NEWSru.com :: Помер перший президент Росії Борис Єльцин

Помер перший президент Росії Борис Єльцин
Єльцин Борис Миколайович народився 1 лютого 1931 року в селянській родині в селі Бутка Свердловської області
В молодості Борис Єльцин захоплювався волейбол
Борис Єльцин почав кар'єру політика в 1968 році, очоливши відділ будівництва Свердловського обкому партії. У 1976 був обраний першим секретарем Свердловського обкому КПРС
Роки правління Єльцина в Свердловську ознаменувалися будівництвом нової будівлі обкому, реконструкцією старих шахт і заводів, а також знесенням "в порядку планової реконструкції міста" особняка купця Іпатьєва
У 1981 році на XXVI з'їзді КПРС Борис Єльцин був обраний членом ЦК КПРС
12 червня 1991 року всенародним голосуванням обирається першим президентом Російської Федерації, отримавши вже в першому турі більше 50% голосів
Борис Єльцин і Білл Клінтон
Борис Єльцин і Ясір Арафат
31 грудня 1999 Борис Єльцин оголосив про свою добровільну відставку
В останні роки Борис Єльцин став символом російської збірної з тенісу
В останні роки Борис Єльцин став символом російської збірної з тенісу
Борис Єльцин і Папа Іоанн Павло II

Перший президент Росії Борис Єльцин раптово помер у понеділок на 77-му році життя. Єльцин помер о 15:45 в Центральній клінічній лікарні в Москві. Він був єдиним главою російської держави, який добровільно пішов з влади, і єдиний російський лідер, хто попросив вибачення у своїх співвітчизників за свої помилки.

Причиною смерті Єльцина стала раптова зупинка серця. Як уточнив глава медцентру управління справами президента, Єльцин помер від прогресування серцево-судинної поліорганної недостатності. За словами одного з однокурсників Єльцина Анатолія Южанинова, "він хворів останнім часом і вже не ходив".

Похорон Єльцина відбудуться 25 квітня на Новодівичому кладовищі, повідомила прес-служба Кремля. День похорону указом президента Росії оголошено днем ​​жалоби в Російській Федерації. Прощання з першим президентом Росії пройде в храмі Христа Спасителя. У зв'язку з цим Путін переніс на 1 день заплановане на 25 квітня звернення до парламенту - останнє в нинішній президентський термін.

З співчуттями виступили західні і російські політики. Через 3,5 години після смерті першого президента РФ і 1,5 години після того, як про це передали ЗМІ, прес-служба Кремля повідомила, що свої співчуття вдові Єльцина по телефону висловив Володимир Путін. Публічна заява від нинішнього президента РФ було ще через 2 години.

- Путін виступив із заявою
- Колишній глава адміністрації Єльцина: він сильно переживав, дивлячись на нинішню владу
- Життєвий шлях першого президента РФ
- Співчуття в РФ і з-за кордону
- Вісім років при владі, вісім років без неї

У Росії указом президента Путіна створена держкомісія з організації похорону Єльцина. Її очолить керівник адміністрації президента РФ Сергій Собянін. Загальноросійським телерадіоорганізаціям доручено вести пряму трансляцію церемонії похорону Єльцина. У день жалоби на всій території країни будуть приспущені державні прапори. Установам культури і телерадіокомпаніям запропоновано скасувати розважальні заходи і передачі в день трауру.

Борис Єльцин був госпіталізований в Центральну клінічну лікарню 12 днів тому в досить важкому стані, повідомив телепрограмі "Вести" телеканалу РТР керівник медцентру управління справами президента Сергій Миронов.

За його словами, приводом для госпіталізації послужила катарально- вірусна інфекція. Миронов повідомив, що після проведеної в 1996 році на серце операції аортокоронарного шунтування Єльцину ще не раз проводилися менш масштабні операції. За словами Миронова, в цілому у Єльцина з катарально-вірусною інфекцією не впоралися основні органи, зокрема нирки і печінку, передає "Інтерфакс".

За словами кардіохірурга Рената Акчуріна, який провів Єльцину операцію аортокоронарного шунтування, його кончину "ніщо не віщувало". "Правда, я його останнім часом не спостерігав, але і приводів для спостереження не було. Борис Миколайович відчував себе порівняно непогано, хоча серцева недостатність потихеньку прогресувала, і раптова зупинка серця, ймовірно, стала одним з проявів цієї серцевої недостатності", - сказав Акчурин в ефірі радіостанції "Ехо Москви".

За словами кардіохірурга, термін життя Єльцина після операції можна вважати "з медичної точки зору хорошим результатом". "Але скільки б людина не прожив, втрата завжди сумна, і мені дуже шкода, що так сталося", - зазначив кардіохірург.

Смерть першого президента Росії застала Володимира Путіна буквально перед переговорами з новим президентом Туркменістану. Інформацію про неї розповсюдила прес-служба Кремля, яка цим і обмежилася. Буквально відразу ж від іноземних та російських політиків почали надходити співчуття. Так одним з перших співчуття у зв'язку з кончиною висловив глава ЦРУ Роберт Гейтс, який перебуває в Москві. Політична еліта РФ не поспішала, чекаючи, мабуть, офіційної реакції Кремля. Незабаром стало ясно, що співчутливі, в основному, розділилися на два табори - ті, хто говорив про демократичні завоювання епохи Єльцина, і ті, хто висловлювався обережно про оцінку спадщини першого президента РФ.

Путін виступив із заявою у зв'язку з кончиною Бориса Єльцина

У зв'язку з кончиною Бориса Єльцина президент РФ Володимир Путін виступив в понеділок увечері зі спеціальною заявою.

"Помер Борис Миколайович Єльцин - перший президент Росії. З цим званням він назавжди увійшов і в історію країни, і всього світу.

Пішла з життя людина, завдяки якому почалася ціла епоха. Народилася нова, демократична Росія - вільне, відкрите миру держава. Держава, в якій влада дійсно належить народу.

Сила першого президента Росії полягала в масовій підтримці його ідей і прагнень громадянами країни. Завдяки волі і прямою ініціативою Бориса Єльцина була прийнята нова Конституція - проголосила права людини вищою цінністю.

Вона відкрила людям можливість вільно висловлювати свої думки, вільно обирати владу в країні, реалізовувати свої творчі та підприємницькі плани. Ця Конституція вперше дозволила почати будівництво реальної, ефективної Федерації.

Ми знали Бориса Миколайовича як мужнього і при цьому - серцевого, душевної людини. Це був прямий і сміливий національний лідер. І при відстоюванні своїх позицій - завжди був гранично відвертий і чесний.

Борис Єльцин брав на себе повну відповідальність за все, до чого закликав, до чого прагнув. За те, що намагався зробити і робив - заради країни, заради мільйонів росіян. І всі біди і негаразди Росії, труднощі і проблеми людей - він незмінно пропускав через себе.

І сьогодні я висловлюю найщиріші, глибокі співчуття Наїні Йосипівні, рідним і близьким Бориса Миколайовича.

Ми сумуємо разом з вами. Ми зробимо все, щоб пам'ять про Бориса Миколайовича Єльцина, його благородні помисли, його слова: "Бережіть Росію!" завжди служили нам етичним і політичним орієнтиром. 25 квітня 2007 року оголошую днем ​​загальнонаціональної жалоби ".

Колишній глава адміністрації Єльцина: він сильно переживав, дивлячись на нинішню владу

Колишній глава адміністрації першого президента Росії Сергій Філатов відзначає, що Борис Миколайович дуже мужньо поводився в останні роки, не втручаючись в те, що робила російська влада. "Але він безумовно дуже переживав - адже на його очах ламалося то, що було їм зроблено. Я думаю, ця біль і гіркоту прискорила його смерть", - наводить думку Філатова "Грані.ру" .

За словами Філатова, Єльцин говорив: "У мене вже немає серця, залишилися одні вуглинки від того, що я слухаю стільки гіркої неправди про себе, на мене виливаються потоки бруду і компромату" ... Це завжди дуже важко переживати, але особливо важко, коли ти вибрав людину, яка продовжить твоє діло, а ця людина ламає всі основи того, за що ти боровся ".

Єльцин щиро вірив в демократію, каже колишній глава його адміністрації. Можливо, спочатку у нього не було твердих демократичних переконань, але вони сформувалися, коли він подивився світ, а головне - коли побачив, що з ним робила система. Він розумів, що це була не людська влада. "Єльцин зробив все, щоб дати людині можливість дихати, говорити, постояти за себе. Але при цьому він порушив і ненависть проти себе - ненависть певних служб, чиновників, конкретних людей", - говорить Філатов.

Були люди, які не розуміли його прагнення до демократії. "Багато хто з них до цих пір вважають, що Росія не може бути вільною країною, що це імперія, монархія і так далі. Думаю, це теж посилювало больові відчуття, які він в останні роки відчував", - продовжив він.

Колишній глава адміністрації першого президента РФ звертає увагу на те, як мужньо він себе вів протягом двох термінів нинішнього президента - він жодного разу не дозволив собі виступити відкрито, дотримувався політичну етику. "Насправді країна дуже страждає від відсутності демократичного, ліберального лідера. Догляд Єльцина з життя оголив нас з цього боку. Ми дуже осиротіли. Раніше ми хоча б сподівалися на те, що він щось скаже і виступить. Думаю, в будь мірі він був стримуючим фактором для влади. Сьогодні на цьому місці у нас порожнеча ", - уклав Філатов.

співчуття

Співчуваючи родині першого президента, західні політики відзначають його неоціненну роль у демократизації Росії, в Росії вважають за краще говорити, що оцінка діяльності Єльцина - справа майбутнього. Співчуття почали надходити буквально з перших хвилин після звістки про кончину Єльцина.

Першим на смерть Єльцина публічно відгукнувся Михайло Горбачов. "Я звернувся до Наїні Йосипівні і всій родині, - сказав він ІТАР-ТАСС буквально через кілька хвилин після трагічної звістки. - Я щиро співчуваю горю сім'ї".

"Життя так розпорядилася, що наші долі перехрестилися і нам довелося діяти в той момент, коли в країні відбувалися найважливіші зміни", - сказав Горбачов. "Було багато такого, у чому ми розходилися, і були великі розбіжності, і це позначалося на політичних процесах, але в цей час я висловлюю сім'ї Єльцина своє найглибше співчуття", - сказав Горбачов.

В той же час CNN зазначає, що в одному з останніх інтерв'ю перший президент СРСР заявив, що Єльцин "розтоптав демократію" в Росії. У Росії, говорив Гобачев, "вперше за 1000 років з'явився вільно обраний парламент, а Єльцин відкрив по ньому вогонь з танків!".

Колишній віце-президент Росії під час перебування президентства Бориса Єльцина, а пізніше його політичний супротивник Олександр Руцькой вважає, що "Єльцин запам'ятається як людина, яка дала людям свободу, і який відновив історичну справедливість, зробивши Росію вільної і незалежної".

Борис Березовський, призначений Борисом Єльциним в 1996 році заступником секретаря Ради безпеки Росії, вважає, що перший президент Росії навчив росіян "найголовнішого - свободи", повідомляє РІА Новини" .

За словами бізнесмена, нині проживає в Лондоні, Єльцин був "самим великим реформатором за всю історію Росії". "Він допоміг мільйонам людей стати вільними, - зазначив він в ефірі радіостанції "Ехо Москви" . - Це найскладніше завдання для лідера нації, і ніхто ще цю завдання не вирішив краще Бориса Миколайовича ".

Березовський додав, що вважає першого президента Росії "найбільш значущим своїм учителем". "Він навчив мене найголовнішому: тому, що головне в житті - це свобода, - сказав підприємець. - І хоча я в Лондоні, ніякої гіркоти в тому, що я вирішив стати вільним, немає; єдина гіркоту - що я не можу прийти на похорон Бориса Миколайовича ".

Глава Російського імператорського дому велика княгиня Марія Володимирівна Романова дала високу оцінку діяльності Бориса Єльцина. "Я засмучена звісткою про смерть Бориса Єльцина. Імператорський дім не завжди поділяв його ідеї і методи, але ставився до нього з повагою", - заявила велика княгиня "Інтерфаксу".

Вона зазначила, що вважає найголовнішим результатом правління Єльцина - "звільнення государства Российского від богоборчої комуністичної ідеології". Будинок Романових також високо оцінив крок першого президента РФ, "коли він знайшов в собі мужність і достроково склав повноваження, надавши можливість новим силам вивести Росію на новий етап її розвитку", сказала Марія Володимирівна.

діючі політики

Лідер ЛДПР, віце-спікер Держдуми Володимир Жириновський з великим сумом сприйняв звістку про смерть Бориса Єльцина, незважаючи на непрості з ним стосунки. "Депутати фракції ЛДПР і я особисто дуже шкодуємо, що помер перший президент Росії Борис Миколайович Єльцин. Коли помирає президент, то в пам'яті людей він залишається в головному. Головне - це та свобода, яку він дав Росії", - йдеться в заяві Жириновського.

За його словами, "це (отримання свободи) дало країні можливість зробити величезний крок вперед". "Тому ми завжди будемо думати про нього з повагою. Сьогодні ми всі з великим сумом сприйняли звістку про його смерть", - зазначив лідер ліберал-демократів. Жириновський вважає, що "ще одна величезна заслуга Єльцина в тому, що він домігся декомунізації і десовєтизації нової Росії".

Губернатор Санкт-Петербурга Валентина Матвієнко, висловлюючи співчуття, заявила: "Я повинна сказати, що знала Бориса Hіколаевіча не просто з боку, ми працювали разом. Я знаю, що до нього різне ставлення, але я б попросила не поспішати з висновками, потрібен час , щоб оцінити вклад цієї особистості в історію країни ".

"Я впевнена, що Борис Єльцин - це людина, яка безумовно вніс величезний вклад, особистий внесок у становлення громадянського суспільства, демократичних ініціатив та ринкової економіки. Все, що починалося в післяперебудовний період, все це пов'язано з ім'ям Бориса Єльцина. Кінчено було і багато помилок, але завжди легко судити з боку. Я ще раз хочу підкреслити, що потрібен час щоб оцінити масштаб і роль цієї особистості в історії Росії. Я можу сказати одне, це дійсно масштабна фігура, як би хто до нього не ставився ", - сказала Матвієнко .

За словами голови Держдуми і лідера "Єдиної Росії" Бориса Гризлова, який знаходиться на німецько-російському форумі в Берліні, Єльцин "назавжди залишиться в нашій пам'яті як людина, яка зробила багато для створення нашої держави, для розвитку демократії в Росії". Гризлов висловив співчуття рідним і близьким, російським громадянам, "всім людям, які оцінюють Єльцина як найбільшого політика". Він попросив учасників форуму вшанувати пам'ять Єльцина хвилиною мовчання.

Лідер КПРФ Геннадій Зюганов, що змагався з Борисом Єльциним на президентських виборах 1996 року, утримується від коментарів з приводу його смерті. "Я, як істинно патріотична людина, яка знає канони російської життя і православ'я, сьогодні утримався б від коментарів його діянь, - сказав Зюганов ІТАР-ТАСС. - Добрих слів про його політиці у мене немає, а погані я говорити не хочу".

Лідер партії "Яблуко" Григорій Явлінський називає першого президента РФ "особистістю великого політичного масштабу", оцінку ролі якого в історії дасть час. У заяві Явлінського в зв'язку зі смертю Єльцина йдеться: "Зараз же дуже важливо пам'ятати, що Єльцин перемагав своїх політичних опонентів, але ніколи не знищував. Те, що помста і зведення особистих рахунків, фізичне усунення політичних супротивників не стали частиною державної політики в 90- е роки, - його особиста заслуга ".

Лідер партії "Союз правих сил" Микита Бєлих вважає, що з ім'ям Бориса Єльцина пов'язана величезна епоха в історії Росії. "Це людина і політик багато в чому суперечливий, але, безумовно, величезного масштабу, величезного потенціалу зі знаком плюс", - сказав Білих "Інтерфаксу". Він зазначив, що головним досягненням Єльцина вважає те, що "при ньому було задано напрямок на демократичний розвиток країни, що зараз, на жаль, поступово згортається". У свою чергу глава РАО "ЄЕС Росії" Анатолій Чубайс в інтерв'ю телекомпанії НТВ, зокрема, відзначив внесок першого президента РФ в рух Росії "від несвободи до свободи".

Співчуття зарубіжних політиків

Верховний представник ЄС із зовнішньої політики і безпеки Хав'єр Солана глибоко засмучений звісткою про смерть Бориса Єльцина, заявила російським журналістам в Люксембурзі прес-секретар Солани Крістіна Галлах. "Він добре особисто знав першого президента Росії, оскільки довгий час працював з ним, займаючи пост генерального секретаря НАТО", - сказала вона.

Голова Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу висловив співчуття російському народу і керівництву РФ у зв'язку з кончиною першого президента. "Борис Єльцин був ключовою фігурою в процесі демократичних перетворень в Росії, - йдеться в поширеній заяві голови Єврокомісії. - Незважаючи на численні проблеми він допоміг зблизити Захід і Схід і замінити конфронтацію на співпрацю. Ми пам'ятаємо, як він протистояв військового перевороту, націлений на поворот России к диктатуре. Он защищал свободу с большим личным мужеством".

Екс-президент Грузії Едуард Шеварднадзе вважає, що смерть Бориса Єльцина є великою втратою для народу Росії. "Борис Єльцин був реформатором і демократом. Він багато зробив для посилення своєї країни, і його відхід з життя є великою втратою для народу Росії", - сказав Шеварднадзе. "З Борисом Єльциним мене пов'язувала давня дружба, ще з тих пір, коли він працював в Свердловську. Він приїжджав до Грузії до того як став президентом Росії, і ми дружили сім'ями. Дуже, дуже шкода, що він помер", - сказав Шеварднадзе.

Колишній президент Молдови Петро Лучинський висловив глибокі співчуття у зв'язку з кончиною першого Бориса Єльцина. "Це велика втрата. Пішла людина, який відіграв визначну роль в повороті історії до демократичного розвитку, як Росії, так і нових незалежних держав СРСР, в тому числі і Молдавії. Завдяки його мудрості, виваженості, толерантності, вдалося пережити непростий період розпаду СРСР і становлення молодих держав. Ми дуже вдячні йому за це ", - зазначив Лучинський в бесіді з ІТАР-ТАСС.

Колишній голова Верховної Ради Білорусі, відомий вчений-фізик Станіслав Шушкевич в зв'язку з кончиною Єльцина заявив: "Я бачив в ньому російської людини, який, може бути, іноді дозволяв собі якісь вольності, але ніколи не втрачав голову".

Нагадаємо, що в 1991 році в резиденції Вискули в Біловезькій пущі Станіслав Шушкевич, Борис Єльцин і президент України Леонід Кравчук прийняли рішення про ліквідацію СРСР і створення СНД.

"Багато дій Єльцина, які деякі засуджують, я виправдовую, - зізнався Шушкевич. - Наприклад, його дії з приборкання парламенту в 1993 році. Тому що я розумів, заради чого це робиться. Це були дуже правильні дії".

"Я дуже сумую з приводу його смерті. Хоч я давно не мав з ним ніяких контактів, - сказав колишній глава білоруського парламенту. - Вважаю, що Єльцин дуже багато зробив для Росії. В неординарною обстановці діяв як людина гідна. Тому я поважав і поважаю його, а зараз поважаю і пам'ять про нього ".

На думку колишнього президента Литви Альгірдаса Бразаускаса, Борис Єльцин зіграв важливу роль у зміцненні відносин між Литвою і Росією. За словами Бразаускаса, перший демократично обраний президент Росії зіграв величезну роль у виведенні російських військ з Литви в вересні 1993 року.

"Поза всяким сумнівом, один з його найяскравіших кроків - опір тодішньому ладу, тодішньої партійної влади. Ми отримали з його боку велику підтримку в 1989 році, коли він вийшов з комуністичної партії Радянського Союзу. Якби не Єльцин - через виведення військ у нас було б багато проблем ", - сказав екс-президент Литви.

Тим часом нинішній прем'єр-міністр Литви Гядімінас Кіркілас заявив, що період правління Єльцина був "найбільш ліберальним в сучасній історії Росії". "У період правління Єльцина Литва і Росія підписали найважливіші договори, які заклали основу для двосторонніх відносин, в їх числі -дуже важливу угоду про виведення російської армії, яке Єльцин чесно дотримувався", - сказав Кіркілас в інтерв'ю агентству BNS.

Співчуття керівництву РФ, російському народу у зв'язку з кончиною Єльцина висловив від імені адміністрації США міністр оборони Роберт Гейтс. Виступаючи на прес-конференції в Москві, він підкреслив, що Борис Єльцин був "важливою фігурою в російській історії". "Ніхто не забуде, як Єльцин стояв на танку під час путчу в 1991 році, - сказав глава Пентагону. - Борис Єльцин зіграв важливу роль в переході Росії до демократії".

Незабаром Вашингтон офіційно виступив із заявою у зв'язку зі смертю Єльцина. Перший президент Росії "був історичною постаттю", заявив офіційний представник Білого дому. "Це була історична постать в епоху великих змін і викликів Росії. Ми співчуваємо його вдові і російському народу", - сказав Гордон Джонріла. Від імені президента США він висловив співчуття вдові Єльцина Наїні Єльциній. Зі свого боку офіційний представник держдепартаменту США Шон Маккормак наголосив, що колишній президент РФ "очолював Росію в епоху історичних перетворень".

Колишній президент США Джордж Буш-старший підкреслив у своїй заяві, що Борис Єльцин був "потужним лідером", працювати з ним було "великим задоволенням". "Я його поважав, і ми вважали його і його чарівну дружину Наїну добрими друзями", - вказав він в заяві.

Екс-президент США Білл Клінтон і його дружина, сенатор від штату Нью-Йорк Хілларі Клінтон відзначили в заяві, що Борис Єльцин був "патріотом Росії, вірив, що демократія - це єдиний шлях до відновлення величі Росії в 21 столітті".

У роки роботи на посаді президента РФ Єльцин "невтомно трудився для досягнення цієї мети", працюючи "на шкоду власному здоров'ю, але заради великого блага для своєї країни". "Він ризикував своїм життям, щоб запобігти переворот, через економічні труднощі і політичні потрясіння вів країну до партнерства з (колишніми) суперниками в" холодній війні "і членства в" великій вісімці ", - наголошується в заяві.

При кожній розмові з Єльциним "мене вражали дві речі: його відданість своїй країні і її народу і його прагнення дивитися на факти і приймати важкі рішення, які, на його думку, відповідали довгостроковим інтересам Росії", підкреслив Білл Клінтон. Борису Єльцину "доля підготувала важкі часи" для управління країною, однак "історія буде добра до нього, оскільки він виявляв сміливість і наполегливість у вирішенні основних питань - забезпечення миру, безпеки і прогресу", вважає екс-президент США.

Прем'єр-міністр Великобританії Тоні Блер в зв'язку зі смертю Єльцина заявив, що "він був чудовою людиною, який усвідомлював необхідність демократичних та економічних реформ, і захищаючи їх, він зіграв ключову роль в переломний момент російської історії".

У заяві генерального секретаря НАТО Яапа де Хооп Схеффера йдеться, що "президента Бориса Єльцина будуть згадувати за його мужність у виборі нового демократичного шляху розвитку своєї країни".

"Він також був в авангарді зусиль з подолання наслідків холодної війни і створення нових відносин між Росією і НАТО. Ці історичні зусилля дозволили відкинути страхи і побоювання минулого на користь співпраці, яке націлене на протидію викликам майбутнього", - заявив генсек НАТО, нагадавши, що підпис президента Єльцина "стоїть під основоположним актом щодо співпраці Росії і НАТО".

Від імені українського народу і себе особисто президент Віктор Ющенко висловив сьогодні президенту РФ Володимиру Путіну щирі співчуття у зв'язку з кончиною Бориса Єльцина. Він підкреслив, що "з ім'ям Єльцина пов'язана ціла епоха у світовій історії", а його "внесок у відродження Російської держави, утвердження принципів свободи, рівноправності та суверенітету на пострадянському просторі, у справедливе облаштування сучасного світу - унікальний, його можна порівняти зі звершеннями великих історичних лідерів ".

Президент Франції Жак Ширак у понеділок направив лист президентові Росії Володимиру Путіну в зв'язку з кончиною Бориса Єльцина, в якому, зокрема, зазначається, що він "він направив всю свою енергію, всю свою щедрість, всю свою волю на те, щоб почати перетворення в Росії з метою побудови сучасної демократичної держави, відновлення прав людини і свободи, перебудови економіки ".

"Хочу вшанувати пам'ять не тільки видатного політичного керівника великої країни, але і людини яскравої індивідуальності, з яким мене пов'язували відносини давньої дружби і який завжди стежив за тим, щоб взаємини між Францією і Росією розвивалися в дусі діалогу і довіри", - йдеться в листі Ширака, текст якого надійшов в "Інтерфакс" з французького посольства в Москві.

Правозахисники з вдячністю згадують зроблене для Росії Борисом Єльциним

Лідери провідних російських неурядових організацій відзначають історичний внесок Бориса Єльцина в розвиток демократії в Росії. "Я завжди буду зберігати про нього вдячну пам'ять", - заявила "Інтерфаксу" Людмила Алексєєва, голова Московської Гельсінської групи - найстарішої в Росії правозахисної організації.

"Єльцин зробив багато помилок. Одна з них, з моєї точки зору, непрощенна - це початок першої чеченської війни. Але хто з людей не помиляється, особливо з тих, хто наділений такою відповідальністю?" - сказала вона. "До того ж, що він був натурою владної, жорсткої, вихованої в радянських комуністичних правилах тоталітарної системи, Єльцин якимось незбагненним способом зрозумів, як важливо для Росії рухатися в напрямку демократії", - зазначила Алексєєва.

"Хоча часом журналісти поводилися непростимо неввічливо по відношенню до Бориса Єльцина, за весь час свого президентства він жодного разу не дозволив собі якогось докору на адресу ЗМІ", - сказала правозахисник. З цією думкою згоден голова правління міжнародного історико-просвітницького благодійного і правозахисного товариства "Меморіал" Арсеній Рогінський.

"Борис Миколайович - один з тих, хто розгорнув Росію в сторону демократії, і залишався людиною, який відчував народ", - сказав він. "Це складна людина. Як будь-який великий політик він зробив багато різного - і хорошого, і поганого. Але це найбільша і найвидатніша постать у нашій історії", - сказав керівник товариства "Меморіал".

"Колись, в роках на вулицях Москви" меморіальци "обирали членів свого першого громадської ради, - розповів Рогінський. - Борис Миколайович став одним з них. Я пам'ятаю його в 1988 році на засіданні громадської ради" Меморіалу ". Ми обговорювали, який день вважати днем ​​пам'яті жертв політичних репресій ".

"Хтось із присутніх говорив: 1 грудня - це день убивства Кірова, другий казав: 14 березня - день вироку Бухаріна. А Борис Миколайович сказав дивну річ:" Ви знаєте, є дуже важливий день в житті російського народу - це 7 серпня 1932 року, коли наша влада видала указ "Про колосків". Це страшний указ - людей переслідували за те, що вони брали з поля кілька колосків від голоду, і сотні тисяч людей були репресовані за цим указом ". Ці слова, сказані Борисом Миколайович, підтверджують, що він був людиною, який відчував народ", - зазначив він.

Секретар Громадської палати РФ Євген Веліхов від імені очолюваної ним організації висловив співчуття вдові, дітям і онукам першого президента Росії Бориса Єльцина. "Важке, трагічну звістку ... - зазначив Велихов в зверненні, переданому в" Інтерфакс ". - Ні в нашій країні жодної людини, який би байдуже сприйняв його, який би пропустив це повідомлення повз свого серця".

"Життя і діяльність цього яскравого, неординарного державного діяча протягом усіх останніх років - і коли він перебував біля керма реформованої Росії, і потім, коли залишив активну політику, - була в центрі обговорень, - підкреслив він. - Наше суспільство пройшло в 90- е роки через великі випробування. Але мета, поставлена ​​Єльциним, була країною досягнута: ми стали цивільним, вільним суспільством ".

Життєвий шлях

Єльцин Борис Миколайович народився 1 лютого 1931 року в селянській родині в селі Бутка Свердловської області. Після закінчення в 1955 році Уральського політехнічного інституту він три десятиліття пропрацював у Свердловській області.

Борис Єльцин почав кар'єру політика в 1968 році, очоливши відділ будівництва Свердловського обкому партії. У 1976 був обраний першим секретарем Свердловського обкому КПРС. Роки правління Єльцина в Свердловську ознаменувалися будівництвом нової будівлі обкому, реконструкцією старих шахт і заводів, а також знесенням "в порядку планової реконструкції міста" особняка купця Іпатьєва, в якому була розстріляні імператор Микола II з сім'єю.

У 1981 році на XXVI з'їзді КПРС Борис Єльцин був обраний членом ЦК КПРС. 24 грудня 1985 року його очолив Московську партійну організацію. 21 жовтня 1987 на пленумі ЦК КПРС Єльцин розкритикував роботу Політбюро і секретаріату ЦК, висловивши невдоволення низькими темпами перетворень в суспільстві і підлабузництвом перед Генеральним секретарем, і попросив про відставку зі складу Політбюро. У відповідь Горбачов звинуватив Єльцина в "політичній незрілості" і "абсолютної безвідповідальності". 11 листопада місяця 1987 року пленумі МГК Єльцин був знятий з поста першого секретаря МГК КПРС.

У грудні 1987 року Єльцин був призначений посаду першого заступника голови Держбуду СРСР. Навесні 1988 році у пленумі ЦК КПРС він був виведений з кандидатів в члени Політбюро, але залишився членом ЦК.

У червні 1988 року на XIX партконференції Єльцин піддав критиці КПРС і висловився за поширення гласності на внутрішнє життя партії.

У березні 1989 року він стає народним депутатом СРСР. У своїй передвиборчій програмі Єльцин зробив основний акцент на на боротьбу з привілеями партноменклатури.

На I з'їзді народних депутатів СРСР у травні-червні 1989 року він був обраний членом Верховної Ради СРСР (спочатку недобрав голосів; місце у Верховній Раді Єльцину поступився Олексій Казаннік). Став одним з п'яти співголів Міжрегіональної депутатської групи.

У березні 1990 Єльцин був обраний народним депутатом РРФСР від "Демократичної Росії" і 29 травня став Головою Верховної Ради УРСР.

12 липня 1990 року на XXVIII з'їзді КПРС Єльцин вийшов з КПРС.

12 червня 1991 Єльцин стає Президентом РРФСР.

19-21 серпня 1991 Єльцин очолив боротьбу зі спробою державного перевороту ГКЧП. 22 серпня своєю указом Єльцин призупинив, а потім заборонив діяльність КПРС.

У жовтні 1991 року Єльцин очолив новий уряд Російської Федерації і проголосив програму радикальних реформ, метою яких був оголошений перехід до ринкової економіки.

7-8 грудня 1991 року в Біловезькій Пущі президенти Росії, України і Голова ВС Білорусії підписали угоду, результатом якого стала ліквідація СРСР і проголошення Співдружності Незалежних Держав (СНД).

25 квітня 1993 року в загальноросійському референдумі понад 50 відсотків взяли участь у голосуванні висловили довіру президентові Росії.

21 вересня 1993 Єльцин розпустив З'їзд народних депутатів і Верховна Рада. Його дії викликали протидію з боку парламентаріїв. 3 жовтня 1993 по заклику Руцького прихильники парламенту, отримали зброю, взяли штурмом будівлю московської мерії, а потім безуспішно спробували захопити будівлю телецентру в Останкіно. Президент ввів в Москві надзвичайний стан, що тривало протягом 2 тижнів. Пізніше Єльцин почав розпуск Рад усіх рівнів.

12 грудня 1993 року ухвалено нову Конституцію Росії.

В роках на публічному поведінці Б.Н.Ельцина починає помітно позначатися стан його здоров'я.

11 грудня 1994 року розпочалася перша Чеченська війна, яка тривала до серпня 1996 року, що завершився підписанням Хасавюртського угод.

4 липня того ж року Єльцин перемагає Геннадія Зюганова на виборах президента Росії.

У вересні 1996 була офіційно визнана хвороба президента ( "ішемічна хвороба серця, стенокардія напруги, кардіосклероз, постгеморорагіческая анемія і дисфункція щитовидної залози"). Єльцин пройшов обстеження консиліуму лікарів, а 5 листопада йому зробили операцію аорто-коронарного шунтування. Президент повернувся до активної діяльності в середині лютого 1997 року. 10 жовтня 1997 року Президент РФ заявив в Страсбурзі, що не балотуватиметься на третій термін.

23 березня 1998 березня Єльцин оголосив про відставку уряду Черномирдіна. Після довгих переговорів з Держдумою 24 квітня Головою уряду призначений Сергій Кирієнко. 17 липня 1998 Єльцин бере участь в похоронах останків імператора Миколи II і його сім'ї.

17 серпня 1998 року урядом оголосило про девальвацію рубля. Курс національної валюти різко знизився.

23 серпня 1998 року Президент оголосив про відставку уряду Кирієнко. Тимчасове виконання обов'язків голови уряду покладено на Віктора Черномирдіна.

28 серпня 1998 Борис Єльцин заявив, що не має наміру йти у відставку з поста президента. В інтерв'ю Російському телебаченню він зокрема, заявив: "Мене прибрати неможливо, особливо з огляду на мій характер. Я нікуди не піду, у відставку не піду, буду працювати, як належить за конституційним терміну. ​​У 2000 році будуть вибори нового президента. Ось там я брати участь не буду ".

Кандидатура Віктора Черномирдіна на пост Голови уряду не проходить затвердження в Держдумі і Єльцин пропонує на цю посаду Євгена Примакова, кандидатуру якого Держдума стверджує з першого разу.

17 січня 1999 Єльцин госпіталізований з діагнозом "гостра виразка шлунка".

27 лютого 1999 року поміщений в ЦКБ із загостренням виразки шлунка.

9 серпня 1999 року Президент оголосив про відставку уряду Степашина і поклав виконання обов'язків прем'єр-міністра на Володимира Путіна. Президент назвав Путіна своїм наступником.

3 вересня 1999 року міланська газета "Коррьере делла сера" опублікувала статтю, присвячену скандалу навколо зарубіжних рахунків високопоставлених чиновників Росії.

2 жовтня 1999 федеральні війська увійшли на територію Чечні.

31 грудня Борис Єльцин оголосив про свою добровільну відставку.

Але хто з людей не помиляється, особливо з тих, хто наділений такою відповідальністю?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация