Ніл Фергюсон - Сходження грошей

ріал Фергюсон

сходження грошей

Присвячую цю книгу

пам'яті Джеральда Д. Фельдмана

(1937-2007)

Niall Ferguson

The Ascent of Money

A Financial History of the World


© 2008, Niall Ferguson

All rights reserved

© А. Бондаренко, оформлення 2010

© А. Коляндр, переклад на російську мову: гл. v, зі стор. 276, гл. vi 2010 © І.Файбісовіч, переклад на російську мову: Введення, гл. I, II, III, IV, V, до стор. 276, Післямова 2010

© ТОВ "Видавництво АСТ", 2013

Видавництво CORPUS ®

Хліб насущний, тугрики, бабки, лаве, готівка, життєво необхідні кошти, кеш, капуста - як їх не називай, а гроші річ важлива. На думку християнського світу, любов до них - корінь зла. Для генералів гроші - це єднальна тканину воєн, а революціонери бачать в них кайдани пролетаріату. Де ж істина? Що таке гроші? Гори срібла (на переконання іспанських конкістадорів)? Або цілком можна було б обійтися глиняними табличками та друкованими величезними тиражами папірцями? Як вийшло, що в сьогоднішньому світі лише малу частину грошей можна помацати, а все інше - не більше ніж цифри на екрані моніторів? Звідки гроші взялися і, що навіть цікавіше, куди вони поділися?

У 2007-му річний дохід середнього американця виріс на 5% і склав трохи менше 34 тисяч долларов1. Вартість життя за той же період збільшилася на 3,5%. У реальному вираженні добробут містера Посередині піднялося на якихось 1,5%. Якщо брати в розрахунок інфляцію, дохід медіанного (того, що виявиться в самій середині ланцюжка з усіх американців, збудованих за розміром їх доходів) домогосподарства в США з 1990 року майже не змінився - за минулі вісімнадцять років його зростання склало всього 7% 2. У виконавчого директора інвестиційного банку Goldman Sachs Ллойда Бланкфейна справи йшли трохи кращі. Його платня і бонусні виплати (в тому числі акціями компанії) за 2007 рік склали ні багато ні мало 73,7 мільйона доларів; таким чином, пан Бланкфейн заробив на чверть більше, ніж за рік до того, і приблизно в дві тисячі разів більше, ніж Джо з сусідньої вулиці. Чиста виручка Goldman Sachs за 2007 рік виявилася дорівнює 46 мільярдам доларів - до цього показника не дотягли ВВП понад сто країн, включаючи Хорватію, Сербію, Словенію, Болівію, Еквадор, Гватемалу, Анголу, Сирію і Туніс3. Сукупні активи банку вперше в історії подолали рубіж в трильйон доларів. Дещо перепало і іншими виконавчими директорам з Уолл-стріт. За відомостями журналу Forbes, Річард Фулд з Lehman Brothers забрав додому 71,9 мільйона, Джеймс Даймон з JP Morgan Chase - 20,7 мільйона, а Кеннет Льюїс з Bank of America - 20,1 мільйона доларів. Він випередив Чарльза Прінса з Citigroup (19,9 мільйона доларів), Джона Мака з Morgan Stanley (17,6) і Джона Тейна з Merrill Lynch (15,8). Тільки не думайте, що Ллойд Бланкфейн заробив більше всіх фінансистів. Анджело Мозіло з Countrywide Financial отримав 102,8 мільйона доларів. Але і Мозіло майже так само далеко до найбільш високооплачуваних діячів фінансового світу, як звичайним людям - до Мозіло. Так, знаменитий Джордж Сорос завдяки своєму хедж-фонду отримав без малого три мільярди доларів. Кен Гріффін з Citadel, а також ще два засновника провідних хедж-фондів - по два з гаком мільярди. Гірше за всіх американських виконавчих директорів оплачувався працю Джеймса Кейна - йому дісталися 690 757 доларів, тим більше жалюгідних в порівнянні з отриманими ним же за попередні дев'ять років 290 мільйонами. Мільярд людей по всьому світу намагаються звести кінці з кінцями, витрачаючи менше одного долара в день4.

Як з'ясувалося, в 2007 році світ потрапив в лапи найстрашнішого кризи з часів Великої депресії. "Більш ніж рясне винагороду фінансистів більш ніж обгрунтовано їх унікальними властивостями, не останнє з яких - вміння справлятися з ризиками"; через рік після початку обвалу здавалося, що це чийсь злий жарт. На той час, як я сів готувати книгу до перевидання, JP Morgan витягнув Bear Stearns з того світла, Countrywide знаходився у володінні Bank of America - як, втім, і Merrill Lynch, a Lehman Brothers наказав довго жити. У 2008 році Citigroup недорахувався 18,7 мільярда доларів, практично звівши нанівець зусилля попередніх трьох років, a Merrill Lynch втратив 35,8 мільярда, викресливши таким чином дванадцять років зі своєї історії. Що залишилися в живих Goldman Sachs і Morgan Stanley перетворилися в холдингові компанії, поклавши край зародилася в 1930-х роках моделі інвестиційного банку. Всі уцілілі після катастрофи взяли допомогу від Міністерства фінансів США в рамках так званої Програми викупу проблемних активів. Але і цього було мало: котирування акцій продовжували падати, і на горизонті замаячила примара націоналізації. Так, в червні 2007 року за одну акцію Citigroup давали 55 доларів, а в березні 2009-го - вже 2 долари 59 центів.

Вас виводить із себе несправедливість цього світу, що живе під каблуком жиріють капіталістів і отримують мільярдні бонуси банкірів? Якщо у вас в голові не вкладається, чому постійно збільшується розрив між багатими і бідними - у відповідь на протяжне "ох ти!" Останніх лунає переможний "яхти!", - ви не самотні. Ненависть до фінансів і фінансистам, часто тліюча, але досить регулярно і легко займиста, - невід'ємний атрибут історії західної цивілізації. Її коріння слід шукати в поширеному погляді на лихварів як на паразитів, які висмоктують кров з "справжніх" видів економічної діяльності на кшталт сільського господарства або промисловості. Популярність такого погляду, а з ним і ненависть до Бланкфейн цього світу, має три причини. Почасти справа в тому, що боржники завжди перевершували кредиторів своєю чисельністю і рідко ставилися до них з теплотою. По-друге, кризи і супутні їм скандали трапляються досить часто, щоб в суспільній уяві фінанси ототожнювалися з убогістю і невпорядкованістю, а не з процвітанням і спокоєм. Нарешті, не можна не відзначити, що з давніх-давен у всіх частинах світу послуги фінансового характеру надавалися в основному членами релігійних або етнічних меншин, позбавлених можливості володіти землею або займати державні пости, але досягли успіху в фінансовому справі завдяки довірі і підтримці, часто спорідненої, з боку громади.

Значною мірою прогрес людства був досягнутий саме завдяки грошам, і з цим доведеться змиритися найзапеклішим ненависникам "мерзенного металу". Користуючись знаменитим висловом Якова Броновскі (школярем я не міг відірвати очей від екрана, коли по телевізору показували його чудову серію програм про історію наукового прогресу), можна стверджувати, що сходження людини було б немислимо без сходження грошей. Фінансові нововведення - зовсім не підступні вигадки проклятих кровопивців, які прагнуть випити все життєві соки з працьовитих, залізли в борги сімей і пограти в рулетку із заощадженнями вдів і сиріт. Навпаки, без цих інновацій людина навряд чи зміг би пройти шлях від принизливого існування на межі голодної смерті до воістину запаморочливих висот матеріального благополуччя, так добре знайомих досить великому числу сьогоднішніх мешканців Землі. Еволюція кредитних відносин повинна зайняти своє законне місце поряд з найважливішими технологічними проривами - настільки важко переоцінити її значення для розвитку цивілізації від стародавнього Вавилона до Гонконгу наших днів. Саме банки разом з ринком облігацій послужили надійною матеріальною основою, на яку спиралися розкоші італійського Відродження. Фінансові корпорації забезпечували могутність двох великих імперій, голландської і британської, а перетворення Сполучених Штатів Америки в єдину супердержаву було невіддільне від ривків в розвитку страхування, іпотечного та споживчого кредитування. Хто знає, може, саме фінансова криза послужить передвісником заходу Америки в її нинішньому вигляді?

За кожним великим історичним феноменом обов'язково виявиться фінансова таємниця, і в своїй книзі я маю намір висвітлити найголовніші з таких таємниць. Наприклад, що припав на епоху Відродження бум на ринку мистецтва виник завдяки тому, що Медічі і інші італійські банкіри застосували до справ грошовим прийшли зі Сходу математичні методи і сколотили надзвичайні стани. З фінансової точки зору, володіння першої сучасної фондовою біржею виявилося краще володіння найбільшими в світі срібними рудниками - і Голландська республіка здолала Габсбурзьку імперію. Для вирішення проблем, що накопичилися до французької монархії питань потрібна була революція, і все тому, що один колись засуджений за вбивство шотландець зруйнував фінансову систему країни, вперше зрежисована вистава зі злетом і падінням фондового ринку. У перемозі над Наполеоном при Ватерлоо заслуги Натана Ротшильда нітрохи не менше заслуг герцога Веллінгтона. Нарешті, вельми повчальна історія Аргентини, за якісь сто років скотившись з шостого місця в світі за рівнем добробуту до ролі б'ється в інфляційних конвульсіях середнячка (1980-ті роки). Виною падіння стала фінансова чехарда, коли відмови від державних зобов'язань чергувалися з різкого здешевлення національної валюти.

Кінець ознайомчого уривка

СПОДОБАЛАСЯ КНИГА?

ріал Фергюсон   сходження грошей   Присвячую цю книгу   пам'яті Джеральда Д
Ця книга коштує менше ніж чашка кави!
ДІЗНАТИСЬ ЦІНУ

Де ж істина?
Що таке гроші?
Гори срібла (на переконання іспанських конкістадорів)?
Або цілком можна було б обійтися глиняними табличками та друкованими величезними тиражами папірцями?
Як вийшло, що в сьогоднішньому світі лише малу частину грошей можна помацати, а все інше - не більше ніж цифри на екрані моніторів?
Звідки гроші взялися і, що навіть цікавіше, куди вони поділися?
Вас виводить із себе несправедливість цього світу, що живе під каблуком жиріють капіталістів і отримують мільярдні бонуси банкірів?
Хто знає, може, саме фінансова криза послужить передвісником заходу Америки в її нинішньому вигляді?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация