Образ Відьми в казках (забобони) і терапії

Людина одужує, даючи волю своєї сексуальності

Людина одужує, "даючи волю" своєї сексуальності.

З. Фрейд

Відьма

Відьми в казках, переказах та міфах.

Відьма - жінка, яка практикує магію.

Етимологічно слово «відьма» походить від давньоруських слів «адже» - знання та «мати». Що, швидше за все, означало володіння відьмами сакрального знання, яке вони отримували від Матері-Землі.

Відьма має таємними знаннями про цілющі рослини, взаємодіє з тваринами, їй відомі властивості природних жіночих сил.

Як правило, відьми люблять жити відсторонено від простих людей. Так простіше збирати знання (спостерігати за природою).

А.Н. Афанасьєв так історично пояснює феномен відьом: «Мало-помалу, шляхом чисто фактичним, починають виділятися з народу люди, обдаровані більшими здібностями і користуються тому більшим впливом. Діючи більш-менш під релігійним захопленням, вони є народними вчителями провіщує: їм зрозумілий сенс древніх міфів і релігійного мови, вони в силах розгадувати і пояснювати всякі прикмети і ворожіння, вони знають таємничу силу трав і очищений, вони можуть здійснювати всі чарівний силою змови . ... До подібних віщим людям і починає вдаватися народ у злиднях, для іспрошенное допомоги і ради ».

У дохристиянські язичництві слово «відун, відьма» - означало зведені стан (пізніше роль якого перейшла до монахів, які мають таємне, сакральне знання).

Шкідливість відьмам стала приписуватися християнськими проповідниками. Відьми для них є конкурентами. Сведующих в магії людей, які володіють небезпечними знаннями і вміннями в усі часи побоюються. Звідси ксенофобія до них.

До відьмам стали відносити жриць і прихильників язичницьких культів, божества яких знизилися в християнському світогляді до рівня нечистої сили.

Відьми є одним з основних персонажів в демонології східних і західних слов'ян. За народними уявленнями відьми несли в собі дві суті, іноді абсолютно незалежні один від одного - людську і демонічну.

Виділялися три категорії відьом: «чорні», які творять зло, «сірі», які могли здійснювати і злі і добрі справи, а також «білі», які допомагають людині: відьми володіли даром цілительства, займалися знахарством, знали секрети лікувальних трав, допомагали при пологах
Виділялися три категорії відьом: «чорні», які творять зло, «сірі», які могли здійснювати і злі і добрі справи, а також «білі», які допомагають людині: відьми володіли даром цілительства, займалися знахарством, знали секрети лікувальних трав, допомагали при пологах . Вважалося, що відьми могли передбачати майбутнє, робити як ліки, так і отрути з приворотними зіллям. Відьми лікували, але в той же час вони могли нашкодити, як кажуть в народі, навести «порчу» на людей, домашніх тварин, рослини продукти і т.п., в результаті чого люди і тварини хворіють, гинуть, новонароджені не сплять ночами , плачуть, домочадці сваряться, весілля засмучуються, продукти псуються, нитки рвуться, робота не вдається. На Україні і в Карпатах вірили, що Відьми можуть наслати град ураганні вітри, повені, пожежі, викрасти небесні світила, викликати посуху і ін. Лиха. Вони наділялися здатністю оборотничества, могли літати по повітрю, оживляти будь-який предмет, робитися невидимими.

В середні віки сотні тисяч жінок були жорстоко закатовані тільки за те, що вони володіли знаннями про вплив на людину того, чим сьогодні займається психологія, медицина, фармакологія, біологія. Цьому сприяло широко поширене християнське уявлення про жінку як джерело спокуси і гріха (див. Негативний аспект образу).

До характерних символів страхітливою суті відьом відносяться:

- нічні птахи (сови, сичі), в яких відьми можуть перетворюватися,

- жаби,

- змії,

- чорні кішки,

Атрибутами Відьом вважаються: помело, кочерга, чарівні трави і т. П.

- далі, з одного боку, їх зваблювали краса, а з іншого боку, відразлива потворність. З приводу зовнішності відьом існували різні уявлення. На півночі Росії вважалося, наприклад, що відьма - це потворна стара, яка при бажанні може перетворитися в молоду привабливу жінку .. А у південних слов'ян, на Україні, наприклад, вважалося, що відьма перебуває в образі юної красуні - дівиці або молодої жінки, але внутрішня її сутність - шкідлива моторошна стара, в яку вона перетворювалася, коли вже встигала заманити в свої мережі душу чоловіки . Саме так описується найчарівніша відьма в російській класичній літературі - гоголівська Панночка з повісті «Вій». Однак, необхідно відзначити, що не дивлячись на відмінність в послідовності перевтілень у обох народів відзначений цей вневозрастной статус відьми.

- нерідко також їх нагота при здійсненні обрядів, в яких вони беруть участь під керівництвом диявола (часто зображуваного у вигляді демонічного козла), на призначених для цього горах (така гора зазвичай іменується Лисою горою).

У казках і народних переказах відьми могли літати верхи на мітлі, на цапа чи свині, в яких вони могли перетворити людини (Міфи народів світу).

У казках і народних переказах відьми могли літати верхи на мітлі, на цапа чи свині, в яких вони могли перетворити людини (Міфи народів світу)

Мітла (помело) була основним символом і атрибутом відьом, які літали на ній на свої міфічні шабаші на горі, натираючи перед цим (імовірно, що змінює свідомість) чаклунський маззю. Мітла між ніг оголених відьом сприймається в значній мірі як фалічний символ; крім того, в якості "верхових і в'ючних тварин для переміщення по повітрю" ми знаходимо також зображення рогачів, лавок чи інших домашніх предметів.

У німецькій міфології було поширене повір'я, що раз на рік в Вальпургієву ніч з 30 квітня на 1 травня відьми на мітлах і вилах зліталися на гору Брокен. Вважалося, що в цей час, коли трави знаходили чудову силу, влаштовувався шабаш відьом. У середньовічній європейській міфології було широко поширене повір'я про духовну і плотської зв'язку відьом з дияволом. Чоловічі демони, домагатися жіночої любові, називалися инкубами (від лат. «Лягати на"). Від такого зв'язку могла зачати спляча жінка і народити виродка або полузверя. Жіночі демони, спокушають чоловіків, називалися Суккуб (від лат. «Лягати під»).

У слов'янській міфології ніч на Івана Купала вважалася часом збіговиська відьом. Крім того, відьми збиралися при сонцевороту на Коляду і при зустрічі весни, тобто в найбільш важливі язичницькі свята. На Україні було поширене повір'я, що відьми збираються на Лисій горі, що лежить на лівому боці Дніпра у стародавнього Києва, де колись стояли кумири і був центр язичницького культу. Гори у слов'ян-язичників були священними місцями жертвоприношень і ігрищ. Злітаючись на Лису гору, відьми, як вважалося, віддаються дикого розгулу і любовним насолодам з чортами, об'їдаються, Опівало, співають пісні і танцюють під звуки нестрункою музики (Енциклопедія російської магії, 1999).

Гриби, що ростуть навколо, називалися "відьомськими кільцями", очевидно, вони представлялися рослинними слідами нічних хороводів відьом. Їх таємниче виростання і, можливо, використання деяких різновидів в якості галюциногенів може пояснити, чому в фольклорі вони асоціюються з надприродними силами.

Активність відьом припадає саме на ніч, коли світить місяць, а не на день, коли світить сонце. Вважається, що місяць символізує глибину і таємницю несвідомого; сонце - світло свідомості. Таким чином, наше несвідоме має базову жіночу природу, яка в народній свідомості пов'язується з відьмами і нечистою силою.

Таким чином, наше несвідоме має базову жіночу природу, яка в народній свідомості пов'язується з відьмами і нечистою силою

Прообраз Відьми.

Якщо придивитися, то в середньовічній відьмі фахівці знаходять всі аспекти, властиві грецької богині Артеміді (Діані), суму всіх історичних значень, нашарованими один на одного. Вона - акушерка, вона - Велика Мати, незаймана, якій не потрібні чоловіки , Ангел смерті і, нарешті, всепрощаюча Мати всіх нещасних.

До відьмам часто відносять і іншу грецьку богиню - Гекату. Геката - богиня мороку, нічних видінь, але вона також захищає полюванні, пастухування, розведення коней, охороняє дітей та юнаків, дарує перемогу в змаганнях, в суді, на війні. У неї три тіла і три голови. Її священна тварина - собака. Міфи малюють її носиться над перехрестями доріг, біля могил в супроводі пекельних псів і відьом. Її зображують не тільки з собаками, але і зі зміями. Атрибутами її є ключ, батіг, кинджал і факел. Вона може наслати жахи і тяжкі сни, а може і захистити від них, вберегти від злих демонів і чаклунства.

Вона може наслати жахи і тяжкі сни, а може і захистити від них, вберегти від злих демонів і чаклунства

Прообраз відьми в слов'янської міфології - богиня життя, прародителька Жива - інакше звана Сива (звідси, можливо, чарівна сила Сівки-Бурки) - і богиня долі і родючості, охоронниця багатства Мокоша, а в німецькій міфології це богиня Фрейя - богиня родючості, любові і краси і т.д.

Стародавні германці присвячували Фрейе (а слов'яни - Мокоші) один день тижня - п'ятницю (нім. Freitag, англ. Friday). Він вважався щасливим днем. Так як Фрейя вважалася богинею любові, п'ятниця була найбільш сприятливим днем ​​для укладення миру, для всіх справ любові і шлюбу. Пізніше під впливом римської міфології, цей день зв'язувався з Венерою, до символіки п'ятниці і до Фрейе додався любовно-еротичний аспект. Так як Фрей часто ототожнювали з дружиною верховного бога германців Вотана (Одіна), вона вважалася також богинею хмар і погоди. До її компетенції відносили також зростання і дозрівання посівів, і, перш за все, льону. Вважалося, що їй підпорядковується і вода, а також водяні істоти, ельфи, гноми, СІЛЬФ.

З приходом християнства незаймані і материнські риси богинь Фрей і Мокоші перейшли, з одного боку, до Марії, а, з іншого, до відьом. В результаті багато з того, що в язичницькі часи вважалося святим і цілющим, після повалення Фрей з престолу в християнські часи стало вважатися демонічним і приписувалося відьмам. Наприклад, п'ятниця, яка до цього була щасливою і благословенним днем, стала днем ​​нещасть, вдень шабашу відьом. Правда, в народі все ще вважають, що в п'ятницю можна звільнитися від хвороб, а також, що в цей день найкраще свататися і укладати шлюби.

Багато що пов'язує відьом з цілющими рослинами, які, як вважалося, використовувалися для приготування чаклунського зілля. Різні трави (папороть, белоголовнік, шавлія, плакун, дурман, Адамова голова, іван-да-Мар'я, чортополох, подорожник, полин та ін.) Відьми збирали в ніч на Івана Купала. Вважалося, що ці трави набували в руках відьом особливу силу. З них відьми готували різні мазі, натирали ними своє тіло і могли приймати таким чином зовнішність різних тварин. Найчастіше, як вважалося, відьми брали вигляд кішок. У давніх германців богині Фрейе присвячувалися подмаренник, а також жовта хризантема. Як богиню погоди Фрей пов'язували з коров'яком. Якщо хто-небудь насмілювався його зірвати, то в нього могла вдарити блискавка. Вважали, що саме в результаті грому, що посилається богинею погоди Фреєю або пізніше відьмою, на високогірних луках переважали величезні простори жовтих квітів. Архетипний аспект краси, який приписували Фрейе і Венері, зв'язувався на практиці з настоєм краси з квітів первоцвіту (примули), окроплених вином. Негативний аспект володарки плодючості перейшов від Фрей до відьом, які готують з квітучої полину зілля, що викликає імпотенцію.

Архетипове значення образу.

На архетипическом рівні образ відьми пов'язаний в нашому колективному несвідомому з архетипом Великої Матері, що має чотири основних прояви: «хороша мати» - «жахлива мати» (стара відьма - Баба-Яга), позитивна анима ( «добра юна фея») - негативна анима ( «фатальна жінка», молода відьма).

На архетипическом рівні образ відьми пов'язаний в нашому колективному несвідомому з архетипом Великої Матері, що має чотири основних прояви: «хороша мати» - «жахлива мати» (стара відьма - Баба-Яга), позитивна анима ( «добра юна фея») - негативна анима ( «фатальна жінка», молода відьма)

З позиції психоаналітичної теорії об'єктних відносин, діти бояться відьми, перш за все, тому, що вона втілює для них страшний образ «пожирає матері». Цю метафору запропонувала Мелані Кляйн, характеризуючи суб'єктивно пережитий дитиною страх переслідування на параноїдально-шизоїдної позиції, коли відбувається розщеплення, роздвоєння об'єкта (звідси і назва: «параноїдально-шизоїдні»). У перші тижні після народження немовля ще не може відчути і прийняти, що мати, яку він під час фаз спокою настільки високо цінує, це той же самий об'єкт, на який він під час фаз збудження настільки ж нещадно і безжально нападає. Для дитини ніби існують дві матері - «хороша» і «погана», що знаходить відображення в дитячих казках, наприклад, в російській народній казці «Вовк і семеро козенят». Коли козенята добре, мати для них - це добра коза, яка «молочка принесла». Коли їм погано (в казці коза йде від козенят в ліс), мати перетворюється в «пожирає» вовка.

В цілому, образ відьми втілює в собі демонічне початок в нашій душі, природно і закономірно присутнє в кожному з нас на рівні колективного несвідомого. Торкаючись до образу відьми в казках і ідентифікуючи з нею, ми проживаємо цю найважливішу архетипическую складову нашої особистості.

Негативні аспекти образу.

Негативні аспекти образу

У негативному аспекті Відьма потайлива, агресивна і підступна. Людська свідомість має схильність до витіснення негативного образу Я (людина витісняє все, що не відповідає бажаному уявленню про себе, не визнає наявності у себе злості, жадібності, заздрості і т.д.). Тому в казках відьми часто живуть далеко від людей як самітниць - в лісі або на болоті (ліс, болото - символи глибоких шарів несвідомого). У житті звернення «Відьма» найчастіше лайливе. Відьом не люблять і бояться (швидше за бояться, тому не люблять!).

В районі негативного полюса Відьма служить лише своїм егоцентричним цілям (вона абсолютна егоїстка!). Але, іноді Відьми допомагають героям. Яка допомагає відьма відрізняється від феї, перш за все тим, що все одно враховує в першу чергу свої власні інтереси, і в разі розбіжності їх з цілями тих, кому вона допомагає - допомога відьми припиняється.

Як відомо, ні в однієї казкової відьми немає стійких відносин з чоловіками, ні своїх дітей. Ближче до негативного полюсу на адресу чоловіків і дітей Відьма поводиться як загарбниця.

Чоловіків вона намагається обдурити, перетворюючись в прекрасну дівчину. "Розлучити закоханих героїв, казкова відьма прагне погубити красуню-героїню і зайняти її місце поруч з героєм. Внутрішня Відьма тягнеться до позитивного образу жіночності (Фея), намагається уподібнитися йому, але негативна Відьма здатна утримувати прекрасний вигляд лише обмежений час, після чого вона знову стає старою і потворною "(Василець Т.Б.).

Що стосується дітей, у багатьох казкових сюжетах, Баба Яга (в дівоцтві Відьма) викрадає їх з метою знищення, поїдання. Наприклад, вона пропонує маленькому Иванушке сісти на лопату, щоб відправити його в піч, а потім з'їсти. Так символічно відображається в казковому сюжеті здатність жінки знищити дитини, що знаходиться в її утробі (печі) - зробити аборт.

Деякі дослідники, посилаючись на Юнга, також вважають, що страх перед відьмами - це страх кровозмішення (мається на увазі її материнський образ), який потім стає страхом бути проковтнутим матір'ю, звідси образ відьми, проковтує дітей і ін.

Казкова відьма нерідко утримує дітей та інших героїв в полоні, наводить на них морок - точно так само внутрішня Відьма як функція особистості зачаровує розвиваються частини Я.

Якщо казкова відьма часом позбавляє своїх бранців їх звичного вигляду і краси, перетворює їх в виродків (уподібнює собі), це символізує поширення впливу архетипической області негативної Відьми у внутрішньому просторі особистості - Відьма захоплює Я.

Негативний образ відьми, як його зображують в європейській народній традиції, всього лише окремий випадок широко поширеного по всьому світу страху перед жіночою статтю, що варіюється в інших культурах в дещо інших зовнішніх проявах (в Стародавній Японії вважалося, наприклад, що демонічні жіночі істоти перетворюються в лисиць , у аборигенів Сибіру - в вовків, і т.п.).

)

Негативний архетип жіночого начала представлений в численних образах: медуза Горгона, войовничі амазонки, Калі, богиня війни Хотор, кельтська богиня Моріган в образі ворони, що пожирає трупи, одним словом, образ жахливої ​​матері і т.д.

У численних екзотичних народів існує віра у відьом і переконання в демонічності певних жінок, яких вважали здатними до людоїдства, помахом чарівної палички, вбивства, перетворенню чоловіків в імпотентів (наприклад, за допомогою свого забезпеченого зубами піхви; лат. Vagina dentata).

Чому жінок боялися?

У традиціях багатьох народів магічне мистецтво прямо співвідноситься з жіночим началом. Всі стародавні ритуали відбувалися в оголеному вигляді.

На тлі релігійної аскети вважалося, що «жінка живе сексом, думає про секс і сама є секс», а чоловік «падає в неї як в прірву» ... Звідси прагнення позбавити жінку її магічної сили - міфи про жіночу неповноцінності і поділі жінок на святих і грішниць - на «матір» і «блядь» ...

Оголені відьми символізували тілесне спокуса, послане сатаною, (а ось сучасні відьми за краще використовувати термін "одягнені небом", щоб показати свою відкритість впливу надприродних сил).

Нагота, оголеність часто має місце при здійсненні обрядів ініціації і посвячення, коли присвячуємо представлявся як новонароджений). У християнському європейському мистецтві відьми зображуються оголеними з задньою думкою показати їх розбещеність.

У середньовіччі негативний імідж жінки об'єктивно сприяв виникненню і поширенню ідей чаклунства, в якому звинувачували насамперед жінок.

Процеси чаклунок, що охопили більшість країн Європи, були одним з наслідків колективного божевілля, коли на жінок, як на втілення всього того, що пов'язано з «дияволом», псуванням, злом в широкому сенсі слова, проектувалися накопичилися негативні емоції натовпу і збудливих її фанатиків.

Сучасний міф про «руйнівної» жіночності - це міф про фатальну жінку, жінці-вамп, «каструють» жінці:

«Обережно - вамп! Її сексуальність - пастка, її тіло - зброя, її коханець призначений в жертву. Тип жінки, від якої кидає то в жар, то в холод. Якщо в неї закохаєшся, тобі чекають важкі часи.

Вона чудова? Вона сексуальна? Вона випромінює і виблискує? Вона вабить, зазиває, лестить. Вона втілена пристрасть? Ось Вам моя порада: ноги в руки - і бігти від неї. І як можна швидше. Приголомшливе істота з палаючим поглядом і осину талію - всього цього достатньо, щоб з вами покінчити.

Коли ви дивитеся в ці очі - ви дивитеся в вікна пекла.

Дівчина з голодними очима наче шепоче вам: «Я хочу тебе. Я хочу твою пам'ять. Я хочу все, від чого ти був щасливий і все, що приносило тобі горе. Я хочу твою першу дівчину ... Я хочу тебе, а хто хоче мене. Я хочу твоє життя. Нагодуй. Погодуй мене!"

Спершу Вас завоюють за всіма правилами мистецтва, а потім відмовлять на найцікавішому місці. Вона б'є без промаху.

Коли вона своїм до поцілунків кличуть ротом остаточно зведе тебе з розуму, вона просто викине тебе, як лушпиння.

Фатальна жінка закохана, перш за все, в свої здібності спокушати. Відносини з чоловіком їй потрібні тільки для того, щоб у слушний момент розірвати їх.

Що ховається за мороком жінки-мрії? Комплекс неповноцінності. Чоловіконенависницею, якщо вона сексуальна і приваблива, володіє несвідоме бажання помститися за передбачувані чоловічі привілеї. Еротичний фасад приховує глибоку ненависть до чоловікові , Про який вона думає, що він в кращому становищі.

Крім того, у нього є те, чого немає у неї: пеніс. Мати-природа наділила Вас 15-сантиметровим агрегатом - ось причина, по якій підприємство цієї сирени завжди закінчується відмовою. Тут не що інше, як символічна кастрація. Ви - чоловік, але жінка не дозволить Вам того, на що ви здатні і заради чого ви її атакуєте. І ось Ваша жінка-мрія позбавляє Вас потенції.

Жінка зі статевою заздрістю ніколи не віддасться чоловікові, тому що тим самим вона визнала б чоловічу перевагу. Замість цього вона мстить за передбачуване перевагу: спершу спокушає, а після каструє відмовою. Тепер вона його привела в той же стан, в якому бачить себе: безсилий, тому що без члена.

З фатальною жінкою треба обходитися, як можна хитріше: вона ніколи не виконує своїх обіцянок ... »

Такий образ жінки-Відьми є символом негативної сторони жіночності, її темного аспекту, невротично страхітливих чоловіка. Він прагне подолати і знищити це з шаленою агресивністю навіть за допомогою вогню, якщо випробування водою нічого не дало (як це було в Європі Нового часу).

До таких сумних наслідків призводить насамперед придушення потягів дорослішає чоловіки до матері.

Психоаналітик Сузан Бордо пояснює це тим, що чоловік, хлопчик, неминуче переживаючи фрустрацію в найбільш ранніх відносинах з матір'ю, боїться своїх бажань, спрямованих на матір, боїться ідентифікуватися з нею. Він біжить від матері, рятуючись в світі чоловічих цінностей.

Усвідомлюючи змісту негативного полюса Відьми, можна вивести на рівень символічного свідомості людини багато глибинні тіньові аспекти особистості. Це дає людині можливість більш продуктивно використовувати свої приховані природні ресурси.

Позитивні аспекти образу

Казки щедро представляють не тільки негативний, але й позитивний полюс архетипу Відьми. "У міру наближення до позитивного полюса Відьма стає все більш конструктивною. Вона концентрує і примножує свою чарівну силу. Крім пізнавальної ролі, у неї з'являється задача контролювати невидиму межу між свідомою і несвідомою областями особистості, а також - завдання охороняти кордони особистості в цілому. На певних етапах розвитку особистості Відьма служить першим «кордоном», який оберігає гідність людини. Негативна Відьма робить це за допомогою інтриг, підступності та інших агресивних дій, в той час ак позитивна - за допомогою освоєння нових знань, умінь і множення своєї чарівної сили. Внутрішня відьма встановлює і охороняє кордони ліч¬ності, відстоює інтереси і бажання людини.

Крім того, позитивна внутрішня Відьма захоплено досліджує глибинні, приховані потреби особистості, служачи тим самим її розвитку і успішному вирішенню найбільш актуальних завдань.

У своєму позитивному аспекті Відьма (яка відає, ведунья) відчуває зв'язок із землею, черпає з неї сили, живе згідно сезонним природних ритмів, має дар цілительства, володіє знаннями про магічні властивості коріння, плодів, дерев і тварин. Вона прониклива, інтуїтивна, тонко розуміє людську душу, розповідає таємницями природного жіночої сили.

Таким чином, архетипова функція Відьми є першою сходинкою розвитку жіночності, таким собі стартом на шляху до жіночої зрілості. Відображаючи початок духовного дозрівання жінки, Відьма не тільки дозволяє їй вперше усвідомити (зазнати) могутність природних цілющих жіночих сил, але і служить унікальним ключем доступу, що дозволяє регулювати рівень жіночої захисної агресії "(Василець Т.В.).

У наш час образ відьми іноді береться в якості символу певних течій в феміністському русі, що означає протест проти засилля чоловічого начала - чоловічого "тоталітаризму", чоловічого "шовінізму" - в суспільстві. Для феміністок відьма - символ самостійної, автономної і потентность жінки, яка має доступ до таємного знання про соках і силах природи (а це значить і сексуальності), яка чаклує, зачаровує і зачаровує з задоволенням. Сексуальну, обворажітельную жінку народний поголос пов'язує з відьмою, з демонічним, катастрофічним початком.

Сексуальну, обворажітельную жінку народний поголос пов'язує з відьмою, з демонічним, катастрофічним початком

резюме:

Потенціал Відьми великий, проявляючись і в негативних, і в позитивних її аспектах: Відьма завжди здатна постояти за свої інтереси, сила її завжди чарівна, за допомогою цієї сили Відьма може допомогти або нашкодити кому завгодно, якщо це їй вигідно. Але, головне її зброя - сексуальність, тому образ Відьми традиційно використовують в терапії сексуальних розладів.

Робота з мотивом «Відьма» в терапії

Робота з мотивом «Відьма» в терапії

Робота з образами (мотивами), наступним малюванням і обговоренням традиційно відноситься до символдрамі (Кататимно - імагінативної психотерапії) - психоаналітичної техніці, відомої як "метод сновидінь наяву", "психоаналіз за допомогою образів". Мотив "Відьма" - один з інструментів роботи.

Про конкретні форми роботи можна дізнатися зі статей: Орлової М.І., Обухова Я.Л. (робота з мотивом "Відьма" в символдрамі), Василець Т.В (використання образу в ініціаціонной терапії), Гундертайло Ю.Д., Скнар Про В.М.. (Арт-терапія) і ін. (См.спісок літератури).

Завдяки даним авторам, ми можемо використовувати їх ідеї в своїй роботі.

Я, звичайно, працюю з образом "Відьма" в рамках групи "Робота з сексуальністю" (користуючись класичної інструкцією, наведеною в статті Орлової М.І., Обухова Я.Л. і з огляду на можливості арт-терапії (див. Гундертайло Ю.Д. , Скнар О.М.). Даний спосіб дає добрі результати.

Мета: робота з ресурсами.

Необхідні матеріали: природні матеріали (листя, квіти, шишки, гілочки і т.д.), клаптики тканини, штучні матеріали (папір, серветки, олівці, фарби, фольга, кольоровий папір, пластилін), клей, ножиці, магнітофон, записи музики і т.д.

Інструкція:

1. Робота в групі:

Актуалізація уявлень, пов'язаних з образом «Відьма».

2. Робота в парах.

Розбийтеся на пари: 1. - терапевт, 2 - клієнт.

Попередня розмова.

Питання для обговорення:

терапевт:

- Як ви себе почуваєте?

- Як ви уявляєте собі відьму? Як вона могла б виглядати? Скільки їй приблизно років?

- Вам доводилося стикатися з такими жінками, яких можна було б назвати відьмами?

- Які відьми з казок Вам зараз представляються, згадуються?

Робота з образом (спрямоване уяву):

- Закрийте очі. Постарайтеся розслабитися і сконцентруватися на внутрішніх відчуттях (може бути релаксація по Шульцу). Спробуйте уявити собі зараз якусь відьму, чарівницю або чаклунку. Все, що Ви представите, це добре. Ми можемо працювати з будь-яким чином. Розкажіть, що вам видається.

- Спробуйте уявити себе цією жінкою.

- Що на Вас надіто? (Прояснюються деталі одягу, як вона відчувається в талії, області плечей і грудей, яка на клієнті взуття).

- Які у Вас волосся, яка зачіска і т.д.

- Як Вам здається, скільки Вам років.

- Яким чарами ви володієте?

- Яка зараз погода?

- Яка пора року, який це місяць?

- Скільки приблизно часу?

- Ви відьма. Ви можете зробити все, що вам хочеться, стати тим, ким вам хочеться. Що б Вам зараз хотілося? Розкажіть.

- Запам'ятайте все, що Вам уявлялося, попрощайтеся з образом. Коли будете готові, стисніть руки в кулаках, сильно-сильно потягніться як після сну і, якщо будете готові, то повільно відкривайте очі ...

3. Створення малюнка (колажу, маски, скульптури, ассамбляжа і т.д.).

- Створіть образ вашої «Відьми» із запропонованого матеріалу. Зобразіть найяскравіший момент з вашої розповіді, в якому б була присутня ваша «Відьма».

- Поверніться в пари. Розкажіть про свою роботу.

- Чи були якісь складнощі при виконанні завдання?

- За допомогою терапевта проаналізуйте свій образ «Відьми» і зображену сцену.

Аналіз образу.

- Як ви ставитеся до свого образу «Відьми»? Які асоціації він викликає (у вас, у терапевта)?

- Які матеріали використовувалися при створенні роботи, об'ємна робота або це плоске зображення, які кольори присутні в роботі і т.д.

- Ступінь усвідомленості образу. Як образ пов'язаний з Вашим життям? Чи використовуєте ви силу даного способу або його присутність тільки ускладнює ваше життя?

Аналіз фрагмента.

- Чому для Вас значущий саме зараз? Які асоціації він викликає? (У вас, у терапевта)

- Які ваші потреби він відображає (сексуальні, агресивні, потреба в самоті, близькості і т.д.)? Наскільки в житті вдається задовольняти ці потреби? Якщо не вдається, то, що заважає це зробити? Як зміниться ваше життя, якщо дані потреби спробувати задовольнити? Втратите ви щось з того, що маєте зараз?

4. Може бути психодрама - постановка значущої сцени, або вправа тілесна, спрямоване на отреагирование агресивних імпульсів безпечним для себе і оточуючих способом.

5. Шеррінг. Усвідомлення і інтеграція отриманого досвіду. Обговорення того, якими ресурсами образу «Відьма» можна користуватися в реальному житті? Які нові, незвичні для себе патерни (зразки, моделі) поведінки можна випробувати?

6. Самостійне взаємодія учасників групи з образом «Відьма».

Домашнє завдання: спостерігати за проявами образу «Відьма» в своєму житті (особистої та професійної).

Інформація про терапевтичної та навчальній програмі "Чоловік і жінка: відносини в парі" (робота з сексуальністю) в розділі "Тренінги"

Список літератури:

1. Василець Т.Б. Чоловік і жінка - таємниця сакрального шлюбу. Нариси з ініціаціонной терапії // http: //www.inits-terapiya.narod.ru

2. Даль.В.І. «Про повір'я, забобони і забобони російського народу».

3. Орлова М.І., Обухів Я.Л. "Відьма" / журнал "Символ і драма", № 2, 2000..

4. Гундертайло Ю.Д., Скнар О.М. Використання ассамбляжа в арт-терапевтичній роботі з образом «Відьма».

5. Енциклопедія надприродних істот (автор-упорядник К.Королев) - М .: 2002.

6. Інтернет-ресурси.

Чому жінок боялися?
Вона чудова?
Вона сексуальна?
Вона випромінює і виблискує?
Вона втілена пристрасть?
Що ховається за мороком жінки-мрії?
Як ви уявляєте собі відьму?
Як вона могла б виглядати?
Скільки їй приблизно років?
Вам доводилося стикатися з такими жінками, яких можна було б назвати відьмами?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация