Обідня перерва

  1. Зі статті ви дізнаєтесь:
  2. час перерви
  3. період перерви
  4. При такому режимі, безумовно, є певні ризики:
  5. Місце для використання перерви
  6. Оплата перерви на обід
  7. Що нового

Як зберегти баланс між бажанням працівника подовжити свою обідню перерву і вимогою роботодавця укладатися у відведений на обід час?

Зі статті ви дізнаєтесь:

Тривалість робочого дня за загальними правилами і в більшості випадків - 8 годин. Без відпочинку і їжі дотримуватися цей графік роботи проблематично. Трудове законодавство передбачило спеціальні перерви в роботі, в тому числі для прийому їжі та відпочинку. Перерва на обід ТК РФ регламентує в ст. 108 ТК РФ.

час перерви

Норма ТК РФ тут проголошує право працівника і обов'язок роботодавця надати перерву тривалістю мінімум 30 хвилин, максимум 2 години.

За тривалістю перерви в ТК РФ ми більше не знайдемо жодних нормативів. Далі все вирішується на рівні локальних нормативних актів .

Скачайте документи по темі:

Найбільш частий і розповсюджений варіант закріплення тривалості перерви - вказівка ​​в правилах внутрішнього трудового розпорядку. Іноді зустрічаються ситуації, коли дані умови прописуються в трудовому договорі . Вони можуть бути різні і залежать, наприклад:

від специфіки діяльності підприємства;

від можливості замінити співробітника, який пішов на обід, в разі необхідності;

від поставлених перед працівниками завдань і функціональних обов'язків кожного співробітника і так далі

Таким чином, бачимо, що роботодавець може встановити перерву на обід тривалістю від 30 хв до 2 годин на свій розсуд і прописати це або в трудовому договорі з працівником, або в правилах внутрішнього трудового розпорядку .

Менше 30 хвилин встановлювати перерву можна, так як мінімальна тривалість обідньої перерви встановлена законодавчо. Максимальна тривалість обідньої перерви 2 години.

період перерви

Коли визначена тривалість, закріплюється час його початку і закінчення. Трудовий кодекс РФ не наказує прив'язуватися до певного часу початку перерви, отже, це питання також віддано для вирішення роботодавцю.

Чи можна встановити проміжок часу, протягом якого співробітники вправі використовувати час для відпочинку і прийому їжі? Так можна. У багатьох компаніях діє таке правило, наприклад, що в період з 12 до 16 год працівники можуть використовувати перерву на обід, тривалість якого встановлена ​​в одну годину. Це різні компанії з офісними співробітниками - банки, страхові організації, лізингові компанії, торгові офіси і так далі. Як правило, це організації, де певні трудові функції можуть виконувати кілька співробітників, є взаємозамінність і таким чином забезпечується і свобода для працівника, і стабільні робочий процес.

Довідка

При такому режимі, безумовно, є певні ризики:

  1. складно контролювати всіх співробітників, чи не виходять вони за рамки встановленої тривалості перерви (при відсутності контролю завжди є спокуса збільшити тривалість обіду, тим більше що психологічно співробітник розуміє, що не виходить за рамки встановленого проміжку);
  2. є ризик, що всі співробітники захочуть використовувати свою обідню перерву в один і той же час - ці питання роботодавець повинен продумати і при необхідності врегулювати або окремими розпорядженнями, або в правилах розпорядку, або в трудовому договорі .

Зі встановленням чітких меж перерви, як правило, труднощів не виникає. Все гранично просто - наприклад, в 13 годину початок «обіду» і в 14 годину його закінчення.

Чи можна встановлювати різну тривалість обідньої перерви і різний період його використання для різних співробітників (різних підрозділів) однієї компанії? Можна, можливо. На цей рахунок ТК РФ не передбачає обмежень, але в цьому випадку тривалість обідньої перерви для різних категорій працівників повинна бути передбачена в ПВТР. Головне, щоб виконувалася норма ст. 108 ТК РФ.

Чи можна встановити певного співробітнику правила використання перерви, відмінні від усіх інших працівників? Можна, але тільки за згодою сторін. За його заявою, якщо керівник згоден, то оформляється додаткову угоду до трудового договору .

Місце для використання перерви

Відповідно до закону час перерви в робочий час не включається. Строго кажучи, на цей проміжок часу трудові відносини між працівником і роботодавцем припиняються - працівник звільняється від виконання своїх трудових функцій. Отже, працівник має право використовувати перерву на обід на свій розсуд. Співробітник може піти за межі території роботодавця, або не залишати свого робочого місця - все на розсуд співробітника.

Таким чином, за загальним правилом, працівник вільний у розпорядженні своїм часом в період обідньої перерви.

Але є ситуації, коли умови роботи не дають можливість надати полноценнийперерив працівникові. Наприклад, каса з постійним режимом роботи і одним касиром. Тоді роботодавець повинен забезпечити можливість відпочинку і прийому їжі в робочий час. Тут, мабуть, йдеться про можливість зберігати їжу і розігрівати її, не йдучи зі свого робочого місця.

Є організації, які не вітають прийом їжі співробітниками на своїх робочих місцях або навіть прямо забороняють це. Обідня перерва з Трудовим кодексом не пропонується проводити виключно поза робочим місцем або виключно на робочому місці. Тому якщо заборона на прийом їжі встановлений і відповідним чином закріплений в локальних нормативних актах роботодавцем, то працівникам доведеться підкоритися і виконувати цю вимогу. Головне, щоб загальні порядки не суперечили ст. 108 ТК РФ.

Довідка

Оплата перерви на обід

Відповідаючи на питання, чи входить обід в робочий час, звернемося до ст. 108 ТК РФ. Вона категорична - ні, не входить. Оплаті він також не підлягає. Звідси висновок, що якщо працівник був відсутній на роботі 4 години, два з яких збіглося з його обідньою перервою, то такого часу відсутності недостатньо, щоб визнати його прогулом.

Що нового

З червня 2017 року діє нове правило, згідно з яким можна не встановлювати перерву тим співробітникам, для яких тривалість щоденної роботи або зміни не перевищує чотирьох годин. Це нове положення включене в частину 1 статті 108 ТК РФ.

Слід запам'ятати правила для роботодавця:

Навіть за згодою працівника йому не можна скасовувати перерву на обід (за умови, що співробітник працює більше 4 годин на день).

Обмежувати свободу працівника на пересування під час перерви неправомірно.

Обмежувати свободу працівника на пересування під час перерви неправомірно

Читайте також:

Чи можна встановити проміжок часу, протягом якого співробітники вправі використовувати час для відпочинку і прийому їжі?
Чи можна встановлювати різну тривалість обідньої перерви і різний період його використання для різних співробітників (різних підрозділів) однієї компанії?
Чи можна встановити певного співробітнику правила використання перерви, відмінні від усіх інших працівників?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация