Навіщо потрібен паспорт щоб зробити повернення товару?

У продавців, керуючих торгових точок України дуже часто возникаю проблеми з клієнтами які хочуть повернути товар і при цьому не мають з собою паспорта

У продавців, керуючих торгових точок України дуже часто возникаю проблеми з клієнтами які хочуть повернути товар і при цьому не мають з собою паспорта.

Після всіх скандалів і докази що товар належної якості і не використовувався. Якщо представник магазину людина не конфліктна і погоджується на повернення грошових коштів, перша фраза яка злітає з вуст продавця: "Чи потрібен чек, паспорт громадянина України або посвідчення водія". Якщо з чеком проблем не виникає, то паспорт з собою тягають мало хто тому в Україні немає паспортного режиму і носити з собою паспорт немає необхідності. І клієнт починає "комизиться" і головний аргумент: "Я товар купував без паспорта і повернути його можу без паспорта !!!", а закони України їх не хвилюють.

І тут є кілька варіантів:

1. Роздруковуємо даний текст, і зберігаємо його на касі:

Согласно з п. 2 ст. 3 Закону про РРО суб'єкти господарювання, Які здійснюють розрахункові операции в готівковій та / або в безготівковій форме (із ЗАСТОСУВАННЯ платіжніх карток, платіжніх чеків, жетонів ТОЩО) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов ' язані відаваті особі, яка отрімує або Повертає товар, отрімує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операции.

Відповідно до п. 4.8 Порядку № 614 у разі если сума коштів, видання при поверненні товару чи рекомпенсації Ранее оплаченої послуги, перевіщує 100 грн., То матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередно Здійснює розрахунки, повинна Скласти акт про видачу коштів. В акті необходимо Зазначити:

• дані документа, что встановлює особу покупця, Який Повертає товар (відмовляється від послуги);

• Відомості про товар (послугу);

• суму видання коштів;

• номер, дату і Час відачі розрахункового документа, Який підтверджує купівлю товару (Отримання послуги).

Російською мовою:

показати текст »

Згідно п. 2 ст. 3 Закону про РРО суб'єкти господарської діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та / або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов 'пов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операціі.Согласно п. 4.8 Порядку № 614 у разі якщо сума коштів, виданих при повернення е товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 грн., То матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. В акті необхідно вказати: • дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги); • відомості про товар (послугу); • суму виданих коштів; • номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги).

Таким чином, при поверненні товару відповідно до ст. 9 Закону про захист прав споживачів слід надати документ, що встановлює особу покупця, який повертає товар, наприклад паспорт або водійське посвідчення.

1. Якщо покупець бажає повернути товар і вважає що паспорт для повернення не потрібен, поводиться неадекватно (зазвичай мега супер розумні "юристи"), демонструємо йому цю цитату і миленько посилаємо в "теплі країни", за паспортом.

2. Якщо покупець не вважає себе "центром всесвіту", а продавців представниками мікрофлори під своїми нігтями. З такими клієнтами можна йти на діалог і запропонувати повідомити свої паспортні дані в усній формі, багато їх знають напам'ять або записують в мобільному, на крайній випадок можна просто зателефонувати і запитати у домочадців. Так як дані просто вносяться в акт на повернення і копії паспорта не потрібні, то такий варіант цілком доречний.

3. Постійні клієнти - особисто я таким повертаю гроші відразу, а потім заповнюю акт на повернення на себе або співробітників магазина. Таки ж чином дію якщо просто немає часу на паперову тяганину.

Важливо пам'ятати - що під час перевірок контролюючими органами у Вас можуть зажадати акти на повернення товару. Акти за поточний місяць повинні зберігається на касовій зоні, решта на складі (наприклад) на території магазину, акти повинні збережуться 3 роки. До кожного акту повинен бути приколоти оригінал чека на покупку або копія якщо товарів в чеку кілька, а повертався один, повернений товар повинен бути викреслений і повинен стояти штамп магазину або друк або П.І.Б відповідальної особи (при відсутності печатки або штампа).

Якщо покупець хоче повернути товар, але чек на товар втрачено, то згідно із законом "Про захист прав споживачів" чек необхідно відновити. Клієнт пише заяву на відновлення чека в якому вказує найменування товару і дату покупки (хоча-б приблизно). У законі терміни не обмовляються, відповідно придумуємо самі. Прийнято вважати формулювання "Розумний термін" - що це 14 календарних днів. ВАЖЛИВО - для повернення необхідний фіскальний чек або його копія на контрольній стрічці касового апарату. Всі контрольні стрічки зберігаються в магазині 3 роки. Для гарантійного ремонту досить товарного чека або накладної зі штампом або печаткою магазину.

Щиро сподіваюся що дана стаття допоможе Вам у вашій повсякденній роботі.

Якщо стаття Вам сподобалася, скористайтеся кнопочкой:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация