Нова національна галерея Берліна в Швебиш-Халле

До виставки "Moderne Zeiten. Die Nationalgalerie der Staatlichen Museen zu Berlin zu Gast in der Kunsthalle W; rth in Schw; bisch Hall ".
23. Mai 2014 року - 1. Mai 2015
Відомий музей Кунстхалле Вюрт, що затишно і живописно розташувався в старовинному місті Штутгарт, не втомлюється радувати любителів мистецтва новими цікавими експозиціями. Всі добре пам'ятають проводилися тут в минулі роки чудові персональні виставки Макса Лібермана, Едварда Мунка, Фердінандо Ботеро, Генрі Мура та інші.
І ось нова зустріч з великим мистецтвом. Вже протягом кількох місяців
в Швебиш-Халле можна побачити більше 200 робіт 90 найбільших західноєвропейських і німецьких художників і скульпторів першої половини XX століття з колекції Нової національної галереї в Берліні.
Вважається, що такої чудової виїзної виставки європейського класичного модерну (з упором на німецьке мистецтво) берлінська галерея ще, мабуть, не влаштовувала.
Цей воістину свято мистецтва триватиме в Швебиш-Халле майже рік (!).
Очікується, що потім виставка переїде в Єрусалим і Нью-Йорк.
Нова національна галерея є одним з основних установ «Культурфорум», розташованого на колишньому кордоні Східного і Західного Берліна недалеко від Потсдамської площі.
Колекція модерну почала формуватися на початку XX століття. За століття свого існування зборам Нової національної галереї довелося пережити чимало труднощів.
Спочатку вона була під пресом прусських влади, потім була розорена нацистами (галерея втратила тоді понад п'ятсот полотен), нарешті, після зведення Берлінської стіни в місті існували вже дві роздільні ідеологічно різноспрямовані колекції.
Процес їх об'єднання відбувався складно, втім, як і об'єднання міста.
Власник Кунстхалле, найбільший німецький підприємець, колекціонер і меценат Райнхольд Вюрт вважає, що виставка «Нові часи» може стати найуспішнішим заходом, проведеним в Кунстхалле.
Головний мотив виставки - розповідь про долю класичного модерну в Німеччині: від його зародження близько 1900 року до розквіту в творчості художників-експресіоністів, і від розгрому в 1933 році, коли до влади в Німеччині прийшли нацисти, до життя у «внутрішній» і «зовнішній »еміграції, і, нарешті, до післявоєнної« життя після смерті ».
Демонструючи шедеври класичного модерну, виставка не обходить стороною «вибоїни» історії. Враження неймовірно драматичне, тому, що маршрут виставки побудований таким чином, що глядач не просто бачить шедеври XX століття, а відчуває, наскільки високий був і залишається критичний і ідеологічний «потенціал мистецтва».
Назва виставці дав знаменитий фільм Чарлі Чапліна «Нові часи» ( "Modern Times", 1936) про пригоди маленького Бродяги в сюрреалістичних «джунглях» індустріалізації, представленої у вигляді величезного бездушного механізму. Епізоди фільму безперервно демонструються в експозиції в якості ключової характеристики контрастів буржуазного суспільства першої половини XX століття.
Перелік майстрів мистецтва, представлених в Швебиш-Халле, вражає уяву. Перед глядачем відкривається майже повна картина історії європейського класичного модерну. Звертає на себе увагу присутність на виставці ключових творів чільних представників експресіонізму, дадаїзму, «Нової матеріальність», Баухауса, кубізму, конструктивізму і сюрреалізму: монументальний фриз «Життя» для театру в Берліні Едварда Мунка, вражаюча «Потсдамська площа» Ернста Людвіга Кірхнера, картина -гротеск «Гравці в карти» і картина-звинувачення «Фландрія» ( «Окопи») Отто Дікса, похмурий «Людина з лялькою» Оскара Кокошки, хворобливі «Основи суспільності» Жоржа Гросса, «ікона» «Нової матеріальність» - світсько й портрет «Соня» Крістіана Шада, метафізичні «Народження» і «Смерть» Макса Бекманна, меланхолійна «Березовий дамба» Отто Модерзон, і безліч інших шедеврів.
Серед майстрів європейського класичного модерну на виставці представлені Амадео Модільяні, Фелікс Воллотон, Костянтин Бранкусі, Фернан Леже, Пабло Пікассо, Роберт Делоне, Макс Ернст, Сальвадор Далі, Василь Кандинський, Наталія Гончарова, Рене Магрітт.
Все це дозволило генеральному директору Державних музеїв Берліна Міхаелю Айсенхауеру (до речі, уродженцю Штутгарта) заявити на відкритті виставки: «Те, що ви бачите тут, це неймовірна концентрація світового мистецтва. ... Ми хочемо показати світу, які скарби зберігаються в Берліні ».
Виставка виправляє якийсь «перекіс» у історії німецького мистецтва, включивши в експозицію роботи несправедливо забутих видатних художників, які працювали в Східній Німеччині, в тому числі, одну з головних робіт виставки - «Сумну весну» Вільгельма Лахніта (автора знаменитого полотна «Смерть Дрездена») , а також картини Ханса Грундіг, Курта Квернер, Фріца Трёгера, Конрада Феліксмюллера, Генріха Емзена, Отто Нагеля та інших.
У музеях Західної Німеччини їхні твори практично не представлені.
Ще однією великою заслугою організаторів виставки є повернення з небуття імен художників, «викреслених» з мистецтва, а часто і з життя, в роки націонал-соціалізму з ідеологічних чи расовими факторам.
Окрасою виставки стала велика витягнуте полотно представниці фігуративного живопису Веймарської республіки, легендарної німецької художниці єврейського походження Лотти Лазерштайн (1898 - 1993) - меланхолійний і тривожний «Вечір над Потсдамом» (1930), як ніби передвіщає ніч Третього Рейху.
На картині зображена група з п'яти молодих людей, вечеряють на балконі, з якої видно топографічно точна панорама Потсдама. Картина сповнена тихої задумі, навіть туги, і ці емоції передаються глядачеві. У період між двома світовими війнами художниця була надзвичайно популярна в Німеччині, Живопис була єдиним коханням її довгого життя. Правда, з 1937 року Лазерштайн багато десятиліть працювала далеко від батьківщини, в Швеції, вважаючи, що в Німеччині вона забута, а її ранні картини зникли в роки нацизму. Тріумфальне повернення майстра у велике мистецтво пов'язано саме з «Увечері над Потсдамом», придбаним кілька років тому Нової національною галереєю за величезну суму.
Так шедевр пензля Лазерштайн повернувся в Берлін майже через 80 років.
Хочеться згадати ще про одне надзвичайно талановитого майстра і людині незвичайної долі - німецькому скульптора Рудольфа Едвіні Беллінгем (1886 - 1972), роботи якого демонструються в Швебиш-Халле окремою групою, утворюючи щось на зразок внутрішньої міні-виставки. З 1912 року Беллінг став створювати скульптури в стилі кубізму і експресіонізму з сильним впливом футуристичних і конструктивістських ідей свого друга Олександра Архипенка.
Головне твором цього періоду, скульптуру з незвичайним музичним назвою «Тризвук» (інша назва - «Тріада»), можна побачити в Кунстхалле Вюрт.
Скульптура призначена для кругового огляду і у неї немає вираженого фасаду.
Це була перша в Німеччині пластика, створена, як синтез живопису, скульптури і архітектури. До 1931 року Рудольф Беллінг був уже членом Прусської академії мистецтв, але через два роки творчість скульптора було оголошено дегенеративним, що призвело до відходу його з Академії.
У 1935 році Беллінг читає лекції в Нью-Йорку; потім повертається в Німеччину, однак в 1937 році Беллінг емігрує до Туреччини, де працює як скульптор, а також робить блискучу педагогічну кар'єру в державній Академії мистецтв у Стамбулі, ставши професором і керівником Відділу скульптури. У 1954 році Рудольф Беллінг повернувся до Німеччини.
Оскільки виставка «Нові часи» надзвичайно насичена іменами і шедеврами, то про всіх і про все, звичайно, не розкажеш. Директор Кунстхалле Вюрт пані Сільвія Вебер справедливо вважає, що «короткого відвідування буде не достатньо, щоб охопити всю виставку», тому зараз музей відкритий щодня і працює на годину більше - з 10 до 18 годин, при цьому вхід на виставку безкоштовний.


рецензії

Ви смачно розповідаєте, Валерій! Хоча я не в захваті від модерну, але я постараюся туди з'їздити. Ви будете проводити там екскурсію 37-го, але я в цей день працюю. Подумаю, може бути поїду сам ...
Neivanov 06.11.2014 22:04 Заявити про порушення "І все-то ти у працях, все в працях, великий государ (т. Е. Великий Neivanov) ... аки бджола". Велике спасибі, Влад, за відгук. У 37-у, якщо році, мене ще не було, а якщо 23-го ... 11.2014, то екскурсія буде.
Успіхів у всьому і всюди,
В. К.
Койфман Валерій 07.11.2014 15:43 Заявити про порушення
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация