Навіщо Риболовлєв придбав «Монако» і як підім'яв під себе ціле князівство?

Дмитро Риболовлєв / фото: Pascal Le Segretain, Getty Images   В останні місяці життя російського мільярдера Дмитра Риболовлєва явно не так солодка, як раніше Дмитро Риболовлєв / фото: Pascal Le Segretain, Getty Images

В останні місяці життя російського мільярдера Дмитра Риболовлєва явно не так солодка, як раніше. «Монако» не те, що йде на дно - вже там - жодної перемоги з початку серпня. Співвітчизник Олександр Головін, куплений за 30 млн євро, не врятував потопаючу команду. Найбільший криза в сучасній історії клубу - річ системна. Але якби ж то проблеми були тільки в футболі.

6 жовтня, коли «Монако» феєрично влітав «Брюгге» (0: 4) в Лізі чемпіонів, Риболовлєв був затриманий на вимогу генпрокуратури князівства за звинуваченням в корупції та незаконному впливі. Паралельно з цим спливли документи Football Leaks, що викривають Риболовлєва в тому, що він вливав в «Монако» гроші в обхід правил фінансового fair play. Князь Монако Альберт II сказав, що, якщо звинувачення проти Риболовлєва підтвердяться, бізнесменові слід відмовитися від клубу.

Майже через два тижні сторона Риболовлєва перервала мовчання. Його представник заявив, що мільярдер заперечує будь-які звинувачення і від клубу відмовлятися не має наміру. Але як взагалі він став власником «Монако»? І навіщо, враховуючи, що коли він набував клуб, то практично нічого не розумів у футболі і навіть найняв з цих питань консультантів? З чим дійсно відноситься його нинішнє переслідування? Журналісти Football Leaks з найдокладнішими деталями все пояснили. У справі фігурують імена, які ви можете регулярно чути за першими двома кнопках телевізора. Там хоч кіно знімай.

ВПЛИВ Риболовлєву

Сьогодні Риболовлєв знаходиться в центрі уваги, але раніше вважав за краще залишатися в тіні. Наближені вважають олігарха, що входить в число 250 найбагатших людей світу, досить стриманою людиною. Можливо, це викликано його нездатністю або небажанням говорити по-французьки або по-англійськи. Але, ймовірно, він просто не любить бути в натовпі. За нього, як правило, говорять віце-президент «Монако» Вадим Васильєв або адвокат Тетяна Бершеда. Проходячи по червоних доріжках, він ховає очі за темними окулярами. У 2012-му він святкував день народження на Гаваях і покинув торжество о дев'ятій вечора.

Якби Риболовлєв був трохи більш плечистий і склад, можна було б подумати, що він Брюс Уейн, провідний таємне життя в обличчя Бетмена. Ось тільки в пошуках аналогій сатира перемагає будь-які комікси. І Риболовлєв більше схожий на підпільного мільйонера Олександра Корейко з «Золотого теляти» Ільфа і Петрова. Адже навіть в капіталістичному світі можна вести підпільні справи.

В UBS Bank - найбільшому швейцарському банку - тільки в Монако знайдено 15 рахунків, що належать Риболовлєву, більшість з яких пов'язана з офшорними компаніями, розташованими в податкових гаванях. Футбол, мистецтво, нерухомість - все це створює ідеальні умови для відмивання незаконних грошей з Росії на Заході. І на будь-якого Корейко завжди знайдеться свій великий комбінатор, була б зачіпка.

Можливо, нічого б і не було, якби адвокат Бершеда не писала від імені Риболовлєва і не відправила главі відділу поліції Монако Реджіс Ассо лист подяки з такими теплими інтонаціями, ніби він був їх приватним слідчим. Подяка була за ефективність і допомогу в розгляді з арт-дилером Івом Був'є, якого олігарх звинувачував в шахрайстві. Помічений виявився і міністр юстиції Монако Філіп Нарміно, чиє агентство теж брало участь у справі, виступаючи на стороні Риболовлєва. У лютому 2015 року Нарміно зі своєю дружиною провели вихідні в резиденції олігарха в Швейцарії і залишилися дуже задоволені поїздкою. Чи не міг Риболовлєв таким чином, завдяки зв'язкам, незаконно впливати на результати справ в свою користь?

З 2016 підозрілими зв'язками в Монако зайнявся молодий і принциповий слідчий Едуард Левро, не особливо цікавився футболом. Всі ці запрошення, подарунки, неймовірно ввічливе ставлення до високопоставленим особам з боку Риболовлєва було дуже підозрілим. В результаті розслідування Нарміно довелося подати у відставку, а вплив російського олігарха ставало все більш явним. Але з чого взагалі все почалося?

ПРИВАТИЗАЦІЯ І зв'язки з Кремлем

У дев'яностих, ті, хто взяли участь в розвалі СРСР порахували, що народне надбання і ресурси тепер повинні знаходитися в їх руках. У колишніх бариг, фарцовщиків і спекулянтів раптом з'явилася можливість стати нереально багатими. Риболовлєв виріс в Пермі в сім'ї лікарів і сам закінчив медичний інститут, але пішов трохи іншим шляхом. Перший мільйон він заробив на продажі медичних послуг. Але ж і час був непростий. Практично кожному бізнесу тоді потрібна була «дах». Покровителем Риболовлєва був Юрій Трутнєв, в 1996 році став мером Пермі, а після дослужився до міністра природних ресурсів і екології Росії. Зараз він заступник голови уряду РФ Дмитра Медведєва. Вони працюють разом до сих пір.

У 1995 році Риболовлєв почав грати більше і інвестував в природні ресурси. В першу чергу в «Уралкалий» - найбільший в світі виробник калійних добрив. Через 10 років він заробив на цьому вже перший мільярд доларів. Але в нульових все змінилося. Володимир Путін неодноразово заявляв, що так і не викинув свій партквиток КПРС, ось тільки і уявлення про усуспільнення ресурсів у нього була своя. Президент хотів, щоб раніше приватизовані ключові галузі, були повернуті в руки власників зі зв'язками в Кремлі. Відтепер найбільші олігархи повинні були служити зовнішньополітичним інтересам країни і «Уралкалий» входив в цей список.

А тут ще й в жовтні 2006 року сталася найбільша техногенна катастрофа в сучасній історії Росії. Одну з шахт «Уралкалія» під Березняками затопило. Сіль розчинялася, викликаючи провали в землі і руйнуючи будинки і дороги. На перших парах Трутнєв, вже будучи міністром екології, прикрив Риболовлєва, звинувативши у всьому геологічну аномалію. Але привід був дан, а виробництвом зацікавилися.

Ігор Сечин Володимир Путін / фото: wikimedia Ігор Сечин Володимир Путін / фото: wikimedia.org

Для Ігоря Сечіна, заступника і давнього друга Путіна, ситуація була дуже знайомою. У 2004 році він став головою ради директорів «Роснефти», колишнього «ЮКОСа», який був так само націоналізований. Сечин наказав провести нове розслідування катастрофи в Березниках, ось тільки акції компанії різко впали, а можливі збитки могли досягати 50 млрд доларів. У Кремлі пригрозили Риболовлєву величезними штрафами, змушуючи хоча б трохи відновити Березники. Олігарх все зрозумів і явно не хотів йти по шляху Михайла Ходорковського. На початку 2009 року він виділив 218 млн доларів на нову залізницю. В середині 2010-го продав 53,2% акцій «Уралкалія» за 6.5 млрд трьом олігархам, які мають тісні зв'язки з Кремлем.

Правда, є версія, що в грудні 2008 року, за кілька тижнів до досягнення угоди з урядом, Риболовлєв продав 25% акція панамської компанії Keralt Global. Управляє їй якийсь Максим Маркевич, про якого відомо практично нічого. А це вже схоже на офшор і саме це викликає у слідства величезні підозри.

Чи не це одна з причин, за якими Риболовлєв припинив всі ділові зв'язки в Росії, на відміну від того ж Романа Абрамовича, який навіть після покупки «Челсі» був і губернатором, і головою Думи Чукотки? Може бути. Але, в будь-якому випадку, з чого почати нове життя на Заході?

У 2010 році Риболовлєв придбав частку в 10% в банку Кіпру, потребує інвестицій. А у Кіпру особливі відносини з інвесторами. Вкладаєш достатню суму - стаєш громадянином країни Євросоюзу. Красиво, але куди вкласти ще?

МИСТЕЦТВА ЛЮБИТЕЛЬ

Ще до покупки «Монако» Риболовлєв знайшов, куди можна вкладати капітал і полюбив мистецтво. В даний час не доведено, чи міг він дійсно відмивати таким способом гроші, але розслідування ведеться.

Олігарх познайомився і довірився експерту в цій області швейцарцю Івасів Був'є, що мав потрібні контакти і знав усі нюанси настільки специфічною торгівлі. Завдяки Був'є за 10 років Риболовлєв придбав робіт на 2 млрд доларів. Але в справу втрутився Леонардо да Вінчі. Побічно, звичайно. У березні 2013 року в суворої секретності полотно «Спаситель світу» часів епохи Ренесансу, на якому зображений Христос і яке було виявлено в майстерні да Вінчі, було відправлено в пентхаус Риболовлєва в Нью-Йорку. Офіційно Був'є брав комісію в розмірі 2% за картину. Але в цей раз він спрацював і як покупець, і як продавець. Він заплатив колишнім власникам картини 80 млн доларів, а з Риболовлєва попросив 127.5 млн.

«Спаситель світу» / автор: Леонардо да Вінчі, джерело: wikimedia «Спаситель світу» / автор: Леонардо да Вінчі, джерело: wikimedia.org

Тільки в січні 2015 року Риболовлєв зрозумів, що його обдурили і подав позов проти арт-дилера, і вже через кілька днів він був заарештований. І ось тут вже спливають його зв'язку і з міністром юстиції, і з поліцією, які він, за підозрами, використовував проти своїх ворогів.

Журналісти Football Leaks злили переписку адвоката Риболовлєва з двома високопоставленими співробітниками поліції Фредеріком Фузарі і Крістофом Хагетом, в якій вона просила бути особисто поінформованою прогрес у справі. Через скандал, що вибухнув і щоб відшкодувати збитки, олігарх в 2017 році продав картину за 400 млн доларів, зробивши її найдорожчим твором мистецтва в історії.

Так що там, якщо в тісних зв'язках з Риболовлєву підозрюється навіть князь Монако Альберт II. Під час чемпіонату світу-2014 в Бразилії олігарх влаштував для нього розкішні апартаменти, а в 2016 році запросив на борт своєї яхти на Корсиці.

Але як йому вдалося отримати такі зв'язки? Міністри, члени парламенту, поліція, що допомагають йому своїми діловими інтересами, що надають конфіденційну інформацію і складові потрібні йому проекти законів. За всієї це мережею стоять подарунки та послуги, необхідні для підтримки дружніх відносин. І ось тут вже спливає «Монако». Чи справді для нього це лише іграшка, що підкреслює його любов до футболу? Не факт. Ймовірно, він купив більше, ніж просто футбольний клуб.

ДРУГ ВСЬОГО МОНАКО

Риболовлєв придбав контрольний пакет акцій «Монако» за символічний 1 євро, що передбачає гарантовані інвестиції в 100 млн протягом 4 років. У той час у клубу були величезні фінансові проблеми, через що він животів на дні другого дивізіону Франції. Всі були тільки раді появі російського олігарха, який вдихнув у улюблену іграшку принца нове життя. Риболовлєв повернув команду в еліту, витратив більше, ніж треба на світових зірок і став кимось більшим, ніж просто російським нуворишем. Адже його вкладення йшли не тільки безпосередньо в клуб. Протягом кілька років він дарував на Різдво державним службовцям, наближеним принца і їх дружинам хороше вино і шоколад, викликаючи все більше захоплення. З кожним роком список людей тільки розширювався. У 2014 році віце-президент клубу Вадим Васильєв створив список з 52 імен, розділений на три групи за рівнем впливовості, якій належали презенти. У нього потрапляли і генеральний секретар яхт-клубу Монако, і президент автомобільного клубу князівства.

Це спрацювало, і з'явилася зворотний зв'язок. Наприклад, начальник поліції якось попросив у Риболовлєва влаштувати свого сина на стажування в «Монако». Або ось Луї Дюкро - син принцеси Стефанії - попросив зробити для нього перегляд, а в результаті став скаутом клубу з зарплатою в 3 тис євро на місяць.

Принц Монако Альберт II / фото: wikimedia Принц Монако Альберт II / фото: wikimedia.org

Чим привабливий футбольний клуб? Тим, що тобі необов'язково роздавати подарунки тільки на Різдво. Можете робити це хоч на кожному матчі. Коли «Монако» повернувся до елітного дивізіону влітку 2013-го, був складений список з близько 100 осіб, якій належали абонементи на сезон. 66 місць призначалося для чиновників, а 26 місць для князівської знаті. Матчі «Монако» стали місцем зустрічі еліти Монако.

Все добре було і з гостьовими іграми. У травні 2016 року новий глава уряду Монако Серж Тель разом з сином вилетів на матч в Ліон на реактивному літаку Fedcom - титульному спонсора «Монако». «Шановний пане Риболовлєв, дякую вам за прекрасні кросівки, спортивну сумку і одяг. Дуже зворушена вашою увагою і з задоволенням ношу ці подарунки », - говорилося в листі олігархові від княгині Шарлен. Риболовлєв відправив до палацу спортивне взуття і отримав таку подяку. Але з чого раптом?

Однак зараз принц всіляко відхрещується від тісних зв'язків з російським олігархом, поки той вже мало не в бігах. Так все близькі зв'язки Риболовлєва дуже швидко можуть обірватися.

business-gazeta

Але як взагалі він став власником «Монако»?
І навіщо, враховуючи, що коли він набував клуб, то практично нічого не розумів у футболі і навіть найняв з цих питань консультантів?
З чим дійсно відноситься його нинішнє переслідування?
Чи не міг Риболовлєв таким чином, завдяки зв'язкам, незаконно впливати на результати справ в свою користь?
Але з чого взагалі все почалося?
Чи не це одна з причин, за якими Риболовлєв припинив всі ділові зв'язки в Росії, на відміну від того ж Романа Абрамовича, який навіть після покупки «Челсі» був і губернатором, і головою Думи Чукотки?
Але, в будь-якому випадку, з чого почати нове життя на Заході?
Красиво, але куди вкласти ще?
Але як йому вдалося отримати такі зв'язки?
Чи справді для нього це лише іграшка, що підкреслює його любов до футболу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация