Одна російська субмарина може знищити цілий континент

В цьому році виповнюється 25 років з моменту найунікальнішої військово-морської операції в історії. У 1991 році з атомного підводного човна К-407 "Новомосковськ" був здійснений залп 16 міжконтинентальними балістичними ракетами. Натівські генерали довго не могли оговтатися від шоку. А повторити подібне їм виявилося не під силу і по сей день.

Ще з часів «холодної війни» підводний човен вважалася найстрашнішим і малоуязвімая носієм міжконтинентальних балістичних ракет. Ядерну шахту можна взяти під «ковпак», а спробуй-но висліди нашпиговану смертю для мільйонів людей субмарину!

Ідея запуску важких ядерних ракет з-під води, тим більше в режимі залпу, здавалася нездійсненною. Підводний флот почали звинувачувати в неефективності та надмірної витратності. Демонстрація залпу повинна була покласти край цим звинуваченням.

Демонстрація залпу повинна була покласти край цим звинуваченням

Володимир ПУТІН і Сергій ШОЙГУ впевнені в могутності російського ВМФ. Фото Володимира ВЕЛЕНГУРІН / «Комсомольська правда»

Операція називалася «Бегемот-2». Можна зрозуміти, чому навчань такого масштабу дали ім'я найнебезпечнішого і агресивного звіра Африки, який при всій своїй потужності веде досить скритний спосіб життя. Але чому цифра 2?

До цього була ще одна операція «Бегемот», яка закінчилася невдачею. Перші випробування були проведені в 1989 році човном К-84. За кілька хвилин до старту через відмову датчиків тиску не вимкнено «піддув ракети». Від різкого підвищення тиску була вирвана кришка шахти, яка важила кілька тонн. Перелетівши через рубку, вона впала на корпус човна, серйозно його пошкодивши. На щастя, обійшлося без жертв.

Одним з факторів невдачі експерти називали нервозність екіпажу через велике скупчення начальства на судні.

Провалити нові випробування було рівнозначно катастрофі. Командир корабля капітан 2-го рангу Сергій Єгоров ганяв екіпаж до сьомого поту.

Командир корабля капітан 2-го рангу Сергій Єгоров ганяв екіпаж до сьомого поту

Командир підводного човна К-84 Ігор Курдіну і командир «Новомосковська» Сергій ЄГОРОВ. Фото з сайту russiaflot.ru

- Діставалось їм тоді, - згадував капітан 3-го рангу у відставці Віктор Кулинич. - Але інакше не можна було. Ці стрільби повинні були стати не просто вирішальними в долі якогось окремо взятого командира. Вся доля підводного флоту в той час висіла, що називається, на волосині.

Підтримати екіпаж прибули генеральний конструктор човни і його заступник, особисто відповідальний за справність ракетного озброєння. Хвилювання не відпускає підводників до останньої секунди випробувань. Однак все 16 міжконтинентальних ракет «Синьова» успішно покинули пускові контейнери з інтервалом не більше 20 секунд.

Це була приголомшлива перемога. До цього моменту недосяжним рекордом вважався залп з восьми ракет, та й то по чотири за раз. Ніколи ще в історії не було настільки очевидною демонстрації переваги російського підводного флоту. Єгорова підвищили в званні, всіх причетних до операції заохотили.

Балістичні ракети «Синева», випущені з борту підводного човна «Новомосковськ», не забулися ні у нас, ні на Заході. Ця пам'ять і в наші дні є потужним стримуючим фактором для любителів помахати ядерної шашкою.

Ця пам'ять і в наші дні є потужним стримуючим фактором для любителів помахати ядерної шашкою

Розміри «Синеви» вражають. фото: wikipedia.org

Американський військово-політичний журнал «The National Interest" опублікував топ-5 найбільш небезпечних для противника російських субмарин.

5. Новітня атомна субмарина проекту 885 «Ясень». Самонавідні торпеди і крилаті ракети дальністю до 800 кілометрів дозволяють «Ясеню» однаково ефективно вражати цілі під водою, на воді і на суші. Корпус човна виготовлений з маломагнітні сталі і покритий гумою, що робить «Ясень» майже невидимим для супротивника.

Корпус човна виготовлений з маломагнітні сталі і покритий гумою, що робить «Ясень» майже невидимим для супротивника

Фото: Прес-служба Північного флоту

4. Підводний ракетоносець «Борей». Озброєний балістичними ракетами з термоядерними бойовими блоками і торпедними апаратами, здатними стріляти цілим арсеналом засобів для знищення надводних і підводних кораблів. Міноборони планує до 2020 року прийняти на озброєння вісім субмарин цього класу.

3 - 2. На другій і третій позиції розмістилися родинні підводного човна проектів «Палтус» і «Варшав'янка». Остання є експортною модифікацією попередника.

За свою малошумність «Варшав'янка» отримала в НАТО прізвисько «чорна діра». «Палтус» озброєний шістьма торпедними апаратами, а «Варшав'янка» має пускові установки крилатих ракет «Калібр». Конструктори вважають, що ці субмарини виграють будь-яку підводну дуель.

Конструктори вважають, що ці субмарини виграють будь-яку підводну дуель

Фото з сайту warships.ru

1. Атомні підводні човни проекту 971 «Щука-Б» ( «Akula» за класифікацією НАТО). Оснащена вісьмома торпедними апаратами, здатними стріляти торпедами, ракето-торпедами і крилатими ракетами - в тому числі з ядерними боєголовками. «Акула» малопомітна для ворожих радарів. Так, в лютому 1996 року прямо серед кораблів НАТО спливла ніким не помічена російська субмарина типу «Щука-Б» - її моряк потребував термінової медичної допомоги. З тих пір бойові можливості підводних човнів цього класу ще більш зросли.

фото: Wikipedia.org

Ердоган ображено називає його «російським озером»

На майбутньому літньому саміті НАТО у Варшаві буде затверджено стратегію розгортання чорноморської військово-морської флотилії цього блоку. За твердженням експертів, кораблі потенційного противника можуть з'явитися недалеко від наших берегів вже до липня поточного року.

В даний час перебування в Чорному морі бойових кораблів обмежена терміном, передбаченим Конвенцією Монтре 1936 року. У ньому записано, що військові судна нечорноморських країн (США в їх число, зрозуміло, не входять) можуть перебувати в чорноморській акваторії не більше 21 діб. Але Туреччина, яка, до слова, нещодавно ледь не втягнула НАТО в повномасштабну війну, збивши російський літак, готує грунт для порушення міжнародного договору, нагнітаючи пристрасті.

Ердоган, зокрема, заявив, що Чорне море через нерішучість Північно-Атлантичного альянсу, перетворюється в «російське озеро». Йому вторить Порошенко, який закликає «засісти» в Чорному морі, щоб «не дати Путіну розгулятися».

Крейсер «Москва» не дасть туркам розгулятися

Якщо якимось чином НАТО зможе обійти договір, чи варто нам турбуватися? На думку військового експерта Антона Орловського, тривожитися повинні зовсім не ми.

- Натовці прекрасно знають, що на Чорноморському узбережжі створена надійна протиракетна оборона, та й ракетний крейсер «Москва» миттєво відреагує на будь-яку провокацію, - заявив він порталу politikus.ru. - Цей корабель на Заході не випадково прозвали «вбивцею авіаносців». 16 протикорабельних комплексів «Вулкан» здатні пустити на дно угруповання і побільше тієї, що сьогодні планується створити в Чорному морі. А розміщення забійних «калібру» в Чорному морі перетворить все східне узбережжя Європи, аж до Вільнюса, в мішені. Не думаю, що НАТО в змозі перейти червону межу, яку вони стрімко хочуть натягнути в акваторії Чорного моря.

Не думаю, що НАТО в змозі перейти червону межу, яку вони стрімко хочуть натягнути в акваторії Чорного моря

Але чому цифра 2?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация