NEWSru.com :: Як "відкосити" від армії: за законом або за 1000 доларів

На думку правозахисників, майже всі "рекрути" в нашій країні призиваються з порушеннями, і якби воєнкоми дотримувалися всіх правил, в армію взагалі ніхто б не пішов
Що почався з цього тижня осінній призов уже встиг відзначитися рядом порушень. "Призовники до нас йдуть зі скаргами аж з першого вересня, - повідомила" Новим Известиям "керівник міжрегіонального руху" Солдатські матері "Тетяна Кузнєцова
Дослідження представників коаліції показали, що найбільш масовими - 23,4% - є порушення прав при медичному обстеженні призовників
Наступне місце зайняло недотримання встановленого порядку виклику до військкоматів - 18,4%. Сюди входять так звані облави, які міліціонери влаштовують на вулицях

На думку правозахисників, майже всі "рекрути" в нашій країні призиваються з порушеннями, і якби воєнкоми дотримувалися всіх правил, в армію взагалі ніхто б не пішов - так як здорових хлопців в країні практично немає. Від призову може врятувати або досконале знання законів, або оплата послуг фірм, які обіцяють звільнити молоду людину від армії законними або незаконними методами.

Що почався з цього тижня осінній призов вже встиг відзначитися рядом порушень. "Призовники до нас йдуть зі скаргами аж з першого вересня, - повідомила "Новим Известиям" керівник міжрегіонального руху "Солдатські матері" Тетяна Кузнєцова. - Всі вони отримали повістки з вимогою прийти до військкомату до початку призову. Однак по указом президента Росії призовні заходи повинні починатися з першого жовтня. Крім того, ми фіксуємо порушення в доставці повісток - вони приходять поштою, їх приносять двірники. Змушують розписуватися на папері не призовників, а їх батьків ".

- Як порушують права призовників: вранці - за довідкою, ввечері - на флот
- Допомогти призовнику може знання законів
- Відстрочка за 1000 доларів - незаконно і ненадійно
- Як закликають в сусідніх країнах
- Перелік документів, які повинен знати призовник

У минулий вівторок в Москві керівники Союзу комітетів солдатських матерів зібрали повний зал постраждалих від дій комісаріатів. Призовники ще в вересні пройшли медичні комісії. "Мій син в кінці вересня пройшов медкомісію в Свалявському військкоматі, - повідомила москвичка Наталія Аксьонова, - і, не дивлячись на те, що у нього плоскостопість третього ступеня, був визнаний придатним до служби".

Судячи з такого старту призову, до грудня у правозахисників накопичаться цілі томи зі скаргами на воєнкомів. За традицією, всі злочинні діяння будуть оприлюднені. "Ми три роки спостерігаємо за закликами, - розповів координатор коаліції громадських об'єднань" За демократичну альтернативну цивільну службу "Сергій Кривенко. - Виявилося, що у всіх без винятку регіонах, де проводилося дослідження, діяльність військових комісаріатів та призовних комісій здійснюється з порушеннями закону".

Дослідження представників коаліції показали, що найбільш масовими - 23,4% - є порушення прав при медичному обстеженні призовників. Наступне місце зайняло недотримання встановленого порядку виклику до військкоматів - 18,4%. "Сюди входять так звані облави, які міліціонери влаштовують на вулицях, - пояснив Сергій Кривенко. - Правда, зараз грубих" хапань "стало менше, це поодинокі випадки, які частішають до кінця призову". Крім того, воєнкоми забирають в армію студентів - 15,9% і чинять психологічний тиск на молодих людей - 13,7%. У числі інших порушень - заклик неповнолітніх, відбирання паспортів, робота призовної комісії не в повному складі.

"Я впевнений, що у нас сто відсотків призовників забираються в армію з порушеннями, - заявив столичний експерт з військового права Павло Шайкін. - Навіть якщо молода людина хоче служити, військкомати все одно що-небудь та забудуть зробити. Вони просто не в силах виконати всі правила ".

При цьому правозахисники навіть не вимагають міняти положення, що регламентують нині заклик. Правила і так вже прописані жорстко, що на руку громадянам. "Але якби воєнкоми дотримувалися всіх правил, у нас ніхто в армію взагалі не пішов би, - каже голова Союзу солдатських матерів Росії Валентина Мельникова. - Просто тому, що в нашій країні немає здорових хлопців, і в 18 років все мають різні захворювання. А заклик хворих хлопчиків в армію - злочин ".

Як порушують права призовників: вранці - за довідкою, ввечері - на флот

Наочним прикладом того, як людина може потрапити в армію мало не з вулиці, служить історія студента другого курсу ВДІКу Дмитра Піщуліна. Вранці 31 травня цього року Дмитро прийшов до військкомату за довідкою, а ввечері вже стояв на вокзалі, чекаючи відправки на славний Балтійський флот. "Коли я розповідаю, як мене забрали, все починають сміятися, до такої міри це безглуздо, неможливо! - розповідає Дмитро Пищулин. - Для роботи мені потрібен був закордонний паспорт, але його не давали без довідки з військкомату. Военком мені каже:" Ти - в розшуку! "Виявилося, що якщо студент, як і я, отримує другу вищу освіту, то він не підлягає призову, якщо провчився в першому вузі не більше трьох років. а я вчився чотири роки, а потім вступив до ВДІКу. Мені кажуть, що видадуть довідку, але спочатку я повинен встати на облік у військкоматі, для чого нуж але пройти медкомісію ".

Прохід по лікарях зайняв десять хвилин. Кожен лікар піднімав очі на лейтенанта, що супроводжував студента, той кивав, і лікар вписував в картку "придатний". "Потім я потрапив в кабінет, де сиділа призовна комісія, - продовжує Дмитро Пищулин. - Вони подивилися на рішення лікарів і кажуть:" Раз придатний, то йди служити ". Як, дивуюся я, мені ж навіть повістки не приходило! Вони тут же взяли бланк і написали заднім числом порядку. у мене відібрали паспорт і силоміць відправили на призовний пункт. Побачивши, що у всіх відбирають мобільні, я запхав свій в труси, і потім вже, з туалету, пошепки повідомив друзям: "я - в армії! "

Забриті тут же відправили на Ленінградський вокзал. "Військові сміялися, почувши, що мене за один день загребли, - каже Дмитро. - А мені було прикро, що мене взяли незаконно - не давши закінчити справи, наплювавши на мої хвороби, не виділивши навіть трьох діб на збори. Всі призовники хвалилися, як вони погуляли на своїх проводах, а у мене і їх не було! "

На "свободу" Дмитро опинився випадково. Перед відправкою студент зайшов в туалет вокзалу, а коли вийшов, поїзд уже поїхав. На наступний день військкомат оголосив студента в розшук, а той написав три заяви про незаконність призову - в прокуратуру, в вищестоящий військкомат і в Міщанський суд столиці. Суд прийняв позов до розгляду. Два рази ніхто з військкомату не з'явився на засідання. Наступне - відбудеться в середу.

"Хлопцеві просто пощастило. Якби Дмитро Пищулин потрапив на флот і дав присягу, то він вже не зміг би оскаржити незаконність призову, - пояснив столичний експерт з військового права Павло Шайкін. - А взагалі, якщо процедура призову порушувалася, то молода людина сміливо може йти в суд і оскаржити висновок призовної комісії. Головне - залишитися на волі. Завдання ускладнюється тим, що воєнкоми розуміють: призовника потрібно затримати будь-яку ціну. Ось і виходить, що людині починають загрожувати, трясти перед носом пістолетом, відбирають у нього паспорт і мо мулових. А призовний пункт оточений подвійним кільцем міліції ".

"У нас зараз з'явилися кілька дивних історій, - розповіла Валентина Мельникова. - Хворих хлопчиків ставили на військовий облік і пропонували їм відпрацювати в військкоматах пару років, обіцяючи видати військовий квиток зі штампом" не придатний ", а потім обманювали і відправляли їх в армію" .

Більше року при Останкінському військкоматі Москви пропрацював 20-річний Коля амурця (прізвище змінене на прохання призовника). Разом з ним там працювали ще троє хлопців. Один з офіцерів військкомату усно пообіцяв їм за це "звільнити від армії". "Мені доводилося розносити повістки по домівках і навіть відловлювати на вулицях і біля шкіл ухильників, - зізнався Коля. - Загалом, робити за військкомат всю" чорну роботу ". Але виявилося, що офіцер і не думав дотримуватися слова. Побачивши, як його напарників відправили в частину, Коля зрозумів, що його обманюють, і звернувся до солдатських матерів

Подібна історія сталася ще з одним московським хлопцем - Толею Єфімовим. Його півроку примушували працювати в Замоськворецком військкоматі. А навесні цього року відправили на службу. Зараз новобранець знаходиться у військовій частині N 51857 в Підмосков'ї. Про ці порушення вже сповіщена військова прокуратура.

Інших призовників військкомати ганяють на обстеження по кілька разів. Так сталося з москвичем Ярославом Павленко, хворим на бронхіальну астму. Цієї весни на огляді в Останкінському комісаріаті лікарі астми "не помітили". Коли ж призовник пред'явив пухку медичну карту, тільки тоді військкомат направив Ярослава на обстеження в лікарню. Десять днів москвич провів в лікарні і підтвердив свій діагноз. Однак у військкоматі його не прийняли. Таке повторювалося кілька разів, Ярослава просто не хотіли визнавати непридатним до служби в армії. І тільки у вересні воєнком зустрівся з ним і ... знову відправив до лікарні на обстеження. "Я підозрюю, що його документи просто лежать в потрібній воєнкома таткові", - коментує Валентина Мельникова.

Допомогти призовнику може знання законів

У кількох військкоматах столиці відмовилися відповідати на питання, чому вони на практиці ігнорують правила. А звернення до Міністерства оборони принесло цілком очікуваний результат. "Ми за дотримання закону, а якщо хтось його порушує, будемо розбиратися, - заявив начальник Головного організаційно-мобілізаційного управління Генштабу Василь Смирнов. - Ми навіть дозволили бути присутнім при призові батькам і правозахисникам. Але це не означає, що вони можуть прийти в військкомат і покричати. ​​Крім того, в кожному військовому окрузі відкриті "телефони довіри" для призовників. Плюс військова прокуратура веде прийом скарг. і ще раз повторюся: Генеральний штаб і Міністерство оборони вимагають дотримання закону. Нам не потрібні хворі солд а ти".

Правда, начальник мобілізаційного управління Міноборони висловив сумнів, що всі ті призовники, що скаржаться, дійсно зіткнулися з порушеннями. "Кожен громадянин вважає, що відносно нього щось було зроблено не так, - сказав Василь Смирнов. - І якщо призовники не згодні з висновком медкомісії, яка, до речі, складається з лікарів міських лікарень, то вони можуть звернутися до лікарів обласних лікарень ".

"Воєнкоми просто не бачать, що вони порушують закон, - пояснила керівник руху" Солдатські матері "Тетяна Кузнєцова. - Коли ми їм говоримо - ви не дотримуєтесь Конституцію, закон" Про військовий обов'язок ", вони кажуть:" А ми завжди так робимо! "

Правозахисники пропонують свої способи викорінити порушення. Координатор "За демократичну АГС" Сергій Кривенко закликає молодих людей подавати заяви на "альтернативку". Правозахисник Павло Шайкін вважає, що справі допоможе переведення армії на контрактну основу. А Тетяна Кузнєцова пропонує ввести особисту відповідальність членів медичних і призовних комісій. "Зараз неможливо притягнути до відповідальності призовну комісію, це не юридична особа, - говорить Тетяна Кузнєцова. - Якщо в армії у солдата загостриться захворювання, і він загине, то лікар, який визнав хлопця здоровим, також не понесе покарання".

Біда в тому, що призовники самі часом не помічають порушення, тому що не знають своїх прав. "Воєнкоми щосили тиснуть закон, а хлопці помічають це лише на інтуїтивному рівні", - нарікають правозахисники. Тому молоді люди просто зобов'язані знати закони, пов'язані з закликом.

"Перед тим як відправитися в військкомат, корисно пройти" курс молодого бійця "- побувати на зборах правозахисників для призовників, - радить Павло Шайкін. - Там розкажуть не тільки, як правильно має проходити заклик, але і як подавати скарги до суду і прокуратуру. це окрема наука ".

Якщо призовник все-таки не знає законів, відстояти його права завжди готові комітети солдатських матерів. У головній "солдатської матері" Росії Валентини Мельникової завжди під рукою приклади всіляких порушень. Вона висуває шухляду і витягує стос паперів - заяви в прокуратури і суди, виписки з лікарняних листів.

Головна надія у правозахисників на те, що у молоді прокинеться правова свідомість. Майбутні призовники, які сидять поки ще за шкільними та вузівськими партами, повинні більш напористо відстоювати свої права.

Відстрочка за 1000 доларів - незаконно і ненадійно

Втім, багато призовників не хочуть самостійно вивчати способи не служити в армії, а готові заплатити за те, щоб хтось зробив це за них. На небажанні молодих людей йти в армію особливо підприємливі громадяни роблять бізнес, причому далеко не завжди легальний. У Москві існує кілька фірм, які обіцяють за певну суму допомогти призовнику отримати відстрочку від служби або військовий квиток. Наскільки законна їх діяльність, гарантують вони результат і чим конкретно ці організації допомагають своїм клієнтам, пише МК .

В одній подібній фірмі повідомили, що відкосити вони не допомагають, а допомагають "отримати відстрочку на законних підставах". На питання, чи можна вирішити цю проблему не на час, а назавжди, представник фірми повідомив: "Повний комплект наших послуг обійдеться вам в тридцять тисяч рублів, і армія вас з молодою людиною не розлучить ніколи". За його словами, ціна послуг варіюється від семи до двадцяти дев'яти тисяч рублів.

Як пише видання, тридцять тисяч рублів - максимум, скільки може коштувати відстрочка, в середньому ж вона обходиться призовникам-клієнтам цієї фірми в двадцять тисяч. Укладаючи договір, варто звернути увагу на те, що сім тисяч ви віддаєте не дивлячись, за укладення договору з фірмою, додаткові витрати підуть неминуче.

Термін вирішення питання - 2-3 дня для тих, у кого є хоч якісь підстави для отримання медичної відстрочки, і 14 днів - для тих, у кого все за всіма пунктами в нормі. Підводні камені в цій фірмі криються також у першій, нібито безкоштовної, консультації, яка на ділі виявляється платною. Точніше, проконсультують вас тільки в тому випадку, якщо ви укладете договір з фірмою, а пояснюють це тим, що в гарячу призовну пору у фахівців занадто багато роботи.

В іншій, менш солідній конторі "повну упаковку" призовника і букет всіляких довідок пообіцяли оформити за 3500 рублів, але гарантій вони не дають, та й ліцензії на юридичні послуги в цій організації немає.

По телефону жінка з цієї фірми, що складалася в свій час в Комітеті солдатських матерів і "сама пройшла весь жах армії разом з сином", порадила вирішувати питання відстрочки "медичним" шляхом (дешевше і надійніше). До речі, в обох конторах обіцяли, що після отримання медичної відстрочки проблем з отриманням водійських прав, закордонного паспорта і пристроєм на роботу не виникне.

Як показав досвід одного з клієнтів подібної фірми Кирила В., з отриманням закордонного паспорта і водійських прав проблем насправді не виникло, тому що йому довелося-таки поповнити ряди Збройних сил. До слова, гроші за неякісно надані послуги хлопцеві так і не повернули.

"З мене взяли гроші за повне супроводження та представництво моїх інтересів у військкоматі - близько семи тисяч рублів. На медичному огляді лікар військкомату мене виставила за двері з усіма довідками, які мені дали на" незалежному "обстеженні, яке я проходив за шість тисяч в приватній клініці, куди мене відправили від цієї шарашкіної контори. А на наступний рік я не став дарувати гроші фірмам і бігати від воєнкомів, ховаючись від армії, просто пішов служити. Мені потім воєнком сказав, що таких випадків багато було, і посміявся над моєю довірливо ма. Всім цим конторам аби гроші виманити ", - говорить Кирило.

Ще одна фірма, що надає подібні послуги, взагалі зареєстрована як Громадська правозахисна організація, проте це не заважає їй вести комерційну діяльність, що само по собі протизаконно.

"Наш досвід і співробітництво з військкоматами, прокуратурою і лікарнями міста дозволяє забезпечити контроль за дотриманням щодо наших клієнтів закону посадовими особами всіх організацій, починаючи від військового комісаріату і закінчуючи органами внутрішніх справ. Ніхто з клієнтів не служив в армії, і всі отримали військовий квиток з категорією "В". Це головна гарантія, яку ми даємо нашим клієнтам ", - коротко і ясно.

А є фірми, які працюють зовсім поза законом. "Ми працюємо з усіма військкоматами Москви і Пітера більше 2 років, і в кожному з них у нас є зв'язки в керівництві відділень. Гарантія отримання квитка при цьому 100%. Можемо зробити квиток з відмітками про проходження військової служби, забезпечимо хорошу категорію", - цитата з рекламного оголошення. При цьому з'явитися в військкоматі потрібно буде всього один раз, перед отриманням квитка. Є контактний телефон, за яким менеджер Стас роз'яснив, що їхні послуги обійдуться в 1500-2000 "зелених" в залежності від того, в якому місті і районі знаходиться військкомат.

"Всі ці організації є незаконними! - обурюється Віктор Чмутов, начальник прес-центру військового комісаріату Московської області. - Їх діяльність суперечить 59-й статті Конституції РФ про військовий обов'язок. У кожному військкоматі працюють цивільні доктора, юристи та інші фахівці, здатні прийняти об'єктивне рішення . якщо призовник хворий і до служби не придатний - його ніхто в армію і не візьме. а якщо довідка в нього підроблений, а сам він здоровий, це, так чи інакше, стане ясно, і гроші, які він віддав незаконний фірмі, виявляться витраченими вп просту. Здорові хлопці повинні служити в армії. В військкоматах теж ведуться консультації юристів та медиків, тільки на відміну від цих фірм безкоштовні. Примітно, що під час "гарячої лінії" військового комісара Московської області генерал-майора Євгена Фуженка з питань призову з 140 звернень жителів Підмосков'я не було жодної скарги на необ'єктивне прийняте рішення військкомату з питання "придатний - не придатний" до служби в армії ".

Як закликають в сусідніх країнах

У Білорусії навіть після масштабного скорочення армії - до 50 тисяч осіб - виявилося, що призовників приблизно на третину більше, ніж необхідно міністерству оборони. Тому в військкоматах отримати звільнення від призову можна за 100-300 доларів (саме на таких сумах траплялися хабарники в погонах). Щоб дати всім молодим людям призовного віку військові спеціальності, введена так звана служба в резерві. Молоді люди замість служби в армії проходять збори за місцем проживання. Відмовників, які не бажають брати в руки зброю з релігійних мотивів (таких в кожен заклик, за офіційними даними, буває не більше десятка осіб), направляють служити в залізничні війська, де солдатам не дають автомати.

У Молдавії до 70% молодих людей призовного віку, визнаних придатними до служби в армії, вибирають альтернативну службу, не пов'язану з перебуванням в збройних силах (альтернативна служба там удвічі більше, ніж термінова, тобто два роки). Значна частина потенційних призовників уникає служби, так як знаходиться за межами країни на заробітках. Зате в Придністров'ї, за словами воєнкома ПМР Валерія Оржеховська, число молодих людей, які ухилились від призову, в 2006 році склало не більше 1% від загальної кількості призовної молоді.

На Україні особливих претензій до міноборони з приводу порушень в ході призову не чути. Є претензії військових до медкомісії, які "загрібають" в армію і дистрофіків, і хворих на виразку шлунку, і психічно неврівноважених людей. Пізніше, вже в процесі служби, частина новобранців доводиться комісувати. "За призовниками ми вже не бігаємо, - заявили" НИ "у прес-службі міноборони України. - А в сільській місцевості багато хлопців самі хочуть служити, так як армія дає їм професію і на час вирішує проблему забезпечення". Останніх новобранців відправлять в частині восени 2009 року, а потім в збройних силах України будуть служити тільки контрактники.

Перелік документів, які повинен знати призовник

1. Закон РФ "Про військовий обов'язок і військову службу";

2. Положення про військово-лікарську експертизу, затверджене постановою Уряду РФ N 123 від 25.02.2003 .;

3. Положення про призов на військову службу, затверджене постановою Уряду РФ N 587 від 1.06.1999г. (В редакції від 22.01.2001);

4. Наказ Міністра оборони РФ N 400 від 6.09.1999 р

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация