Обстановка в США під час Великої Депресії

Єлизавета Антипова

«Сполучені Штати, в минулому
країна хваленого капіталістичного процвітання,
стали країною, де панував кошмар голоду,
хвороб, злиднів і пауперизма ».
У. 3. Фостер

В капіталістичних суспільствах час від часу трапляються економічні кризи. Однак економічна криза 1929-1933 рр. був унікальним - найглибшою кризою за всю історію капіталізму. Майже чотири роки економіка капіталістичних країн знаходилася в цілковитій дезорганізації. Але особливо сильно криза вразила головну країну капіталістичного світу - Сполучені Штати Америки. Велика депресія різко скоротила добробут жителів таких індустріально-розвинених країн, як США, Великобританія, Німеччина. Вона проникла в усі сфери повсякденного життя і протягом декількох років вершила долі людей.

Початком кризи прийнято вважати так званий "біржовий крах". Перші його удари вибухнули 24 жовтня 1929 р тоді в США почалася справжня біржова паніка. В цей день на нью-йоркській біржі було продано в 1,5 рази більше акцій, ніж будь-коли. Через кілька днів, 29 жовтня, був досягнутий новий пік ажіотажу, тоді з рук в руки перейшли 16,4 млн. Акції. Курс цінних паперів на нью-йоркській біржі стрімко покотився вниз. Вартість акцій, що котирувалися на Уолл-стріт, впала на 37%. Але це було тільки початком. Падіння курсу акцій тривало практично безупинно більше трьох років. До березня 1933 р їх загальна вартість скоротилася в порівнянні з 1929 р приблизно в 4,5 рази.

Біржовий крах 1929 р наочно показав перші прояви кризових процесів, що відбувалися в економіці капіталістичного світу. З літа 1929 в США стали помітні ознаки кризи надвиробництва, який швидко охопив промисловість, сільське господарство та інші галузі економіки. Він викликав величезні потрясіння у всій господарському житті країни.

Наступним поштовхом стала руйнівна сила кризи, яка проявилася в різкому падінні промислового виробництва. Найсильніше падіння випуску продукції мало місце в галузях важкої промисловості. Це можна пояснити тим, що позиції монополій були там особливо міцними, отже скорочення виробництва стало основним засобом, за допомогою якого вони намагалися не допустити надмірного падіння цін і підтримати на високому рівні свої прибутки. Таким чином, різко знизився видобуток вугілля, виплавка чавуну і сталі (сталеливарна промисловість була відкинута до рівня 1901 г.) У порівнянні з докризовим рівнем загальний обсяг продукції американської промисловості становив: в 1930 р.-80,7%, в 1931 р.- 68,1, а в 1932 р.- лише 53,8%.

У період з літа 1932 р до весни 1933 р криза досягла апогею. І тільки з весни 1933 року рівень промислового виробництва США став повільними темпами підвищуватися, показуючи тим самим початок переходу економіки з кризи в тривалу депресію.

У роки кризи найширші розміри придбали банкрутства промислових, торгових і фінансових підприємств і фірм. За офіційними даними, в 1929-1933 рр. відбулося близько 130 тис. комерційних банкрутств. Також, з найбільшою силою він вдарив і по банківській системі країни. За чотири роки, з 1929 по 1932 р, припинили існування 5760 банків, а це - п'ята частина всіх банків США, із загальною сумою депозитів більш ніж в 3,5 млрд. Дол.

Неймовірно важкі були соціальні наслідки кризи. Національний дохід країни знизився більш ніж удвічі. Удари кризи, в тій чи іншій мірі, відчули навіть монополістичні об'єднання. У 1932 р американські корпорації втратили до 3511 млн. Дол. Це була справжня катастрофа для бізнесу. Криза не щадив навіть деяких найбільших монополістів. Наприклад, фінансове банкрутство вразило навесні 1932 р одного з найяскравіших мультимільйонерів - Семюеля Інсулла. Крах розгалуженої системи холдингових компаній, створеної Інсуллом наочно показало рихлість структури багатьох корпорацій.

Але як би не значні були удари кризи для буржуазних груп населення, вони не йшли ні в яке порівняння з жахом тих лих, які приніс економічна криза робітничого класу і іншим верствам простого населення. Саме на них капіталісти переклали головний тягар жахливого потрясіння.

Катастрафіческім падіння промислового виробництва, за яким послідувало закриття десятків фабрик і заводів, а також величезна недовантаження виробничого апарату - все це призвело до колосального росту безробіття. Число безробітних зросла в багато разів. За оцінкою Асоціації по дослідженню проблем праці, число безробітних в США до початку 1933 р склало 16,9 млн. Це означало, що в період найвищого загострення економічної кризи кожен третій робітник у США не мав робочого місця. Таким чином, повністю зайнятими залишилися тільки 10% робітників. За висловом одного із сучасників, на початку 30-х років «безробіття стала постійною рисою американського життя».

Величезні маси безробітних і членів їх сімей позбулися в роки кризи навіть найнеобхідніших засобів до існування. На допомогу з боку держави не було ніяких надій, через відсутність системи соціального страхування. Після безрезультатних пошуків роботи і закінчення всіх заощаджень, після позбавлення власного майна та виселення за невиплату квартирної плати сотні тисяч трудящих прямо на очах перетворювалися на жебраків і безпритульних бродяг, які тинялися по країні в пошуках їжі. Багато хто навіть виявлялися перед реальною загрозою голодної смерті. Тільки в Нью-Йорку в 1931 р було зареєстровано близько 2 тис. Випадків голодної смерті.

Навіть тим, кому пощастило зберегти роботу, доводилося дуже нелегко. Вони відчували почуття невпевненості в завтрашньому дні. Адже з самого початку кризи стрімко проходило падіння заробітної плати. За даними офіційної статистики загальний фонд зарплати робітників скоротився за роки кризи приблизно на 60%. Це означало, що процес повного зубожіння пролетаріату, який ніби як призупинився в період капіталістичної стабілізації, з настанням цього жахливого кризи, знову відновився і набув небачених раніше розмірів.

Дуже важким був і доля фермерів. З настанням кризи, більшість з них опинилося на межі повного розорення. Ціни на найважливіші продукти землеробства і тваринництва впали в 1932 р в 2-3 рази в порівнянні з 1929 р Відповідно, грошові доходи фермерів скоротилися за ці роки на 58% !!! (З 11 312 млн. До 4748 млн. Дол).

У цих умовах для фермерства виплата фіксованих витрат виробництва стала просто нестерпною. Все це призвело до нечуваних масштабах розорення фермерів. За чотири роки, з 1929-1933 р, за несплату боргів і податків 897 тис. Фермерських господарств були примусовим чином розпродані. Розорилися фермери або залишалися на колишньому місці в якість орендарів, або кидаючи господарство, разом з членами сімей приєднувалися до величезну кількості бродяг, поневірявся в марних пошуках роботи.

Розорилися фермери після довгих поневірянь наймалися наймитами і жили в таких бараках

Розорилися фермери після довгих поневірянь наймалися наймитами і жили в таких бараках

Але найважчі удари кризи обрушилися на негрів. Негритянські населення, яке на той час вже встигло влаштуватися в ряді великих міст, поповнило армію безробітної і бездомною злиднів. У країні різко посилився расизм, пройшла нова хвиля фізичних розправ над чорними. Тільки за офіційними даними за 1929-1933 рр. було піддано лінчуванню 69 негрів, це при тому, що більшість випадків такої жорстокої розправи так і залишилися незафіксованими.

Весь жах і трагічність становища, в якому опинилися десятки мільйонів трудящих, з неймовірною силою переданий в таких шедеврах американської літератури 30-х років, як «Трагічна Америка» Т. Драйзера і «Грона гніву» Дж. Стейнбека.

На мій погляд, не слід випускати з поля зору і той факт, що криза 1929-1933 рр. потряс не тільки соціально-економічні основи, він також зробив величезний психологічний вплив на мільйони американців, викликавши значні зміни в масовій свідомості. Він похитнув культ бізнесу, який був створений за кілька десятиліть панування монополій і який став мало не символом віри рядового американця в період капіталістичного «процвітання» 20-х років. Тепер же, в руйнівному економічному потрясінні маси людей стали звинувачувати тих самих «капітанів індустрії», яких ще недавно все обожнювали.

Ця криза наочно показав, що ідеї всемогутності приватного підприємництва і чільну роль великого бізнесу виявилися далеко недосконалі.

У період загострення економічної кризи в свідомості частини американців стали все частіше з'являється сумніви в справедливості і розумності капіталістичної системи. Звичайно, лише в небагатьох випадках американці показували своє невдоволення існуючим ладом в вирішені чітко. Набагато частіше їх антикапиталистические настрої були неясними і невизначеними. Однак загальна переконаність у перевазі американського способу життя стала змінюватися сумнівами і невпевненістю, показало всю складність політичної ситуації, яка склалася в країні на початку 30-х років.

«Капіталізм зазнав зараз випробуванню, і він його не витримав ... Економічна система, при якій гонитва за прибутком веде до руйнування добробуту народу, повинна бути або повністю відкинута, або фундаментально змінена» - говорилося, на одному із зібрань місцевих церковних громад в штаті Огайо в вересня 1932

Список джерел:

  1. http://www.economic-crisis.ru/economicheskie-crizisy/velikaya-depressija-sha.html
  2. http://www.usinfo.ru/greatdepression.htm
  3. http://www.luxurynet.ru/world-market/3774.html
  4. http://lib.rus.ec/b/383312/read

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация