Наскільки небезпечна загроза з космосу, що робити зі знайденим метеоритом?

  1. Астероїд, метеор і метеорит
  2. Чи небезпечні метеорити для людини?
  3. Скільки коштує метеорит?

Челябінський болід привернув увагу до космосу, звідки можна чекати падіння астероїдів і метеоритів. Зріс інтерес до метеоритів, їх пошуку і продажу. Челябінський болід привернув увагу до космосу, звідки можна чекати падіння астероїдів і метеоритів

Челябінський метеорит, фото з сайту Полит.ру

Астероїд, метеор і метеорит

Траєкторії польоту астероїдів розраховані на століття вперед, за ними ведеться постійне спостереження. Ці потенційно небезпечні для Землі космічні тіла (розміром з кілометр і більше) світять відбитим від Сонця світлом, тому з Землі частина часу вони здаються темними. Астрономам-аматорам не завжди вдається їх бачити, так як заважають міське освітлення, серпанок і т.п. Цікаво, що більшу частину астероїдів відкривають не професійні астрономи, а любителі. Деяким за це навіть присуджують міжнародні премії. Такі любителі астрономії є в Росії і в інших країнах. Росія, на жаль, програє через брак телескопів. Зараз, коли оприлюднено рішення фінансувати роботу щодо захисту Землі від космічної загрози, у вчених з'явилася надія придбати телескопи, які зможуть по ночах сканувати небо і попереджати про небезпеку. Астрономи сподіваються отримати також сучасні ширококутні телескопи (не менше двох метрів в діаметрі) з цифровими камерами.

Астероїди меншого розміру, метеороіди, що летять в навколоземному просторі поза атмосферою, вдається помітити частіше тоді, коли вони підлітають близько до Землі. А швидкість цих небесних тіл близько - 30 - 40 км в секунду! Політ такого «камінчика» до Землі вдається передбачити (в кращому випадку) лише за одні або дві доби. Для того, щоб зрозуміти, як це мало, показовий такий факт: відстань від Місяця до Землі долається всього за кілька годин.

Метеор виглядає як «падаюча зірка». Він летить в атмосфері Землі, нерідко прикрашений палаючим хвостом. На небі трапляються справжні метеоритні дощі. Їх правильніше називати метеорними дощами. Багато відомі заздалегідь. Однак деякі трапляються несподівано, коли Земля зустрічається з камінням або шматками металу, блукаючими в Сонячній системі.

Болід, дуже великий метеор, здається вогненною кулею з розлітаються в усі сторони іскрами і яскравим хвостом. Болід видно навіть на тлі денного неба. Вночі може висвітлювати величезні простори. Шлях руху боліда відзначений димної смугою. Вона має зигзагоподібну форму через повітряних течій.

При проходженні тіла в атмосфері виникає ударна хвиля. Сильна ударна хвиля здатна стрясати будівлі і землю. Вона породжує удари, схожі на вибухи і гуркіт.

Космічне тіло, що впало на Землю, називається метеоритом. Це лежить на землі твердий як камінь залишок тих метеорних тіл, які не руйнувалися повністю під час руху в атмосфері. У польоті від опору повітря починається гальмування, а кінетична енергія переходить в тепло і світло. Температура поверхневого шару і повітряної оболонки при цьому досягають декількох тисяч градусів. Метеорні тіло частково випаровується і викидає вогняні краплі. Уламки метеорита під час приземлення швидко остигають і падають на землю теплими. Зверху вони покриті корою плавлення. Місце падіння частіше набуває форми поглиблення. Л. Рихлова, завідуюча відділом космічної астрометрії Інституту астрономії РАН, повідомила, що «щорічно на Землю випадає близько 100 тисяч тонн метеороідного речовини» ( «Ехо Москви», 17. 02. 2013). Є дуже маленькі і досить великі метеорити. Так, метеорит «Гоба» (1920 рік, Південно-Західна Африка, залізний) мав масу близько 60 тонн, а «Сіхоте-Алінський (1947 рік, СРСР, який випав залізним дощем) - розрахункову масу близько 70 тонн, зібрали 23 тонни.

Метеорити складаються з восьми основних елементів: заліза, нікелю, магнію, кремнію, сірки, алюмінію, кальцію і кисню. Є й інші елементи, але в невеликих кількостях. Метеорити за складом бувають різними. Основні: залізні (залізо в поєднанні з нікелем і невеликою кількістю кобальту), кам'янисті (з'єднання кремнію з киснем, можливі вкраплення металу; на зламі видно дрібні округлі частки), залізокам'яні (рівна кількість кам'янистого речовини і заліза з нікелем). Деякі метеорити мають марсіанське або місячне походження: при падінні великих астероїдів на поверхні цих планет відбувається вибух, і частини поверхні планет викидаються в космос.

Іноді метеорити плутають з тектитами. Це невеликі чорні або зеленувато-жовті розплавлені шматочки силікатного скла. Вони утворюються в момент ударної дії великих метеоритів на Землю. Є припущення про неземне походження тектитов. Зовні тектіти нагадують обсидіан. Їх колекціонують, а ювеліри обробляють і використовують ці «дорогоцінні камені» для прикраси своїх виробів.

Чи небезпечні метеорити для людини?

Працівниками Державтоінспекції зафіксовано всього декілька випадків прямого попадання метеоритів в будинку, автомобілі або в людей. Велика частина метеоритів виявляється в океані (це майже три чверті земної поверхні). Густонаселені і промислові області займають меншу площу. Шанс потрапляння в них набагато менше. Хоча іноді, як ми бачимо, таке трапляється і призводить до великих руйнувань.

Чи можна чіпати метеорити руками? Вважається, що вони не представляють ніякої небезпеки. А ось брати метеорити брудними руками не варто. Їх радять відразу покласти в чистий целофановий пакет.

Скільки коштує метеорит?

Метеорити можна відрізнити за рядом ознак. Перш за все, вони дуже важкі. На поверхні «каменю» добре помітні згладжені вм'ятини і поглиблення ( «відбитки пальців на глині»), немає шаруватості. Свіжі метеорити зазвичай темні, так як вони плавляться, коли летять через атмосферу. Ця характерна темна кора плавлення має товщину близько 1 мм (частіше). Нерідко метеорит дізнаються по затупленою формі головки. Злам часто буває сірого кольору, з маленькими кульками (хондр), які відрізняються від кристалічної структури граніту. Бувають добре видно вкраплення заліза. Від окислення на повітрі колір довго пролежали на землі метеоритів стає бурим або іржавим. Метеорити сильно намагнічені, що призводить до відхилення стрілки компаса.

При пошуку залізних метеоритів допомагають металошукачі, навіть аматорські. Найчастіше знаходяться метеорити, що пролежали в землі дуже довгий час. Вони менш цікаві, тому що містять включення земного матеріалу.

Найкраще, якщо людина, що знайшов метеорит, віддасть його для аналізу вченим. Для цього потрібно написати в Лабораторію метеорікі Інституту геохімії та аналітичної хімії ім. В.І. Вернадського за адресою: 119991, г. Москва, ул. Косигіна, 19, ГЕОХІ, Кметь. Або зателефонувати за контактним телефоном: +7 (495) 939-70-70 Є і факс: +7 (495) 938-20-54. Цікаво відвідати музей позаземного речовини РАН, попередньо домовившись по телефону: +7 (495) 939-02-05. У лабораторію надсилають просту бандероль із супровідним листом (з прізвищем, ім'ям та по батькові знайшов і його контактною інформацією). У посилку вкладають відколотий шматочок зразка (10 - 15 г). У супровідному листі описав такі подробиці, як місце, дата та інші обставини. Вказують приблизний вага і габарити зразка, його особливості. Бажано прикласти фотографію метеорита.

Співробітники лабораторії метеорікі ГЕОХІ РАН обіцяють не тільки провести аналіз надісланого шматочка метеорита, повідомити про результати, але і в подальшому дотримуватися правил, встановлених Міжнародним метеоритним номенклатурним комітетом. За ним, 20% метеорита безоплатно передається в розпорядження вчених. Це можна розглядати як оплату таких послуг, як аналіз метеорита і його реєстрація в Міжнародному метеоритний каталозі. Решта 80% зразка належать його власнику. Він може подарувати їх лабораторії або обговорити взаємовигідні умови передачі метеорита вченим, тобто отримати премію.

Для продажу метеорита потрібно мати довідку, що він внесений до реєстру. Якщо продавати метеорит на аукціонах, то середня ціна за зразок буде близько 30 доларів. Є російськомовний Інтернет-аукціон. Вартість сильно залежить від того, наскільки «свіжої» буде знахідка, до якої категорії метеоритів вона відноситься, наскільки рідкісний даний екземпляр і т.п. Враховується і його форма. Кам'яні метеорити можна придбати в середньому за ціною від 0,5 до 1,5 доларів за 1 грам. Залізні метеорити, які іноді представляють додаткову цінність як «небесної скульптури», колекціонерами купуються за ціною близько 2 - 3 доларів за 1 грам. Безумовно, є більш дорогі і дуже дорогі зразки. Іноді це пов'язано з особливою історією метеорита: певною подією, що мали суспільний резонанс, або з попаданням в якусь особливу «мішень».

Для поповнення власної колекції цікаво придбати як цілісні зразки, так і зрізи метеоритів. Варто пам'ятати про те, що ринок насичений величезною кількістю підробок. Заборони на продаж метеоритів в Законодавстві РФ знайти не вдалося. Їх можна купувати і продавати. Але не варто вивозити метеорити за межі країни. У Москві є магазин з продажу метеоритів і ювелірних виробів з них. Існує і «Русское суспільство любителів метеорікі».

© А.Анашіна. Блог «Підмосков'ї» , www.podmoskovje.com

© Сайт «Підмосков'ї» , 2012-2019. Копіювання текстів і фотографій з сайту pоdmoskоvje.cоm заборонено. Всі права захищені.

Статті по темі:

Скільки коштує метеорит?
Чи небезпечні метеорити для людини?
Чи можна чіпати метеорити руками?
Скільки коштує метеорит?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация