NEWSru.com :: Міноборони опублікувало розсекречені архівні документи про подвиг Олександра Матросова

До 75-річчя подвигу бійця Червоної Армії Олександра Матросова Міноборони Росії запустило на своєму сайті мультимедійний розділ "Кидок у вічність" з унікальними архівними документами, присвяченими увічнення пам'яті героя
Свій подвиг стрілець-автоматник 2-го окремого стрілецького батальйону 91-ї окремої Сталінської стрілецької бригади добровольців-сибіряків червоноармієць Олександр Матросов здійснив в 27 лютого 1943 року. Справжні свідоцтва події зберігаються в Центральному архіві Міністерства оборони РФ

До 75-річчя подвигу бійця Червоної Армії Олександра Матросова Міноборони Росії запустило на своєму сайті мультимедійний розділ "Кидок у вічність" з унікальними архівними документами, присвяченими увічнення пам'яті героя.

Свій подвиг стрілець-автоматник 2-го окремого стрілецького батальйону 91-ї окремої Сталінської стрілецької бригади добровольців-сибіряків червоноармієць зробив 27 лютого 1943 року. Справжні свідоцтва події зберігаються в Центральному архіві Міністерства оборони РФ.

На сайті представлена ​​відсканована копія політдонесень начальника стрілецької бригади майора Ілляшенко про виняткове мужність і геройство 19-річного Матросова, який закрив собою амбразуру ворожого кулеметного дзоту, в результаті чого червоноармійці змогли зробити атаку опорного пункту німців. Згодом пожертвував своїм життям рядовий отримав посмертне звання Героя Радянського Союзу.

- Матросов був не тим, за кого себе видавав: правда про Шакірьяне Мухамедьяново

У доповіді заступнику начальника Головного політуправління РСЧА, датованому груднем 1944 року, наводиться докладний звіт про роботу по встановленню точного місця поховання Олександра Матросова з описом стану могили і пропонованих заходів з увічнення його пам'яті.

Зокрема, на сайті опубліковані унікальні знімки району села Чорнушка, де був похований Матросов. У 1944 році група уповноважених осіб виїжджала в ті місця, де ще недавно йшли смертельні бої. У Міноборони розповіли, що фотографії були зроблені журналістами "Комсомольської правди", серед архівних знімків - фото пам'ятника Олександру Матросова, який перебував в 1 км від села Чорнушка (нині Псковська область) на узліссі гаю.

Як доказ того, що пам'ятник був поставлений в жовтні 1943 року, представлена ​​стаття з журналу "Зміна" за липень 1944 року.

Були й інші радянські військові, повторили подвиг Матросова і навіть вчинили його раніше, тому історики провели копітку роботу в Центральному архіві Міноборони Росії, щоб виявити відомості про таких військовослужбовців. Співробітники архіву зібрали інформацію про 500 героїв з численних розрізнених документів періоду Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років. Ці відомості найближчим часом будуть опубліковані у вигляді збірки.

На сайті відомства представлені нагородні листи політрука танкової роти 125-го танкового полку Олександра Панкратова, командира відділення 1180-го стрілецького полку 350-ї стрілецької дивізії сержанта Василя Прокатова, рядового Михайла Юшкова, які названі "матросовцамі", котрі скоїли аналогічні подвиги і посмертно стали Героями Радянського Союзу.

Справжнє ім'я героя

Насправді Олександр Матросов, про подвиг якого дітям розповідали в кожній радянській школі, був родом з Башкирії, а його справжнє ім'я - Шакірьян Мухамедьянов .

У 2002 році "Парламентська газета", яка є офіційним виданням Федеральних зборів РФ, опублікувала справжню біографію комсомольця, яка відрізняється від офіційної версії, створеної ще радянськими дослідниками.

Шакірьян народився в 1924 році в маленькому селі Кунакбаєво. Як пише "Парламентська газета", він ріс жвавим і моторним малим, і мати часто повторювала: "Виросте молодцем. Або, навпаки, буде злодієм". Шакірьян майстерно грав в бабки, бринькав на балалайці. Коли мати померла, йому було не більше семи років. Сім'я жила дуже бідно, і, після того як батько одружився втретє, хлопчик пішов з дому.

Куди потім подівся Шакірьян, сказати складно: папери дитячих будинків Башкирської АРСР початку 30-х років не збереглися. Але не виключено, що він потрапив в детпріемнік-розподільник по лінії НКВС, звідки його направили в Мелекесс (нині Димитровград) Ульяновської області. Там він вже був Сашком Матросовим. Серед безпритульних існували свої закони, і один з них був такий: якщо ти не росіянин, а націонал, тобі ніколи не повірять і будуть цуратися. Тому, потрапляючи в дитбудинку і колонії, підлітки намагалися змінити свої рідні прізвища та імена на російські.

Пізніше, вже будучи в Іванівській режимної колонії, Сашка зі сміхом відвертим, як, влаштовуючись в дитбудинок, назвав своїм рідним місцем місто, в якому жодного разу не був. Можливо, саме тому у всіх довідниках і енциклопедіях місто Дніпропетровськ називається місцем народження Олександра Матросова.

В Іванівській колонії у нього було кілька кличок: Шурик-Шакірьян, Шурик-Матрогон (він любив носити безкозирку і матроську форму) і Шурик-машиніст (це було пов'язано з тим, що він багато подорожував, і саме його посилали на вокзали ловити втекли колоністів ). Ще Сашку дражнили "Башкирії". Згадують, що він здорово вибивав чечітку і вмів грати на гітарі.

Знову сліди Матросова спливли восени 1940 року в Саратові. Як випливає зі збережених до наших днів документів, народний суд 3-го ділянки Фрунзенського району засудив його 8 жовтня за статтею 192-й КК РРФСР до двох років позбавлення волі. Матросов був визнаний винним в тому, що, незважаючи на дану ним підписку про виїзд з міста Саратова о 24 годині, продовжував там проживати.

Матросов сидів у трудовій колонії, в старій Уфі. В кінці вересня 1942 року в групі інших новобранців він опинився в Краснохолмському військово-піхотному училищі під Оренбургом. У січні 1943 року весь курсантський склад училища був направлений рядовими на поповнення фронтових частин. Матросов був зарахований до списків 91-ї Тихоокеанської добровольчої морської бригади імені Сталіна 25 лютого. Через два дні, при взятті села чорнушки, він зробив свій безсмертний подвиг: закрив тілом амбразуру з ворожим кулеметом.

Згодом, після наказу Сталіна, цей день приурочили до 23 лютого - 25-річчя Червоної Армії.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация