званих "народів моря", які воювали з єгиптянами і з яких формувалася особиста гвардія єгипетських фараонів.

Судячи з дійшли до нас барельєфів на стінах єгипетських храмів, шардани були озброєні вражаючих розмірів бронзовими мечами, мали круглі щити, а на головах шоломи в формі перевернутої глиняній миски, яку дійсно прикрашали невеликі роги. Але що це за роги, з чого вони були зроблені і як закріплювалися на шоломі, сказати, зрозуміло, сьогодні неможливо.

Читайте також: Як виглядала еліта бронзового століття

У той же час воїни з рогами на шоломах зображені також на судинах з Мікен - могутнього давньогрецького міста, за легендою воював з легендарної Троєю. Знову-таки роги (вірніше один ріг, дивиться вперед!), Наприклад, ми бачимо, але що вони собою представляли, незрозуміло. Однак давайте згадаємо, а який це був час? Бронзовий вік! Століття воїнів-професіоналів, які воювали довгими бронзовими мечами, якими їм доводилося не рубати, а колоти. І в цьому випадку роги на шоломах їм анітрохи не заважали.

За часів класичної Греції ні афіняни ні спартанці рогів на шоломах не носили. Не було їх також і у римлян, в тому числі і на зорі римської історії, коли жили тоді на території Італії етруски мали бронзові шоломи з двох половин з великим поперечним гребенем, а також "шапковідние" шоломи, прикрашалися кінським хвостом. Причому точно встановлено, що крім "хвоста" ці шоломи ще й прикрашалися двома пір'ям - зліва і справа, для чого на них кріпилися спеціальні трубочки-тримачі для пір'я. Відомі шоломи 4-го століття до н. е., прикрашені крильцями з тонкої бронзи. Але ось рогів римляни не носили.

Але ось рогів римляни не носили

Хонда Тадакацу

А ось у кельтів, стародавнього народу, який жив в Європі і воював з римлянами, "рогаті шоломи" існували! Про них, наприклад, повідомляє історик Діодор. Також зображення двох рогатих шоломів були виявлені на арці в Оранж в південній Франції. Бронзовий рогата шолом з двома великими конічними рогами, що стирчать в різні боки, знайшли в Темзі прямо біля мосту Ватерлоо в 1868 році, а сьогодні він експонується в Британському музеї. "Рогатий" шолом датується I століттям до н. е ..

Датування заснована на стилі декорації і підтверджується також "капелюшками" з хрестоподібної насічкою і емаллю, характерними для третього періоду латенской культури, що процвітала в VI століттях до н. е. в Центральній і Північно-Західній Європі, а також на Британських островах. Однак, як ви самі бачите, до вікінгів цей шолом не має ніякого відношення.

Читайте також: Карниксів - труба галлів, лякає римлян

Рогаті шоломи з'явилися у кельтів і інших племен "варварської" Європи, в тому числі і на території Скандинавії, на рубежі II-I тисячоліть до нашої ери. Два практично однакових шолома з рогами знайдені в Віксё (Данія). Крім рогів, ці шоломи були прикрашені бронзовим гребенем з султаном з кінського волоса, а з боків шолома між гребенем і рогами прикріплені два гнізда для пір'я. До цього ж часу відносяться дві фігурки воїнів в подібних же шоломах, знайдені в Гревенс Венге, Данія.

Більш того, навряд чи можна вважати, що той же шолом з Темзи використовувався як бойовий головний убір. Справа в тому, що він дуже крихкою конструкції і толку від нього в сенсі захисту голови було б трохи. Швидше за все, це був ритуальний предмет, і це його призначення підтверджується тим, що він був виявлений на дні річки, куди, швидше за все, його кинули як священний дар богам. Відомі кельтські шоломи (прикрашені деталями з тонко вирізаної бронзи), що нагадують роги, але, знову ж таки, кельти - це не вікінги. Причому, цікаво, що найближчий до них за часом "шолом з Саттон-Ху" рогів також не має, хоча на викарбуваних на ньому зображеннях показані люди з рогами!

Що до епохи вікінгів, то вона почалася в 789 році, коли три їх корабля напали на Дорсет (Південно-Західна Англія), де був убитий місцевий тен Беохтрік, а закінчилася так само легендарної битвою при Гастінгсі в 1066 році. Виявлено їх шоломи, є їх зображення на знаменитому "гобелені з Байе", однак і на них, і на цьому гобелені, які б то не було роги відсутні. Шоломи вікінгів мали в основному конічну форму ( "форму праски") і були абсолютно гладкими, а чому так - зрозуміло. Адже для чого в той час носили такий шолом на голові? Щоб захистити її від удару мечем, сокирою або дубиною.

Щоб захистити її від удару мечем, сокирою або дубиною

З цієї причини будь-які виступаючі на ньому деталі були небажані. По-перше, вони його утяжеляли, нехай ненабагато, а по-друге, за них могло зачепитися зброю ворога! Звичайно, гіпотетично вікінги могли мати на шоломах роги з якихось нетривких матеріалів, але вони ж адже були в основному піхотинцями і веслярами. А мати на кораблі в постійному користуванні щось не дуже міцне - дурість ще та!

Інша справа - середньовічні лицарі, які спочатку також мали конічні шоломи за зразком шоломів тих же вікінгів, але потім поміняли їх на шоломи, схожі на надягнуте на голову відро або бочонок з прорізами. Ось тільки тут на них і з'явилися роги, які робили з пап'є-маше, "вареної шкіри" і навіть може бути з ... розфарбованого гіпсу! Але такий лицар мав купу слуг і шолом в руках не носив, а одягав його тільки перед битвою. Причому його дружина (а також сестри і дочки!) Могли тільки тим і займатися, що розшивати його налатние одягу, вимпел на спис і робити всілякі інші прикраси, аби тільки показати всім іншим свою дбайливість, майстерність і чеснота.

Пір'я, "гребені", поясні фігури жінок (бувало й таке!), Сокири, замкнені в клітку співочі птахи і роги - чого тільки лицарів прикріплювали собі на шолом, намагаючись його прикрасити і зробити очевидним для кожного, який саме представник лицарської знаті знаходиться перед ним. На турнірі або в бою вся ця краса зазвичай швидко збивалася на землю і нікому вже не заважала. Але знову ж таки слід підкреслити, що лицарі до вікінгів ніякого відношення не мали, та й самі шоломи у них були різної конструкції!

Втім, відомий лицарський шолом типу арме від обладунків англійського короля Генріха VIII, які йому були подаровані королем Франциском I, і ось до нього як раз і прироблені металеві, хвацько закручені баранячі роги! Проте швидше за все цей шолом (на якому є ще і окуляри, хоча і без стекол!) Разом з іншими обладунками являв собою всього лише оригінальний сувенір. Адже воювати в ньому було б просто самогубною заняттям: перший же удар мечем або алебардою по цим рогам зламав би господареві шийні хребці!

А ось у кого роги на шоломах дійсно були (включаючи і роги "водяного буйвола"), так це у японських самураїв. Причому не просто самураї, а їх еліта - князі і одночасно полководці, іменувалися "дайме" ( "велике ім'я"), тому що право на такі ось величезні, та ще й позолочені роги отримував лише переможний полководець. Втім, завжди були оригінали, готові начепити собі на шолом що завгодно, аби тільки виділитися серед інших.

Читайте також: Бронзовий вік: загадки історії мечів

Наприклад, таким явно був один з генералів майбутнього сьогуна Токугава Іеясу Хонда Тадакацу, у якого шолом був прикрашений вражаючого розміру гіллястими оленячими рогами! А у ІІ Наомаса, ще одного соратника Токугава, роги на шоломі нагадували такі західноєвропейських лицарів, але зате, судячи з його скульптурному зображенню, вони були просто величезних розмірів. Менші за розміром роги прикріплялися на начольну частина шоломів самураїв і розходилися від неї в формі букви V. Оскільки мода на них змінювалася точно так же, як і на все інше, на їхню формою і розмірами неважко визначити до якої епохи належить той чи інший самурайський шолом .

Однак повернемося все-таки до вікінгів - звідки ж взялося оману про те, що вони носили рогаті шоломи? Існує припущення, що цей міф виник значною мірою завдяки пліткам, розпускати католицькими монахами і священиками. Справа в тому, що вікінги часто нападали на церкви і монастирі, грабували їх майно і позбавляли життя служителів церкви. Цілком природно, що страшних грабіжників оголошували "диявольськими кодлом", "чортами", у яких, як ми пам'ятаємо, роги є. Не дивно, що чутка стала приписувати лютим вікінгам шоломи з рогами. Так міф про "рогатих" вікінгів утвердився і в суспільній свідомості.

Згідно з іншою версією, роги на шоломах вікінгів з'явилися завдяки помилці художника XIX століття. Саме тоді під час перевидання древнеисландской "Саги про Фрітьофа" (1825 рік) в Швеції художник-ілюстратор Густав Малмстрем домалював до головного убору головного персонажа маленькі роги і крила дракона. Звідки шановний Малмстрем взяв ці деталі, незрозуміло, проте ілюстрації настільки всім сподобалися, що після все художники світу почали малювати суворих скандинавських воїнів саме з рогами на шоломах.

Читайте також: Кальцит - надійний компас вікінгів

А найперший рогата шолом вікінга був виготовлений в кінці того ж XIX століття в Німеччині, коли група студентів-істориків Геттінгенського університету вбралася на традиційний карнавал в кінці семестру в костюми вікінгів. І у всіх них шоломи були забезпечені рогами - мабуть, ілюстрації Мальмстрема вразили і їх. З тих пір діячі мистецтва і культури частенько під час вистав і зйомок фільмів приміряють на себе скандинавський шолом з рогами, якого в реальності ніколи не існувало ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

На шоломах у вікінгів не було рогів

Прийнято вважати, що у вікінгів на шоломах були роги. В одному з номерів російського журналу "Нива" початку ХХ століття є портрет Федора Шаляпіна в костюмі варязького гостя з опери "Садко", де він зображений в шоломі з рогами. Але чи дійсно скандинави постачали свої шоломи такими прикрасами? На жаль, в дійсності все було зовсім не так.

На жаль, в дійсності все було зовсім не так

Давайте розберемося, а чи були у воїнів різних епох шоломи з рогами, не порожній чи це вигадка? Так, абсолютно точно відомо, що в далекому минулому існував народ (шардани), що відноситься до так званих "народів моря", які воювали з єгиптянами і з яких формувалася особиста гвардія єгипетських фараонів.

Судячи з дійшли до нас барельєфів на стінах єгипетських храмів, шардани були озброєні вражаючих розмірів бронзовими мечами, мали круглі щити, а на головах шоломи в формі перевернутої глиняній миски, яку дійсно прикрашали невеликі роги. Але що це за роги, з чого вони були зроблені і як закріплювалися на шоломі, сказати, зрозуміло, сьогодні неможливо.

Читайте також: Як виглядала еліта бронзового століття

У той же час воїни з рогами на шоломах зображені також на судинах з Мікен - могутнього давньогрецького міста, за легендою воював з легендарної Троєю. Знову-таки роги (вірніше один ріг, дивиться вперед!), Наприклад, ми бачимо, але що вони собою представляли, незрозуміло. Однак давайте згадаємо, а який це був час? Бронзовий вік! Століття воїнів-професіоналів, які воювали довгими бронзовими мечами, якими їм доводилося не рубати, а колоти. І в цьому випадку роги на шоломах їм анітрохи не заважали.

За часів класичної Греції ні афіняни ні спартанці рогів на шоломах не носили. Не було їх також і у римлян, в тому числі і на зорі римської історії, коли жили тоді на території Італії етруски мали бронзові шоломи з двох половин з великим поперечним гребенем, а також "шапковідние" шоломи, прикрашалися кінським хвостом. Причому точно встановлено, що крім "хвоста" ці шоломи ще й прикрашалися двома пір'ям - зліва і справа, для чого на них кріпилися спеціальні трубочки-тримачі для пір'я. Відомі шоломи 4-го століття до н. е., прикрашені крильцями з тонкої бронзи. Але ось рогів римляни не носили.

Але ось рогів римляни не носили

Хонда Тадакацу

А ось у кельтів, стародавнього народу, який жив в Європі і воював з римлянами, "рогаті шоломи" існували! Про них, наприклад, повідомляє історик Діодор. Також зображення двох рогатих шоломів були виявлені на арці в Оранж в південній Франції. Бронзовий рогата шолом з двома великими конічними рогами, що стирчать в різні боки, знайшли в Темзі прямо біля мосту Ватерлоо в 1868 році, а сьогодні він експонується в Британському музеї. "Рогатий" шолом датується I століттям до н. е ..

Датування заснована на стилі декорації і підтверджується також "капелюшками" з хрестоподібної насічкою і емаллю, характерними для третього періоду латенской культури, що процвітала в VI століттях до н. е. в Центральній і Північно-Західній Європі, а також на Британських островах. Однак, як ви самі бачите, до вікінгів цей шолом не має ніякого відношення.

Читайте також: Карниксів - труба галлів, лякає римлян

Рогаті шоломи з'явилися у кельтів і інших племен "варварської" Європи, в тому числі і на території Скандинавії, на рубежі II-I тисячоліть до нашої ери. Два практично однакових шолома з рогами знайдені в Віксё (Данія). Крім рогів, ці шоломи були прикрашені бронзовим гребенем з султаном з кінського волоса, а з боків шолома між гребенем і рогами прикріплені два гнізда для пір'я. До цього ж часу відносяться дві фігурки воїнів в подібних же шоломах, знайдені в Гревенс Венге, Данія.

Більш того, навряд чи можна вважати, що той же шолом з Темзи використовувався як бойовий головний убір. Справа в тому, що він дуже крихкою конструкції і толку від нього в сенсі захисту голови було б трохи. Швидше за все, це був ритуальний предмет, і це його призначення підтверджується тим, що він був виявлений на дні річки, куди, швидше за все, його кинули як священний дар богам. Відомі кельтські шоломи (прикрашені деталями з тонко вирізаної бронзи), що нагадують роги, але, знову ж таки, кельти - це не вікінги. Причому, цікаво, що найближчий до них за часом "шолом з Саттон-Ху" рогів також не має, хоча на викарбуваних на ньому зображеннях показані люди з рогами!

Що до епохи вікінгів, то вона почалася в 789 році, коли три їх корабля напали на Дорсет (Південно-Західна Англія), де був убитий місцевий тен Беохтрік, а закінчилася так само легендарної битвою при Гастінгсі в 1066 році. Виявлено їх шоломи, є їх зображення на знаменитому "гобелені з Байе", однак і на них, і на цьому гобелені, які б то не було роги відсутні. Шоломи вікінгів мали в основному конічну форму ( "форму праски") і були абсолютно гладкими, а чому так - зрозуміло. Адже для чого в той час носили такий шолом на голові? Щоб захистити її від удару мечем, сокирою або дубиною.

Щоб захистити її від удару мечем, сокирою або дубиною

З цієї причини будь-які виступаючі на ньому деталі були небажані. По-перше, вони його утяжеляли, нехай ненабагато, а по-друге, за них могло зачепитися зброю ворога! Звичайно, гіпотетично вікінги могли мати на шоломах роги з якихось нетривких матеріалів, але вони ж адже були в основному піхотинцями і веслярами. А мати на кораблі в постійному користуванні щось не дуже міцне - дурість ще та!

Інша справа - середньовічні лицарі, які спочатку також мали конічні шоломи за зразком шоломів тих же вікінгів, але потім поміняли їх на шоломи, схожі на надягнуте на голову відро або бочонок з прорізами. Ось тільки тут на них і з'явилися роги, які робили з пап'є-маше, "вареної шкіри" і навіть може бути з ... розфарбованого гіпсу! Але такий лицар мав купу слуг і шолом в руках не носив, а одягав його тільки перед битвою. Причому його дружина (а також сестри і дочки!) Могли тільки тим і займатися, що розшивати його налатние одягу, вимпел на спис і робити всілякі інші прикраси, аби тільки показати всім іншим свою дбайливість, майстерність і чеснота.

Пір'я, "гребені", поясні фігури жінок (бувало й таке!), Сокири, замкнені в клітку співочі птахи і роги - чого тільки лицарів прикріплювали собі на шолом, намагаючись його прикрасити і зробити очевидним для кожного, який саме представник лицарської знаті знаходиться перед ним. На турнірі або в бою вся ця краса зазвичай швидко збивалася на землю і нікому вже не заважала. Але знову ж таки слід підкреслити, що лицарі до вікінгів ніякого відношення не мали, та й самі шоломи у них були різної конструкції!

Втім, відомий лицарський шолом типу арме від обладунків англійського короля Генріха VIII, які йому були подаровані королем Франциском I, і ось до нього як раз і прироблені металеві, хвацько закручені баранячі роги! Проте швидше за все цей шолом (на якому є ще і окуляри, хоча і без стекол!) Разом з іншими обладунками являв собою всього лише оригінальний сувенір. Адже воювати в ньому було б просто самогубною заняттям: перший же удар мечем або алебардою по цим рогам зламав би господареві шийні хребці!

А ось у кого роги на шоломах дійсно були (включаючи і роги "водяного буйвола"), так це у японських самураїв. Причому не просто самураї, а їх еліта - князі і одночасно полководці, іменувалися "дайме" ( "велике ім'я"), тому що право на такі ось величезні, та ще й позолочені роги отримував лише переможний полководець. Втім, завжди були оригінали, готові начепити собі на шолом що завгодно, аби тільки виділитися серед інших.

Читайте також: Бронзовий вік: загадки історії мечів

Наприклад, таким явно був один з генералів майбутнього сьогуна Токугава Іеясу Хонда Тадакацу, у якого шолом був прикрашений вражаючого розміру гіллястими оленячими рогами! А у ІІ Наомаса, ще одного соратника Токугава, роги на шоломі нагадували такі західноєвропейських лицарів, але зате, судячи з його скульптурному зображенню, вони були просто величезних розмірів. Менші за розміром роги прикріплялися на начольну частина шоломів самураїв і розходилися від неї в формі букви V. Оскільки мода на них змінювалася точно так же, як і на все інше, на їхню формою і розмірами неважко визначити до якої епохи належить той чи інший самурайський шолом .

Однак повернемося все-таки до вікінгів - звідки ж взялося оману про те, що вони носили рогаті шоломи? Існує припущення, що цей міф виник значною мірою завдяки пліткам, розпускати католицькими монахами і священиками. Справа в тому, що вікінги часто нападали на церкви і монастирі, грабували їх майно і позбавляли життя служителів церкви. Цілком природно, що страшних грабіжників оголошували "диявольськими кодлом", "чортами", у яких, як ми пам'ятаємо, роги є. Не дивно, що чутка стала приписувати лютим вікінгам шоломи з рогами. Так міф про "рогатих" вікінгів утвердився і в суспільній свідомості.

Згідно з іншою версією, роги на шоломах вікінгів з'явилися завдяки помилці художника XIX століття. Саме тоді під час перевидання древнеисландской "Саги про Фрітьофа" (1825 рік) в Швеції художник-ілюстратор Густав Малмстрем домалював до головного убору головного персонажа маленькі роги і крила дракона. Звідки шановний Малмстрем взяв ці деталі, незрозуміло, проте ілюстрації настільки всім сподобалися, що після все художники світу почали малювати суворих скандинавських воїнів саме з рогами на шоломах.

Читайте також: Кальцит - надійний компас вікінгів

А найперший рогата шолом вікінга був виготовлений в кінці того ж XIX століття в Німеччині, коли група студентів-істориків Геттінгенського університету вбралася на традиційний карнавал в кінці семестру в костюми вікінгів. І у всіх них шоломи були забезпечені рогами - мабуть, ілюстрації Мальмстрема вразили і їх. З тих пір діячі мистецтва і культури частенько під час вистав і зйомок фільмів приміряють на себе скандинавський шолом з рогами, якого в реальності ніколи не існувало ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

На шоломах у вікінгів не було рогів

Прийнято вважати, що у вікінгів на шоломах були роги. В одному з номерів російського журналу "Нива" початку ХХ століття є портрет Федора Шаляпіна в костюмі варязького гостя з опери "Садко", де він зображений в шоломі з рогами. Але чи дійсно скандинави постачали свої шоломи такими прикрасами? На жаль, в дійсності все було зовсім не так.

На жаль, в дійсності все було зовсім не так

Давайте розберемося, а чи були у воїнів різних епох шоломи з рогами, не порожній чи це вигадка? Так, абсолютно точно відомо, що в далекому минулому існував народ (шардани), що відноситься до так званих "народів моря", які воювали з єгиптянами і з яких формувалася особиста гвардія єгипетських фараонів.

Судячи з дійшли до нас барельєфів на стінах єгипетських храмів, шардани були озброєні вражаючих розмірів бронзовими мечами, мали круглі щити, а на головах шоломи в формі перевернутої глиняній миски, яку дійсно прикрашали невеликі роги. Але що це за роги, з чого вони були зроблені і як закріплювалися на шоломі, сказати, зрозуміло, сьогодні неможливо.

Читайте також: Як виглядала еліта бронзового століття

У той же час воїни з рогами на шоломах зображені також на судинах з Мікен - могутнього давньогрецького міста, за легендою воював з легендарної Троєю. Знову-таки роги (вірніше один ріг, дивиться вперед!), Наприклад, ми бачимо, але що вони собою представляли, незрозуміло. Однак давайте згадаємо, а який це був час? Бронзовий вік! Століття воїнів-професіоналів, які воювали довгими бронзовими мечами, якими їм доводилося не рубати, а колоти. І в цьому випадку роги на шоломах їм анітрохи не заважали.

За часів класичної Греції ні афіняни ні спартанці рогів на шоломах не носили. Не було їх також і у римлян, в тому числі і на зорі римської історії, коли жили тоді на території Італії етруски мали бронзові шоломи з двох половин з великим поперечним гребенем, а також "шапковідние" шоломи, прикрашалися кінським хвостом. Причому точно встановлено, що крім "хвоста" ці шоломи ще й прикрашалися двома пір'ям - зліва і справа, для чого на них кріпилися спеціальні трубочки-тримачі для пір'я. Відомі шоломи 4-го століття до н. е., прикрашені крильцями з тонкої бронзи. Але ось рогів римляни не носили.

Але ось рогів римляни не носили

Хонда Тадакацу

А ось у кельтів, стародавнього народу, який жив в Європі і воював з римлянами, "рогаті шоломи" існували! Про них, наприклад, повідомляє історик Діодор. Також зображення двох рогатих шоломів були виявлені на арці в Оранж в південній Франції. Бронзовий рогата шолом з двома великими конічними рогами, що стирчать в різні боки, знайшли в Темзі прямо біля мосту Ватерлоо в 1868 році, а сьогодні він експонується в Британському музеї. "Рогатий" шолом датується I століттям до н. е ..

Датування заснована на стилі декорації і підтверджується також "капелюшками" з хрестоподібної насічкою і емаллю, характерними для третього періоду латенской культури, що процвітала в VI століттях до н. е. в Центральній і Північно-Західній Європі, а також на Британських островах. Однак, як ви самі бачите, до вікінгів цей шолом не має ніякого відношення.

Читайте також: Карниксів - труба галлів, лякає римлян

Рогаті шоломи з'явилися у кельтів і інших племен "варварської" Європи, в тому числі і на території Скандинавії, на рубежі II-I тисячоліть до нашої ери. Два практично однакових шолома з рогами знайдені в Віксё (Данія). Крім рогів, ці шоломи були прикрашені бронзовим гребенем з султаном з кінського волоса, а з боків шолома між гребенем і рогами прикріплені два гнізда для пір'я. До цього ж часу відносяться дві фігурки воїнів в подібних же шоломах, знайдені в Гревенс Венге, Данія.

Більш того, навряд чи можна вважати, що той же шолом з Темзи використовувався як бойовий головний убір. Справа в тому, що він дуже крихкою конструкції і толку від нього в сенсі захисту голови було б трохи. Швидше за все, це був ритуальний предмет, і це його призначення підтверджується тим, що він був виявлений на дні річки, куди, швидше за все, його кинули як священний дар богам. Відомі кельтські шоломи (прикрашені деталями з тонко вирізаної бронзи), що нагадують роги, але, знову ж таки, кельти - це не вікінги. Причому, цікаво, що найближчий до них за часом "шолом з Саттон-Ху" рогів також не має, хоча на викарбуваних на ньому зображеннях показані люди з рогами!

Що до епохи вікінгів, то вона почалася в 789 році, коли три їх корабля напали на Дорсет (Південно-Західна Англія), де був убитий місцевий тен Беохтрік, а закінчилася так само легендарної битвою при Гастінгсі в 1066 році. Виявлено їх шоломи, є їх зображення на знаменитому "гобелені з Байе", однак і на них, і на цьому гобелені, які б то не було роги відсутні. Шоломи вікінгів мали в основному конічну форму ( "форму праски") і були абсолютно гладкими, а чому так - зрозуміло. Адже для чого в той час носили такий шолом на голові? Щоб захистити її від удару мечем, сокирою або дубиною.

Щоб захистити її від удару мечем, сокирою або дубиною

З цієї причини будь-які виступаючі на ньому деталі були небажані. По-перше, вони його утяжеляли, нехай ненабагато, а по-друге, за них могло зачепитися зброю ворога! Звичайно, гіпотетично вікінги могли мати на шоломах роги з якихось нетривких матеріалів, але вони ж адже були в основному піхотинцями і веслярами. А мати на кораблі в постійному користуванні щось не дуже міцне - дурість ще та!

Інша справа - середньовічні лицарі, які спочатку також мали конічні шоломи за зразком шоломів тих же вікінгів, але потім поміняли їх на шоломи, схожі на надягнуте на голову відро або бочонок з прорізами. Ось тільки тут на них і з'явилися роги, які робили з пап'є-маше, "вареної шкіри" і навіть може бути з ... розфарбованого гіпсу! Але такий лицар мав купу слуг і шолом в руках не носив, а одягав його тільки перед битвою. Причому його дружина (а також сестри і дочки!) Могли тільки тим і займатися, що розшивати його налатние одягу, вимпел на спис і робити всілякі інші прикраси, аби тільки показати всім іншим свою дбайливість, майстерність і чеснота.

Пір'я, "гребені", поясні фігури жінок (бувало й таке!), Сокири, замкнені в клітку співочі птахи і роги - чого тільки лицарів прикріплювали собі на шолом, намагаючись його прикрасити і зробити очевидним для кожного, який саме представник лицарської знаті знаходиться перед ним. На турнірі або в бою вся ця краса зазвичай швидко збивалася на землю і нікому вже не заважала. Але знову ж таки слід підкреслити, що лицарі до вікінгів ніякого відношення не мали, та й самі шоломи у них були різної конструкції!

Втім, відомий лицарський шолом типу арме від обладунків англійського короля Генріха VIII, які йому були подаровані королем Франциском I, і ось до нього як раз і прироблені металеві, хвацько закручені баранячі роги! Проте швидше за все цей шолом (на якому є ще і окуляри, хоча і без стекол!) Разом з іншими обладунками являв собою всього лише оригінальний сувенір. Адже воювати в ньому було б просто самогубною заняттям: перший же удар мечем або алебардою по цим рогам зламав би господареві шийні хребці!

А ось у кого роги на шоломах дійсно були (включаючи і роги "водяного буйвола"), так це у японських самураїв. Причому не просто самураї, а їх еліта - князі і одночасно полководці, іменувалися "дайме" ( "велике ім'я"), тому що право на такі ось величезні, та ще й позолочені роги отримував лише переможний полководець. Втім, завжди були оригінали, готові начепити собі на шолом що завгодно, аби тільки виділитися серед інших.

Читайте також: Бронзовий вік: загадки історії мечів

Наприклад, таким явно був один з генералів майбутнього сьогуна Токугава Іеясу Хонда Тадакацу, у якого шолом був прикрашений вражаючого розміру гіллястими оленячими рогами! А у ІІ Наомаса, ще одного соратника Токугава, роги на шоломі нагадували такі західноєвропейських лицарів, але зате, судячи з його скульптурному зображенню, вони були просто величезних розмірів. Менші за розміром роги прикріплялися на начольну частина шоломів самураїв і розходилися від неї в формі букви V. Оскільки мода на них змінювалася точно так же, як і на все інше, на їхню формою і розмірами неважко визначити до якої епохи належить той чи інший самурайський шолом .

Однак повернемося все-таки до вікінгів - звідки ж взялося оману про те, що вони носили рогаті шоломи? Існує припущення, що цей міф виник значною мірою завдяки пліткам, розпускати католицькими монахами і священиками. Справа в тому, що вікінги часто нападали на церкви і монастирі, грабували їх майно і позбавляли життя служителів церкви. Цілком природно, що страшних грабіжників оголошували "диявольськими кодлом", "чортами", у яких, як ми пам'ятаємо, роги є. Не дивно, що чутка стала приписувати лютим вікінгам шоломи з рогами. Так міф про "рогатих" вікінгів утвердився і в суспільній свідомості.

Згідно з іншою версією, роги на шоломах вікінгів з'явилися завдяки помилці художника XIX століття. Саме тоді під час перевидання древнеисландской "Саги про Фрітьофа" (1825 рік) в Швеції художник-ілюстратор Густав Малмстрем домалював до головного убору головного персонажа маленькі роги і крила дракона. Звідки шановний Малмстрем взяв ці деталі, незрозуміло, проте ілюстрації настільки всім сподобалися, що після все художники світу почали малювати суворих скандинавських воїнів саме з рогами на шоломах.

Читайте також: Кальцит - надійний компас вікінгів

А найперший рогата шолом вікінга був виготовлений в кінці того ж XIX століття в Німеччині, коли група студентів-істориків Геттінгенського університету вбралася на традиційний карнавал в кінці семестру в костюми вікінгів. І у всіх них шоломи були забезпечені рогами - мабуть, ілюстрації Мальмстрема вразили і їх. З тих пір діячі мистецтва і культури частенько під час вистав і зйомок фільмів приміряють на себе скандинавський шолом з рогами, якого в реальності ніколи не існувало ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

На шоломах у вікінгів не було рогів

Прийнято вважати, що у вікінгів на шоломах були роги. В одному з номерів російського журналу "Нива" початку ХХ століття є портрет Федора Шаляпіна в костюмі варязького гостя з опери "Садко", де він зображений в шоломі з рогами. Але чи дійсно скандинави постачали свої шоломи такими прикрасами? На жаль, в дійсності все було зовсім не так.

На жаль, в дійсності все було зовсім не так

Давайте розберемося, а чи були у воїнів різних епох шоломи з рогами, не порожній чи це вигадка? Так, абсолютно точно відомо, що в далекому минулому існував народ (шардани), що відноситься до так званих "народів моря", які воювали з єгиптянами і з яких формувалася особиста гвардія єгипетських фараонів.

Судячи з дійшли до нас барельєфів на стінах єгипетських храмів, шардани були озброєні вражаючих розмірів бронзовими мечами, мали круглі щити, а на головах шоломи в формі перевернутої глиняній миски, яку дійсно прикрашали невеликі роги. Але що це за роги, з чого вони були зроблені і як закріплювалися на шоломі, сказати, зрозуміло, сьогодні неможливо.

Читайте також: Як виглядала еліта бронзового століття

У той же час воїни з рогами на шоломах зображені також на судинах з Мікен - могутнього давньогрецького міста, за легендою воював з легендарної Троєю. Знову-таки роги (вірніше один ріг, дивиться вперед!), Наприклад, ми бачимо, але що вони собою представляли, незрозуміло. Однак давайте згадаємо, а який це був час? Бронзовий вік! Століття воїнів-професіоналів, які воювали довгими бронзовими мечами, якими їм доводилося не рубати, а колоти. І в цьому випадку роги на шоломах їм анітрохи не заважали.

За часів класичної Греції ні афіняни ні спартанці рогів на шоломах не носили. Не було їх також і у римлян, в тому числі і на зорі римської історії, коли жили тоді на території Італії етруски мали бронзові шоломи з двох половин з великим поперечним гребенем, а також "шапковідние" шоломи, прикрашалися кінським хвостом. Причому точно встановлено, що крім "хвоста" ці шоломи ще й прикрашалися двома пір'ям - зліва і справа, для чого на них кріпилися спеціальні трубочки-тримачі для пір'я. Відомі шоломи 4-го століття до н. е., прикрашені крильцями з тонкої бронзи. Але ось рогів римляни не носили.

Але ось рогів римляни не носили

Хонда Тадакацу

А ось у кельтів, стародавнього народу, який жив в Європі і воював з римлянами, "рогаті шоломи" існували! Про них, наприклад, повідомляє історик Діодор. Також зображення двох рогатих шоломів були виявлені на арці в Оранж в південній Франції. Бронзовий рогата шолом з двома великими конічними рогами, що стирчать в різні боки, знайшли в Темзі прямо біля мосту Ватерлоо в 1868 році, а сьогодні він експонується в Британському музеї. "Рогатий" шолом датується I століттям до н. е ..

Датування заснована на стилі декорації і підтверджується також "капелюшками" з хрестоподібної насічкою і емаллю, характерними для третього періоду латенской культури, що процвітала в VI століттях до н. е. в Центральній і Північно-Західній Європі, а також на Британських островах. Однак, як ви самі бачите, до вікінгів цей шолом не має ніякого відношення.

Читайте також: Карниксів - труба галлів, лякає римлян

Рогаті шоломи з'явилися у кельтів і інших племен "варварської" Європи, в тому числі і на території Скандинавії, на рубежі II-I тисячоліть до нашої ери. Два практично однакових шолома з рогами знайдені в Віксё (Данія). Крім рогів, ці шоломи були прикрашені бронзовим гребенем з султаном з кінського волоса, а з боків шолома між гребенем і рогами прикріплені два гнізда для пір'я. До цього ж часу відносяться дві фігурки воїнів в подібних же шоломах, знайдені в Гревенс Венге, Данія.

Більш того, навряд чи можна вважати, що той же шолом з Темзи використовувався як бойовий головний убір. Справа в тому, що він дуже крихкою конструкції і толку від нього в сенсі захисту голови було б трохи. Швидше за все, це був ритуальний предмет, і це його призначення підтверджується тим, що він був виявлений на дні річки, куди, швидше за все, його кинули як священний дар богам. Відомі кельтські шоломи (прикрашені деталями з тонко вирізаної бронзи), що нагадують роги, але, знову ж таки, кельти - це не вікінги. Причому, цікаво, що найближчий до них за часом "шолом з Саттон-Ху" рогів також не має, хоча на викарбуваних на ньому зображеннях показані люди з рогами!

Що до епохи вікінгів, то вона почалася в 789 році, коли три їх корабля напали на Дорсет (Південно-Західна Англія), де був убитий місцевий тен Беохтрік, а закінчилася так само легендарної битвою при Гастінгсі в 1066 році. Виявлено їх шоломи, є їх зображення на знаменитому "гобелені з Байе", однак і на них, і на цьому гобелені, які б то не було роги відсутні. Шоломи вікінгів мали в основному конічну форму ( "форму праски") і були абсолютно гладкими, а чому так - зрозуміло. Адже для чого в той час носили такий шолом на голові? Щоб захистити її від удару мечем, сокирою або дубиною.

Щоб захистити її від удару мечем, сокирою або дубиною

З цієї причини будь-які виступаючі на ньому деталі були небажані. По-перше, вони його утяжеляли, нехай ненабагато, а по-друге, за них могло зачепитися зброю ворога! Звичайно, гіпотетично вікінги могли мати на шоломах роги з якихось нетривких матеріалів, але вони ж адже були в основному піхотинцями і веслярами. А мати на кораблі в постійному користуванні щось не дуже міцне - дурість ще та!

Інша справа - середньовічні лицарі, які спочатку також мали конічні шоломи за зразком шоломів тих же вікінгів, але потім поміняли їх на шоломи, схожі на надягнуте на голову відро або бочонок з прорізами. Ось тільки тут на них і з'явилися роги, які робили з пап'є-маше, "вареної шкіри" і навіть може бути з ... розфарбованого гіпсу! Але такий лицар мав купу слуг і шолом в руках не носив, а одягав його тільки перед битвою. Причому його дружина (а також сестри і дочки!) Могли тільки тим і займатися, що розшивати його налатние одягу, вимпел на спис і робити всілякі інші прикраси, аби тільки показати всім іншим свою дбайливість, майстерність і чеснота.

Пір'я, "гребені", поясні фігури жінок (бувало й таке!), Сокири, замкнені в клітку співочі птахи і роги - чого тільки лицарів прикріплювали собі на шолом, намагаючись його прикрасити і зробити очевидним для кожного, який саме представник лицарської знаті знаходиться перед ним. На турнірі або в бою вся ця краса зазвичай швидко збивалася на землю і нікому вже не заважала. Але знову ж таки слід підкреслити, що лицарі до вікінгів ніякого відношення не мали, та й самі шоломи у них були різної конструкції!

Втім, відомий лицарський шолом типу арме від обладунків англійського короля Генріха VIII, які йому були подаровані королем Франциском I, і ось до нього як раз і прироблені металеві, хвацько закручені баранячі роги! Проте швидше за все цей шолом (на якому є ще і окуляри, хоча і без стекол!) Разом з іншими обладунками являв собою всього лише оригінальний сувенір. Адже воювати в ньому було б просто самогубною заняттям: перший же удар мечем або алебардою по цим рогам зламав би господареві шийні хребці!

А ось у кого роги на шоломах дійсно були (включаючи і роги "водяного буйвола"), так це у японських самураїв. Причому не просто самураї, а їх еліта - князі і одночасно полководці, іменувалися "дайме" ( "велике ім'я"), тому що право на такі ось величезні, та ще й позолочені роги отримував лише переможний полководець. Втім, завжди були оригінали, готові начепити собі на шолом що завгодно, аби тільки виділитися серед інших.

Читайте також: Бронзовий вік: загадки історії мечів

Наприклад, таким явно був один з генералів майбутнього сьогуна Токугава Іеясу Хонда Тадакацу, у якого шолом був прикрашений вражаючого розміру гіллястими оленячими рогами! А у ІІ Наомаса, ще одного соратника Токугава, роги на шоломі нагадували такі західноєвропейських лицарів, але зате, судячи з його скульптурному зображенню, вони були просто величезних розмірів. Менші за розміром роги прикріплялися на начольну частина шоломів самураїв і розходилися від неї в формі букви V. Оскільки мода на них змінювалася точно так же, як і на все інше, на їхню формою і розмірами неважко визначити до якої епохи належить той чи інший самурайський шолом .

Однак повернемося все-таки до вікінгів - звідки ж взялося оману про те, що вони носили рогаті шоломи? Існує припущення, що цей міф виник значною мірою завдяки пліткам, розпускати католицькими монахами і священиками. Справа в тому, що вікінги часто нападали на церкви і монастирі, грабували їх майно і позбавляли життя служителів церкви. Цілком природно, що страшних грабіжників оголошували "диявольськими кодлом", "чортами", у яких, як ми пам'ятаємо, роги є. Не дивно, що чутка стала приписувати лютим вікінгам шоломи з рогами. Так міф про "рогатих" вікінгів утвердився і в суспільній свідомості.

Згідно з іншою версією, роги на шоломах вікінгів з'явилися завдяки помилці художника XIX століття. Саме тоді під час перевидання древнеисландской "Саги про Фрітьофа" (1825 рік) в Швеції художник-ілюстратор Густав Малмстрем домалював до головного убору головного персонажа маленькі роги і крила дракона. Звідки шановний Малмстрем взяв ці деталі, незрозуміло, проте ілюстрації настільки всім сподобалися, що після все художники світу почали малювати суворих скандинавських воїнів саме з рогами на шоломах.

Читайте також: Кальцит - надійний компас вікінгів

А найперший рогата шолом вікінга був виготовлений в кінці того ж XIX століття в Німеччині, коли група студентів-істориків Геттінгенського університету вбралася на традиційний карнавал в кінці семестру в костюми вікінгів. І у всіх них шоломи були забезпечені рогами - мабуть, ілюстрації Мальмстрема вразили і їх. З тих пір діячі мистецтва і культури частенько під час вистав і зйомок фільмів приміряють на себе скандинавський шолом з рогами, якого в реальності ніколи не існувало ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

На шоломах у вікінгів не було рогів

Прийнято вважати, що у вікінгів на шоломах були роги. В одному з номерів російського журналу "Нива" початку ХХ століття є портрет Федора Шаляпіна в костюмі варязького гостя з опери "Садко", де він зображений в шоломі з рогами. Але чи дійсно скандинави постачали свої шоломи такими прикрасами? На жаль, в дійсності все було зовсім не так.

На жаль, в дійсності все було зовсім не так

Давайте розберемося, а чи були у воїнів різних епох шоломи з рогами, не порожній чи це вигадка? Так, абсолютно точно відомо, що в далекому минулому існував народ (шардани), що відноситься до так званих "народів моря", які воювали з єгиптянами і з яких формувалася особиста гвардія єгипетських фараонів.

Судячи з дійшли до нас барельєфів на стінах єгипетських храмів, шардани були озброєні вражаючих розмірів бронзовими мечами, мали круглі щити, а на головах шоломи в формі перевернутої глиняній миски, яку дійсно прикрашали невеликі роги. Але що це за роги, з чого вони були зроблені і як закріплювалися на шоломі, сказати, зрозуміло, сьогодні неможливо.

Читайте також: Як виглядала еліта бронзового століття

У той же час воїни з рогами на шоломах зображені також на судинах з Мікен - могутнього давньогрецького міста, за легендою воював з легендарної Троєю. Знову-таки роги (вірніше один ріг, дивиться вперед!), Наприклад, ми бачимо, але що вони собою представляли, незрозуміло. Однак давайте згадаємо, а який це був час? Бронзовий вік! Століття воїнів-професіоналів, які воювали довгими бронзовими мечами, якими їм доводилося не рубати, а колоти. І в цьому випадку роги на шоломах їм анітрохи не заважали.

За часів класичної Греції ні афіняни ні спартанці рогів на шоломах не носили. Не було їх також і у римлян, в тому числі і на зорі римської історії, коли жили тоді на території Італії етруски мали бронзові шоломи з двох половин з великим поперечним гребенем, а також "шапковідние" шоломи, прикрашалися кінським хвостом. Причому точно встановлено, що крім "хвоста" ці шоломи ще й прикрашалися двома пір'ям - зліва і справа, для чого на них кріпилися спеціальні трубочки-тримачі для пір'я. Відомі шоломи 4-го століття до н. е., прикрашені крильцями з тонкої бронзи. Але ось рогів римляни не носили.

Але ось рогів римляни не носили

Хонда Тадакацу

А ось у кельтів, стародавнього народу, який жив в Європі і воював з римлянами, "рогаті шоломи" існували! Про них, наприклад, повідомляє історик Діодор. Також зображення двох рогатих шоломів були виявлені на арці в Оранж в південній Франції. Бронзовий рогата шолом з двома великими конічними рогами, що стирчать в різні боки, знайшли в Темзі прямо біля мосту Ватерлоо в 1868 році, а сьогодні він експонується в Британському музеї. "Рогатий" шолом датується I століттям до н. е ..

Датування заснована на стилі декорації і підтверджується також "капелюшками" з хрестоподібної насічкою і емаллю, характерними для третього періоду латенской культури, що процвітала в VI століттях до н. е. в Центральній і Північно-Західній Європі, а також на Британських островах. Однак, як ви самі бачите, до вікінгів цей шолом не має ніякого відношення.

Читайте також: Карниксів - труба галлів, лякає римлян

Рогаті шоломи з'явилися у кельтів і інших племен "варварської" Європи, в тому числі і на території Скандинавії, на рубежі II-I тисячоліть до нашої ери. Два практично однакових шолома з рогами знайдені в Віксё (Данія). Крім рогів, ці шоломи були прикрашені бронзовим гребенем з султаном з кінського волоса, а з боків шолома між гребенем і рогами прикріплені два гнізда для пір'я. До цього ж часу відносяться дві фігурки воїнів в подібних же шоломах, знайдені в Гревенс Венге, Данія.

Більш того, навряд чи можна вважати, що той же шолом з Темзи використовувався як бойовий головний убір. Справа в тому, що він дуже крихкою конструкції і толку від нього в сенсі захисту голови було б трохи. Швидше за все, це був ритуальний предмет, і це його призначення підтверджується тим, що він був виявлений на дні річки, куди, швидше за все, його кинули як священний дар богам. Відомі кельтські шоломи (прикрашені деталями з тонко вирізаної бронзи), що нагадують роги, але, знову ж таки, кельти - це не вікінги. Причому, цікаво, що найближчий до них за часом "шолом з Саттон-Ху" рогів також не має, хоча на викарбуваних на ньому зображеннях показані люди з рогами!

Що до епохи вікінгів, то вона почалася в 789 році, коли три їх корабля напали на Дорсет (Південно-Західна Англія), де був убитий місцевий тен Беохтрік, а закінчилася так само легендарної битвою при Гастінгсі в 1066 році. Виявлено їх шоломи, є їх зображення на знаменитому "гобелені з Байе", однак і на них, і на цьому гобелені, які б то не було роги відсутні. Шоломи вікінгів мали в основному конічну форму ( "форму праски") і були абсолютно гладкими, а чому так - зрозуміло. Адже для чого в той час носили такий шолом на голові? Щоб захистити її від удару мечем, сокирою або дубиною.

Щоб захистити її від удару мечем, сокирою або дубиною

З цієї причини будь-які виступаючі на ньому деталі були небажані. По-перше, вони його утяжеляли, нехай ненабагато, а по-друге, за них могло зачепитися зброю ворога! Звичайно, гіпотетично вікінги могли мати на шоломах роги з якихось нетривких матеріалів, але вони ж адже були в основному піхотинцями і веслярами. А мати на кораблі в постійному користуванні щось не дуже міцне - дурість ще та!

Інша справа - середньовічні лицарі, які спочатку також мали конічні шоломи за зразком шоломів тих же вікінгів, але потім поміняли їх на шоломи, схожі на надягнуте на голову відро або бочонок з прорізами. Ось тільки тут на них і з'явилися роги, які робили з пап'є-маше, "вареної шкіри" і навіть може бути з ... розфарбованого гіпсу! Але такий лицар мав купу слуг і шолом в руках не носив, а одягав його тільки перед битвою. Причому його дружина (а також сестри і дочки!) Могли тільки тим і займатися, що розшивати його налатние одягу, вимпел на спис і робити всілякі інші прикраси, аби тільки показати всім іншим свою дбайливість, майстерність і чеснота.

Пір'я, "гребені", поясні фігури жінок (бувало й таке!), Сокири, замкнені в клітку співочі птахи і роги - чого тільки лицарів прикріплювали собі на шолом, намагаючись його прикрасити і зробити очевидним для кожного, який саме представник лицарської знаті знаходиться перед ним. На турнірі або в бою вся ця краса зазвичай швидко збивалася на землю і нікому вже не заважала. Але знову ж таки слід підкреслити, що лицарі до вікінгів ніякого відношення не мали, та й самі шоломи у них були різної конструкції!

Втім, відомий лицарський шолом типу арме від обладунків англійського короля Генріха VIII, які йому були подаровані королем Франциском I, і ось до нього як раз і прироблені металеві, хвацько закручені баранячі роги! Проте швидше за все цей шолом (на якому є ще і окуляри, хоча і без стекол!) Разом з іншими обладунками являв собою всього лише оригінальний сувенір. Адже воювати в ньому було б просто самогубною заняттям: перший же удар мечем або алебардою по цим рогам зламав би господареві шийні хребці!

А ось у кого роги на шоломах дійсно були (включаючи і роги "водяного буйвола"), так це у японських самураїв. Причому не просто самураї, а їх еліта - князі і одночасно полководці, іменувалися "дайме" ( "велике ім'я"), тому що право на такі ось величезні, та ще й позолочені роги отримував лише переможний полководець. Втім, завжди були оригінали, готові начепити собі на шолом що завгодно, аби тільки виділитися серед інших.

Читайте також: Бронзовий вік: загадки історії мечів

Наприклад, таким явно був один з генералів майбутнього сьогуна Токугава Іеясу Хонда Тадакацу, у якого шолом був прикрашений вражаючого розміру гіллястими оленячими рогами! А у ІІ Наомаса, ще одного соратника Токугава, роги на шоломі нагадували такі західноєвропейських лицарів, але зате, судячи з його скульптурному зображенню, вони були просто величезних розмірів. Менші за розміром роги прикріплялися на начольну частина шоломів самураїв і розходилися від неї в формі букви V. Оскільки мода на них змінювалася точно так же, як і на все інше, на їхню формою і розмірами неважко визначити до якої епохи належить той чи інший самурайський шолом .

Однак повернемося все-таки до вікінгів - звідки ж взялося оману про те, що вони носили рогаті шоломи? Існує припущення, що цей міф виник значною мірою завдяки пліткам, розпускати католицькими монахами і священиками. Справа в тому, що вікінги часто нападали на церкви і монастирі, грабували їх майно і позбавляли життя служителів церкви. Цілком природно, що страшних грабіжників оголошували "диявольськими кодлом", "чортами", у яких, як ми пам'ятаємо, роги є. Не дивно, що чутка стала приписувати лютим вікінгам шоломи з рогами. Так міф про "рогатих" вікінгів утвердився і в суспільній свідомості.

Згідно з іншою версією, роги на шоломах вікінгів з'явилися завдяки помилці художника XIX століття. Саме тоді під час перевидання древнеисландской "Саги про Фрітьофа" (1825 рік) в Швеції художник-ілюстратор Густав Малмстрем домалював до головного убору головного персонажа маленькі роги і крила дракона. Звідки шановний Малмстрем взяв ці деталі, незрозуміло, проте ілюстрації настільки всім сподобалися, що після все художники світу почали малювати суворих скандинавських воїнів саме з рогами на шоломах.

Читайте також: Кальцит - надійний компас вікінгів

А найперший рогата шолом вікінга був виготовлений в кінці того ж XIX століття в Німеччині, коли група студентів-істориків Геттінгенського університету вбралася на традиційний карнавал в кінці семестру в костюми вікінгів. І у всіх них шоломи були забезпечені рогами - мабуть, ілюстрації Мальмстрема вразили і їх. З тих пір діячі мистецтва і культури частенько під час вистав і зйомок фільмів приміряють на себе скандинавський шолом з рогами, якого в реальності ніколи не існувало ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Але чи дійсно скандинави постачали свої шоломи такими прикрасами?
Давайте розберемося, а чи були у воїнів різних епох шоломи з рогами, не порожній чи це вигадка?
Однак давайте згадаємо, а який це був час?
Адже для чого в той час носили такий шолом на голові?
Однак повернемося все-таки до вікінгів - звідки ж взялося оману про те, що вони носили рогаті шоломи?
Але чи дійсно скандинави постачали свої шоломи такими прикрасами?
Давайте розберемося, а чи були у воїнів різних епох шоломи з рогами, не порожній чи це вигадка?
Однак давайте згадаємо, а який це був час?
Адже для чого в той час носили такий шолом на голові?
Однак повернемося все-таки до вікінгів - звідки ж взялося оману про те, що вони носили рогаті шоломи?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация