NEWSru.com :: Помер Борис Березовський

Борис Березовський, січень 2012 року
Борис Березовський і Борис Єльцин, 1998 рік
Мовладі Удугов, Іван Рибкін, Борис Березовський і Ахмед Закаєв, 1996 год

23 березня помер бізнесмен Борис Березовський . Йому було 67 років. Першим про його кончину повідомив в Facebook його зять Єгор Шуппе, не наводячи подробиць. За даними джерел NEWSru.com, Березовський виявлений мертвим у ванній, в одному зі своїх будинків. Колишній гендиректор холдингу "Комерсант", друг сім'ї Березовського Дем'ян Кудрявцев, не називаючи джерел, уточнив , Що це сталося в 11 годині за лондонським часом (15 годин по Москві).

сайт The Daily Telegraph повідомив, що тіло Березовського було виявлено в його маєток в Сурреї, недалеко від міста Аскот. За наявними відомостями, слідів насильницької смерті на тілі не виявлено.

"Поліція долини Темзи почала розслідування смерті 67-річного чоловіка в будинку, розташованому в Аскоті, графство Беркшир, - йдеться в офіційній заяві, що надійшла в лондонське представництво ІТАР-ТАСС. - Його смерть в даний час розглядається як не має об'яснененій. Ведеться повне розслідування ".

"Перший канал" передав з посиланням на свої джерела, що на цьому тижні у Березовського було кілька серцевих нападів. Джерело в оточенні бізнесмена повідомив РІА Новини" , Що той помер від інфаркту.

Один з адвокатів Березовського Андрій Боровков, з яким зв'язалося РАПСІ , Не зміг прокоментувати звістку: "Про Бориса Абрамовича я нічого не знаю. Сам я на зв'язок з ним не виходив. І ми з ним не зв'язувалися дуже давно".

Адвокат Олександр Добровінський в Facebook написав, що Березовський наклав на себе руки. В ефірі каналу "Росія 24" Добровінський розповів, що Березовський "останнім часом був у жахливому, страшному стані: одні борги, він був практично розорений , Продавав картини і ще щось ".

За словами адвоката, "страшним ударом для Березовського стала і смерть Бадрі Патаркацишвілі "." Я також знаю від наших спільних знайомих, що днями він просив у них п'ять тисяч доларів на квиток, щоб кудись полетіти ", - додав Добровінський.

Про версії самогубства повідомив з посиланням на свої джерела і британський телеканал Sky News .

Разом з тим друзі і знайомі Березовського категорично виключають версію самогубства. Журналіст Євген Кисельов в інтерв'ю "Коммерсанту FM" заявив: "Якщо хто зараз говорить, що це міг бути суїцид, я в це, чесно кажучи, насилу вірю, тому що більшого життєлюба, ніж Борис Абрамович, мені в житті не доводилося зустрічати. ​​У всякому разі, це не той був чоловік , який через те, що він втратив скільки-то тисяч або мільйонів доларів, міг прийняти отруту або приставити пістолет до скроні. Це не про Березовського ".

Журналіст Дем'ян Кудрявцев, відповідаючи на питання "Прайм" , Чи було це самогубство, сказав: "Ні! Це не так! Цього ніхто не знає. Зовнішніх ознак самогубства немає. Немає слідів від шприців, немає ознак прийому якихось таблеток - невідомо від чого сталася зупинка серця".

У свою чергу глава Міжнародного руху "Говоріть голосніше" Андрій Сидельников, який знав Березовського 11 років, в інтерв'ю російськомовній службі Radio France Internationale висловив упевненість, що "така людина не могла накласти на себе руки".

На думку активіста, смерть бізнесмена має або природні причини, або до смерті олігарха мають відношення російські спецслужби. "Адже він був ворогом номер один Володимира Путіна", - нагадав Сидельников. Він також повідомив, що серйозних проблем зі здоров'ям у Бориса Березовського не було. ( інші відгуки : "Пішла ціла епоха").

Пєсков: Березовський просив у Путіна вибачення і хотів повернутися

Однак з Кремля прозвучала несподівана. Телеканал "Росія 24" ( ВІДЕО ) Отримав по телефону коментар прес-секретаря президента Дмитра Пєскова: "Мені не відомо про будь-якої реакції президента Путіна на інформацію, що з'явилася про смерть Березовського. Єдине, що я можу сказати, що в будь-якому випадку інформація про смерть людини, яким би вони ні був, позитивних емоцій, звичайно ж, викликати не може ".

Потім, помітно зам'явшись, немов в роздумах, Пєсков видав таку інформацію: "Разом з тим, напевно, треба сказати, що деякий час тому, може бути, пару місяців назад, Березовський передав Путіну лист, написаний ним особисто, в якому він визнав, що зробив дуже багато помилок, попросив у Путіна вибачення за ці помилки і також звернувся до Путіна з проханням про те, щоб отримати можливість повернутися на батьківщину ".

"Такий лист було, і саме Березовський визнав свої помилки і попросив у Путіна вибачення", - підкреслив Пєсков. І додав: "Це дійсно було".

СК РФ готовий припинити кримінальні справи проти Березовського

Правоохоронні органи Росії поки не отримували офіційного повідомлення з Лондона про смерть Бориса Березовського, щодо якої в РФ розслідуються кримінальні справи, повідомив ІТАР-ТАСС з посиланням на джерела в органах.

А офіційний представник СК РФ Володимир Маркін пізніше сказав того ж агентству: "Якщо Слідчий комітет отримає офіційне підтвердження смерті Бориса Березовського від англійського боку, то кримінальні справи, за якими Березовський проходить обвинуваченим, щодо нього можуть бути припинені за умови, якщо на це дадуть згода його родичі ".

Раніше слідчий джерело "Інтерфаксу" припустив, що розслідування справ, в яких фігурує підприємець, може бути продовжено, якщо з такою вимогою виступлять члени сім'ї Березовського, зокрема, для його реабілітації. Співрозмовник агентства уточнив, що в разі припинення кримінального переслідування бізнесмена, найімовірніше, буде знятий раніше накладений в рамках виробництва арешт з різного майна бізнесмена.

фінансові труднощі

У 2012 році Березовський програв в Лондоні позов, поданий ним до російського мільярдера, власника англійського футбольного клубу "Челсі" Роману Абрамовичу, з вимогами компенсацій на суму понад 5 мільярдів доларів. Після того, як суддя відкинула серію звинувачень Березовського, назвавши його при цьому не заслуговує довіри свідком, йому довелося зіткнутися з рахунками на оплату послуг юристів на десятки мільйонів доларів . Програвши Абрамовичу, Березовський швидко закрив дві інших справи, за якими судився у Лондоні.

Повідомлялося, що він продає належну йому картину Енді Уорхола "Червоний Ленін" (на аукціоні за неї дали більше очікуваного - 202 тисячі доларів ), А також закриває свій офіс в лондонському районі Мейфер, звільняє частину своїх підлеглих, продає декілька особняків і виставляє на торги класичну модель Rolls-Royce 1927 року випуску.

Борис Березовський, який жив в еміграції у Великобританії з 2000 року, в Росії звинувачувався в шахрайстві, відмиванні грошей і спробі насильницького захоплення влади. Він був заочно засуджений до тюремного ув'язнення за більш ніж десятку звинувачень.

Перші відгуки на смерть Березовського і його останнє інтерв'ю

Звістка про смерть Бориса Березовського як громом вразило багатьох. Журналіст Сергій Пархоменко в Facebook написав: "У самоубійсто Березовського мені повірити важко. Неможливо. Одного разу ми з ним заговорили - якось випадково розмову вирулив на цю дивну тему - про здоров'я і хвороби. Він мені сказав:" Моє здоров'я - це ще одне моє зброю. Хто перший помер - той і програв. Я весь час виграю ... "Це в ньому дуже сильно сиділо. В останній раз я його бачив рівно рік тому. Чи не схожий він був на потенційного самогубця. Зовсім".

Головний редактор "Еха Москви" Олексій Венедиктов відреагували в Twitter : "Він до останнього часу був абсолютно фантастичний співрозмовник, також фантастично помилявся в людях. Його помилки були завжди сліпучі". інший твіт : "На жаль, залишаючись цікавим, він зовсім не був поінформований або, точніше, був дезінформований останні років 5".

Радіопродюсер Михайло Козирєв, який довгі роки знав Березовського і створював радіостанції "під його керівництвом", сказав в ефірі "Дощу" : "Я розмовляв з ним кілька годин в Лондоні кілька разів по телефону. Він був в стані абсолютно пригніченому. Останній раз, коли я з ним розмовляв, я був вражений: настільки ніби життя його залишила вже в цей момент. Він раптом несподівано розлучився з надією, що він коли б то не було побачить батьківщину, яку він дуже любив, і не міг ніяк себе пробачити, що він брав участь в такому повороті її долі. він весь час жив надією, що він повернеться, що настане час, він зможе приїхати, зможе тут жити ".

"Безнадія його нинішнього стану, звичайно, спричинила за собою депресію цілком клінічну, повномасштабну. Я його питав, як він лікується, він говорив, що він з багатьма консультувався і їздив до Ізраїлю, лежав у клініці, і нічого не допомагає", - розповів Козирєв. І дійшла висновку: "Звичайно, з відходом Березовського йде ціла епоха. Це епоха глобальних особистостей".

Журналіст Олександр Архангельський написав в своєму блозі : "Помер Борис Березовський. Що б ми про нього не думали (а в день смерті або добре, або ніяк), він був ключовою фігурою минулої епохи. Епохи історичної, авантюрної, сміливою, підлої, масштабної, дріб'язкової і безоглядної. Про таких людей за життя говорять роздратовано, а після смерті пишуть книги і знімають кіно. Грандіозний шахрайський роман закінчено ".

Пізно ввечері в суботу журнал Forbes опублікував останнє інтерв'ю Бориса Березовського, взяте "за кілька годин до його смерті". При цьому кореспондент на початку зазначає, що ця розмова була "не під запис", і що інтерв'ю "не повинно було бути опубліковано". "Тепер ситуація змінилася, я відчуваю себе зобов'язаним розповісти про зустріч, яка була однією з останніх в його житті", - пояснюється репортер.

Ось деякі цитати:
"Нічого я більше так не хочу, як повернутися Росію. Коли навіть завели кримінальну справу, я хотів повернутися в Росію. Навіть коду завели кримінальну справу! Тільки за порадою Олени Боннер залишився. Головне, що я недооцінив, - що мені настільки дорога Росія, що я не можу бути емігрантом ".
"Я завжди погано розбирався в людях, в їх людські якості. Я завжди оцінював їх розум, сміливість, але помилявся я і в разі з Бадрі (Патаркацишвілі). Я і сьогодні його оцінюю як друга. Але ні з Абрамовичем, ні з Бадрі я не подбав оформити домовленості документально ".

"Злий геній російської політики", "вигнанець" і "особистий ворог Путіна"

Борис Березовський був одним з найвпливовіших політиків і бізнесменів в новітній історії Росії. "Сірий кардинал" в єльцинську епоху, "злий геній", "особистий ворог Володимира Путіна" - такі характеристики давали Березовському ЗМІ. Березовський був затятим противником Путіна, вважаючи його "абсолютно випадковою людиною в цій величезній влади", як цитує РБК , Відзначаючи, що так було не завжди - в ході президентських виборів 1999 року підконтрольні Березовському ЗМІ надали підтримку Путіну.

Конфлікт олігарха з новим політичним лідером Росії привів до "вигнання" - з 2000 року Березовський жив у Великобританії як політичний біженець і мав британський документ на ім'я Платона Єленіна. На батьківщині його встигли звинуватити у всіх смертних гріхах - від економічного шахрайства до спроби здійснення революції з насильницьким захопленням влади. Правоохоронні органи РФ неодноразово намагалися домогтися його видачі, проте цього так і не відбулося: вина олігарха ні по одному з звинувачень не була визнана британським судом.

Березовський неодноразово обіцяв "крах путінського режиму" і "поганий кінець диктатору". З Лондона він закликав Путіна піти, називаючи його "своєю головною помилкою". У серпні 2012 року Березовський опублікував у "Живому журналі" відкритий лист Путіну , Де, звертаючись до нього на "ти" і називаючи "Володею", закликав його, "як християнин християнина", виправдати Pussy Riot. Наступна після цієї запис в ЖЖ олігарха, датована 20 серпня, була останньою - в ній міститься заклик бойкотувати Олімпіаду в Сочі. Та ж запис - остання і в Facebook Березовського.

А рік і місяць тому - 26 лютого 2012 року, коли відзначалося Прощена неділя, Березовський опублікував в Facebook покаяння перед росіянами - "за жадібність", "за потоптану свободу слова", "за те, що привів до влади Володимира Путіна, не зміг побачити в ньому тирана і узурпатора".

Британські ЗМІ в зв'язку зі звісткою про смерть магната пригадують про дружбу Березовського з покійним Олександром Литвиненком , А також з емісаром чеченських сепаратистів Ахмедом Закаєвим, проти якого, як вони вказують, організовувалися замаху - як і проти Березовського.

Борис Абрамович Березовський. БІОГРАФІЯ

Борис Абрамович Березовський народився 23 січня 1946 року в Москві. Закінчив Московський лісотехнічний інститут (факультет електроніки та обчислювальної техніки), потім механіко-математичний факультет Московського державного університету (МДУ), після закінчення МГУ закінчив там же аспірантуру.

Після закінчення інституту в 1968-1969 рр. працював інженером в НДІ випробувальних машин, приладів і засобів вимірювання мас Міністерства приладобудування, засобів автоматизації і систем управління.

У 1969 р - інженер Гідрометеорологічного науково-дослідного центру. 1969-1987 рр. - інженер, молодший, потім старший науковий співробітник, зав. сектором Інституту проблем управління Академії Наук.

У 1989 році організував "ЛогоВаз". 31 травня 1994 року на АТ "ЛогоВаз" було перетворено в компанію холдингового типу, Березовський став головою ради директорів. Обіймав цю посаду до 18 березня 1997 р

У листопаді 1993 року в російських ЗМІ поширювалася інформація, згідно з якою Борис Березовський, його тодішня дружина Галина Олексіївна і їх діти Артем та Анастасія отримали громадянство Ізраїлю.

30 травня 1994 року Березовський очолив створений ним Автомобільний Всеросійський Альянс (АВВА). Як глава АВВА Борис Березовський став відомий як ініціатор реалізації масштабного проекту вітчизняного "народного автомобіля".

У січні 1995 року брав участь у створенні Громадського Російського Телебачення і увійшов до ради директорів ОРТ.

26 вересня 1996 року на загальних зборах Сибірської нафтової компанії обраний членом ради її директорів.

29 жовтня 1996 р - 5 листопада 1997 року - заступник секретаря Ради безпеки РФ Івана Рибкіна. Займався питаннями, пов'язані з врегулюванням чеченського кризи. З 6 листопада 1997 року - член наукової ради СБ України.

29 квітня 1998 р Рішенням саміту СНД Борис Березовський призначений виконавчим секретарем СНД. Кандидатуру Березовського на цей пост висунув президент України Леонід Кучма. Президент РФ Борис Єльцин як голова Ради глав держав СНД підтримав цю ініціативу.

4 березня 1999 року президент Росії, голова Ради глав держав Співдружності Борис Єльцин звільнив Бориса Березовського від обов'язків виконавчого секретаря СНД за регулярні дії, що виходять за рамки повноважень виконавчого секретаря СНД, невиконання доручень голови Ради глав держав СНД. 2 квітня на саміті глав Співдружності відставка була "закріплена юридично".

З 19 грудня 1999 року - депутат Державної Думи від Карачаєво-Черкесії. У липні 2000 року представив Держдумі заяву про складання з себе повноважень депутата, тому що не «хоче брати участь в розвалі Росії та відновленні авторитарного режиму".

У вересні 2000 року Березовський повідомив, що передає свій пакет акцій ОРТ в управління творчої інтелігенції.

У жовтні 2000 року заявив, що має намір і далі продовжувати свою діяльність в сфері медіабізнесу: він буде робити "все можливе для збереження вільних від держави ЗМІ".

В кінці 2000 року Борис Березовський переїхав з Росії до Великобританії, де на його гроші Юрій Фельтішінскій і Олександр Литвиненко створили книгу "ФСБ підриває Росію", фактично звинуватила російську владу в страшних терактах в Москві.

У травні 2001 року заявив, що має намір підтримати депутата Держдуми Сергія Юшенкова в справі створення в Росії демократичної опозиції. В кінці 2001 року увійшов до складу політради "Ліберальної Росії".

30 березня 2002 року обраний співголовою партії "Ліберальна Росія" .У жовтні 2002 року виключений з партії. 4 жовтня 2002 року заявив, що буде підтримувати "Ліберальну Росію" навіть в тому випадку, якщо втратить посаду її співголови.

23 жовтня 2002 року Генпрокуратура пред'явила Березовському заочне звинувачення в шахрайстві в особливо великих розмірах (звинувачення пред'явлені в рамках кримінальної справи про розкрадання машин на "АвтоВАЗі").

7 грудня 2002 року на позачерговому з'їзді "Ліберальної Росії", був відновлений в якості співголови партії.

24 березня 2003 року був заарештований лондонською поліцією на підставі запиту російської Генпрокуратури. Незабаром був звільнений під грошову заставу. З Березовського була взята підписка про негайну явку в поліцейську дільницю за першим же викликом. 10 вересня 2003 року одержав політичний притулок у Великобританії, а 12 вересня лондонський суд припинив справу про екстрадицію Березовського в РФ у зв'язку з наданням йому політичного притулку.

Судові процеси переслідували олігарха аж до самої смерті. У 2007 році він був засуджений Савеловським судом Москви заочно на 6 років позбавлення волі за розкрадання 215 млн рублів компанії "Аерофлот".

Через рік за рішенням Федерального кримінального трибуналу Швейцарії були конфісковані кілька мільйонів франків на рахунках у швейцарських банках, одним з бенефіціарів яких був Борис Березовський.

У 2009 році Красногорський міський суд також заочно визнав Березовського і підприємця Дубова винними в розкраданні 140 млн рублів "ЛогоВАЗа" і "АвтоВАЗу".

У серпні 2010 року Швейцарія передала "Аерофлоту" 52 млн дол., Викрадених у авіакомпанії більше десяти років тому. За розпорядженням міністерства юстиції Швейцарії кошти, заморожені на банківських рахунках, в зв'язку з кримінальним розслідуванням і судовими процесами були розблоковані.

У лютому 2011 року на прохання російської прокуратури в порту Антіб на Лазурному березі були заарештовано дві яхти та інше майно, що належать Березовському.

Березовський намагався відродити фінансову імперію, проте з кожним роком його статок зменшувалася. Він повинен був грошей бізнес-партнерам і колишній дружині. Спроба довести в лондонському суді, що його обдурив Абрамович в угоді з "Сибнефтью", завершилася провалом: у кінці серпня 2012 суд відмовив колишньому олігархові.

Березовський пережив кілька замахів, одне з них коштувало життя його шоферу - як уточнює BBC , Бомбою чоловікові відірвало голову. Йдеться про вибух влітку 1994 року в центрі Москви, на вулиці Новокузнецькій, де розташовувався будинок прийомів "ЛогоВАЗа".

Борис Березовський - доктор фізико математичних наук (докторську дисертацію захистив у віці 37 років по одному з розділів теорії прийняття рішень), член кореспондент РАН (з 1991), автор понад 100 наукових робіт і ряду монографій в галузі прикладної математики і теорії ( "Бінарні відносини в багатокритеріальної оптимізації "(М., 1981)," Завдання найкращого вибору "(М., 1984)," Багатокритерійна оптимізація - математичні аспекти "(М., 1989) і ін.). Окремі праці опубліковані в США, Англії, Японії, Німеччини та Франції.

Засновник Міжнародного фонду громадянських свобод (МФГС). Мета фонду сприяти розвитку громадянського суспільства в Росії. У 2000 році Березовському було присвоєно військове звання - капітан.

Лауреат премії Ленінського комсомолу, був нагороджений Міжнародним орденом Святого Костянтина Великого.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация