NEWSru.com :: Десятиліття "розгрому НТВ": історії людей і історія країни, змінилася 14 квітня 2001 року

Десятиліття "розгрому НТВ": історії людей і історія країни, змінилася 14 квітня 2001 року
Такого телебачення Росія не знала ні до, ні після. Події весни 2001 року вийшли далеко за рамки внутріцехових журналістських "розборок"
Це останній мітинг в підтримку НТВ, він зібрав десятки тисяч прихильників хорошого незалежного телебачення
І це останні кадри, на яких журналісти НТВ стоять пліч-о-пліч - через лічені години команда розвалилася
У студії програми - провідний Михайло Осокін, за ним - десятки журналістів, операторів, редакторів - понад 200 співробітників телеканалу НТВ
Таким чином, "кістяк" журналістів "старого НТВ" виявився на каналі ТВ-6, який згодом був закритий владою в січні 2002 року
За долею журналістів і їх програм стежила вся країна
Однак варто нагадати, що багато телеглядачів в ті роки дивилися НТВ не тому, що розділяли якісь політичні (прямо сказати, опозиційні) погляди, а тому що рухало ними суто естетичне чуття
Канал робили найталановитіші люди і на ньому виходили кращі передачі - не тільки суспільно-політичні, а й розважальні, і музичні, і просвітницькі, і сімейні
Величезна частина цих передач в ході згаданих подій "перемолола" і досить швидко стала лише історією
Десятиліття "розгрому НТВ": історії людей і історія країни, змінилася 14 квітня 2001 року
Це останній мітинг в підтримку НТВ, він зібрав десятки тисяч прихильників хорошого незалежного телебачення
Віктор Шендерович, який всі ці роки відстоював щодо розколу телекомпанії чітку і послідовну позицію і написав про події на НТВ, ТВ-6 і ТВС книгу
Такого телебачення Росія не знала ні до, ні після. Події весни 2001 року вийшли далеко за рамки внутріцехових журналістських "розборок"
Михайло Осокін, працював на ТВ-6, ТВС, потім знову на НТВ і в результаті вигнаний звідти, в якості ведучого каналу RTVi дає інтерв'ю: "У російському телеефірі новинних ведучих не залишилося - це гірше, ніж в СРСР"

Десятиліття так званого "розгрому НТВ" 14 квітня 2001 року у результаті вельми сумнівних з правової точки зору дій найбільший приватний телеканал перейшов під контроль державного "Газпрому". Багато спостерігачів і самі журналісти вважають цю подію початком будівництва "вертикалі влади", ключовою точкою, пройшовши через яку нова російська влада в особі президента Володимира Путіна затвердила нові підходи і методи вирішення найрізноманітніших проблем країни.

Ось так цей квітневий день виглядає в архіві NEWSru.com. Як відомо, на той момент ми називалися NTV.ru і були сайтом телекомпанії. З того самого дня і понині ми не маємо ніякого відношення до НТВ і його співробітникам. Однак нам до сих пір не байдуже ставлення професіоналів телевізійного ефіру до своєї роботи, пишатися якою багато хто з них перестали.

- Переходячи на особистості. Долі учасників подій квітня 2001 року
- Інтерв'ю Віктора Шендеровича: чого не вистачило країні, щоб відстояти право на інформацію

Такого телебачення Росія не знала ні до, ні після. Події весни 2001 року вийшли далеко за рамки внутріцехових журналістських "розборок", вони викликали бурхливі дискусії і збирали на мітингах десятки тисяч людей. За долею журналістів і їх програм стежила вся країна.

Про те, який, власне, "суперечка господарюючих суб'єктів" відбувався у НТВ, "Медіа-Моста" і "Газпрому", можна прочитати в розділі "Історія питання" . А коротко вся ця історія, хай і мовою сатири, викладена в останньому випуску програми "Ляльки" незалежного НТВ.

Однак варто нагадати, що багато телеглядачів в ті роки дивилися НТВ не тому, що розділяли якісь політичні (прямо сказати, опозиційні) погляди, а тому що рухало ними суто естетичне чуття. Канал робили найталановитіші люди і на ньому виходили кращі передачі - не тільки суспільно-політичні, а й розважальні, і музичні, і просвітницькі, і сімейні. Величезна частина цих передач в ході згаданих подій "перемолола" і досить швидко стала лише історією.

Це останній мітинг в підтримку НТВ, він зібрав десятки тисяч прихильників хорошого незалежного телебачення. І це останні кадри, на яких журналісти НТВ стоять пліч-о-пліч - через лічені години команда розвалилася і остаточно поділилася на "ушельцев" і "штрейкбрехерів". І, очевидно, це остання масова акція протесту такого масштабу в путінській Росії.

Переходячи на особистості. Долі журналістів НТВ, учасників подій квітня 2001 року

Що зараз відбувається з каналом і з людьми, які або покинули його в драматичний момент, або залишалися працювати, або металися, визначаючись із власною позицією? Факти, кар'єри, долі минулого десятиліття. Ми спеціально не вибудовуємо ці події в хронологічному порядку і залишаємо без коментарів, просто цитуючи повідомлення зі звичайних стрічок новин: що "було" і що "стало". Однак і без всяких коментарів очевидно відразу: між "було" і "стало" лежить прірва, контраст - разючий, медіапростір і суспільно-політичне життя в Росії змінилися радикально. І країну змінюють, звичайно, конкретні люди.

3 квітня 2001 року програму "Сьогодні о 19:00" вийшла з 11-й студії, з якої зазвичай виходять в ефір програми "Глас народу", "Підсумки", "Незалежне розслідування".

У студії програми - провідний Михайло Осокін, за ним - десятки журналістів, операторів, редакторів - понад 200 співробітників телеканалу НТВ. До початку програми заяву журналістів НТВ, в якому виражається незгоду з діями "Газпром-Медіа", підписали 375 журналістів.

Ніяких змін всередині програми немає - звіт про Посланні президента Федеральним зборам, відгуки політиків на заяви президента і, звичайно, розповідь про засіданнях: акціонерів НТВ і нового Ради директорів телекомпанії.

Єдина зміна в оформленні програми - написане червоним слово "ПРОТЕСТ" на логотипі НТВ.

Червень 2008 року: Михайло Осокін, працював на ТВ-6, ТВС, потім знову на НТВ і в результаті вигнаний звідти, в якості ведучого каналу RTVi дає інтерв'ю : "В російському телеефірі новинних ведучих не залишилося - це гірше, ніж в СРСР". За ці роки на федеральних каналах склалася система цензури, ще більш витончена, ніж радянська.

25 вересня 2010 року в Петербурзі вручили ТЕФІ : Телеканал РЕН виграв у всіх чотирьох інформаційних номінаціях. Відразу дві статуетки отримала Маріанна Максимовська за свою програму "Тиждень". Михайло Осокін отримав бронзового "Орфея" за кращу інформаційну програму - це "Новости 24", а кращою інформаційною провідною була визнана Тетяна Ліманова. Всі троє колись працювали в "команді Кисельова".

14 квітня 2001 року у 10:00 в суботу на каналі НТВ вийшов в ефір випуск новин, який підготували журналісти, лояльні представникам "Газпрому" - Борису Йордану і Альфреду Коху. його вела Ольга Бєлова , Несподівано з'явилася вночі в студії. У випуску не було ніякої інформації про конфлікт навколо телеканалу. Бєлова просто оголосила, що на канал прийшло нове керівництво.

Перед виходом в ефір у неї відбулася така розмова з Михайлом Осокіним і Григорієм Кричевським.

Кричевський: Як ти сюди потрапила на роботу-то? Два дня ти відпочиваєш. Як ви опинилися на роботі щось? Повинен працювати Бузу. Чому ви не в свою зміну виходите? А? Ні, ну скажи. Голову поверни на мене. Чому ти виходиш?
Бєлова (не повертаючись): Я поки що в ефір не вийшла.
Кричевський: Куди ти дінешся-то?
Осокін: А що, ще можна передумати? (пауза) Оля, голову поверни! Відповідай, що, ще можна передумати?
Ольга Бєлова: Я не знаю. Я просто читаю газету.

У кар'єрі Бєлової за 10 років не відбулося взагалі ніяких примітних змін - просто з приходом на канал Бориса Йордана і Володимира Кулістікова вона відразу перетворилася з ведучою ранкових новин в ведучу новин вечірніх. На цій посаді і працює донині.

У 2006 році указом президента Володимира Путіна Ольга Бєлова нагороджена медаллю ордена "За заслуги перед Вітчизною" II ступеня за внесок у розвиток вітчизняного телерадіомовлення та багаторічну плідну роботу.

14 квітня 2001 роки Колишній головний редактор і генеральний директор НТВ Євген Кисельов прийняв пропозицію стати гендиректором ТВ-6 . "Це найнадійніший спосіб зберегти ту команду, яка прийняла рішення, що їй більше немає можливості працювати на 4-й кнопці. Багато з тих, хто пішов після силового захоплення 4-го каналу, вже написали заяву про прийом на роботу", - заявив Кисельов.

"Усі люди є вільні. Вони мають право здійснювати вчинки. Вони мають право приймати рішення. Вони мають право робити помилки, нарешті. Я боюся одного. Є вчинки в біографії журналіста, які назавжди залишаються фактом його біографії. Я знаю багато прикладів, коли один невірний крок ставив журналіста на хитку дорогу з точки зору елементарного уявлення про мораль, моральність, порядність, перекреслював все його творчі успіхи і досягнення ", - сказав Кисельов в цей день.

Таким чином, "кістяк" журналістів "старого НТВ" виявився на каналі ТВ-6, який згодом був закритий владою в січні 2002 року. Через кілька місяців колектив знову з'явився в ефірі на цій же частоті, вже під логотипом ТВС. Цей канал проіснував до червня 2003 року.

У 2008 році Кисельов поїхав працювати на Україну, де веде зараз популярні політичні ток-шоу. "У Росії політичне телебачення давно мертво, а на Україні воно живе і розвивається, так само, як і українське політичне життя", - вважає тележурналіст .

Репортажі Іллі Зіміна та Олени Курляндцевой про мітингу 31 березня 2001 року. Провідна випуску - Тетяна Міткова.

8 квітня 2001 року, програма "Підсумки". Ілля Зімін, кореспондент НТВ : "Чого хоче влада? Влада хоче, щоб ми припудрювали їй ніс, щоб ми перетворилися в службу побуту і виводили плями з їх брудних мундирів. Ми цього робити не вміємо".

Ілля Зімін, один з найяскравіших репортерів "команди Кисельова", пройшов з ним усі "кола", аж до закриття ТВС, потім йому довелося повернутися на "нове НТВ", де він знову став зіркою ефіру. Однак ...

26 лютого 2006 року Ілля Зімін, автор програми НТВ "Професія - репортер", був убитий в своїй квартирі в Москві. Підозрюваного у вбивстві, громадянина Молдови Ігоря Вельчева, молдавський суд не визнав винним . Суддя заявив, що слідство "не знайшло складу злочину в діях Вельчева". Він був звільнений з-під варти в залі суду.

14 квітня 2001 года 4-й канал покинули близько 350 співробітників "Колишнього" НТВ, серед них - оглядач культури Олена Курляндцева.

25 травня 2005 року Єлена Курляндцева померла після тривалої хвороби . Вона працювала на НТВ з часу заснування телекомпанії, роблячи яскраві сюжети про культуру. Після відходу з НТВ разом з командою Кисельова Курляндцева працювала на ТВ-6, а потім на ТВС. Після його закриття пішла на телеканал "Росія".

Травень 2001 року. Головний редактор НТВ Тетяна Міткова в інтерв'ю поділилася враженнями від перших тижнів роботи під керівництвом Бориса Йордана. За словами нового розділу інформаційної служби телеканалу, НТВ зараз ніхто не заважає критикувати владу і вказувати на її помилки. Як заявила головний редактор Тетяна Міткова, особисто вона зараз "абсолютно вільна".

21 березня 2011 року увага експертів була прикута до новинним програмам: справа в тому, що прем'єр Путін і президент Медведєв діаметрально розійшлися в оцінці того, що відбувається в Лівії, що стало першим явним розбіжністю за всю історію тандему. Логічно було дізнатися, кому віддадуть перевагу телевізійні начальники. НТВ в денному випуску показало репортаж з Удмуртії, де в одному з цехів Воткинского заводу робітники запитали Путіна про Лівії. Заява Путіна показали, однак в головному випуску о 19:00 (на той час уже стала відома позиція Медведєва) слідів цього виступу немає. Зате інформаційна служба НТВ давала слово Дмитру Медведєву: о 19:00 та у вечірньому випуску програми "Сьогодні" о 23:15 прозвучали його критичні репліки, по всій видимості, на адресу прем'єра.

У 2011 році Тетяна Міткова є заступником генерального директора ВАТ "Телекомпанія НТВ" з інформаційного мовлення і головним редактором служби інформації. У списку її досягнень інтерв'ю з президентом Дмитром Медведєвим - за винятком подібних подій Міткова ніколи не з'являється в кадрі.

Кореспондент НТВ Костянтин Точилін, прямий ефір програми "Антропологія" 6 квітня 2001 року: "Слово" хамство ", яке я маю намір використовувати в подальшому своєму діалозі, не має ніякої емоційного забарвлення. Це характеристика образу поведінки і не націлені на образу чийогось гідності .

(...)

Так ось, розповідаю історію. В мене є дружина. Одного разу вона пішла на роботу, спустилася з другого поверху на перший. Була зима, і зламалася пружина, яка повертає двері. Вона штовхнула, щоб двері зачинилися, а вона візьми і не закрийся. Там лід. Раптом звідки не візьмись сусідка з третього поверху, така скандальна, хамська тітка. А тут вже почалася вся ця наша історія. І сусідка знала, що ми працюємо на НТВ, і каже: "Двері треба закривати, НТВ погане!" Моя бідна Марина їде на роботу і каже мені: "У мене немає аргументів, я не знаю, що сказати". Те, що Шендерович називає манерою ведення переговорів, - це називається по-іншому. Ми це бачили сьогодні в погоджувальної комісії - це прийом, хамський прийом. Кох і його сім'я - милі люди, але манера ведення переговорів хамська. Ми можемо або піти, або втратити обличчя. Як не крути, я цього вчитися не хочу ".

24 січня 2011 року провідний радіо СІТІ-ФМ Костянтин Точилін вивів в прямий ефір радіослухача - очевидця теракту в аеропорту "Домодєдово" . Це стало самої оперативною реакцією ЗМІ на вибух - повідомлення на цілих 20 хвилин випередило навіть "блискавки" інформагентств, що для радіо як виду ЗМІ вважається великим успіхом.

7 квітня 2001 року. Москва, мітинг на захист НТВ .

"У нас хочуть забрати нашого капітана - Євгенія Кисельова. Але ми його не здамо", - сказав виступив на мітингу парламентський кореспондент телекомпанії Ернест Мацкявічюс. Він також заявив, що якщо НТВ буде націоналізовано, то з його журналістами "ніхто не буде рахуватися" і до них будуть ставитися як "до верстатів і шестерінки".

2011 рік. Історія, розказана Віктором Шендеровичем на сторінках "Щоденного журналу" .

"І ось в самий розпал застілля Ернест Мацкявічюс (...) показав колегам заставку на своєму мобільному телефоні. На тій заставці вони якраз удвох і красувалися - Ерні і Володимир Володимирович. Це був кадр з останньої серії мильної серіалу "Розмова національного лідера з народом" (Виробництво ВГТРК і Першого каналу). Допомагає від ментів, пояснив призначення телефонної заставки нехитрий Мацкявічюс ".

14 квітня 2001 Володимир Маслаченко висловив підтримку колективу НТВ, незгодним з призначенням нового керівництва телекомпанії. Зокрема, відомий футбольний коментатор відмовився вести репортажі матчів Ліги чемпіонів.

28 листопада 2010 року в НДІ РАМН помер легендарний воротар збірної СРСР, відомий телекоментатор Володимир Маслаченко. Він був особистістю не тільки на футбольному полі, а й поза ним. До останніх днів він радував телеглядачів своїми коментарями і дотепними жартами.

Квітень 2001 року. Кореспондент програми "Підсумки" Антон Хреков після зміни керівництва залишився на каналі і став провідним ранкових новин.

Лютий 2011 року. Творці програм "Пусть говорят" (Перший канал), і "НТВшнікі" (НТВ) дивуються з приводу зняття з п'ятничного ефіру випусків з Анастасією Волочковою, яка зі скандалом вийшла з партії "Єдина Росія". Обидві програми встигли показати в східних регіонах Росії, і тільки після цього вони були зняті з ефіру. У прес-службі НТВ ситуацію зі зняттям "НТВшніков" з ефіру коментувати відмовилися. Відповідаючи на питання, чому програма не вийшла, журналіст Антон Хреков, один з авторів і ведучий ток-шоу, заявив : "Я відповідаю за підготовку випуску ... Постановкою в ефір, переміщенням по сітці, зняттям з ефіру я не займаюся. Це прерогатива гендиректора каналу, передбачена статутом НТВ".

14 квітня 2001 року. Велику частину сюжетів випуску новин НТВ о 16:00 робили співробітники програми "Кримінал" , Кілька днів тому пішли з телеканалу.

Березень 2011 року. згідно телерейтинги , Кримінальна тематика від каналу НТВ на оглядовій тижня виявилася найбільш затребувана загальноросійським глядачем. Серіал "Помста" вийшов на перше місце в своєму сегменті телевізійної продукції і посів друге місце серед усіх програм тижні.

"Помста" - черговий серіал про так званих "лихих дев'яностих". У 90-і роки двоє друзів - Родіон Сидорський і Філіп Кудасов, намагаючись заробити, потрапили у вир кримінальних подій. Але їм вдалося благополучно виплутатися з серйозної халепи і навіть врятувати життя дівчині Наталі. Тоді у друзів виникла ідея відкрити свій бізнес. Родіон і Філіп кинулися в бій за успіх і капітал, думаючи, що завжди зможуть один одному довіряти, але партнери по справі виявилися конкурентами в почуттях.

7 квітня 2001 року. відкритий лист Леоніда Парфьонова Євгена Кисельова:

"Мені навіть не цікаво, за наказом чи ти, йдучи, спалюєш село до останнього будинку або дієш самостійно. Ти прагнеш, щоб" маски-шоу "трапилися у нас в" Останкіно ", ти всіма засобами це провоціруешь. Ти тримаєш людей за гарматне м'ясо, пацани у тебе в заручниках, бо не знають іншого життя, крім як бути прив'язаними пуповиною до "Підсумками", і означає, те, що робиш ти, - це розтління малолітніх.

На нашому восьмому поверсі, з вікон якого майорить прапор НТВ, немає вже ні свободи, ні слова. Я не в силах більше слухати твої богослужіння в кореспондентської кімнаті - ці десятихвилинки ненависті, - а не ходити на них, поки не звільнюся, я не можу.

Вважай це заявою про відхід, формальну папір пришлю по факсу. На телебаченні мені йти нікуди: йду в нікуди ".

Однак після зміни керівництва Леонід Парфьонов разом з Тетяною Міткова повернувся "з нікуди" на канал. Крім роботи над різними проектами, у нього з'явилася власна щотижнева підсумкова програма "Намедни". Вона проіснувала з осені 2001 по кінець травня 2004 року і закрилася зі скандалом і звинуваченнями в цензурі.

1 червня 2004 року Леоніда Парфьонова звільнили з НТВ . Програма і сайт "Намедни" закриті, приміщення опечатано. Причиною звільнення стало закриття програми "Намедни", пов'язане з допущеним Парфьоновим порушенням трудового договору, що зобов'язує його підтримувати політику керівництва телекомпанії, говориться в повідомленні НТВ.

Після цього Леонід Парфьонов редагував журнал Newsweek і видавав "Намедни" у вигляді великих яскравих книг. А з Євгеном Олексійовичем у Леоніда Геннадійовича відносини налагодилися. Їх навіть можна було разом спостерігати в телеефірі, наприклад, 14 листопада 2008 року в програмі "Влада" на RTVi. Колишні опоненти знайшли спільні теми і навіть перейшли назад "на Ви".

Кисельов: Якби Ви писали продовження своєї книги, яка щойно вийшла, вже про 2000-х роках, або, скажімо, знімали б продовження "Нашої ери" в 2000-і роки, Ви б взяли епізод зі справою ЮКОСа як один з стилеобразующих ?
Парфьонов: Звичайно, звичайно. Тому що там все - і то, як це робилося, і цей "Байкалфинансгруп", і лицемірство з приводу ринкових методів, і таке інше, і сама знаковість постаті, яка перетворює це в символ, - всім зрозуміло, що поки ці при владі , цей сидить, в тому числі і тому, що ті бояться, що він вийде і мстити почне. Тобто ось цей поділ "поки я тут - ти сидіти будеш, бо ти вийдеш - я, дивись, панувати тоді не стану". Дуже багато смислів приховано в цій історії.

25 листопада 2010 року Леонід Парфьонов отримав премію імені Владислава Лістьєва і, тримаючи аркуш паперу тремтячими руками, зачитав з нього пронизливу мова про деградацію телебачення. "Журналістські теми, а з ними все життя, остаточно поділилися на прохідні по ТБ і непрохідні по ТБ. За всяким політично значущим ефіром вгадуються цілі і завдання влади, її настрої, ставлення, її друзі і недруги. Інституційно це і не інформація зовсім, а владний піар чи антипіар ", - сказав Парфьонов.

14 квітня 2001 президент Росії Володимир Путін завершив одноденну робочу поїздку до Чечні і повернувся в Москву. Глава держави віддав данину пам'яті загиблим рівно рік тому псковським десантникам, побував в розташуванні розквартированої в республіці 42-ї дивізії і провів в Ханкалі нараду За інформацією "Газети.ru", поїздка президента була організована для того, щоб перекрити інформаційний ефект від захоплення НТВ. Джерело "Газети.ru" в Кремлі так пояснив сенс несподіваного ривка Володимира Путіна: "Кисельов і НТВ вбили Послання Федеральним зборам. Десантувалися в Чечні, президент вирішив вбити метушню навколо НТВ".

10 жовтня 2008 року прем'єр-міністр Росії Володимир Путін привітав з ювілеєм телеканал НТВ : Йому виповнилося 15 років. Прем'єр приїхав в телецентр "Останкіно", біля входу його зустрічали не тільки винуватець торжества - гендиректор НТВ Володимир Кулістіков, - але і керівники Першого каналу і ВДТРК Костянтин Ернст і Олег Добродєєв. Після чого Путін побував в студіях НТВ, де завів розмови про долі телебачення.

Тепло поспілкувавшись з журналістами НТВ в кореспондентської, Володимир Путін оглянув студію, з якої виходять в ефір випуски новин, і заглянув в апаратну. Поговоривши про те, як важливо поступово переводити глядачів на цифрове телебачення, Путін разом з керівниками каналів і деякими співробітниками пішов пити чай.

Травень 2001 року. За повідомленням прес-служби НТВ, на канал повернувся Павло Лобков , Оглядач "Підсумків" і ведучий програми "Рослинна життя", і Лев Новоженов з програмою "Старий телевізор". Обидва покинули НТВ 14 квітня, Новоженов встиг кілька разів вийти в ефір на тимчасовому притулку - телеканалі ТНТ.

Квітень 2011 року. На НТВ виходить "науковий детектив" Павла Лобкова під назвою "Дивний підлогу" . Вперше на телебаченні команда Лобкова вирішила дослідити групу трансвеститів, транссексуалів і трансгендерів генетично і психологічно. "Ми покажемо дивне життя єдиного в світі людини, двічі змінив стать, - говорить офіційний сайт телекомпанії. - Подивившись цей фільм, ви обов'язково подивіться на себе в дзеркало - ви впевнені, що саме того статі, який вказаний у вашому паспорті? .." - укладає анонс.

6 квітня 2001 року. "Зовсім відкритого листа" Віктора Шендеровича Альфреду Коху.

"Вам дадуть зберегти обличчя. Цензури не буде, ефективний менеджмент, жодного великого звільнення. Місяців зо два-три. А потім Батьківщина покличе Вас ще на якийсь важку ділянку, а на Ваше місце прийде людина без публічних зобов'язань, але теж затиснений органами (або "з щемлені органами" - як правильніше?) і швиденько все тут доламає, як йому скажуть. тобто абсолютно в рамках закону. Після чого Ви залишитеся зі своїм чистим обличчям і витонченим смаком, а Росія - без НТВ. Ми розуміємо це . Тому будемо, скільки можливо, підтримувати нинішнього її керівництво каналу ".

Жовтень 2001 року. Альфред Кох : "Мене банально вижили (з посади глави" Газпром-медіа ", - прим. Ред.). Мені формально ніхто не говорив про те, що я не потрібен, але фактично всі рішення приймалися без мене, через мою голову керівництво" Газпрому " взаємодіяв безпосередньо з керівництвом дочірніх компаній. Мої аргументи не були почуті ніколи, і я відчув просто свою непотрібність ".

Події на НТВ в новинах НТВ, ТНТ, Euronews та ITN

Інтерв'ю Віктора Шендеровича NEWSru.com

Віктор Шендерович, який всі ці роки відстоював щодо розколу телекомпанії чітку і послідовну позицію і написав про події на НТВ, ТВ-6 і ТВС книгу, погодився відповісти на кілька наших запитань: чого не вистачило країні, щоб відстояти право на незалежне телебачення.

NEWSru.com: Якби Ви писали казку або п'єсу з таким сюжетом, але з обов'язковою умовою видавництва - вирулити на хеппі-енд - і вже описали поворотний момент - події ночі-ранку 14 квітня, як би Ви впоралися із завданням далі? Шляхом введення додаткових героїв, сюжетних ходів, et cetera - в загальному, нічим себе не обмежуючи як автор і деміург?

В.Ш .: Найпростіший сюжетний хід - перенести дію п'єси в Прагу. У день захоплення незалежної телекомпанії агентами уряду на вулиці виходять сотні тисяч громадян, для яких це - плювок в обличчя; опозиційні партії в парламенті висловлюють уряду вотум недовіри; уряд йде у відставку; безпосередньо винні у зловживанні владою отримують невеликі терміни з довічною забороною займати керівні посади ... Ну, пофантазувати - і буде.

NEWSru.com: У книзі "Тут було НТВ" Ви писали, що російський народ для Вас був відкриттям. Чому ж він не діяв 14 квітня? Чи мало сенс вашим прихильникам реагувати активно або ж слухняно клацати пультом, розшукуючи вас всіх далі по каналах - це був єдино прийнятний шлях? Чи змінилося що-небудь в історії, якби, грубо кажучи, збунтувалася натовп внесла Максимовська назад в студію новин?

В.Ш .: Відповідаючи на Ваш перше питання ... - ні, не те щоб я відчував якісь сильні ілюзії щодо російської ментальності, але одна справа читати "Минуле і думи", а інше - отримувати особистий досвід. А "внесення Максимовской в ​​студію" якраз і означало б зміни в ментальності. Бо народ, який здатний наполягти на своєму праві на інформацію, був би здатний наполягти і на інших своїх правах. Від захоплення НТВ - до Беслана, скасування виборів і всього того, що з легкої руки засновника Google називається "Нігерією в снігах" ... - пряма дорога, це ж абсолютно очевидно.

При вільному загальнодоступному телебаченні абсолютно неможливо таке начальницьку хамство: у країнах, де є свобода слова, не буває путіних, Каддафі і лукашенок. Власне, нас для того і утрамбували, щоб ми не заважали їм робити те, що вони робили в це десятиліття.

NEWSru.com: Знову-таки, уявіть гіпотетичну ситуацію. 14 квітня 2011 року Вас раптово посадили в ефір НТВ, в "Разом". Глядач НТВ не бачив вас 10 років і не знав взагалі нічого. Чи погодитеся Ви зробити програму і які будуть теми випуску 14 квітня - про що розповісти в першу чергу?

В.Ш .: Ну, текст цієї програми вже написаний - це "Плавлений сирок" на радіо "Ехо Москви"; той його ВИПУСК , Який був присвячений закінченню другого путінського терміну. Так би мовити, "дембельський альбом" нашого нацлідера ... Думаю, в цих двадцяти хвилинах зібрано достатньо інформації для країни про минулому десятилітті; як мінімум на перший раз вистачить.

(При підготовці тексту використані матеріали з архіву NEWSru.com, офіційного сайту НТВ і створеного користувачами ресурсу "Події навколо НТВ і ТВ-6" .)

Кричевський: Як ти сюди потрапила на роботу-то?
Як ви опинилися на роботі щось?
Чому ви не в свою зміну виходите?
А?
Чому ти виходиш?
Кричевський: Куди ти дінешся-то?
Осокін: А що, ще можна передумати?
Відповідай, що, ще можна передумати?
Подивившись цей фільм, ви обов'язково подивіться на себе в дзеркало - ви впевнені, що саме того статі, який вказаний у вашому паспорті?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация