NEWSru.com :: У Росії шукають юридичні підстави для повернення Аляски

У Росії знайшлися юридичні підстави для повернення Аляски
Чутки про те, що Аляска свого часу була продана, а здана США в оренду на 99 (за іншими даними на 100) років, і заклики зажадати назад свою законну власність, виникали ще за радянських часів
Ленін запропонував США відмову від претензій на Аляску в обмін на зняття заборони на торгівлю
Сталін в Ялті зробив заяву, що СРСР не будуть пред'являти своїх прав на Аляску

ініціативи по поверненню Аляски , 147 років тому переданої Російської імперії Сполученим Штатам, підняли нову хвилю обговорень щодо умов договору про відступлення Росією прав на цю територію, виконанні зобов'язань США і наявності підстав для опротестування цієї угоди.

дійсно, чутки про те, що Аляска свого часу була продана, а здана США в оренду на 99 (за іншими даними на 100) років, і заклики зажадати назад свою законну власність, виникали ще за радянських часів. Крім того, велику популярність у конспірологів мають ще дві теми, що стосуються найбільшого американського штату, - це зникнення золота, яке Москва повинна була отримати за умовами угоди, і злодіяння більшовиків (в першу чергу В. І. Леніна), в обмін на одномоментні політичні вигоди нібито передали США все документальні підтвердження прав Росії на спірну територію.

сайт "Російська сімка" детально відновлює обставини укладення договору. У той час, коли Росія була залучена в виснажливу і кровопролитну Кримську війну, Америка неодноразово підкреслювала, що не займатиме антиросійську позицію. Лондонська The Times стурбоване писала про "загадкову симпатії", яка існує між Росією і США. Як стверджується, на одному з званих обідів в честь російської делегації американський генерал Уелбрідж навіть проголосив тост: "Провидіння вказало, що має бути два великих півкулі, Східне і Західне. Перше повинна уособлювати Росія, а друге - Сполучені Штати!"

- Якутія вимагає повернути РПЦ острів Spruse Island біля берегів Аляски

У Росії про підготовку угоди знали всього шість чоловік: Олександр II, Костянтин Романов, Олександр Горчаков (міністр закордонних справ), Михайло Рейтерн (міністр фінансів), Микола Краббе (морський міністр) і Едуард Стекль (посланник Росії в США), а громадськість була проінформована тільки через два місяці після підписання договору. На той момент Росія гостро потребувала трирічному іноземною позику, по 15 млн рублів на рік, а Російська Америка вимагала постійних вкладень.

Що стосується золота, яке вже почали добувати на Алясці окремі старателі, то російський уряд побоювався, що слідом за старателями і контрабандистами підтягнуться і американські війська, до чого Росія була не готова. Ще одну проблему становила "повзуча колонізація" з боку мормонів, про що відкрито говорив сам президент США Джеймс Б'юкенен.

У втрати Аляски винні Ленін і Сталін

У темі, присвяченій Алясці, на форумі прихильників КПРФ згадується, що договір, підписаний 30 березня 1867 року, було складено англійською та французькою мовами. Таким чином, існуючі в інтернеті копії договору російською мовою з факсиміле імператора і самодержця всеросійського Олександра II, є підробками. Інформація про користувача висувають кілька теорій: по-перше, вони наполягають на тому, що в договорі йшлося саме про оренду на 99 років, а не про продаж. По-друге, вважають прихильники найбільшої російської комуністичної партії, обумовлені в документі 7,2 млн доларів золотом були вставлені в Росію, тому що уряд імперії через Лондонський банк розрахувалося цими грошима за локомотиви і парові машини.

Крім того, на форумі висловлена ​​оригінальна теорія - угода була фіктивною, конгрес США провів ці витрати під видом виплати орендної плати за Аляску, маючи на меті компенсувати Росії витрати на участь у військових діях на боці США двох російських ескадр під командуванням контр-адміралів Степана Лісовського і Андрія Попова.

"Після революції 1917 р шляхом конфіскації та простого грабежу більшовики зосередили в своїх руках величезні багатства в валюті, цінних паперах, золоті і т.д. Однак купити для Червоної Армії зброю вони не могли: Захід заборонив торгівлю з Росією. Щоб" прорвати " цю блокаду, Ленін запропонував США відмову від претензій на Аляску в обмін на зняття заборони на торгівлю. в якості гарантії Ленін запропонував віддати американцям всі екземпляри підписаних угод, які зберігалися в Росії і підтверджували її права на Аляску. Так Аляска була дійсно п родана в перший раз. Під час війни з фашизмом Сталін в Ялті зробив заяву, що СРСР не будуть пред'являти своїх прав на Аляску, ніж нітрохи здивував американців, які вважали, що це питання було остаточно врегульовано ще при Леніні. Сталін просто хотів зобразити, що він робить поступку за право СРСР взяти під контроль країни Центральної Європи. Так Аляска була продана вдруге ... Нарешті, за Брежнєва підійшов до кінця термін оренди. Незважаючи на все попереднє, ще можна було спробувати пред'явити права на Аляску. Треба було лише офіційно заявити, що ці два, так би мовити політика, Ленін і Сталін, не мали права продавати Аляску, їх дії ніколи не були підтверджені Верховною Радою і, отже, юридично недійсними з самого початку. Ну, і, звичайно, пред'явити до оплати гроші! Однак Генсек КПРС був на це не здатний ... "- йдеться в опублікованому дослідженні.

Ймовірно, прихильники КПРФ мають на увазі фіктивний договір про продаж Аляски від 1854 року, який був складений на суму 7,6 млн доларів і повинен був змусити англійців відмовитися від домагань на російські володіння. Про обставини цієї угоди пише газета "Закордон" .

Судно з золотими злитками підірвав американський диверсант

Грошей за Аляску Росія дійсно не отримала. 7,2 млн доларів (11 млн рублів) були, згідно платіжним дорученням , Переведені на рахунок барона Стекля, російського посланника, що в корені суперечило умовам договору. Мільйони були переведені в один з лондонських банків, звідки вже в вигляді золота повинні були потрапити в Росію, однак цього не сталося.

На початку липня 1868 року злитки повантажили на барк "Оркні", однак 16 липня судно затонуло на підході до Петербургу. Страхова компанія збанкрутувала, і ніякої компенсації Росія не отримала.

У 1875 році з'ясувалося, що катастрофа не була випадковістю. Вибух підстроїв громадянин США Вільям Томсон, під час американської Громадянської війни служив в диверсійному підрозділі Secret Service Corps (SSC). Будучи викритим у вибуху іншого судна, він, після спроби самогубства, розповів, як опинився у в'язниці за п'яну бійку і отримав від співкамерника незвичайну пропозицію. За 1000 фунтів Томсон під виглядом вантажника переніс на "Оркні" бомбу з годинниковим механізмом.

Сто років потому, в 1975 році, радянсько-фінська експедиція виявила в Балтійському морі останки барка. Експертиза підтвердила - на судні був вибух і пожежа. А ось жодного золотого злитка - не було.

Едуард Стекль, лобіював договір з боку Росії (до речі, одружений з американкою і залучений у вищі кола США), отримав за труди винагороду в розмірі 25 тисяч доларів і щорічну пенсію в 6000 рублів, ніж був вельми незадоволений. Як уточнює "Російська сімка", він ненадовго прибув до Петербурга, але потім поїхав в Париж і до кінця року цурався російського суспільства, оскільки перетворився на парію і був нещадно критикуємо за бездарну поступку російській землі.

І не продали, і не віддали в оренду

Що стосується головного питання, про те, чи була це продаж або все-таки оренда, одну з найбільш зважених версій висувають користувачі форуму "Підводний човен" - на їхню думку, невизначеність виникла через лінгвістичного непорозуміння.

По тексту договору ясно, що Аляска була "... to cede to the United States ...". У договорі не вживається слово "sell", а вираз "to cede" може бути зрозуміле як грант або передачу фізичного контролю. Таким чином, з договору випливає, що юридично Аляска належить Росії, але передана в фізичне управління США.

"Таким чином Аляска була продана США і не була передана в оренду США про що зараз сперечаються все. Вона була передана за договором сиві, тобто за договором передачі фізичного управління над територією без продажу території Сполученим Штатам Америки. Оскільки в договорі сиві не було зазначено термін передачі території в фізичне управління, то Росія має повне право в будь-який момент зажадати Аляску назад, оскільки за укладеним з США договору Аляска продовжує належати Росії, а США передано тільки право на фізичне управлін територією. В умовах, коли не позначений термін дії договору, він визнається чинним до моменту виставлення вимоги власником про повернення права фізичної управління. Тобто до тих пір, поки Росія не заявить про своє право на фізичне управління територією яке повинно бути їй повернуто негайно Сполученими Штатами Америки при першому ж заяві про це з боку Росії ", - йдеться в статті.

З машинописним текстом договору можна ознайомитися в онлайн-бібліотеці Bartleby.com , Де він приводиться по виданню "American Historical Documents, 1000-1904". Рукописний оригінал договору ніколи не публікувався.

Російський прапор у столиці російських поселень в Північній Америці Ново-Архангельську був спущений 18 жовтня 1867 року. У 1884 році Аляска отримала статус округу, в 1912 році була офіційно оголошена територією США. 49-м штатом Сполучених Штатів Аляска стала тільки в 1959 році.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация