NEWSru.com :: Європарламент прийняв "антиросійську" резолюцію, яка шокувала депутатів Держдуми

Європарламент на засіданні в Страсбурзі в четвер проголосував за прийняття жорсткої резолюції "Про верховенство закону в Росії", яка на етапі обговорення викликала подив в Держдумі РФ
ак передає "Інтерфакс", мотивуючи необхідність прийняття документа, євродепутати висловили стурбованість суворим вироком у другій справі Михайла Ходорковського і Платона Лебедєва
У резолюції, крім справи Ходорковського, також згадується арешт опозиційних активістів, в тому числі Бориса Нємцова, 31 грудня після їх участі в санкціонованому мітингу на Тріумфальній площі в Москві

Європарламент на засіданні в Страсбурзі в четвер проголосував за прийняття жорсткої резолюції "Про верховенство закону в Росії", яка на етапі обговорення викликала подив в Держдумі РФ. Документ прийнятий за підсумками дебатів щодо ситуації з дотриманням законності в РФ, які відбулися в Європарламенті 15 лютого, передає РІА Новини" . "Кілька судових процесів і тяжб останніх років поставили під сумнів незалежність і неупередженість судових інститутів в Російській Федерації", - йдеться в резолюції.

як повідомляє "Інтерфакс" , Мотивуючи необхідність прийняття документа, євродепутати висловили стурбованість суворим вироком по другій справі Михайла Ходорковського і Платона Лебедєва. Фігуранти справи ЮКОСа 30 грудня 2010 року отримали по 14 років позбавлення волі.

Європарламент закликав російську владу зробити все від них залежне для установи в країні судової системи, відповідної обіцянкам президента РФ про справедливе і транспарентний правосудді. У резолюції, крім справи Ходорковського, також згадується арешт опозиційних активістів, в тому числі Бориса Нємцова, 31 грудня після їх участі в санкціонованому мітингу на Тріумфальній площі в Москві.

Євродепутати нагадали російській владі про необхідність поважати права людини і верховенство закону на Північному Кавказі. Європарламент знову закликав владу Росії знайти і притягнути до суду вбивць російських журналістів і правозахисників. У резолюції перераховуються вбивства Наталії Естемірової, Андрія Кулагіна, Зареми Садулаєвої, Аліка Джабраїлова, Макшаріпа Аушева, Станіслава Маркелова, Анастасії Бабурової і Анни Політковської.

У документі, за прийняття якого голосували євродепутати, також сказано і про ситуацію із загибеллю в СІЗО юриста інвестиційного фонду Hermitage Capital Management Сергія Магнітського . Магнітський був заарештований в листопаді 2008 року за звинуваченням в ухиленні від сплати податків. 16 листопада 2009 року він помер у слідчому ізоляторі "Матроська тиша". Його смерть викликала великий суспільний резонанс. У підсумку СК РФ порушив кримінальну справу за ст. 124 КК РФ (ненадання допомоги хворому) і ст. 293 КК РФ (халатність).

Європарламент висловився за надання більшої ефективності та результативності консультацій між ЄС і РФ з прав людини, які, як вважають парламентарії, повинні проводитися за участю російських міністрів юстиції, внутрішніх і закордонних справ, а також представників Європарламенту.

Асамблея закликала російську владу "дотримуватися всі рішення Європейського суду з прав людини і вжити заходів по боротьбі з порушеннями в окремих випадках, зокрема, шляхом забезпечення того, щоб розслідування велося ефективно і призводило до притягнення до відповідальності винних осіб".

Європарламент закликав Раду ЄС та Єврокомісію надати Росії допомогу з метою "зміцнити незалежність судової системи і органів, відповідальних за забезпечення виконання закону, а також поліпшити здатність судової системи протистояти політичному і економічному тиску".

У резолюції Європарламенту також засуджується теракт в московському аеропорту Домодєдово, здійснений смертником 24 січня 2011 року. В результаті вибуху 36 людей загинули, близько 200 були поранені.

Депутати Європарламенту доручили направити прийняту резолюцію в уряд і парламент Росії для ознайомлення.

Європарламент може ввести санкції для російських чиновників. Перший в "чорних списках" - прем'єр Путін

Про те, що резолюція ЄП до голосування по ній викликала шок у депутатів Держдуми, у четвер написала газета "Комерсант" . Як зазначив в інтерв'ю виданню заступник глави комітету Держдуми з міжнародних справ Андрій Клімов, коли такі резолюції пропонуються без будь-якого приводу або прив'язки до діалогу між Росією і ЄС, це викликає подив і наводить на думку, "що їм просто нічим більше зайнятися".

Клімов припустив, що до прийняття резолюції євродепутатів могли підштовхнути російські опозиціонери, побувавши в Європі. Автори резолюції по Росії таке припущення відкидають. Проте напередодні в Страсбурзі відбулася прес-конференція за участю Вернера Шульца, Хейді Хаутали і співголови Партії народної свободи Бориса Нємцова, на якій обговорювався стан російської опозиції напередодні парламентських виборів. На прес-конференції Нємцов заявив, що якби в Росії були свобода і демократія, то опозиціонерам не довелося б їздити до Брюсселя і Страсбурга.

На прес-конференції Нємцова була присутня і депутат Європарламенту, представник Партії ліберал-демократів Крістіна Оюланд (Естонія). Як депутат розповіла "Газете.ru" , Європарламент, крім прийняття резолюції, також може розширити "чорні списки" російських чиновників, яким заборонено в'їзд до країн Євросоюзу, за рахунок нових переліків - так званого "списку Нємцова", складеного російським опозиціонером. Список очолює прем'єр-міністр РФ Володимир Путін, який на наступному тижні відправиться в Брюссель на зустріч з керівництвом Єврокомісії.

Як зазначила Оюланд, до цього у євродепутатів уже було два документа по цій темі - "список Магнітського" і "список Ходорковського". За словами депутата, так як вона не представляє дипломатичну службу будь-якої країни ЄС, то не може нічого сказати щодо введення в дію цих санкцій.

Щодо прес-конференції Нємцова Оюланд сказала, що їй здається важливим, що такі опозиційні лідери як Борис Нємцов, Михайло Касьянов, Володимир Рижков і Володимир Мілов створюють коаліцію. Такий крок, за словами євродепутата, дає надію на об'єднання опозиційних демократичних сил в Росії і дозволяє з набагато більшою легкістю висловлювати свою підтримку демократичним перетворенням в Росії. Як запевнила Крістіна Оюланд, тепер в ЕП будуть пильно стежити за процесом реєстрації нової партії.

Як зазначив Оюланд, вона не вважає підтримку російської опозиції втручанням у внутрішні справи суверенної держави, так як Росія є членом Ради Європи і зобов'язана дотримуватися підписану нею Європейську конвенцію про захист прав людини. Таким чином, порушення прав - не внутрішня, а міжнародна справа. "Всі, хто намагається з цим сперечатися або звинувачувати Європарламент у втручанні, займаються абсолютно типовою демагогією", - впевнена депутат Європарламенту.

Відзначимо, що саме Оюланд була одним з ініціаторів винесення на обговорення в Європарламенті резолюції "Про верховенство закону в Росії". Як підкреслила Оюланд, Альянс лібералів і демократів в Європі почав готувати цю резолюцію ще в січні, але через неможливість поставити документ на голосування через завантаженість Європарламенту довелося відкласти це приблизно на місяць.

За словами Оюланд, прийняттям цієї резолюції євродепутати хочуть сказати прем'єру Путіну, який приїде в Брюссель наступного тижня, і його "друзям в Кремлі": "Ми серйозні. Ми хочемо бачити Росію важливим партнером, але в той же час партнером демократичним. Ми не хочемо мати справу з Росією, яка зневажає демократію ".

Крістіна Оюланд висловила надію, що російський уряд розцінить дії ЕП в зв'язку з прийняттям резолюції "як дружню спробу знайти спільну мову". "Ми не хочемо бачити Росію другим Єгиптом або другим Тунісом. Ми хочемо бачити Росію сильною партнером, на якого можна було б покластися і який би дотримувався демократичні принципи", - уклала депутат.

Глава МГГ підтримала резолюцію, керівник президентської ради вважає, що ЕП поспішив

Глава Московської Гельсінкської групи Людмила Алексєєва підтримала резолюцію Європарламенту, в якій висловлено занепокоєння станом правової держави в Росії. "Дуже конкретна, хороша резолюція. Документ показує, що в Європарламенті в курсі того, що відбувається в нашій країні, і вони в змозі виділити знакові справи", - сказала Алексєєва "Інтерфаксу" в четвер. Як зазначила Алексєєва, їй хочеться сподіватися, що резолюція Європарламенту якимось чином позитивно вплине на ситуацію в Росії.

У свою чергу, глава президентської ради з прав людини Михайло Федотов заявив, що, на його думку, Європарламент поспішив з прийняттям резолюції про стан правової держави в Росії. Як заявив "Інтерфаксу" Федотов, йому шкода, що євродепутати не побачили реальних позитивних зрушень в механізмах реалізації прав людини, які відбуваються останнім часом в Росії.

"Ми хотіли б почути від Європарламенту не осуд наших проблем. Ми самі прекрасно знаємо свої недоліки. Ми хотіли б почути від Європарламенту про готовність допомагати нам у подоланні цих недоліків", - заявив глава ради. Як визнав Федотов, в Росії дійсно великі проблеми і з незалежністю суду, і з захистом прав людини, однак в країні ці проблеми намагаються вирішувати. "Наш Рада робить все можливе, щоб поліпшити систему захисту прав людини. Шкода, що Європарламент не помітив цих змін", - сказав Федотов.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация